Casper Nirvana Parlaklık Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Selam SDN

Çok ilginç bir sorunum var. Ne yaptıysam çözemedim illet etti beni. Babam yaklaşık 10 gün önce bana haber vermeden gitmiş bir Casper Nirvana laptop almış. Halbuki bana sorsa tost makinası al daha iyi olur derdim. Her neyse getirdi eve içinde win8 yüklü. Bir süre alışmaya çalıştı ama olmadı. Win7 yükleyelim dedik. İnternette uygun bios ayarını bulup uefi vs kapattıktan sonra win7 yükledim. Driverlar da da sorun yok ancak şöyle bir durum var aşamadım. PC de 4. nesil intel i5 işlemci var. Buna uygun grafik sürücüsü ise intel hd graphics 4600. Casper in kendi sitesindekini indirdim önce kurdum. Ekran parlaklığı sonda göstermesine rağmen çok karanlık ve hiç bir şekilde değiştiremiyorum. Ne fn tuşları ile ne de windowsun kendi ekran parlaklığı çubuğundan. Ne yaparsam yapıyım aynı parlaklıkta kalıyor daha doğrusu aynı karanlıkta. Değişmiyor. Sonra dedim bu driverin günceli çıkmıştır. İntelin kendi sitesinden aynı driverin güncelini buldum kurdum onda da sorun aynı. Ne yaparsam yapıyım değiştiremedim bu parlaklık olayını. Ayrıca bir de şu var. Win7 yükledikten sonra sanırım fan daha fazla çalışmaya başladı. Tam da emin değilim ama sanki win8 varken bu kadar gürültülü ve sürekli çalışmıyordu. Win7 yükledikten sonra fan hiç durmadan çalışıyor ve biraz da gürültü yapmaya başladı. Acaba ne tür bir sorun vardır? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Kolay gelsin.

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
İnternetten baktığımda ekran kartı Intel+Nvidia olarak gözüküyor. İkisinin sürücüsünü de yüklediğine emin misin? Yoksa ben yanlış modele mi bakıyorum.

Bed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yok doğru hocam. nVidia optimus teknolojisi var. Hem intel hem nvidia gt740 ekran kartı var. Ama parlaklık vs basit ayarlar intel ekran kartı üzerinde yapılıyor. Çünkü nvidia ekran kartı oyunlar gibi yüksek performans gerektiren uygulamalarda çalışıyor. Diğer durumlarda intel ekran kartı çalışıyor.

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Prizden ya da pilden çalışırke güç seçeneklerini değiştirin (dengeli, yüksek performans gibi). Diğer tüm sürücüleri yükleyin falan diyeceğim ama aklıma bir şey gelmiyor. Belki BIOS güncellemek de gerekiyor olabilir... En iyisi sabah servisi arayıp durumu anlatın.

Bed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
BIOS güncellemek aklıma geldi de sitelerinde BIOS da yok indireyim de deneyim. Dediklerinizi de yaptım prizden çıkarıp değiştirdim falan ama yok olmuyor. Ne biçim iş anlamadım. Bir bilgisayar bu kadar uyumsuz ve kötü çalışabilir. Şu satırları bilgisayar almayı düşünen biri okursa ama deyim Casper'dan uzak dursun. Ona yapacağım en büyük iyilik bu olur. Sabah arayıp soracağım artık ne yapalım. Teşekkürler ilgilendiğiniz için.

karakuyuluahmet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende bu sorunu yaşıyorum. İlla servise götürmemi istediler. Tüm driverlerini yükledim fakat bende çözemedim. Acaba sorunu çözdüyseniz nasılbir yol çizdiniz bizede anlatabilir misiniz?

ertul61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende bu sorunu yaşıyorum. İlla servise götürmemi istediler. Tüm driverlerini yükledim fakat bende çözemedim. Acaba sorunu çözdüyseniz nasılbir yol çizdiniz bizede anlatabilir misiniz?

regedit bu yolu izle

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0001]
"FeatureTestControl"=değer vericen numara :0000f048
sonra yeniden başlat düzelir

karakuyuluahmet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
regedit bu yolu izle

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0001]

Kırmızı ile belirttiğin yeri anlayamadım. Orada öyle bir dize yok. Onu ben mi oluşturacağım?
0001 altında featuretestcontrol ne diye oluşturacağım.
yeni dediğimde
Anahtar
Dize değeri artık gerisi belli...

Biraz daha aydınlatırsanız sevinirim.

Yardımın içinde teşekkürlerimi sunarım...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

şimdi baktığımda 0000 olan dizede bir tane featuretestcontrol gördüm o mu acaba?

Arkadaşım çok çok teşekkürler. Ekran ışığı açıldı. 0000 altındaki değeri yapınca oldu.
Fakat hala klavye fn tuşları çalışmıyor ama olsun zaten ışığı kısacak olan kim. :)

mihmandar07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba bende chy 4200b casper nirvana kullanıcısıyım dün windows 7 yükledim, sanırım üreticiler win 7 yüklenmemesi için ellerinden gelen herşeyi yapmışlar.. herneyse ışık problemi bendede oluştu sağolsun ertul 61 adlı arkadaşın önerisiyle hallettim sorunu,, ancak aklıma birşey takılıyor karakuyuluahmet arkadaşımın dediği gibi fn tuşu REAKTİF şekilde, daha doğrusu çalışıyor ancak herhangi bir fonksiyonu yok ışık ayarı konusunda,, buarada casper int sitesinden hotkey driverini indirip kurdum win 8 içindi ama ben yinede kurdum, ilginçtir çalıştırdı, sebebi ise bu pc de numlock ve caps lock uyarı ışıklarının olmaması, bu posh exe nin ışık ayarlama sorununa çözüm olacağını düşündüm ancak neyazıkki fn tuşu yine ayarlama yapmıyor, bu konuda bilgisi olan varsa paylaşımda bulunursa sevinirim saygılar...

BUARADA ACPI\FNBT0000 BU BİLİNMEYEN AYGIT, SANAL KLAVYE SÜRÜCÜSÜ OLDUĞUNU ÖĞRENDİM, DRİVERİNİ BULAMADIM, BULABİLİRMİSİNİZ ACABA, BİRDE IŞIK AYARLAMA OLAYI BU SÜRÜCÜYLE İLGİLİ OLABİLİRMİ SİZCE??

gokyuzu54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
regedit bu yolu izle

Çok sağolasın sorunu hallettim. Ama FN tuşları çalışmıyo. Parlaklık full olarak kalıyo ve düşürülmüyo.

ertul61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok sağolasın sorunu hallettim. Ama FN tuşları çalışmıyo. Parlaklık full olarak kalıyo ve düşürülmüyo.
parlaklığı yükseltmek için regedit ayarları ile oynadığımız için sadece manuel girdiğimiz parlaklık aktif oluyo

yelken42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, bende de aynı sorun var pc nirvana 15.6 NB
ve ben sizin dilinizden hiç anlamıyorum:( pc donanım bilgilerine sahip değilim.,
sizden ricam bana adım adım neler yapmam gerektiğini yazabilirmisiniz.
Bütün işi pc ile yapıyorum ama iki gündür karanlık ekranda çalışmaktan kör oldum.
şimdiden çok teşekkür ederim.

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
driver sorunu arkadaşlar fabrika çıkışı driver kurun benim başıma lenovoda geldi format attım windows update deki driverları kurdum düzeldi

yelken42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şuan bulunduğum yerde driver kurma şansım yok maalesef byberk . Yukarıdaki işlemleri nasıl yapacağım konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

0000 ve properties başlığına kadar ulşatım daha sonra nasıl ilerleyeceğim helppp please :(

SSYTX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çoook teşekkür ederim kardeşim ilk defa karşılaştığım bir sorundu ve sorun senin verdiğin bilgi ile çözüldü. bu arada benim sorun yaşadığım laptop modeli casper nirvana CN.BMY4100B ekran kartı intel HD 4600
Emeğine Teşekkürler Diline Sağlık.

regedit bu yolu izle

çoook teşekkür ederim kardeşim ilk defa karşılaştığım bir sorundu ve sorun senin verdiğin bilgi ile çözüldü. bu arada benim sorun yaşadığım laptop modeli casper nirvana CN.BMY4100B ekran kartı intel HD 4600
Emeğine Teşekkürler Diline Sağlık.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...