Cezaevinde sır ölüm

Bu konuyu okuyanlar

aloisnebel

Profesör
Katılım
30 Ağu 2012
Mesajlar
2,523
Reaksiyon puanı
4
Puanları
38
Ankara Üniversitesi’nde çıkan olayların ardından tutuklanan üniversite öğrencisi Harun Toygar, tahliye talebinin reddedilmesinin ardından cezaevindeki odasında ölü bulundu. İki yıl önce cezaevinde intihar ettiği öne sürülen Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi Seyfettin Bal ise yargılandığı davada beraat etti. Toygar ve Bal aileleri ölümlerin araştırılmasını istedi.

Dumplupınar Üniversitesi öğrencisi 23 yaşındaki Seyfettin Bal, 2010 yılında üniversitede karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan kavganın ardından gözaltına alınmıştı.

Bir öğrencinin yaşamını yitirdiği olaylarla ilgili olarak aralarında Seyfettin Bal’ın da bulunduğu 16 öğrenci tutuklanmıştı.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada “örgüt üyeliği”yle suçlanan Bal, 9 ay sonra tutuklu bulunduğu Sincan F Tipi Ceza ve İnfaz Kurumu'nda ölü bulundu. Üniversite öğrencisi Bal’ın intihar ettiği iddia edildi.

Üç yıl süren dava sonucunda Seyfettin Bal’ın beraatine karar verildi.

‘KIZ KAVGASI YÜZÜNDEN’

Benzer bir son da Seyfettin Bal gibi üniversite öğrencisi olan Harun Torgay’ın başına geldi.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde 2012 yılında çıkan ve 1 öğrencinin bıçakla yaralandığı olaylardan sonra gözaltına alınan 23 yaşındaki Harun Torgay’ın da aralarında bulunduğu 14 öğrenci tutuklandı.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen davanın duruşmasında mahkeme, 2 sanığı tahliye ederken; Harun Torgay dahil 9 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

"Örgüt üyeliği"yle suçlanan Harun Torgay, duruşmada “Basit bir kız kavgasından başımıza bunlar geldi. Kim neden olduysa, Allah belasını versin” demişti.

Tahliye talebi reddedilen Harun Torgay, Sincan F Tipi Ceza ve İnfaz Kurumu’ndaki odasında ölü bulundu. Torgay’ın da, tıpkı Bal gibi intihar ettiği öne sürüldü.

Bal ve Torgay aileleri, oğullarının ölümlerinin araştırılmasını istedi.

KAYNAK
 
Üst