Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
5bd962967af507047c841d50.jpg

Son yıllarda kostüm partisi formatında Türkiye'de de kutlanmaya başlanan, çılgın kıyafetlere, korkunç objelere ve bal kabağına doyacağınız dönem Cadılar Bayramı… Peki bu insanlar niye bu kadar süsleniyor, uğraşıyor, kimi korkutuyorlar derseniz eğer, işte size Cadılar Bayramı’nın hikayesi…

Ekim ayı boyunca Amerika'da olduğumuz için Cadılar Bayramı hazırlıklarının göbeğine düştük diyebilirim. Cadılar Bayramı’nın kutlandığı 31 Ekim öncesindeki tüm hazırlık süreçleri, süslemeler, kafanızı çevirdiğiniz her köşede görebileceğiniz bal kabakları resmen görsel bir şölen yaşatıyor insana… Amerika’da birçok evin bahçesi bir düğün edasında özenle süsleniyor, korkutucu objeler yerleştiriliyor, ışıklandırma yapılıyor. Hatta bu dönemde korkunç süslemeleriyle meşhur birçok restorana rezervasyonlar çok önceden yapılıyor, son anda isteseniz de buralarda yer bulamıyorsunuz.

5bd961c97af507047c841d3a

Tarihe bakıldığında Hristiyanlar bu günü kutsal aziz ve din adına hayatını kaybeden şehitleri anmak için kutlamaya başlamalarından önce de 31 Ekim tarihi kutlanıyormuş. Hristiyanlık ve Pagan dönemi öncesinde 31 Ekim tarihi hasat döneminin sonu ve kışın başlangıcı olarak kabul ediliyormuş. Geçimini tarımla kazananlar ellerindeki hasat miktarının az oluşunu, o seneki tembelliklerine, toprağın durumuna değil de kendilerini lanetleyen kötü ruhlara bağlıyorlarmış. İşte bu kötü ruhların kendilerinin lanetlemesini engellemek ve bir sonraki hasat dönemini verimli geçirebilmek için her 31 Ekim'de korkunç kıyafetler giyiyor, içi oyulu bal kabakları ile etrafı aydınlatıyor ve korkutucu şekilde evlerini süslüyorlarmış. Bu sayede yeni hasat döneminde kötü ruhların korkarak tarlalarından ve evlerinden uzak duracağına inanıyorlarmış. Böyle işte uzun yıllar öncesinden cadılar bayramının ortaya çıkışı…

5bd961bf7af507047c841d38

5bd961937af507047c841d2d

Biz Amerika’da olduğumuz dönemde bayram ve anlamı dışında eğlence kısmına odaklandık. Bir pazar günümüzü festival alanı haline getirilen, tüm gününüzü geçirebileceğiniz ve bal kabağınızı seçebileceğiniz bir çiftlikte geçirdik. Gün sonunda da karnaval alanından çıkarken bal kabaklarımızı itinayla seçtik ve aldık tabi ki. O gün neler mi yaptık?

5bd961d87af507047c841d3d

Kurulan büyük kaydıraklardan kaydık, saman kulelerine tırmanıp bayrağı ilk biz kaptık. Mısır tarlarlalarının içerisinde kaybolduk, tarla içerisine kurulan korku odalarından geçtik, labirent haline getirilen tarlanın çıkışını bulmaya çalıştık. Hayvanları besledik, traktörler nasıl kullanılır, hasat zamanı neler yapılır öğrendik.

5bd961f87af507047c841d3f

Büyük saman kulelerinden atladık, devrildik, samanların içerisinden çıkan kocaman solucanları inceledik, sonuç olarak oldukça keyifli bir hafta sonu geçirdik. Çocuklar için şahane bir gündü diyeceğim fakat sadece onlar için değil biz de o kadar çok eğlendik ki gün sonunda seçtiğimiz kabakları zor taşır haldeydik…

5bd961a77af507047c841d33

Kaynak: Hürriyet

atuvur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Cadılar bayramı nedir diye sorulsa genelde insanların aklına kostüm ve partiler geliyor. Aslında Keltlerin pagan inanışlarından gelen bir tür ritüel ve kutlama demek yeridir. Kışın gelişi ve ruhların evleri ziyaret ettiği gün olarak görmektelerdi. Ancak ruhlar onları tanımasın diye kostümle dolaşırlardı.

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Valla ben ilgilenmiyorum :D
Cadılar bayramı nedir diye sorulsa genelde insanların aklına kostüm ve partiler geliyor. Aslında Keltlerin pagan inanışlarından gelen bir tür ritüel ve kutlama demek yeridir. Kışın gelişi ve ruhların evleri ziyaret ettiği gün olarak görmektelerdi. Ancak ruhlar onları tanımasın diye kostümle dolaşırlardı.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
çok kültürsüz odunum galiba hiç kutlamadım.

Son mesajlar