Cam Yazı Efekti Oluşturmak

GorselDersler

Öğrenci
6 Ekim 2015
36
0
6
Merhaba arkadaşlar. Photoshop ile cam yazı efektinin nasıl oluşturulduğunu anlatan bir video hazırladım. Bu yazı efektini resimlerin üzerinde uygulayarak güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Beğeneceğinizi umuyorum.

[video=youtube;f3wY1UhRLtQ]https://www.youtube.com/watch?v=f3wY1UhRLtQ[/video]
kaynak: gorseldersler

M.Şamil CAN

Dekan
23 Ekim 2009
5,841
105
243
Merhaba arkadaşlar. Photoshop ile cam yazı efektinin nasıl oluşturulduğunu anlatan bir video hazırladım. Bu yazı efektini resimlerin üzerinde uygulayarak güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Beğeneceğinizi umuyorum.

[video=youtube;f3wY1UhRLtQ]https://www.youtube.com/watch?v=f3wY1UhRLtQ[/video]
kaynak: gorseldersler

Yetersiz, geliştirmen lazım.

GorselDersler

Öğrenci
6 Ekim 2015
36
0
6
Güzel yapmışsın fakat arkadaşımızı da tanımadığın belli, biraz sakin olalım elbet geliştirirsin kendini ;)

Moderator bey, ben grafik tasarım işine yeni başlayan ve temel eğitimlere ihtiyacı olan arkadaşlar için bunları paylaşıyorum. 5 yıldır grafiker olarak çalışıyorum. Arkadaşın hiç tanımadığı bir insanın paylaşımına böyle bir cevapla yanıt vermesi doğru değil! Elbette ki herkes kendini geliştirir 15 yıldır bu işi yapıyor olsa bile. Burada amaç, sadece araçları tanımak, nasıl kullanıldığına bakmak ve Photoshop' da bir özelliğin ne için kullanıldığını kavramak. Ben hergün yaklaşık 1000 resmi düzenliyorum, dekupe çalışmaları yapıyorum vs vs. Yaşımda 39. Yani bazı şeyleri bilmeden ve düşünmeden yazıp geçmek yanlış. Teşekkürler.

Mert Ahmet

Dekan
16 Mayıs 2010
5,706
41
228
Moderator bey, ben grafik tasarım işine yeni başlayan ve temel eğitimlere ihtiyacı olan arkadaşlar için bunları paylaşıyorum. 5 yıldır grafiker olarak çalışıyorum. Arkadaşın hiç tanımadığı bir insanın paylaşımına böyle bir cevapla yanıt vermesi doğru değil! Elbette ki herkes kendini geliştirir 15 yıldır bu işi yapıyor olsa bile. Burada amaç, sadece araçları tanımak, nasıl kullanıldığına bakmak ve Photoshop' da bir özelliğin ne için kullanıldığını kavramak. Ben hergün yaklaşık 1000 resmi düzenliyorum, dekupe çalışmaları yapıyorum vs vs. Yaşımda 39. Yani bazı şeyleri bilmeden ve düşünmeden yazıp geçmek yanlış. Teşekkürler.
5 yıldır grafiker olarak çalışmanız çok iyi photoshop bildiğiniz anlamına gelmez bence, bunu kötülemek için söylemiyorum sadece edindiğiniz tecrübeyi ifade ederken pek bir anlam taşımadığını vurgulamak istiyorum. Herkesin bir üslubu var bunu değiştiremeyiz, arkadaşımız böyle yazmış bişey diyemeyiz yani sonuçta burası bir forum küfür, hakaret vs.. kurallara aykırı birşey olmadığı sürece müdahale edemeyiz. Amacın da araçları tanımak, nasıl kullanılacağını görmek demişsiniz bunu biryerde belirtmemişsiniz ne mesajınızda ne de videoda... Bu da bizi şuna itiyor: siz çok iyi photoshop biliyorsunuz ve birşeyler açıklamaya çalışıyorsunuz ama videoya bakıldığında o kadar da üst düzey bir durum söz konusu değil. Belki vaktiniz azdı, belki o ara biri bişey dedi, belki başka bir sebepten ötürü böyle oldu fakat sonuçta videoya yansıyan böyle olduğu için bizi böyle düşünmeye yöneltiyor.

Yani uzun lafın kısası bu mesajları yazmada sizin videoyu hazırlamanızda çok faktör var; böyle her yazılan şeye hırlayıp gürlersek burada güzel bir ortam oluşturamayız. Biraz sakin olalım birer kez daha düşünelim yazdıklarımızı.
Sanırım bu gibi durumlar birbirimizi hoşgörmeye değer, değil mi ? :)

M.Şamil CAN

Dekan
23 Ekim 2009
5,841
105
243
Öncelikle tartışma ortamına gerek yok. Bu işi kaç yıldır yaptığın veyahut günde kaç görsel editlediğinin önemi yok. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Videonun açıklama kısmına "giriş seviyesinde ki arkadaşlar için araçları öğrenmeleri adına faydalı bir ders" diye bir dipnot düşseydin yorumum farklı olurdu ama sen "cam yazı efekti oluşturmak" diye başlık atıyorsan ben o içerikten güzel bir çalışma beklerim. Videoyu izledim yetersiz buldum ve bunu belirttim bunda kızıp gürleyecek bir durum yok.
Buyur buda senin video sürenden daha kısa bir sürede yaptığım bir çalışma. Blending ayarlarını istersen yardımcı olurum.

2d6qgjs.jpg

GorselDersler

Öğrenci
6 Ekim 2015
36
0
6
Öncelikle tartışma ortamına gerek yok. Bu işi kaç yıldır yaptığın veyahut günde kaç görsel editlediğinin önemi yok. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Videonun açıklama kısmına "giriş seviyesinde ki arkadaşlar için araçları öğrenmeleri adına faydalı bir ders" diye bir dipnot düşseydin yorumum farklı olurdu ama sen "cam yazı efekti oluşturmak" diye başlık atıyorsan ben o içerikten güzel bir çalışma beklerim. Videoyu izledim yetersiz buldum ve bunu belirttim bunda kızıp gürleyecek bir durum yok.
Buyur buda senin video sürenden daha kısa bir sürede yaptığım bir çalışma. Blending ayarlarını istersen yardımcı olurum.

2d6qgjs.jpg

Mühim olan daha kısa sürede yapmak değil ders anlatımında. Sonuçta burada bir işletmenin işini görmüyoruz! Texti girip Fill değerini azaltmakla ve Stroke ya da Glow vermekle olmuyor bu işler! Amacı yukarıda yazdım tekrar oku! Sen kendinle yarış ve bilgilerinide kendine sakla. Ders olarak anlatarak arkadaşlara yardımcı olabilirsin. Laf kalabalığına gerek yok! Ayarlar sende kalsın lazım olur ;)

tuskilidi

Profesör
31 Aralık 2006
1,401
17
218
yeni başlayanlar için faydalı bir anlatım ama ismi "cam yazı" değilde "şeffaf yazı" olsa daha uygun olurdu. cam yazı olabilmesi için fondaki görüntünün yazı içinde kırılması, cama çarpan ışığın mercek etkisiyle bazı bölgelerde odaklanıp daha parlak noktalar oluşturması, yine gelen ışığın camdan ayrılırken zemini aydınlatması vb. gibi şeylerin olması lazım ki bu da o kadar kolay değil.

M.Şamil CAN

Dekan
23 Ekim 2009
5,841
105
243
Mühim olan daha kısa sürede yapmak değil ders anlatımında. Sonuçta burada bir işletmenin işini görmüyoruz! Texti girip Fill değerini azaltmakla ve Stroke ya da Glow vermekle olmuyor bu işler! Amacı yukarıda yazdım tekrar oku! Sen kendinle yarış ve bilgilerinide kendine sakla. Ders olarak anlatarak arkadaşlara yardımcı olabilirsin. Laf kalabalığına gerek yok! Ayarlar sende kalsın lazım olur ;)

Ahahaah peki üstat. :biggrin: