Ceviz büyüklüğünde dolu yağdı

Bu konuyu okuyanlar

Edirneli

Profesör
Katılım
20 Mart 2011
Mesajlar
2,745
Reaksiyon puanı
15
Puanları
38
ceviz-buyuklugunde-dolu-yagdi-3195975.Jpeg


Antalya’nın Kaş İlçesi’nde saat 09.00 sıralarında itibaren etkili olan dolu ve şiddetli yağmur, sera ve ekili alanlara zarar verdi. Ceviz tanesi büyüklüğünde dolu yağışı 15 dakika etkili oldu.

Kınık Beldesi’nde 400 dönüm cam sera, Çaldır Köyü’nde ise 2 bin dönüm naylon sera zarar gördü. Ceviz büyüklüğündeki dolu, seraların camlarını kırdı, örtüleri ise parçaladı. Kırılan sera camları ürünlerin yanı sıra, sebze fidelerine de zarar verdi. Çiftçiler, kırılan camların düşme tehlikesi bulunduğu için seralara giremiyor. İlçe merkezinde de etkili olan dolu nedeniyle pek çok aracın camları kırıldı, ağaçlar devrildi.

Saatteki hızı 50 kilometreyi bulan rüzgarın da etkisiyle kırık camların tehlike oluşturduğunu belirten üreticiler, havanın düzelmesinden sonra kırık camları çatılardan temizleyeceklerini, seralara da ancak o zaman gireceklerini belirtti.

’İNSANIN BAŞINA GELSE ÖLDÜREBİLİRDİ’

Bölgede büyük çapta maddi hasara yol açan dolunun sabah saatlerinde etkili olduğunu anlatan üreticilerden Sezai Kırbaş, "Yağmur ve dolu nedeniyle sokağa çıkamadık. Yumurta büyüklüğünde dolu yağdı. Seraların cam ve örtüleri zarar gördü. Kırılan camlar ürünlerimize de zarar verdi. Dolu taneleri o kadar büyüktü ki, bir insanın başına gelse öldürebilirdi" dedi.

Çok büyük bir felaket atlattıklarını kaydeden üreticilerden Nasuh Cançetin ise "İlk kez bu kadar irilikte dolu yağdığını gördüm. Evlerin çatılarındaki kiremitlerin kırılmasından korktuk. Bazı araçların camları da kırıldı. Seralara giremiyoruz. Çatılar kırık camlarla dolu. Ürünler tamamen zarar gördü" diye konuştu.

Üreticilerden Ali Karadağ, aniden havanın karardığını, ardından şiddetli yağmurun etkili olduğunu söyledi. Yağmurun durmasıyla birlikte dolu yağışının başladığını anlatan Karadağ, "Ceviz büyüklüğünde dolu yağdı. Seraların tamamı ve içindeki ürün zarar gördü. Hasat dönemi yaklaşan ürünümüz zarar gördü" dedi.

Kaynak
 

Son mesajlar

Üst