Çetele dosyaları

Bu konuyu okuyanlar

karakalem59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows Çetele Dosyaları hakkında doyurucu bir bilgi ya da bilgi kaynağına ulaşamadım. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımını dilerim..
Şimdiden teşekkürler..

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
"Windows Çetele Dosyası" Nedir?

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Evet bende bilmiyorum çetele dosyaları diye bişeymi varki

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
tam bilmiyorum ama, şimdilik bi cevap olur belki, ileride bilen arkadaşlar düzeltir.

windows kendi içinde "şu ve bu yazılımlara izinver" o_O, "dosyanın içeriğini dikkate alma" gibi bilgilerin olduğu bi dosya hazırlıyor. buna deniyor.

edit: buda doyurucu olmaz tabi :D

yok çerez değil, temp dosyasındakilede değil, bildiğim kadarıyla çetele dosyalarını
hack leyip bilgisayarda istedikleri trojanı çalıştırabiliyorlar.

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Sakın onlar çerez dosyalar olmasın. (A)

karakalem59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu can sıkıcı "çetele dosyası" kavramıyla Ccleaner'ın sekmelerinde rastladım.
Bunu belirtmediğim için hatalıyım. Ancak, esas sorun , "çetele" olarak adlandırılan şeyin orjinal jargonuna da ulaşamamış olmam. Ne varki, kesinlikle çerezden başka birşey kastedildiği şüphe götürmüyor çünkü aynı sekmelerde ayrıca çerez de yeralıyor. İlginize teşekkür ederim.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Onun orijinal hali "old prefetch data".
C:\WINDOWS\Prefetch klasöründeki eski dosyaları siliyor.

karakalem59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkürler eletr10.. işte aradığım yanıt!.

"çetele" bir terim olarak, "prefetch" karşılık gelmiyorsa da sözcük kökü olarak "fetch", alıp getirmek; -kolayca- elde etmek vb. anlamlarını taşıyor.
(bildiğim kadarıyla) fretch data ların başlangıçda çalışacak programların bilgilerinin toparlanıp açılışta windows tarafından başvurulan dosyalar olduğu düşünülürse "çetele dosyaları" aslında iyi önerilmiş bir terim gibi.
Fakat sorun burada: sizin bana sağladığınız orjinal karşılığına ulaşmadıkça -benim gibi- yeni karşılaşan birine birşey etmeyen jargon olarak kalıyor..

İlgi ve bilgilendirmenize yeniden teşekkür ederim.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Önemli değil :)

Prefetch'i biraz kurcaladım da registry'den ayarlarının değiştirilebileceğini gördüm.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters
Burada "EnablePrefetcher" anahtarının değeri "3".Bu değer her uygulamayı daha hızlı açabilmek için prefetch klasörüne yığın yapmasını sağlıyor ama arada bir kullandığımız uygulamaların da burada olması RAM israfından başka bir şey değil.
O değerlerin açıklamaları şöyle:
0: Disable
1: Application Launch Prefetch
2: Boot Prefetch
3: Prefetch everything

Bu seçeneklerin anlamları hakkında ayrıntılı bilgim yok ama mantık yürüterek, boot esnasında lazım olacak uygulamaları kastettiğini düşünerek 2'yi seçiyorum.

karakalem59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu çok mantıklı görünüyor. Kayıt defteri üzerinden yapılacak bir değişimle yığılmadan kurtulmak!.

Sadece ikilemde kaldığım şey windows u Boot'a mı; yoksa Launch Application'a mı yönlendirmek açılış ve çalışma hızımızı artırır?..

Görülen o ki, ikisini de denemekte yarar. Ne olursa olsun, böyle regedit ayarının yığılmayı önleyeceği ama topyekün silişin getirdiği win xp avantajından yoksun kalmanın da önüne geçeceği çok açık!

Bu bana heyecan verdi..

Bir kez daha teşekkürler..

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Hiçbir yerde de doğru düzgün bilgi yok sadece alıntı olarak gösterdiğim, hangi rakamın neye karşılık geldiğini göstermişler.Yalnız şöyle bir bilgiye ulaştım:
Bir programın kısayolunun üzerinde sağ tıklayıp "hedef" kısmının sonunda bir boşluk bırakarak "/prefetch:1" yazınca bu program için prefetch kullanılmasına izin vermiş oluyoruz."Application Launch Prefetch" seçerek tüm uygulamalara bu yetkiyi vereceğime "boot prefetch" seçip istediğim programlara izin veririm.
Yürüttüğüm mantıkta hata varsa düzeltmenizi bekliyorum :)

karakalem59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamamen katılıyorum. Şuan için öneriniz üzerine ben de parametreyi 2 olarak belirleyip prefetch dosyalarını denetimli olarak eksilttim. Bir kaç günlük deneme sonunda yeniden yığılma olup olmayacağına bakacağım. Ancak öyle sanıyorum ki, windows artık önüne gelen şeyin 'çetelesini tutmayacağa' benzer. Sonuçları yeniden paylaşmak üzere...