CAD/CAM programları için pc toplama.

Bu konuyu okuyanlar

CHEF OKTAY USTA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhabalar, forumda yeniyim. Kuralları pek bilmiyor olabilirim, Bu yüzden kusura bakmayın. Başlıkta belirttiğim gibi CAD/CAM programları için ofiste kullanacağız. Yani CNC için 3B çizimler yapacağız. Belki oyun oynanabilir ama sanmıyorum. İşlemci olarak Ryzen 5 5600X düşünüyorum. Ekran kartı önemli değil diye biliyorum bu tarz programlar için. Ama yine de uzun ömürlü olması için RTX 3070 düşündüm. Sizce çok fazla olur mu RTX 3070? Sizin önerileriniz nedir? RAM olarak en az 4000MHz 2x8 RAM olmalı. SSD hızlı olması lazım bu tarz programlar için. Bu nedenle NVMe SSD olması lazım. Sıvı soğutma gerekli mi? Gerekli ise onu da düşünüyorum. Anakart olarak MSI MAG X570 düşünüyorum. Uzun ömürlü olması için AMD işlemci mi tavsiyele edilmeli? Yoksa Intel işlemciler mi? Okuyan ve cevaplayan herkese teşekkür ediyorum.

pixpix

Doçent
Reaksiyon puanı
290
Merhabalar, forumda yeniyim. Kuralları pek bilmiyor olabilirim, Bu yüzden kusura bakmayın. Başlıkta belirttiğim gibi CAD/CAM programları için ofiste kullanacağız. Yani CNC için 3B çizimler yapacağız. Belki oyun oynanabilir ama sanmıyorum. İşlemci olarak Ryzen 5 5600X düşünüyorum. Ekran kartı önemli değil diye biliyorum bu tarz programlar için. Ama yine de uzun ömürlü olması için RTX 3070 düşündüm. Sizce çok fazla olur mu RTX 3070? Sizin önerileriniz nedir. RAM olarak en az 4000MHz 2x8 RAM olmalı. SSD hızlı olması lazım bu tarz programlar için. Bu nedenler NVMe SSD olması lazım. Sıvı soğutma gerekli mi? Gerekli ise onu da düşünüyorum. Anakart olarak MSI MAG X570 düşünüyorum. Uzun ömürlü olması için AMD işlemci mi tavsiyele edilmeli? Yoksa Intel işlemciler mi? Okuyan ve cevaplayan herkese teşekkür ediyorum.
Ucuza rtx 2080 Super bulunursa tercih edebilir (5k-6k) arası (maddi anlamda tasarruf amaçlı)
ülkemizde rtx 3070 çok yüksekten girdi

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Henüz o seri çıkmadı ilerde mi toplayacaksınız ? Ram konusunda tavsiye verebilirim. Mhz leri yüksek seçmişsiniz ama önce cl cas değerine göre alın derim. Hem en düşüğü hem de yüksek mhz li bulursanız kaçırmayın. Edit : karışıklık olmuş :D varmış kafam 6000 lere gitti. Güzel sistem toplanabilir.

CHEF OKTAY USTA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Henüz o seri çıkmadı ilerde mi toplayacaksınız ? Ram konusunda tavsiye verebilirim. Mhz leri yüksek seçmişsiniz ama önce cl cas değerine göre alın derim. Hem en düşüğü hem de yüksek mhz li bulursanız kaçırmayın. Edit : karışıklık olmuş :D varmış kafam 6000 lere gitti. Güzel sistem toplanabilir.
Peki Intel'mi AMD'mi. CAD/CAM için. Ve RAM frekansları bakımından. Bence AMD çünkü frekansları daha çok. Sizce?

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Peki Intel'mi AMD'mi. CAD/CAM için. Ve RAM frekansları bakımından. Bence AMD çünkü frekansları daha çok. Sizce?
Intelin 10. nesili de kötü değil. Tabi size kalmış birşey. Amd thread konusunda daha iyi gibi. Fakat şöyle birşey de var programlar uyumluluk genelde intele göre hazırlanır. Oyunlar da öyle.