C++ veya C# Hakkında Yardımlarınızı Rica Ediyorum

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan WebNick
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Şimdi arkadaşlar öncelikle istisnasız açmış olduğum bu konuya cevap yazıp bana yardımcı olma nezaketi gösteren herkese teşekkür ederim. ilk mesajımda da altını çizdiğim gibi ben bu programlama işinde sıfırım. Fakat sizin cevaplarınız sayesinde ilk adım olarak kafamda ufak tefek şablon oluştu.

Ama sıfır seviye bilgimin verdiği cahillikten ötürü anlattıklarınızın bazıları doğal olarak benim için havada kalıyor. (şu an için anlayamıyorum).

Ben konuyu açarken C++ ve C# tartışması çıksın istememiştim. Ama ne yalan söyleyeyim sizin bu ufak atışmanız bana bilgi kazandırdı.

Ortamı yumuşatmak adına burada bilgi paylaşan, programlama alanında bilgisi benden ileride olan siz değerli arkadaşlardan biraz daha sakin olmalarını diliyorum. ( iyi niyet elçisi olayım dedim burada :D )

Neyse madem burada işinin uzmanlarıda toplanmaya başladı, hazır meyve veren ağacı bulmuşken bende acizane sizlerden meyvelerimi toplayayım. :)

İstisnasız tüm yorumları okudum, anlayabildiğim kadarıyla kafamda bir karar verdim. C++ la başlamak en doğru karar olacak benim için. Fakat ne yalan söyleyeyim sayın @SerdarGokcen bu konuya verdiğiniz ilk cevapta "algoritma bilmiyorsan hiç bulaşma" dediğinizde biraz canım sıkılmadı değil. Ben üst düzey bir programcı olmayacağım, bu işi hobi gibi yavaş yavaş becerebildiğim kadarıyla yapmayı düşünüyorum. Haa belki benim bile bilmediğim bir yeteneğim vardır, bu işi canavar gibi kavrarım o zaman bakarız duruma. Fakat ben inanıyorum ki siz bu cümleyi bana tavsiye anlamında söylediniz.

Neyse biraz uzattım siz aranızda tatlı tatlı atışırken, bende sizin değerli bilgilerinizden faydalanırken aklıma takılan bir soruyu daha burada dile getireyim.

Şimdi cevaplarda C++ için bazı IDE tavsiyeleri var. Ama benim acizane araştırmama göre C++ standartlaşmış bir dil. Eee dil standartsa nedir bu IDE leri farklı kılan. Birinin diğerine üstün kılan nedir. Ben mesela kürekli mürekli visual studio 2010 kurdum. Bunun içerisinde C++ var şimdi ben bunu kullanmak yerine başka bir IDE mi seçmeliyim. Biraz google araştırması ile genelde visual studio C++ değil başka bir IDE kullanıyorlar gibi bir kanı oluştu bende.

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Tanımadığın insanları yargılama... Önyargı insanı geriletir... C# ı bilmiyorsun bunu kabul et. Mesajlarını inceledim method içinde static değişken sorunla anladım ve daha da uzatmak istemiyorum. Daha dilin yapısını bilmeden c# c++ a göre kolaydır diye bir cevap verilir mi.

Neyse senin o sorun sayesinde işe alırken soracağım bir soru olacak artık iş başvurusu yapan kişilere. "Forum ve bloglardan okuduğunuz bilgileri kendi düşünceniz gibi tavsiye eder misiniz?"

Sayende hala bu tür düşüncelerin dolaştığını görüyorum internette.

sunelan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
altın madalyanı adresine postalıyorum arkadaşım ispatladın kendini tebrikler :D

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Tanımadığın insanları yargılama... Önyargı insanı geriletir... C# ı bilmiyorsun bunu kabul et. Mesajlarını inceledim method içinde static değişken sorunla anladım ve daha da uzatmak istemiyorum. Daha dilin yapısını bilmeden c# c++ a göre kolaydır diye bir cevap verilir mi.

Neyse senin o sorun sayesinde işe alırken soracağım bir soru olacak artık iş başvurusu yapan kişilere. "Forum ve bloglardan okuduğunuz bilgileri kendi düşünceniz gibi tavsiye eder misiniz?"

Sayende hala bu tür düşüncelerin dolaştığını görüyorum internette.

Mesajlarımı tabiki incele.
Beni zaten bilen biliyor canım kardeşim :)
Ancak sorun o değil.
Sorun C++ veya C# hangisi iyi olduğu da değil.
Keşke bunu tartışsaydık en azından bir anlamı olurdu.
Benim mesajlarımı okursan ben herhangi bir dil daha iyidir demedim, ihtiyaçlar önemlidir dedim.
Ama senin ne dediğin, neyi savunduğun, neyi düşündüğün bile anlaşılmıyor.
Sadece tek anlaşılan şey ne kadar iyi bir programcı olduğun
Sanırım çalıştığınız işyerindeki diğer elemanlar tarafından eziliyorsunuz bilgisayar konusunda, o yüzden bu kendini ispat etme çabası.
Ya da üniversite okumadan bir yerlere geldiniz ve bunun baskısı sonucu bu hale düştünüz.
Ya da çocukluğunuza inmek lazım bilmem ki :D
Hocam sakıncası yoksa isminizi, soy isminizi verin, belki bizim üniversiteye konferansa çağırırız bu kadar kendinize güvendiğinize göre :D

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Şimdi arkadaşlar öncelikle istisnasız açmış olduğum bu konuya cevap yazıp bana yardımcı olma nezaketi gösteren herkese teşekkür ederim. ilk mesajımda da altını çizdiğim gibi ben bu programlama işinde sıfırım. Fakat sizin cevaplarınız sayesinde ilk adım olarak kafamda ufak tefek şablon oluştu.

Ama sıfır seviye bilgimin verdiği cahillikten ötürü anlattıklarınızın bazıları doğal olarak benim için havada kalıyor. (şu an için anlayamıyorum).

Ben konuyu açarken C++ ve C# tartışması çıksın istememiştim. Ama ne yalan söyleyeyim sizin bu ufak atışmanız bana bilgi kazandırdı.

Ortamı yumuşatmak adına burada bilgi paylaşan, programlama alanında bilgisi benden ileride olan siz değerli arkadaşlardan biraz daha sakin olmalarını diliyorum. ( iyi niyet elçisi olayım dedim burada :D )

Neyse madem burada işinin uzmanlarıda toplanmaya başladı, hazır meyve veren ağacı bulmuşken bende acizane sizlerden meyvelerimi toplayayım. :)

İstisnasız tüm yorumları okudum, anlayabildiğim kadarıyla kafamda bir karar verdim. C++ la başlamak en doğru karar olacak benim için. Fakat ne yalan söyleyeyim sayın @SerdarGokcen bu konuya verdiğiniz ilk cevapta "algoritma bilmiyorsan hiç bulaşma" dediğinizde biraz canım sıkılmadı değil. Ben üst düzey bir programcı olmayacağım, bu işi hobi gibi yavaş yavaş becerebildiğim kadarıyla yapmayı düşünüyorum. Haa belki benim bile bilmediğim bir yeteneğim vardır, bu işi canavar gibi kavrarım o zaman bakarız duruma. Fakat ben inanıyorum ki siz bu cümleyi bana tavsiye anlamında söylediniz.

Neyse biraz uzattım siz aranızda tatlı tatlı atışırken, bende sizin değerli bilgilerinizden faydalanırken aklıma takılan bir soruyu daha burada dile getireyim.

Şimdi cevaplarda C++ için bazı IDE tavsiyeleri var. Ama benim acizane araştırmama göre C++ standartlaşmış bir dil. Eee dil standartsa nedir bu IDE leri farklı kılan. Birinin diğerine üstün kılan nedir. Ben mesela kürekli mürekli visual studio 2010 kurdum. Bunun içerisinde C++ var şimdi ben bunu kullanmak yerine başka bir IDE mi seçmeliyim. Biraz google araştırması ile genelde visual studio C++ değil başka bir IDE kullanıyorlar gibi bir kanı oluştu bende.

Ben şiddetli ve gergin tartışması yapmıyorum ki? Günlük hayatta bundan daha ağır konuşurum ve öz konuşmayı severim. Bilgin yoksa bir konuda ve bilgiliymişsin gibi konuşuyorsan bu cidden canımı sıkar. Sebebi basit: Yardım isteyen kişi yanlış yönlendirilir. Programlamada temel atılırken yanlış yönlendirmenin yeri yoktur. Zaman akıyor ve yeni teknoloji çıkıyor. Donanım hızla gelişirken yazılım arkasından geliyor. Bu sorun. Ben bunu anlatıyorum ama verilen örnekler komik geliyor.

Neyse Can sıkıntını şurdaki yazımla çözeyim. tekrar yazmak istemiyorum: http://www.csharpnedir.com/forum2/forum_posts.asp?TID=46858&KW=

Açıkçası Visual Studio çok güçlü bir ide. ilk giriş seviyesinde direkt VS yi hiçbir zaman önermem. Çünkü VS ile gidersen senin işini kolaylaştıracak ve şu durum olacak(Çoğu programlama dilini özellikle yüksek seviye dilleri görsel olarak öğretiyor büyük eğitim kurumları ve bununda sebebi hemen sizi iyi kötü piyasaya sokmak)

VS yerine basit editörler(notepad++ ile kodladım ben c++ ı kitaptaki ve internetteki örnekleri sonra komut satırıyla derledim) kullandım ki yapıyı bir kavrayayım. Unutma macos ve linuxta visual studio yok.

1983 te çıktı piyasaya,

http://tr.wikipedia.org/wiki/C%2B%2B ki wikiye göre;
3 kere standartlaştırılmaya gidildi ISO ve IEC 1988, 2003, 2011 de 3 kere standartlaştırma yapıldı. Bunun sebebi çok fazla derleyici ve platform olmasıydı.

Bak programlama öğrenmek istiyorsan şunu aklına yaz. Sabır, Merak ve araştırmacı olacaksın. Forumlarda sıkıştığında şu nasıl yapılır diye sorup bekleyeceğine google a c++ ile bilmem ne diye aratıp sonuçlara bakacaksın. keza c# ta da öyle. Soru sor - yanıt bekle sıkıntılı bir zamandır ve cevap gelesi senin zamanın akar.

Motive ediceksin kendini.
Birden bir şey yapmaya kalkmayacaksın. En basitinden yatakta sabah kalktığında hızla kalkarsan dinlenmekte olan kalbi zorlar ve tansiyon düşmesinden gözlerin kararır ve daha kötü olursun. Programlamada öyle. Ben şunu istiyorum diyip bilmeden üzerine düşersen başlamadan bitirirsin.(Deneyim ile sabit hemde kaç kere)

Kendini iyi ayarlayacaksın ki sosyal hayatını bozmayacaksın.

Başka aklında takılan soru varsa sor.

Ama önerim ilk defa girdiğin için kitapla başlaman. Elinin altında direkt bir kaynak olması her zaman iyidir.

--- Mesaj Güncellendi ---

Mesajlarımı tabiki incele.
Beni zaten bilen biliyor canım kardeşim :)
Ancak sorun o değil.
Sorun C++ veya C# hangisi iyi olduğu da değil.
Keşke bunu tartışsaydık en azından bir anlamı olurdu.
Benim mesajlarımı okursan ben herhangi bir dil daha iyidir demedim, ihtiyaçlar önemlidir dedim.
Ama senin ne dediğin, neyi savunduğun, neyi düşündüğün bile anlaşılmıyor.
Sadece tek anlaşılan şey ne kadar iyi bir programcı olduğun
Sanırım çalıştığınız işyerindeki diğer elemanlar tarafından eziliyorsunuz bilgisayar konusunda, o yüzden bu kendini ispat etme çabası.
Ya da üniversite okumadan bir yerlere geldiniz ve bunun baskısı sonucu bu hale düştünüz.
Ya da çocukluğunuza inmek lazım bilmem ki :D
Hocam sakıncası yoksa isminizi, soy isminizi verin, belki bizim üniversiteye konferansa çağırırız bu kadar kendinize güvendiğinize göre :D

Nickimde adım soyadım yazıyor. Konuşuyorum diye konuşma şurda bu sefer cidden kırıcı olurum. Baştan sona okudum hala ihtiyaca göre diyorsun. Dediklerimi anlamayıp hala şu şöyle bu böyle diyorsun.

Gel bir gün antalyaya canlı sunum yapayım sana. Üniversite dediğine göre daha okuyorsun. İş ve saha deneyimi yok.

Üye ol ve http://www.csharpnedir.com/forum2/member_profile.asp?PF=14855 gir bak buraya.

http://www.chip.com.tr/kisisel/14053/ İkiside benim. Madem beni bilen bilir diyorsun al çok merak ediyorsan. Zaman ayırıp okuyuver yukarıdaki kısımları. Kendime güveniyorum tabiki yoksa işim ne programlamada.

Antalyaya yada İzmire (nisan sonuna kadar izmirdeyim bir proje yüzünden) özel mesaj at gerçek hayatta konuşalım yüz yüze.

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
C++ için sana iki tane ide öneririm:

NetBeans 7.1
Eclipse Indigo
Nokia QtCreator

Cygwin ile crossplatform üzerinden çok rahat kodlarsın. bak vs yi önermiyorum. VS nin c++ daki kod tamamlaması iğrenç. Netbeans ile QtCreator (ki QT mükemmel bir şey) ı kesinlikle öneririm. QTCreator Visual Studio nun C++ derleyicisini kullanabiliyor.

Şimdi ilk mesajınızda QTCreator önermişsiniz özellikle. Ben google ile bunu aradığımda şu sayfaya kadar geldim: http://qt.nokia.com/downloads

Doğru sayfayımı buldum emim değilim ama yukarıdaki sayfaya göre bir Qt SDK version 1.2 var boyutu 1.3 gb
birde Qt Creator IDE var 53 mb. eğer bu ıde ile çalışmak istersem hangisini indireceğim?

Sizin dediğiniz gibi yapmaya çalışıyorum bende soru sorup cevap beklemekten çok forumları, makaleleri tarayıp soruları anlamaya çalışıyorum. Ve araştırmalarım sonucu çoğunluk dev c++ la başlıyor gibi.

Şimdi neden VS ile bu işe girişmemem gerektiğini net olarak anladım. Daha kalıcı ve daha doğru öğrenebilmem için kolaya kaçmamam lazım burası ok. Şu an için anlamaya çalıştığım ise bu IDE ler arasında öyle uçurumluk aham şahamlık bir fark oluyor mu? oluyorsa nedir. Sonuçta dil C++. Hepsinde aynı.

Haa belki alakalı değil ama bence artık sayın @Ben Kenobi de sizde @SerdarGokcen biraz gerildiniz. Ben bugüne kadar tartışmadan haklı yada kazançlı çıkanı görmedim. Bu sebepten iki taraftanda sakinliklerini ve efendiliklerini korumalarını konuyu başlatan olarak rica ediyorum. Yoksa kendimi bu durumdan mesul hissedecem valla :D Üzmeyelim şu 3 günlük dünyada birbirimizi. Kalp kırmak 3 sn sürmüyor ama bir kalbi kazanmak bazen bir ömre bedel olabiliyor.

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
fb.com/serdargokcen ekle faceden canlı olarak destek vereyim.

Yarın akşam boşum. 15 dk daha takılıcam nette sonra film izlicem.

Bu arada face de şu gözüme çarptı mühendislerin sayfasında.
485824_10150717848488360_290539813359_9240665_749831047_n.jpg

c++ ın ismi şuradan geliyor c de bir sayısal değişkeni 1 arttırmak için ++ kullanılır. C++ da c nin nesnesel halidir. Bjarne Stroustrup isim ararken çok güzel bir seçim yapmış. cnin bir üstü ve c deki çalışan kodlar c++ da da çalışır mantığı ;)

C# ın ismide # müzikte do diez denilen keskin bir ses olarak görünür. Sharp.

C# ta değişkenleri ve sınıf - nesne yapısını çok iyi belirlemelisin.

c++ da

int i = 1;
if(i){
//bu blok çalışır.
}

diyebilirsin. C de de aynıdır keza ama c# ta bunu diyemezsin. Derleyici hemen patlatır hatayı. Napıyon hacıııı sayısal değişkeni mantıksal şarta koşamazsın der. kısaca boolean değildir der.

ama native dillerde 0 false, 1 true olarak algılanır.

c# ta doğrusu:

bool b = true;
if(b){

//bu blok çalışır
}

İşte bu yüzden c# c++ a göre zordur. Ama çok güzel kodlama standartı oluşturur ve hiçbir şekilde dilin dışına çıkıp ileride çalışma anı hatası yaşamazsın(nadir)

ek:

sayısal değişkeni if de c# ta şöyle kandırırsın:

if(i == 1){
/*bu blok çalışır. ama bu tavsiye edilmez çünkü integer değer bellekte(ki buradaki int 32 bitlik bir sınıf olan Int32 sınıfından türemiştir) boolean dan daha fazla yer kaplar. Buda performans sorunu yaşatır ki sunucu bazlı sistemlerde ileride kafanı ağrıtır.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/exx3b86w(v=vs.80).aspx bak bellek tüketimlerine.

boolean ise 1 byte(8 bit kaplar .net te)

int ise 4 byte - 32 bit yer kaplar.*/

}

c++ a ne verirsen kabul eder (standartları işte bu yüzden çıkartıyorlar) tamamen özgürsündür.
c# ise belirli kuralları verir sana ve bunları yap der. şu son kod bloğu 8 byte veri tüketti bir anda.

ama bir üstündeki 1 byte ile işi bitirdi. ;)

Dilin yapısını bilmek ile algoritmanı da geliştirmen gerekli. İkisi paralel ilerliyor.

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=254339]WebNick[/MENTION]

Program yazmak, kabaca iki adım.

- Yazmak
- Hata ayıklamak

Gelişmiş IDEler bu iki adım için önemli araçlar sunuyor

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Sayın @SerdarGokcen fb davetiniz için teşekkürler ama kendimce bazı sebeblerden dolayı fb, twitter, msn kullanmıyorum. Bu sebepten davetinize icabet edemiyeceğim. Fakat buraya kadar verdiğiniz bilgilerden dolayı size ve tabiki bana yardımcı olmaya çalışan diğer tüm aradaşlara teşekkür ederim.

Şu Qt Creator IDE konusundaki soruma yardımcı olursanız sevinirim, olmazsanız da canınız sağolsun araştırarak öğrenmeye çalışırım. Öğrenirimde, yani bu öğrenme konusunda kendime güvenim tam. Ama konu becerebilme veya sevme işine geldimi bunun cevabını da zamanla göreceğim.

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
@WebNick

Program yazmak, kabaca iki adım.

- Yazmak
- Hata ayıklamak

Gelişmiş IDEler bu iki adım için önemli araçlar sunuyor
mükemmel bir cevap. Ama şu hata ayıklamak yazmaktan daha beter ediyor ya zamanı geldiğinde. O yüzden güzel bir algoritma ile minimum debug ve maksimum neşe :)

Sayın @SerdarGokcen fb davatiniz için teşekkürler ama kendimce bazı sebeplerden dolayı fb, twitter, msn kullanmıyorum. Bu sebepten davetinize icabet edemiyeceğim. Fakat buraya kadar verdiğiniz bilgilerden dolayı size ve tabiki bana yardımcı olmaya çalışan diğer tüm aradaşlara teşekkür ederim.

Şu Qt Creator IDE konusundaki soruma yardımcı olursanız sevinirim, olmazsanız da canınız sağolsun araştırarak öğrenmeye çalışırım. Öğrenirimde, yani bu öğrenme konusunda kendime güvenim tam. Ama konu becerebilme veya sevme işine geldimi bunun cevabını da zamanla göreceğim.

http://qt.nokia.com/downloads/qt-creator-binary-for-windows bunu kur sadece. QT ye gerek duymayacaksın.

Ama Türkçe kaynak sıkıntılı bu konuda. Bu yüzden http://www.seyretogren.com/video/yazilim/c-dersleri-1-dev-c-ile-programlamaya-baslangic.html dev c++ ile gir. En azından c++ ın nasıl derlendiğini öğren ve sonrasında QtCreator u es geçip vs ile devam edebilirsin.

Ama daha öncede dediğim gibi, kitap al ;)

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
fb.com/serdargokcen ekle faceden canlı olarak destek vereyim.

Yarın akşam boşum. 15 dk daha takılıcam nette sonra film izlicem.

Bu arada face de şu gözüme çarptı mühendislerin sayfasında.
485824_10150717848488360_290539813359_9240665_749831047_n.jpg

c++ ın ismi şuradan geliyor c de bir sayısal değişkeni 1 arttırmak için ++ kullanılır. C++ da c nin nesnesel halidir. Bjarne Stroustrup isim ararken çok güzel bir seçim yapmış. cnin bir üstü ve c deki çalışan kodlar c++ da da çalışır mantığı ;)

C# ın ismide # müzikte do diez denilen keskin bir ses olarak görünür. Sharp.

C# ta değişkenleri ve sınıf - nesne yapısını çok iyi belirlemelisin.

c++ da

int i = 1;
if(i){
//bu blok çalışır.
}

diyebilirsin. C de de aynıdır keza ama c# ta bunu diyemezsin. Derleyici hemen patlatır hatayı. Napıyon hacıııı sayısal değişkeni mantıksal şarta koşamazsın der. kısaca boolean değildir der.

ama native dillerde 0 false, 1 true olarak algılanır.

c# ta doğrusu:

bool b = true;
if(b){

//bu blok çalışır
}

İşte bu yüzden c# c++ a göre zordur. Ama çok güzel kodlama standartı oluşturur ve hiçbir şekilde dilin dışına çıkıp ileride çalışma anı hatası yaşamazsın(nadir)

ek:

sayısal değişkeni if de c# ta şöyle kandırırsın:

if(i == 1){
/*bu blok çalışır. ama bu tavsiye edilmez çünkü integer değer bellekte(ki buradaki int 32 bitlik bir sınıf olan Int32 sınıfından türemiştir) boolean dan daha fazla yer kaplar. Buda performans sorunu yaşatır ki sunucu bazlı sistemlerde ileride kafanı ağrıtır.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/exx3b86w(v=vs.80).aspx bak bellek tüketimlerine.

boolean ise 1 byte(8 bit kaplar .net te)

int ise 4 byte - 32 bit yer kaplar.*/

}

c++ a ne verirsen kabul eder (standartları işte bu yüzden çıkartıyorlar) tamamen özgürsündür.
c# ise belirli kuralları verir sana ve bunları yap der. şu son kod bloğu 8 byte veri tüketti bir anda.

ama bir üstündeki 1 byte ile işi bitirdi. ;)

Dilin yapısını bilmek ile algoritmanı da geliştirmen gerekli. İkisi paralel ilerliyor.

Yeri gelmişken bende bi ayrıntıya değinmek isterim, bir dilin programcıya bıraktığı yük ve o yükün getirileri tartışılıyorsa eğer bence şu bilgi can alıcıdır;

C# da bir değişken'in tanımı ve deklerasyonundan sonra ilk değer ataması yapılmazsa eğer, o değişkenin alıcağı bir ilk değer standardı vardır. (bir çok veri tipi için farklılık gösteriyor)

Fakat C++'da işlem ap ayrı yürüyor, eğer bir değişkenin deklerasyon ve tanımından sonra (bu ikisinin ayrımını yapamayan yoktur herhalde aramızda) bir ilk değer ataması yapılmazsa, o değişkenin ilk değeri resmen KADERE bağlıdır; çünki o değişken için ayrılan ram bölgesinde daha önceki programların kalıntılarını ilk değer olarak alır. (işte sihir budur, C++ bu yüzden bu kadar hızlı ve esnek, resmen bi ilizyon var. :D aslında ortada temel ilk değer ataması falan yok ama önceki programların ramdeki bıraktığı veriler ilk değeri oluşturuyor.)

aslında iş bu kadar açık, iki dilin yapısı ve "kullanım amaçları" o kadar ayrı ki... :D

Umarım anlatabilmişimdir, 2 saat As3, 2 saat ileri düzey C++ ve 1.5 saat (ve halen) php dersi'nden artan kafayla yazdım bunları.

saygılarımla...

ps: C++ ezer... ;)

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
yazarkende seni ezer geçer :D nesnesel olmayan hiç bir dil hoşuma gitmiyor. her kodu tekrar tekrar yaz.

c# o yönden süper. tercih sebebim oydu. zırt zırt aynı kodu yazmıyorsun. abstract yada interface i kodla(wcf de interface i şart tutmuşlar mecburen öğreneceksin :D) kalıtım oluştururken çok işe yarıyorlar mesela.

burns206

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1
c/c++ bence en kullanislisi zaten linuxun tamamina yakini onla yazilmis :P
adi ustunde koskoca linux bu.
c# ile ne yazilmis ? koskoca bi hic. sadece bikac sirketin ufak isleri icin kullanilan gecici bir ara dil baska bisey degil windows 3-5 yil sonra destegi kesince de sutten kesilis buzag gibi ortatda kalicak olan bi dil.
gelecegi ticari bi is icin degilse olmayan bisey.
c#'yi vbden yada javadan yada pythondan ayiran fazla bisey yok.

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
...3-5 yil sonra destegi kesince de sutten kesilis buzag gibi ortatda kalicak olan bi dil.

Interesting!

C/C++ vs C# karşılaştırmasına pek girmek istemiyorum.
Bu söylediğin bir bilgiye dayanıyor mu? Öngörü mü?

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Peki. Öngörünüzü çürüteyim o zaman:

1- C#, Microsoft tarafından geliştirilmiş olsa da 2005 yılında Japonya'da endüstriyel dil kabul edildi.
2- Herkes IDE geliştirebilsin diye ECMA devreye girdi ve standartları koydu: Bağlantı
3- Herkes IDE geliştirebilsin diye ISO devreye girdi ve standartları koydu: Bağlantı

Mesela ECMA'da veya ISO'da Python aratın bakalım bi' standart getirilmiş mi.
Kısaca, C#, Microsoft'un tekelinden çıktı. Microsoft desteğini çekse ne olur?

burns206

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Peki. Öngörünüzü çürüteyim o zaman:

1- C#, Microsoft tarafından geliştirilmiş olsa da 2005 yılında Japonya'da endüstriyel dil kabul edildi.
2- Herkes IDE geliştirebilsin diye ECMA devreye girdi ve standartları koydu: Bağlantı
3- Herkes IDE geliştirebilsin diye ISO devreye girdi ve standartları koydu: Bağlantı

Mesela ECMA'da veya ISO'da Python aratın bakalım bi' standart getirilmiş mi.
Kısaca, C#, Microsoft'un tekelinden çıktı. Microsoft desteğini çekse ne olur?
olabilir ancak iso standartlarina ugun olmasi destegi garanti etmez. bu standartlara uymaninda tam olarak bi kanuni yaptirimi var denemez :P
destek verirlerse devam eder tabi de...

pythona gelirsek python acik kaynak c# kapali kaynak hangisi kazanir dersen ben python derim :P cunku pythonun bicok gonullusu var.

windows elindeki kodlari cope atarsa bu ecma standardinin ne anlami kalir ? :P

pythonun yaraticilar elini cekti hatta oldu diyelim :P python olur mu ?
olmez cunku isteyen herhangi bir uye projeyi kaldigi yerden devam ettirebilir .
c# de boyle bi ihtimal bildigim kadariyla tam olarak yok.
c# aslinda fortana yakin bi dil fortan# olarak devam etme ihtimali oldukca yuksek aslinda. yada fortan tabanli bisey olarak yada onun gibi bisey olarak :D

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
C/C++ ve C#'a bakış açınızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Gördüğüm kadarıyla bilgili insanlarsınız ama "analitik düşünce" yönünden eksikleriniz var.

Konunun başlığına ve açıklamasına dönüp bakar mısınız?

İhtiyaç: Geliştirici adayıyım. Hatta, profesyonel anlamda değil hobi olarak bu işi yapmak istiyorum. Ha, baktım ki kıvırıyorum, neden profesyonel geliştirici olmayayım?

Gelinen nokta: C/C++ ve C# kavgası.

Öğrenci olanınız vardır, çalışanınız vardır, belki de iş yeri sahibi olanınız da vardır. Projeler üretiyorsunuzdur, sınavlarda sorular çözüyorsunuzdur, müşterilerinize çözümler üretiyorsunuzdur... bla bla bla...

Merak ediyorum. Hakikaten merak ediyorum. İhtiyaçlar karşısında çözüm yaklaşımınız da böyle midir?

"variableı initialize edersen ne olur etmezsen ne olur"a gelene kadar...

OOP'i anlamak,
Class'ı anlamak,
Interface'i anlamak,
Function/Method anlamak,
Property'i anlamak,
Event/Message anlamak
.
.
.

yok mu?

Sonuç ne olacak biliyor musunuz? [MENTION=254339]WebNick[/MENTION] diyecek ki: "I-ıh! Bu iş bana göre değil."

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
C/C++ ve C#'a bakış açınızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Gördüğüm kadarıyla bilgili insanlarsınız ama "analitik düşünce" yönünden eksikleriniz var.

Konunun başlığına ve açıklamasına dönüp bakar mısınız?

İhtiyaç: Geliştirici adayıyım. Hatta, profesyonel anlamda değil hobi olarak bu işi yapmak istiyorum. Ha, baktım ki kıvırıyorum, neden profesyonel geliştirici olmayayım?

Gelinen nokta: C/C++ ve C# kavgası.

Öğrenci olanınız vardır, çalışanınız vardır, belki de iş yeri sahibi olanınız da vardır. Projeler üretiyorsunuzdur, sınavlarda sorular çözüyorsunuzdur, müşterilerinize çözümler üretiyorsunuzdur... bla bla bla...

Merak ediyorum. Hakikaten merak ediyorum. İhtiyaçlar karşısında çözüm yaklaşımınız da böyle midir?

"variableı initialize edersen ne olur etmezsen ne olur"a gelene kadar...

OOP'i anlamak,
Class'ı anlamak,
Interface'i anlamak,
Function/Method anlamak,
Property'i anlamak,
Event/Message anlamak
.
.
.

yok mu?

Sonuç ne olacak biliyor musunuz? @WebNick diyecek ki: "I-ıh! Bu iş bana göre değil."

Sayın @kizanlik olayı aslında gayet güzel özetlemişsin. Burada bana yardımcı olmaya çalışan, mesaj yazan arkadaşlar, proglama konusunda istisnasız hepsi benden ilerideler. Ve inanıyorum ki hepsi yardımcı olmak amacıyla mesajlarını yazdılar. Fakat diğer forumlarda da araştırmalar yaparken dikkatimi çekti. Tıpkı şu antivirus pro. iyidir yok bu antivirus pro. daha iyidir veya şu internet tarayıcı ötekinden daha iyidir gibi oluşan gruplaşmalar meğer programlama dillerinin kullanıcıları arasında da mevcutmuş.

Daha öncede yazdığım dibi, istisnasız tüm mesajları okuyorum. İnsanlar birbirleri ile biraz inatlaşınca, doğal olarak bilgilerini ortaya döküyorlar. Tabi otomatik olarak bilgi seviyesi yukarı çıkıyor, benim gibi ilk adımını atacak bir kişide okuyor okuyor ama malesef olayı tam olarak anlayamıyor.

Daha öncede dedim tam olarak anlamasam bile sizlerin yazışmalarından kendimce çok şey öğrendim. Tabiki bunlar, deryada bir damla ama olsun ne öğrenirsen kardır.

Ama sizinde vurguladığınız " "I-ıh! Bu iş bana göre değil." düşüncesi kafamdan geçmedi değil. Allahtan beni motive eden şey bu işe zorunluluktan değil sevgiyle, isteyerek ve herhangi bir bağlayıcı (para kazanma, mesleki yeterlilik, okul, proje, ödev vb.) olmadan girmeyi düşünmen.

Önceki mesajlarda vurguladım; ben bu işe bir hobi gibi, bir çocuğun oyuncaklarını meraktan açıp toplaması gibi (burada programcılığı küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın) girişeceğim. Eğer becerim ve öğrenebilme kabiliyetim varsa zaten tüm olayların yolunu bulabileceğini düşünüyorum. Kimbilir bugün bu konuda sıfırım diyen ben, birgün bu mesajlarıma bakıp ne kadar yol aldığıma şaşıracağım. Hatta hobimden para bile kazanacağım. Terside olabilir 2 ayda ufff olmuyor diyip atabilirim. Yaşamadan bilemem.

Birbirinize karşı kırıcı olmadığınız sürece atışmalarınızdan çıkan fikir patlamalarını okumak hoşuma gidiyor.

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=254339]WebNick[/MENTION]

Sahip olduğum bi' felsefe var. Karşıt görüşlü ortamları çok severim. Tartışmaya, atışmaya... bayılırım. Tartışmanın olmadığı yerde, ilerlemenin / gelişmenin olamayacağına inanırım.

Küme ile alt-küme tartışmalarını sevmem. Sonuç elde edilemez. Kavga çıkar.
Küme ile küme tartışmaları, en verimli tartışmalardır.

Bu tartışma, sayıların bi' alt kümesi olan tamsayılarla sayılar arasında yapılan tartışmaya döndü.

Bizimkisi daha kısa yazılabiliyor!
Bizimkisi her durumu ifade edebiliyor!

E ne şimdi... sayılar, tamsayılardan daha kapsamlı diye bakkala gidip "bana 1 ekmek verir misin?" demek yerine "bana 1 nokta sıfır ekmek verir misin?" mi diyeceğiz?

Keşke harflerle rakamları tartışıyor olsaydık.
(Roma Rakamları / Rakamlar)

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Madem felsefe dedik bende felsefemi aktarayım. Bu arada dediklerini gayet iyi anladım @kizanlik amacım konuyu saptırmak değil.

" Eğer iki cahil tartışıyorsa o mekanı hemen terket, sonuç çıkmayacaktır. Eğer bir alimle bir cahil tartışıyorsa, alimin ne yapacağını dikkatle izle bir şeyler öğrenirsin. Eğer bir alimle bir alimin tartışmasına şahit olursan, sanki hayalet gibi görünmez ol, içine sin ve sesini bile çıkarmadan alimleri dikkatle izle. Çünkü böyle bir fırsatı her zaman bulamazsın. Öğrenecek çok şeyin vardır."

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Assembly ikisini de ezer.
Hadi bakalım. :)

üstadım zaten bir C++ programcısında aranan niteliklerden biri ileri düzey asm bilgisi... :D

c/c++ bence en kullanislisi zaten linuxun tamamina yakini onla yazilmis :P
adi ustunde koskoca linux bu.
c# ile ne yazilmis ? koskoca bi hic. sadece bikac sirketin ufak isleri icin kullanilan gecici bir ara dil baska bisey degil windows 3-5 yil sonra destegi kesince de sutten kesilis buzag gibi ortatda kalicak olan bi dil.
c#'yi vbden yada javadan yada pythondan ayiran fazla bisey yok.

bir de olayın bu açısı var, konunun buna gelmesini bekliyodum aslında;

lakin yapılan projeler her iki dilin de sicilini ortaya koyuyor bence.

sorarım size kullandığınız işletim sistemi ve hatta şu an kullandığınız tarayıcı ne ile kodlanmıştır, c# mı ? :D

ps: firefox şu an kabul görmüş "en güvenli tarayıcı", ve gururla söyleyebilrim ki c++ ürünü. :D

sunelan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
@WebNick sen en iyisi otur düşün tekrar :D ihtiyacın ney ise ona karar ve. hobi olarak yaparım diyorsan Algoritma öğren C ile birlikte. Zaten orda karar verirsin. Belkide hiç anlamayacaksın programlamadan falan. Algoritma ve temel düzeyde C mantığını kavradıktan sonra öğrenemeyeceğin dil yoktur. Arkadaşlar C++ yada C# dan başla diye söylemişler ama öncelik onlarda değil bence. Dediğim gibi olayın özünü kavramakta. Ondan sonra ne yapacağına karar verirsin. Dersin ki ben web sitesi için kodlama yapacağım o zaman php öğrenirsin. Yada hem masaüstü uygulamalar yapacağım hemde weble uğraşacağım dersen c# & asp.net ikilisiyle devam edersin. Yok ben bilgisayarın herşeyine hakim olayım dersen de c++ ile devam edersin :D ben c++ dan anlamam pek ilk visual basic le tanışmıştım seneler evvel. Hatta hatta ondan önce saçma bi program vardı :D multimedia builder diye orda C tarzı kodlama yapılıyordu iyi kötü öğrenmiştim(8. sınıfta). Lisede visual basic öğrendim bir işe yaramadı. Ama sonra web yazılıma başladım ufak tefek siteler yapmaya asp öğrendim ki zaten visual basic mantığına hakimdim(uzman değildim dili biliyordum). Asp ile 8-10 site yaptım. Çok çok iyi olmasalarda yaptım birşeyler. En sonda masaüstü yazılıma kaydım C# öğrenmeye başladım. iyi kötü bir program yaptım bir yer için. Sonra devamıda geldi. yani ana fikir hangisine ihtiyacım varsa onu öğrendim. Şimdi bir proje var elektronikle ilgili c# la yapamazsam c++ öğrenirim onunla yaparım(ki c# la olacak gibi duruyor). Sen temelini öğren. Sonra hangi yönde gitmeye karar verirsen ona göre dil öğrenirsin.

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ps: firefox şu an kabul görmüş "en güvenli tarayıcı", ve gururla söyleyebilrim ki c++ ürünü. :D

Son derece yanıltıcı bir cevap!

Bağlantı
(Mozilla ürünlerinin bilinen zayıflıkları)

C++ dilinde yazılmış programlar 100% güvenli değildir!
Diğer dillerde yazılmış programlar da 100% güvensiz değildir.

Tamamiyle algoritma geliştiricilere, kodlayıcılara, hata ayıklayıcılara bağlıdır.
Ekip titiz çalıştıktan sonra, hangi dilde yazılırsa yazılsın, güvenli uygulama üretilebilir!

burns206

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1
@WebNick

Sahip olduğum bi' felsefe var. Karşıt görüşlü ortamları çok severim. Tartışmaya, atışmaya... bayılırım. Tartışmanın olmadığı yerde, ilerlemenin / gelişmenin olamayacağına inanırım.

Küme ile alt-küme tartışmalarını sevmem. Sonuç elde edilemez. Kavga çıkar.
Küme ile küme tartışmaları, en verimli tartışmalardır.

Bu tartışma, sayıların bi' alt kümesi olan tamsayılarla sayılar arasında yapılan tartışmaya döndü.

Bizimkisi daha kısa yazılabiliyor!
Bizimkisi her durumu ifade edebiliyor!

E ne şimdi... sayılar, tamsayılardan daha kapsamlı diye bakkala gidip "bana 1 ekmek verir misin?" demek yerine "bana 1 nokta sıfır ekmek verir misin?" mi diyeceğiz?

Keşke harflerle rakamları tartışıyor olsaydık.
(Roma Rakamları / Rakamlar)
felsefede hangi tarafi tutuyosun ?
galileonun tarafi mi yoksa kopernik felan nebilim :P

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Son derece yanıltıcı bir cevap!

Bağlantı
(Mozilla ürünlerinin bilinen zayıflıkları)

C++ dilinde yazılmış programlar 100% güvenli değildir!
Diğer dillerde yazılmış programlar da 100% güvensiz değildir.

Tamamiyle algoritma geliştiricilere, kodlayıcılara, hata ayıklayıcılara bağlıdır.
Ekip titiz çalıştıktan sonra, hangi dilde yazılırsa yazılsın, güvenli uygulama üretilebilir!

sizde ki bu tartışma "şevk'i" nerden geliyor üstadım ? :D

cümleyi parçalara ayırarak tekrar bi ele mi alsak ? :D

1- "ps":
2- "firefox şu an kabul görmüş"
3- "en güvenli tarayıcı"
4- "ve gururla söyleyebilrim ki c++ ürünü. :D"

1-) bunu atlıyorum, var mı bi problem ? :D
2-) an itibariylede değil ama yakın zamanda ileri ve orta düzey kullanıcıların büyük bir platformdaki oylama usülü kararı ile.
2/3-) kabul görmekten kasıt, bunun kullanıcılarının benimsemesi ve diğer güvenli sistemlere tercih ediliyor olması. (bakın dünyanın en güvenli tarayıcısıdır ve kötü niyetli her tür algoritmik yapı ve yazılımdan %100 başarıyla korur açıklamasında bulunmuyorum ! :D)
4-)firefox yapısal birimlerde yüksek bi miktarda c++ ürünü, itirazı olan !? (bakın başka bir dil yok demiyorum ! :D )

ünlem işaretleri bu tarz sonucu belli bi tartışma'da taraf seçmekten hoşlanmadığımdan (bu durumdan hoşnutsuz olduğumdan) kaynaklanıyor, bu konu içindeki önceki 2 mesajımıda sadece bilgilendirme için yazmıştım, farkındalık önemlidir... :D

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
olabilir ancak iso standartlarina ugun olmasi destegi garanti etmez. bu standartlara uymaninda tam olarak bi kanuni yaptirimi var denemez :P
destek verirlerse devam eder tabi de...

pythona gelirsek python acik kaynak c# kapali kaynak hangisi kazanir dersen ben python derim :P cunku pythonun bicok gonullusu var.

windows elindeki kodlari cope atarsa bu ecma standardinin ne anlami kalir ? :P

pythonun yaraticilar elini cekti hatta oldu diyelim :P python olur mu ?
olmez cunku isteyen herhangi bir uye projeyi kaldigi yerden devam ettirebilir .
c# de boyle bi ihtimal bildigim kadariyla tam olarak yok.
c# aslinda fortana yakin bi dil fortan# olarak devam etme ihtimali oldukca yuksek aslinda. yada fortan tabanli bisey olarak yada onun gibi bisey olarak :D

c# ın kodu mu var da kapalı kaynak olacak. Tövbe yarabbim tövbe. Konuda hala bas bas bağırıyorum hala aynı konuşma: Programlama dili kapalı mı olur yav. Derleyici ve framework kapalı olur ki:

Okumasını bilene;

http://weblogs.asp.net/scottgu/arch...mework-library-source-code-now-available.aspx

oku bakim.

Bu konu şeye süper kaydı: hangi dili tercih etmeliyime :D

burns206

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1
c# ın kodu mu var da kapalı kaynak olacak. Tövbe yarabbim tövbe. Konuda hala bas bas bağırıyorum hala aynı konuşma: Programlama dili kapalı mı olur yav. Derleyici ve framework kapalı olur ki:

Okumasını bilene;

http://weblogs.asp.net/scottgu/arch...mework-library-source-code-now-available.aspx

oku bakim.

Bu konu şeye süper kaydı: hangi dili tercih etmeliyime :D
hey allahim ya bu gunleri de gorduk :P
neyse bill gates saftir maftir ama az cok serefli adamdir :D
bu durumda c# okadar kolay olmez ancak bu c# compileri de acik kaynak degildir herhalde.
gerci bill abimiz .neti acik kaynak yaptiysa c# den gelen paralari da cope atmaya pek onem vermez tahminimce :P