Chavez: Kral Carlos özür dilesin

tugbagaleri

Profesör
Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, bir toplantıda kendisine "kes sesini" diye bağıran İspanya Kralı Juan Carlos'un özür dilememesi durumunda İspanya'yla diplomatik bağlarını keseceklerini söyledi.


CARACAS - Bir mitingde konuşan Chavez ayrıca, Kral'ın özür dilememesi durumunda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC içinde İspanya şirketlerine karşı tavır alabileceği tehdidinde bulundu.

İspanya'yla diplomatik ilişkilerini bu olay nedeniyle askıya alan Chavez, "Eğer özür dileme gerçekleşmezse, İspanya'yla yapacak hiç işimiz kalmayacak" diye konuştu.

Chavez, İspanya Kralı Juan Carlos'un özür dilememesi durumunda Venezüella'daki İspanyol bankalarını 'kamulaştıracaklarını' da söyledi.

Şili'de yapılan 17. İbero-Latin Amerika zirvesi sırasında eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar'a "faşist" diyen Chavez'e, İspanya Kralı Juan Carlos "kes sesini" diye bağırmıştı.

ABD'YE PETROL TEHDİDİ
Bu arada Venezüella'da yarın tarihi bir gün yaşanacak. Ülkede sosyalist bir düzenin yolunu açabilecek anayasa değişikliği yarın yapılacak referandumda oylanacak.

Chavez, ülkede yarın düzenlenecek referandum öncesi Caracas'ta binlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmada, Savunma Bakanlığına, ülkedeki petrol alanları ve rafinerilerin bu geceden itibaren korunması için plan yapması talimatı verdiğini ve bu tesislerin ordu tarafından korunacağını belirtti.

Chavez, konuşmasında ayrıca, ABD'yi petrolden mahrum bırakmakla tehdit ederek, Washington yönetiminin Venezuela'nın istikrarsızlaştırılması yönündeki planlarını uygulaması halinde "ABD'ye bir damla petrol vermeyeceğini" söyledi.

Günde yaklaşık üç milyon varil petrol üreten Venezuela, bu petrolün yarısını ABD'ye ihraç ediyor.

[sub]www.ntvmsnbc[/sub]
 
Üst