Bu konuyu okuyanlar

S

SDN Anonim 320986

SDN Okuru
Calam-Debian 10 Buster Update 2021-04-30
SaF_Debian tabanı kullanılarak calamares kurucusu entegre edilmiş şekilde optimize edilen xanmod modifiye hızlı kernel ile beraber gelen (Kernel 5.11.17 Stabil sürüm) hazırladığım sistemdir. Debian temelinde saf bir kurulum yapmak isteyenler için optimize edilerek hazırlanan içerisinde harici sürücüler ve uygulamaların kurulumlarınında rahat şekilde yapılabilecek şekilde hazırladığım başta kurulumu ve kullanımı bir o kadar rahat ve akıcı şekilde kullanabileceğiniz esnek,eski ve yeni donanımlı cihazlarla rahat şekilde çalışabilecek bir sistem.Calam-Debian 10 Buster Update 2021-04-30
Taban: Debian | Legacy Uefi | Multilang (çokludil) + Türkçe | Harici donanım ve uygulamaları yükleme özellikli! | Mimari: x86_x64

Hakkında ?
Debian 10 işletim sistemine sadece temel bileşenler ve bir kaç uygulama eklenerek boyuttan tasarruf için hafif tutulmuştur.
Pardus işletim sisteminin popüler uygulama mağazasından programların rahat kurulumu veya kaldırma işlemleri için kullanılmıştır. Dileyenler store'dan yükleyebilirler.
Debian'a ait özel HD bir kaç tane masaüstü duvar kağıdı ve simge paketi kullanılmıştır. Sistemde birden fazla simge ve tema paketleri yüklü gelmektedir.
3D Compiz Fusion ve Emerald pencere yöneticiside bu sistemde yüklü olarak gelmektedir. Denetim merkezi üzerinden, Startupmanager/Başlangıç yöneticisine eklendi dileyen sistem başlagıcında aktif edilmesi için tiki işaretleyerek pencere efektlerini kendine göre açabilir. Düşük sistemler olur diye kapalı bırakılmıştır.
Uygulama olarak Vlc player,Clementine,Grub-customizer,GuakemenuterminalF12,Googlechrome,GufwFirewall koruma,PlankDock alt bar,AnyDesk uzaktan bağlantı kurma uygulaması,Pardus uygulama kurulum merkezi,xanmod modifiye kernel depoları + kernel entegrasyonu,Calamares kurucu yapıları,Systemback-sistem yedekleme iso kalıpları oluşturma yedek alma vb işlem uygulaması,GIMP Photoshop resim editör ve genel sistem güncellemelerinin tamamı güncellenerek yapılandırılıp iso kalıbı oluşturulmuştur. Ufak tefek adını hatırlamadığım bir kaç uygulamalarda dahil edildi özetle temel sistem yapıları ilk kurulumdan sonra geriye sadece kuran kişinin uygulama kurucularından kendine göre istediği programı kurup kullanması kalıyor geriye.

Tanıtım Videosu

indirme linki
Kullanıcı adı: debian / Şifre: live
Bilgi:
Kurulumdan sonra, sistem otomatik girişe ayarlanmıştır. Debian oturumunudan çıkış yapacak kendi belirlediğiniz kullanıcı adını ve şifrenizi girerek giriş yapınız.

Sistem Gereksinimleri:
işlemci: Dualcore+,pentium 64 bit uyumlu işlemci mimarisi
Ram: 1 Gb veya üzeri
Harddisk: 25 GB ve üzeri alan
Ekran kartı: 256 mb ve üzeri grafik görüntüleyicisi
Kurulum için: Dvd disk writer,usbdisk portu vs. (Boot yöntemi)

Yazdırma işlemleri için: Rufus,BalenaEtcher,Ventoy programlarını kullanabilirsiniz. (Önerilir)

SourceForge:
https://macbuntu-bigsur-2021.sourceforge.io
https://sourceforge.net/u/gnulinuxtr/profile

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Murat abi öncelikle emeklerin için çok teşekkürler vallaha adamsın abi bütün dağıtımlarının hepsi Ubuntu yada Debian tabanlı. Arch tabanlı bir şeyler gelecek mi ilk sorum bu. İkinci olarak abi Xanmod kernel yerine LTS yada standart kernel kullansan abi çünkü bu sistemlerin hepsini denedim canlı olarak sorun yaşamıyoruz abi kurduktan sonra boot ederken sıkıntı oluyor iyi çalışmalar :) Kernel haricinde abi sistemlerin hepsi ateş ediyor hangisini kuracağını şaşırır insan :D

S

SDN Anonim 320986

SDN Okuru
Murat abi öncelikle emeklerin için çok teşekkürler vallaha adamsın abi bütün dağıtımlarının hepsi Ubuntu yada Debian tabanlı. Arch tabanlı bir şeyler gelecek mi ilk sorum bu. İkinci olarak abi Xanmod kernel yerine LTS yada standart kernel kullansan abi çünkü bu sistemlerin hepsini denedim canlı olarak sorun yaşamıyoruz abi kurduktan sonra boot ederken sıkıntı oluyor iyi çalışmalar :) Kernel haricinde abi sistemlerin hepsi ateş ediyor hangisini kuracağını şaşırır insan :D
Merhabalar yorumun için teşekkür'ler değerli kardeşim. Geneli itibarıyla ülkemizde ve dağıtımların destekleri forum vb. mecraların daha yaygın olması nedeniyle uzun yıllardır sıkı bir ubuntu linux kullanıcısı olarak kendime hazırladığım distroları internettede uzun yıllardır paylaşmaktayım. Kaldıki debian paylaşımım daha yenidir ilk kez hazırladım debianı oda istek üzerine oldu aslında hindistanlı sıkı bir linux kullanıcı değerli bir arkadaşımın isteğiydi. :)

Arch,Slacware,Gentoo,Freebsd bu tabanlara ait çalışmalarda yapılabilir tabiki. Bir dağıtım adı devamı vb. durumlarıda hesaba kattığımızda dağıtımdan çok destek vb. devamlılık esaslı olmalı.
Arch linux çalışmam şu an için kendim için hazırladığım ve kullandığım çalışmam var ancak bir dağıtım değil sadece saf bir arch tabanı ve calamares kurucusu entegre edilmiş olarak kullanıyorum. İstek olursa eğer paylaşırım sorun değil. Linux camiasında pek sıcak bakılmıyor bu tarz paylaşımlara sırf bu yüzden bunu paylaşmaktan imtina ediyorum

Şimdilik , öteden beri hazırladıklarımızla güncelleyerek devam ediyorum. LTS long term support uzun süreli destekli olan kerneller uyumluluklar bakımından en kararlı ve stabil olan çekirdek yapılarıdır. Evet haklısın xanmod kerneller hızlı olsalarda , en son sürüm olması daha iyi yapmıyor ya da daha uyumlu olmuyor her pc'de. Genel olarak bakılınca normal kernellere göre iki üç tık daha atak ve seri olduğu bilinmekte bundandırki rabet görmesi ve istekler olması nedeniyle özellikle kullandım bu kernel yapılarını. Belki şu olur , kernelin sadece stabil lts versiyonu kullanılır xanmod olarak devam edilebilir. bunu düşünebilirim tabiki.

İyi Forumlar | Saygılarımla. :)

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Merhabalar yorumun için teşekkür'ler değerli kardeşim. Geneli itibarıyla ülkemizde ve dağıtımların destekleri forum vb. mecraların daha yaygın olması nedeniyle uzun yıllardır sıkı bir ubuntu linux kullanıcısı olarak kendime hazırladığım distroları internettede uzun yıllardır paylaşmaktayım. Kaldıki debian paylaşımım daha yenidir ilk kez hazırladım debianı oda istek üzerine oldu aslında hindistanlı sıkı bir linux kullanıcı değerli bir arkadaşımın isteğiydi. :)

Arch,Slacware,Gentoo,Freebsd bu tabanlara ait çalışmalarda yapılabilir tabiki. Bir dağıtım adı devamı vb. durumlarıda hesaba kattığımızda dağıtımdan çok destek vb. devamlılık esaslı olmalı.
Arch linux çalışmam şu an için kendim için hazırladığım ve kullandığım çalışmam var ancak bir dağıtım değil sadece saf bir arch tabanı ve calamares kurucusu entegre edilmiş olarak kullanıyorum. İstek olursa eğer paylaşırım sorun değil. Linux camiasında pek sıcak bakılmıyor bu tarz paylaşımlara sırf bu yüzden bunu paylaşmaktan imtina ediyorum

Şimdilik , öteden beri hazırladıklarımızla güncelleyerek devam ediyorum. LTS long term support uzun süreli destekli olan kerneller uyumluluklar bakımından en kararlı ve stabil olan çekirdek yapılarıdır. Evet haklısın xanmod kerneller hızlı olsalarda , en son sürüm olması daha iyi yapmıyor ya da daha uyumlu olmuyor her pc'de. Genel olarak bakılınca normal kernellere göre iki üç tık daha atak ve seri olduğu bilinmekte bundandırki rabet görmesi ve istekler olması nedeniyle özellikle kullandım bu kernel yapılarını. Belki şu olur , kernelin sadece stabil lts versiyonu kullanılır xanmod olarak devam edilebilir. bunu düşünebilirim tabiki.

İyi Forumlar | Saygılarımla. :)
Teşekkürler murat abi Arch ile tanışınca Debian kullanasım gelmiyor yavaş geliyor kendisi bile özellikle o yüzden sıcak gelmiyor artık ama favorim Macbuntu. Açıkçası windows sistemlerin daha hoşuma gidiyor özellikle LTSB ve LTSC'yi seninle tanıdım şu an 2019 sürümünü kullanıyorum :)

Son mesajlar