Soru Çelik konstrüksiyon ile apartman yapılır mı?

Bu konuyu okuyanlar

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Bu yöntemle villa tarzı evlerin ve iş hangarlarının yapıldığını biliyorum peki bu yöntemle yüksek katlı apartman yapılabilir mi? Depreme dayanır mı? Maliyeti ne kadar olur? Betonarme yapılara karşı avantajları ve dezavantajları nedir?
inşaat işinden anlayanlar aydınlatırsa sevinirim

Blue Screen of Death

CRITICAL_PROCESS_DIED
Reaksiyon puanı
353
Yapılır hatta betonarmeden daha sağlam olur. Çünkü bu yapıların kullanım sınırlamaları yok diye biliyorum. Uzun ömürlüdür de. Betonarme 30 yıl dayanırsa çelik ev 70-80 yıl dayanabiliyor. Masrafı konusunda da bazı kaynaklar betonarmeden daha uyguna gelebileceği söyleniyor. Ama bu mimariye ve konuma göre değişiklik gösterebiliyor.

Blue Screen of Death

CRITICAL_PROCESS_DIED
Reaksiyon puanı
353
Uçar gider olmaz bence. Duvar kaplamalarıda ince oturulmaz binada.
Öyle düşünmeyin bence. Çünkü çelik hafif bir şey değil ve duvarlar da iyice sabitlendiği için uçmuyorlar ve doğal afetlerde gayet başarılıdırlar. Koca depolar ve fabrikalarda çelik konstrüksiyonlar kullanılır. Uçsaydı bunlar uçardı.

Derseniz niye betonarme daha yaygın çünkü aslında malzemenin daha kolay bulunmasıdır. Tüm evler çelikten yapılsaydı o zaman çelik fiyatları alır başını giderdi. Çelik, betona göre hammadde olarak biraz daha tuzludur.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,787
Öyle düşünmeyin bence. Çünkü çelik hafif bir şey değil ve duvarlar da iyice sabitlendiği için uçmuyorlar ve doğal afetlerde gayet başarılıdırlar. Koca depolar ve fabrikalarda çelik konstrüksiyonlar kullanılır. Uçsaydı bunlar uçardı.

Derseniz niye betonarme daha yaygın çünkü aslında malzemenin daha kolay bulunmasıdır. Tüm evler çelikten yapılsaydı o zaman çelik fiyatları alır başını giderdi. Çelik, betona göre hammadde olarak biraz daha tuzludur.
Prefabrik evler o kadar kaliteli değil. Anca müstakil ev olur.

Blue Screen of Death

CRITICAL_PROCESS_DIED
Reaksiyon puanı
353
Prefabrik evler o kadar kaliteli değil. Anca müstakil ev olur.
Prefabrikle çelik yapı farklıdır. Prefabrik denilen yapı tipinin bir örneği aslında konteynerler. Onlarda yumuşak bir demir kullanılır ve duvarları da plastiktendir. Çelik yapıların iskeleti çeliktendir. Prefabrikle çelik farklıdırlar.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,787
Prefabrikle çelik yapı farklıdır. Prefabrik denilen yapı tipinin bir örneği aslında konteynerler. Onlarda yumuşak bir demir kullanılır ve duvarları da plastiktendir. Çelik yapıların iskeleti çeliktendir. Prefabrikle çelik farklıdırlar.
Çelik evlerde çok pahalıymış. Prefabrik evlerinde iskeleti çelikti. Duvarlarıda sert panel ortasında yalıtım var.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Yapılır hatta betonarmeden daha sağlam olur. Çünkü bu yapıların kullanım sınırlamaları yok diye biliyorum. Uzun ömürlüdür de. Betonarme 30 yıl dayanırsa çelik ev 70-80 yıl dayanabiliyor. Masrafı konusunda da bazı kaynaklar betonarmeden daha uyguna gelebileceği söyleniyor. Ama bu mimariye ve konuma göre değişiklik gösterebiliyor.

Beton kolonların esneklikleri az olduğu için deprem titreşimleri kolonları kırar ve bina yıkılır diye biliyorum. Çelik esnek olduğu için titreşim çeliği yamultur mu? binada belirli bir açıda yana yatma olur mu?(esnemeden dolayı bir tarafa doğru hafif yatmadan bahsediyorum)

Blue Screen of Death

CRITICAL_PROCESS_DIED
Reaksiyon puanı
353
Beton kolonların esneklikleri az olduğu için deprem titreşimleri kolonları kırar ve bina yıkılır diye biliyorum. Çelik esnek olduğu için titreşim çeliği yamultur mu? binada belirli bir açıda yana yatma olur mu?(esnemeden dolayı bir tarafa doğru hafif yatmadan bahsediyorum)
Çelik evler deprem sırasında zaten esneyebilirler ve bu onları aslında ddpremde yıkmaz. Bu evler depremde zarar alsa bile bir betonarmenin aldığı zararı almazlar.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Çelik evler deprem sırasında zaten esneyebilirler ve bu onları aslında ddpremde yıkmaz. Bu evler depremde zarar alsa bile bir betonarmenin aldığı zararı almazlar.
Yıkılmayacaklarını zaten biliyorum benim merak ettiğim şöyle bir şey olur mu olsa bile düzeltilir mi?(eğilme açısını rastgele yazdım daha büyük veya daha küçük olabilir)
Adsız.png

Blue Screen of Death

CRITICAL_PROCESS_DIED
Reaksiyon puanı
353
Yıkılmayacaklarını zaten biliyorum benim merak ettiğim şöyle bir şey olur mu olsa bile düzeltilir mi?(eğilme açısını rastgele yazdım daha büyük veya daha küçük olabilir)
Ekli dosyayı görüntüle 178961
Düzeltilebiliyor. Ayrıca bu evlerde temelde problem yoksa öyle eğilmeleri pek mümkün değil. Temel de düzeltilebilir. Olabilecek en kötü hasar en alt kattaki konstrüksiyonların tamamen eğilmesi olur. Bu evi kullanılmaz hale getirebilir. Onun içinde 8.5'i geçen depremler olması lazım.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Düzeltilebiliyor. Ayrıca bu evlerde temelde problem yoksa öyle eğilmeleri pek mümkün değil. Temel de düzeltilebilir. Olabilecek en kötü hasar en alt kattaki konstrüksiyonların tamamen eğilmesi olur. Bu evi kullanılmaz hale getirebilir. Onun içinde 8.5'i geçen depremler olması lazım.
Anladım hocam sağolun

Son düzenleme:

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,619
Çelik yapılar apartman olarak elbette yapılabilir. Günümüzde yüksek katlı cam kaplama iş merkezleri hep çelikten yapılmıştır. Çeliğin bir avantajı da deprem gibi durumlarda hasar gören parçanın sökülüp yerine yenisinin monte edilmesi ile bina hasar görmemiş gibi bir hale sokulabilir.
Ama elbette çok aşırı yüksek katlı binaların betonarme masrafları daha fazla olduğu için çelik daha uygun ve sağlam olur. Düşük katlı binalarda betonarme daha hesaplıya gelir

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,390
Buradaki yorumları okuyorum ve bir eksiklik fark ettim. Tamamen çelik konstrüksiyondan yapılmış yüksek binalar teoride mümkün olmasına karşın depreme karşı yükseklik arttıkça dayanıklılık azalacağından çelik konstrüksiyon ve beton birleşiminden oluşan yüksek binalar günümüzde en yaygın yapı şeklidir. Bu yüzden sadece müstakil az katlı yapılar tamamen çelik konstrüksiyondan yapılmaktadır.

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,619
Buradaki yorumları okuyorum ve bir eksiklik fark ettim. Tamamen çelik konstrüksiyondan yapılmış yüksek binalar teoride mümkün olmasına karşın depreme karşı yükseklik arttıkça dayanıklılık azalacağından çelik konstrüksiyon ve beton birleşiminden oluşan yüksek binalar günümüzde en yaygın yapı şeklidir. Bu yüzden sadece müstakil az katlı yapılar tamamen çelik konstrüksiyondan yapılmaktadır.
Olur mu efendim günümüzde gökdelenlerin birçoğu tamamen çelik imalatıdır. Burc Halife gibi bazı gökdelenler hem betonarme hem çeliğin kullanıldığı komplike yapılardır ve bunların miktarı sanıldığı kadar fazla değildir. Hatta Burc Halife binasının belli bir yüksekliğine kadar betonarme gidilmiş, belli yükseklikten sonrası çelik devam edilmiştir. Yani çelik olmasının yüksekte olumsuz etki ettiği gibi bir durum söz konusu değildir.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,390
Olur mu efendim günümüzde gökdelenlerin birçoğu tamamen çelik imalatıdır. Burc Halife gibi bazı gökdelenler hem betonarme hem çeliğin kullanıldığı komplike yapılardır ve bunların miktarı sanıldığı kadar fazla değildir. Hatta Burc Halife binasının belli bir yüksekliğine kadar betonarme gidilmiş, belli yükseklikten sonrası çelik devam edilmiştir. Yani çelik olmasının yüksekte olumsuz etki ettiği gibi bir durum söz konusu değildir.
Farkındaysanız ben binanın tamamının çelik konstrüksiyon yapılmasından bahsediyorum. Zira Burç Halifede 150. kattan sonrası çelik konstrüksiyon olsa bile yukarıya doğru daralan bir yapıda olduğu için olumsuz bir etki görülmesi pek mümkün değildir. Zaten verdiğiniz örnekteki yapı tamamen çelik konstrüksiyondan inşa edilmiş bir yapı değildir.

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,619
Aşırı yüksek binalarda genelde dediğiniz şekilde oluyor evet. Ama orta yükseklikte gökdelenlerin çoğu sadece çelikten veya sadece betonarmeden imal ediliyor.
Biraz da tamamen betonarme alçak yapılarda ideal olmasına rağmen yüksek yapılarda aşırı ağır kaldığı için çelik de kullanıyorlar. Bunda hesap kolaylığı da etkili çünkü beton basıncı çelik çekmeyi karşılar ve sadece çelik yüksek yapılarda yeterince süneklik sağlamaz. Oysaki depremde binanın sallanması istenir yükü sönümlemesi için. Sallanmayan bina yükü emer ve aniden kırılabilir.
Empire state gibi birçok bina çelikten imal edilmişken hesap programlarının gelişmesiyle ikisinin bir arada kullanıldığı kompozit yapılar daha yaygınlaşmaya başladı tabi