C++ veya C# Hakkında Yardımlarınızı Rica Ediyorum

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan WebNick
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Evet arkadaşlar uzun zamandır almayı düşündüğüm bir kararı aldım bu programlama işine bende gireceğim. Başlarda hobi olarak uğraşmak istiyorum baktım başarılı oluyorum o zaman ticaret kısmını düşünürüz.

Fakat benim büyük bir sorunum var. Program yazmanın P sini bile bilmiyorum. Neyse okur araştırır, sorar soruştutur, düşe kalka öğrenirizde bunu. Ben bişeyi merak ediyorum bu program yazan programlar C++ veya C# paralımıdır windows gibi. Paralıysa veya değilse ben bunları nereden indirebilirim. Google amca bişeyler gösterdi ama emin olmadım.

Birde bana öyle çok uzatmadan kısaca hangi proglamlama dili ile başlamalıyım. Hani öyle bir dil olsunsunki neredeyse tek başına bana yetsin. Türküz ya hemen işin kolayına pratiğine kaçıyoruz :lol:.

Şunuda açıklarmısınız bu C++ ve C# aynı işimi yapıyor yoksa biri diğerinden üstünse hangisi ve neden?

Sorularımdanda anladığınız gibi evet programla dünyasında hakikaten sıfırım :blushing:

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Visual Studio Express ücretsizdir. Bu araç ile C# yazabilirsiniz.

C# C++'a göre daha kolaydır. O yüzden C# ile başlamanız faydanıza. İleride dilerseniz çok zorlanmadan C++'a geçebilirsiniz.

C# üst seviye bir dildir. C++ ise daha alt seviyelerde çalışır. Yapmak istediğinizi herhangi bir dil ile yapabilirsiniz. Dilin çok önemi yok. C# ile yaparsanız çok daha kolay ve hızlı biçimde istediğinizi yapabilirsiniz. C++ ile yapacaksanız daha çok şey bilmek zorundasınız, daha uzun sürer, hata yapma ihtimaliniz artar.

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Hocam cevabın için teşekkürler bu express sürüm ile express olmayan paralı sürümün farkı varmıdır.

Birde bana rica etsem C++ veya C# ın tam adını yazarmısınız. Yani ne diye var bunlar piyasada. Şöyle örneklemeye çalışayım XP diyoruz fakat gerçekte "Windows XP Professionel" ya onun gibi işte.

Çocuk gibi komik sorular soruyorum farkındayım ama insan bir konuda sıfır olunca böyle anlatıyor anca derdini.

Ben kürekli mürekli kullanırım onun için paralı versiyon parasız versiyon çok önemli değil. Hani araştırıp kürekli filan indirecemde ne diye araştıracağımı bile bimiyom bu konu birazda ondan :lol:

Varya birazdan kapımıza dayanmasalar bari microsoftan geldik diye :)

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Uygulama geliştirme açısından hiç bir fark yok. Fark eklentilerde. Express sürümde eklenti kuramazsınız. Paralı sürümde eklenti kurabilirsin. Aslında C# ile uygulama geliştirmek için herhangi bir uygulamaya ihtiyacınız yok. Notepad ile yazıp csc.exe ile derleyip uygulama geliştirebilirsiniz.

Bildiğimiz gibi bilgisayarları programlamak için programlama dillerine ihtiyaç duyulur.Bu dillerden en popülerleri Basic,C,C++,Pascal,Java ve Assembler 'dır.Makina dili ise donanımı kontrol etmek için donanımı üreten firma tarafından tanımlanan komutlar kümesidir. Bazı programlama dilleri derleyicilere ihtiyaç duymasına karşın bazıları ise yorumlayıcılara ihtiyaç duyarlar, mesela bir c++ programını çalıştırabilmek için C++ derleyicisine ihtiyacımız varken, Perl ile yazılmış bir CGI scripti için komut yorumlayıcısına ihtiyacımız vardır. Derleyiciler programı çalıştırmadan önce kodları makina komutlarına çevirirler fakat yorumlayıcılar bir grup kodu satır satır ya da bloklar halinde yorumlayarak çalıştırırlar.

Aslında derleyiciler de, komut yorumlayıcıları da birer bilgisayar programından başka birşey değildirler.Yani c ve c++ dilleri bir giriş bekleyen ve çıkış veren birer bilgisayar programları gibi düşünülebilir.Giriş olarak kaynak kodu veren bu programlar çıkış olarak ise makina kodu
üretirler.

C ve C++ dillerine kısa bir bakış:

C dili en popüler yapısal programlama dilidir.C dili Dennis Ritchie tarafından, Martin Richards ve Ken Thompson tarafından geliştirilen BCBL ve B dillerinin temelleri üzerine kuruldu.

C dili "The C Programming Language by Brian Kernighan and Dennis Ritchie" kitabıyla büyümüştür.C dili için, 1983 yılının büyük önemi vardır.Çünkü 1983 yılında ANSI standartlar komitesi C standartları için toplanmıştır.Bu standartlaşma süreci tam 6 yıl sürmüştür.Ve tabi ki şu anki standartların oluşumuna katkıda bulunan ANSI 99 standartları da diğer önemli bir gelişmedir.

C programcılar tarafından herhangi bir tür program geliştirmek için yazılmış genel amaçlı bir dildir. C ile bir düşük seviyeli sistem için program yazabileceğimiz gibi, yüksek seviyeli bir GUI(Grafik Arabirimi) tasarlamamız da mümkündür.Ve elbette kendi kütüphanemizi de C ile oluşturabiliriz.C dilinin ortaya çıkmasından bunca yıl geçmesine rağmen popülaritesini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Günümüz programcıları çeşitli amaçlar için programlarını geliştirirken C dili ile yazılmış kaynak kodlarını kullanırlar.

Bjarne Stroustrup 1980 yıllında C++ dilini ortaya çıkarmıştır. C++ dili C temelli ve C nin bir üst kümesi olarak düşünülebilir. C++ en popüler nesne temelli programlama dilidir. C++ dilinin ilk ismi "C with Classes"(C ile sınıflar) idi. C++ dili C diline nazaran daha etkili ve güçlüdür.Ve en önemli özellği ise C 'den farklı olarak nesne temelli bir dildir.Şu anda C++ dili ANSI ve ISO kuruluşları tarafından standartlaştırılmıştır. Bu standartların son versiyonu 1997 yılında yayınlanmıştır.

C# diline kısa bir bakış:

C#, güçlü, modern, nesne tabanlı ve aynı zaman type-safe(tip-güvenli) bir programlama dilidir.Aynı zamanda C#, C++ dilinin güçlülüğünü ve Visual Basic' in ise kolaylığını sağlar.Büyük olasılıkla C# dilinin çıkması Java dilinin çıkmasından bu yana programcılık adına yapılan en büyük gelişmedir. C#, C++ 'ın gücünden , Visual Basic 'in kolaylığından ve Java 'nın da özelliklerinden faydalanarak tasarlanmış bir dildir. Fakat şunu da söylemeliyiz ki, Delphi ve C++ Builder 'daki bazı özellikler şimdi C# 'da var. Ama Delphi ya da C++ Builder hiçbir zaman Visual C++ ya da Visual Basic 'in popülaritesini yakalayamamıştır.

C ve C++ programcıları için en büyük sorun, sanırım hızlı geliştirememedir. Çünkü C ve C++ programcıları çok alt seviye ile ilgilenirler.Üst seviyeye çıkmak istediklerinde ise zorlanırlar.Ama C# ile artık böyle bir dert kalmadı.Aynı ortamda ister alt seviyede isterseniz de yüksek seviyede program geliştirebilirsiniz.C# dili Microsoft tarafından geliştirilen .NET paltformunun en temel ve resmi dili olarak lanse edilmiştir.C# dili Turbo Pascal derleyicisini ve Delphi 'yi oluşturan takımın lideri olan Anders Heljsberg ve Microsoft'da Visual J++ takımında çalışan Scott Wiltamuth tarafından geliştirilmiştir.

.NET framework'ünde bulunan CLR (Common Language Runtime), JVM (Java Virtual Machine)' ye, garbage collection, güvenilirlik ve JIT (Just in Time Compilation) bakımından çok benzer.

CLR, .NET Framework yapısının servis sağlama ve çalışma zamanının kod organizasyonu yapan ortamıdır. CLR, ECMA standartlarını destekler.

Kısacası C# kullanmak için CLR ve .NET Framework sınıf kütüphanesine ihtiyacmız vardır. Bu da demek oluyor ki C#, JAVA, VB ya da C++ değildir. C,C++ ve JAVA 'nın güzel özelliklerini barındıran yeni bir programlama dilidir. Sonuç olarak C# ile kod yazmak hem daha avantajlı hem daha kolay hem de etkileyicidir.

Bir başka yazıda buluşmak ümidiyle ...

Kaynak:John Godel
Yazan ve Çeviren:Sefer Algan

https://www.acikakademi.com adresinden ücretsiz C# eğitimi alabilirsiniz. Eğitimler ücretsiz araçlar ile veriliyor.

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Cevabın ve bilgiler için çok teşekkür ederim Besmele çekip C# ile girişi yapacağız. Hobi olarak uğraşacağım için zamanla su akar yolunu bulur diyorum. Ellerin dert görmesin sağol.

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
C++ C# yada Vb.net içlerinden birisini seçmelisiniz ki Visual Studio Express sizin sizin olsun.

GassipGirl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bence de c#ile başla internette çok fazla video bulabilirsin programların kurulumundan kodların acıklamalarına kadar güzel eğitim setleri var hotfile c# eğitim seti yaz google a indir izle bakalım hadi kolay gelsin

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Evet arkadaşlar biraz google araştırması sayesinde c++ ve C# gibi dilleri içerisinde barındıran Visual Studio Express ücretsiz sürümünün offline kurulum paketini indirme linkini buldum. Beni gibi yeni başlayacak olanlar bu konuya gelirse diye bu linki konuya taşıyorum.

http://download.microsoft.com/download/1/E/5/1E5F1C0A-0D5B-426A-A603-1798B951DDAE/VS2010Express1.iso

Yukarıdaki link vasıtası ile Visual Studio Express in tüm paketlerini tek iso dosyasında edinebilirsiniz.

Neler içerir:

Visual Basic 2010 Express, Visual C++ 2010 Express, Visual C# Express, and Visual Web Developer 2010 Express

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
C# daha kolaydır ancak daha az şey yapabilirsin.
C++ en profesyonel programlama dillerinden biridir, öğrenmesi zordur ama hakim olduktan sonra hemen herşeyi yapabilirsin. Ayrıca C++ ile yazılan programlar daha hızlıdır, günümüzdeki oyunların çoğu bu dille yazılmıştır.

C# için visual studio programı ve visual c# derleyicisi şarttır.
çünkü Microsofta ait bu dil sadece Microsoft derleyicileri tarafından derlenebilir.

C++ için ise birçok farklı IDE ve derleyici seçme imkanın vardır.

ArBaLeT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
C# daha kolay onunla başlaman tavsiyemdir.Ardından C++ geçersin.

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
C++ en profesyonel programlama dillerinden biridir, öğrenmesi zordur ama hakim olduktan sonra hemen herşeyi yapabilirsin. Ayrıca C++ ile yazılan programlar daha hızlıdır, günümüzdeki oyunların çoğu bu dille yazılmıştır.

çünkü Microsofta ait bu dil sadece Microsoft derleyicileri tarafından derlenebilir.

Cevap için teşekkürler. Bugün visual studio 2010 ultimate (kaçak) :) kurdum. içerisinde C++ ve C# ta vardı onları da kurdum. C# ile başlayacağım inşaallah sonra amacım C++ geçmek.

Sizinde dediğiniz önerileri internette bir çok kişi söylüyor haklısın yani. Tavsiyelerinizi dinleyeceğim. C# tan sonraki adımım C++. ikiside C ailesinden olduğu için sanırım aşağı yukarı aynıdır diye düşünüyorum. önce kolayı kavrayayım sonra daha zor olan C++ geçerim.

açık akademi gibi bir kaynaktan faydalanmak istiyorum. Bakalım bu yeni hobimi nekadar geliştirebileceğim.

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
temellerini öğrenmen belki 1-2 ay sürer ancak uzmanlaşma süreci yıllar sürer hangi programlama dili olursa olsun.
o yüzden hangisini kullanacaksan onu öğrenmeni öneririm.
onlarca programlama dilini temel seviyede bileceğine bir tane programlama dilini iyi seviyede bilmek, daha iyidir.

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
temellerini öğrenmen belki 1-2 ay sürer ancak uzmanlaşma süreci yıllar sürer hangi programlama dili olursa olsun.
o yüzden hangisini kullanacaksan onu öğrenmeni öneririm.
onlarca programlama dilini temel seviyede bileceğine bir tane programlama dilini iyi seviyede bilmek, daha iyidir.

Çok haklısınız hangisini kullanacaksam onda uzmanlaşmam doğru bir karar olur. Fakat proglama dünyasında hakikaten sıfır olduğum için bu kararı verebilecek birikime malesef sahip değilim. Ben düz mantık C# da C++ da C ailesine ait olduğu için (ben öyle biliyorum yanlış olabilir.) ben kolay olanınıyla yola çıkayım sonra duruma göre C++ atlarım gibi düşünüyordum. Hani aşağı yukarı kullanımı aynıdır diye. Çünkü nette okuduklarıma göre C# kullanımı daha kolay ama seni platform olarak microsofta bağlı kılıyormuş. C++ daha özgürmüş.

Şimdi aklıma ufak bir soru daha takıldı. Ben bilgisayar mühendiliği mezunu değilim. Kimse yanlış anlamasın, mühendislerin mesleğine ve eğitimine saygım var sadece samimi bir cevap bekliyorum bu işin uzmanlarından.

Benim gibi sıfır bir kişi, emek harcayarak bu proglama işini, okulda bunun eğitimini almış biri gibi öğrenebilir mi? Bunu yapması (samimi olun lütfen) ortalama ne kadar süresini alır. Ortalama bir insan beyniyle ama uygun bir gayret harcıyarak. öyle gecesini gündüzüne katarak değil.

Sadece programlama kısmını soruyorum çünkü biliyorumki mühendislikte sadece programlamaya yüklenilmiyor ve mühendis demek sadece programcı demek değildir.

aslanpayi

Doçent
Reaksiyon puanı
1
1- Açık akademi microsoftun yeni açtığı ve C# ile .NET programlama öğrenebileceğin sanal kurstur. Sana katkısı olacaktır mutlaka.

2- Çizgi-Tagem e-Kampüs kısmında pek çok eğitimin yanında Visual Studio ile C#.NET programlama da öğrenebileceğin sanal bir portaldır. Bu ikisini tamamlarsan epey yol katetmiş olursun.

Not: İkisi de ücretsizdir.

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Çizgi tagem de çok güzelmiş Allah razı olsun teşekkürler

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Çok haklısınız hangisini kullanacaksam onda uzmanlaşmam doğru bir karar olur. Fakat proglama dünyasında hakikaten sıfır olduğum için bu kararı verebilecek birikime malesef sahip değilim. Ben düz mantık C# da C++ da C ailesine ait olduğu için (ben öyle biliyorum yanlış olabilir.) ben kolay olanınıyla yola çıkayım sonra duruma göre C++ atlarım gibi düşünüyordum. Hani aşağı yukarı kullanımı aynıdır diye. Çünkü nette okuduklarıma göre C# kullanımı daha kolay ama seni platform olarak microsofta bağlı kılıyormuş. C++ daha özgürmüş.

Şimdi aklıma ufak bir soru daha takıldı. Ben bilgisayar mühendiliği mezunu değilim. Kimse yanlış anlamasın, mühendislerin mesleğine ve eğitimine saygım var sadece samimi bir cevap bekliyorum bu işin uzmanlarından.

Benim gibi sıfır bir kişi, emek harcayarak bu proglama işini, okulda bunun eğitimini almış biri gibi öğrenebilir mi? Bunu yapması (samimi olun lütfen) ortalama ne kadar süresini alır. Ortalama bir insan beyniyle ama uygun bir gayret harcıyarak. öyle gecesini gündüzüne katarak değil.

Sadece programlama kısmını soruyorum çünkü biliyorumki mühendislikte sadece programlamaya yüklenilmiyor ve mühendis demek sadece programcı demek değildir.

dünyada çalışma ve gayret ile öğrenilmeyecek şey yoktur.
ancak bu tür idealist yaklaşımlar içinde yurdum insanının kaçırdığı şey ise;
herşeyi öğrenmek imkansızdır.
çünkü bilgisayar kendi içerisinde çok geniş alandır.

C# insanların daha kolay programlama dili öğrenebilmeleri için Microsoft tarafından hazırlanmış Microsoft'un en güçlü dilidir.
Ancak C++ daha güçlü ve esnek bir dildir.

Tabi burada ihtiyaçlar da bir nebze önemli.
C++ ile daha hızlı çalışan bir program yazabilirsin ama C# ile o programı daha çabuk yazabilirsin.

Kaynak olarak Deitel'in programlama kitaplarını önerebilirim.

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Sayın @Ben Kenobi haklısınız "herşeyi öğrenmek imkansızdır" bunun yerine şeçilen yolda uzmanlaşmak lazımdır.
Verdiğiniz bilgiler gerçekten değerli ve anladığım kadarıyla C++ daha çok tavsiye ediyorsunuz. Yalnız benim anlayamadığım şimdi bu iki dil aynı aileye ait değilmi. Daha net sorayım bu iki dilin program yazmak için kullanımı komut yazılımı filan aşağı yukarı benzer değil mi? Yani öyle çok büyük uçurumla yoksa benim düz mantığım kolay olanla başlayıp bu işten soğumamam gerektiğini söylüyor.

Fakat sizin yorumlarınız ve az araştırmam C++ ağırlığını ortaya koyuyor.

Eğer C# öğrenmem ileride C++ ket vurmayak katkı yapacak ve C++ öğrenmemi hızlandıracaksa C# ile başlamak daha mantıklı. Fakat c++ a bir katkısı olmayacak hatta öğrenmeyi zorlaştıracaksa C++ la giriş daha doğru olur.

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ana sitede gezinirken dikkatimi çekti konu ve üye olup cevaplamak istedim. Baktım her kafadan bir ses çıkıyor ve yanlışlar çok konuya açıklık gösterelim. Alıntıları cevaplayıp en altta detaylandıracağım.

Visual Studio Express ücretsizdir. Bu araç ile C# yazabilirsiniz.

C# C++'a göre daha kolaydır. O yüzden C# ile başlamanız faydanıza. İleride dilerseniz çok zorlanmadan C++'a geçebilirsiniz.

C# üst seviye bir dildir. C++ ise daha alt seviyelerde çalışır. Yapmak istediğinizi herhangi bir dil ile yapabilirsiniz. Dilin çok önemi yok. C# ile yaparsanız çok daha kolay ve hızlı biçimde istediğinizi yapabilirsiniz. C++ ile yapacaksanız daha çok şey bilmek zorundasınız, daha uzun sürer, hata yapma ihtimaliniz artar.

C# daha kolay değildir. C++ daha kolaydır. Sebebi eski teknoloji olmasıdır! c# ı kolaylaştıran 2 şey:
1. msdn deki kaynaklar,
2. visual studio.

C++ daha basittir. Kim zor diyorsa sırf şu 2 şey yüzünden diyor sorduğumda. Hiç de öyle değil. Millet kolaya alışınca tabi zor geliyor c++. C++ ı öğrenmek isteyen kişinin amacı her platforma uygulama yazmaktır genelde! En altta açıklayacağım.

C# ile windows üzerinde c++ ın yapabildiği hatta daha fazlasını yaparsın! Yok öyle bir şey. Oyun programlama, web, windows forms, services, mobile application. Sadece driver ve işletim sistemi yazamazsın. Geri her şey yapılabilir ama sadece windowsta. Bana mono falan demesin sivri akıllının biri. OS de yazılabilir demesin. Vereceğim cevap git işlemci mimarisini ve donanım katmanlarını öğren demek olacaktır!

C++ zor değildir. Sadece standarta uyulmuşsa ve dilin yapısını öğrenmişseniz tamamdır gerisi. C# sadece bir dildir. Burada .NET Framework ün kütüphanesini iyi öğrenmek gerekir. Adam iki program yazıyor ve bunu c# yaptı sanıyor. C# sadece dildir! Ama ekrana çıkartılan formlar kütüphanedir! Aynı java gibi.

Visual studio şart değildir. .NET framework ü kurduğunda sürüme göre derleyici vardır: csc.exe(CSharpCompiler) Not defterinde utf8 ile kodlayıp csc ile derlenebilir. Not defteriyle kod yazıp hem c++ hem c# ı karşılaştırırsak c++ daha basit gelir!

C# daha kolay onunla başlaman tavsiyemdir.Ardından C++ geçersin.

Yanlış! C# yüksek seviyeli bir dildir ve işleri basitleştirir. Bu dili öğrenirken işin: Veritabanı, Web, Masaüstü uygulamaları ise C# iyidir. Ama Linux, Mac ve Windows ta yazdığın kodlar çalışsın dersen C++ işini görür. Ve c++ ın Qt Framework ile kullanırsan sana .NET frameworkten çıkmış programlar gibi güçlü grafikleri olan ve her platformda çalışan program yapabilirsin. C# la sadece windows a yazarsın...

dünyada çalışma ve gayret ile öğrenilmeyecek şey yoktur.
ancak bu tür idealist yaklaşımlar içinde yurdum insanının kaçırdığı şey ise;
herşeyi öğrenmek imkansızdır.
çünkü bilgisayar kendi içerisinde çok geniş alandır.

C# insanların daha kolay programlama dili öğrenebilmeleri için Microsoft tarafından hazırlanmış Microsoft'un en güçlü dilidir.
Ancak C++ daha güçlü ve esnek bir dildir.

Tabi burada ihtiyaçlar da bir nebze önemli.
C++ ile daha hızlı çalışan bir program yazabilirsin ama C# ile o programı daha çabuk yazabilirsin.

Kaynak olarak Deitel'in programlama kitaplarını önerebilirim.

Neye göre ms nin en güçlü dilidir?
Hızlı program geliştirme?
Oyun programlama?
Her türlü?

Her türlü ise Visual c++ ın eline c# su dökemez onu bir geçin.

--------------

Gelelim nasıl bir yol izleyeceksin.

Algoritman yoksa hiç girme.

2004 ten beri programlama içindeyim. Lise 2 de bilgisayar programlama,
2007 4 pc programlama yüksek okul mezunu,
ve sonrasında bir fiil iş deneyimi.

Algoritman yoksa hiiiçç bulaşma.

Yok serdar ben girecem dersen: C++ öğren ve şu kitaplarla başla:
[TABLE="class: detailboxproducts, width: 913"]
[TR="bgcolor: initial"]
[TD]İleri C Programlama[/TD]
[TD]15.00 TL[/TD]
[TD]1[/TD]
[TD]12.10 TL[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR="bgcolor: initial"]
[TD]C Programlama Dili[/TD]
[TD]23.90 TL[/TD]
[TD]1[/TD]
[TD]20.40 TL[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

http://www.tdk.com.tr/

burdan ucuza kapatırsın ben öyle yaptım.

Sonra:
http://www.tdk.com.tr/C-ve-Nesneye-Yonelik-Programlama_85.html#0

bunu al.

Sakın c# öğrenip te c++ a geçme. Ben o haltı yedim ve visual studio ya o kadar alışmışım ki kolaylığına ve basitliğine(intellisense ve debug işlemleri) çok işime geliyor. Ha iyi para kazandı bana şuana kadar ama pişmanım...

c++ öğren sonra c# a geç.

C++ için sana iki tane ide öneririm:

NetBeans 7.1
Eclipse Indigo
Nokia QtCreator

Cygwin ile crossplatform üzerinden çok rahat kodlarsın. bak vs yi önermiyorum. VS nin c++ daki kod tamamlaması iğrenç. Netbeans ile QtCreator (ki QT mükemmel bir şey) ı kesinlikle öneririm. QTCreator Visual Studio nun C++ derleyicisini kullanabiliyor.

Dediklerimi yaparsan her şeyi yapabilirsin programlamada ama o sana bağlı.

Bizim forumdan şu mesajımı oku derim:

http://www.csharpnedir.com/forum2/forum_posts.asp?TID=46858&KW=

Kolay gelsin.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Öyle bi mesaj yazmıştım ki, çikolata krizimin verdiği etki ile belkide kırıcı bi üslup bile kullanmıştım C# önerileri için. :D
Neyseki olayın özeti şu;

C++ Öper... ;)

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
@SerdarGokcen hocam siz bu işi çözmüşsünüz :)
aslında bütün iddialarınız için uzun bir cevap yazacaktım da şu cümleden sonra vazgeçtim.
C# daha kolay değildir. C++ daha kolaydır
Microsoft şirketi yaptığı reklam ve tanıtımlarda hem C#'ın kendi yaptıkları en güçlü dil olduğunu söyler hem de C++'a göre programlamayı çok daha kolaylaştırdığını iddia eder.
O zaman Microsoft yanlış biliyor.
Sanırım siz Microsoft'un dilini, ondan daha iyi biliyorsunuz.
Tabuları yıkalım ne dersiniz. :yes:

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=261014]SerdarGokcen[/MENTION]'in söylediklerinin üzerine eklenebilecek tek bir şey var: OOP (Object Oriented Programming) konusu.

Madem konu buralara geldi, ben tamamiyle farklı bir bakışaçısı ortaya koymak istiyorum:

----

C++ ve C#'ın karşılaştırılmasının çok doğru olduğunu düşünmüyorum. C++ için meyve ağacı benzetmesi yaparsak C# için meyvesi diyebiliriz. Ağaç ile meyvesini karşılaştırmak ne kadar doğruysa C++ / C# karşılaştırması da o kadar doğrudur (yapısal anlamda, kodlama anlamında değil).

C++, C#'ın sahip olamayacağı kadar geniş kütüphaneye sahip. Bu kütüphaneler ise donanımın kullanımına yönelik hazırlanmış kütüphanelerdir.

Herhangi bir bilgisayarı düşünün. İçerisinde pek çok donanım var (Anakart, içlemci, ekran kartı, hdd...). C++ dilinde program yazılmaya başlandığı zaman, donanım çerçevesinin dışına ÇIKILAMAZ. Bu da geliştiriciye ciddi anlamda sınır koyan bir durumdur, her donanım için ayrı ayrı kod yazması / kodu revize etmesi anlamına gelir.

----
Sorsam. #include <stdio.h> nedir? diye.
Google'a bakmadan kaç kişi cevap verebilir?
("C++ programlarında yazılması gereken satırdır" diyen olursa, bıraksın bu işi).
----

Günümüzde, bu çerçeve DRIVER ile GENİŞLETİLMİŞTİR. Microsoft, eskiden "sürücü sertifikası" programı uygulamıyordu (en azından katı değildi). Karşılaşılan mavi ekran probleminin, kilitlenmelerin, yavaşlığın... temelinde de DRIVER uyumsuzluğu yatar ama günah keçisi her zaman Microsoft olmuştur.

Microsoft, Vista / Windows 7 ile DRIVER konusunda katılaştı. Bu nedenle de Vista'da ciddi problemler yaşandı (kullananlar bilir sürücülerle ilgili yaşanan sıkıntıları). Donanım üreticilerine DRIVER standartları getirdi ve DRIVERları imzalamaya başladı.

Donanım piyasaya sürülmeden önce Microsoft'a gönderiliyor. Test ediliyor. Uygun hale gelene kadar revize ediliyor (üretici tarafında). Sertifikasını alıyor. Piyasaya sürülüyor (ucuz donanımdan bahsetmiyorum).

Dikkat ederseniz, Windows 7 önceki sürümlere göre çok çok çok daha kararlı çalışıyor. Neden? DRIVERlar arasında büyük bir uyum sağlandı da ondan (daha da iyi olacak).

Bu konu çok derin. C++'a bağlarsak, C++ bu DRIVERları birbirine bağlamayı çok iyi beceriyor. Hele hele kaliteli donanım da kullanıldıysa; ister Windows olsun, ister Linux olsun, ister başka bir platform olsun C++ programı problemsiz derlenip (yeniden yazılmasına gerek kalmadan) farklı çalışır hale gelebiliyor.

----

C#'a gelirsek.

.NET Framework, kurulu olduğu işletim sistemiyle uygulama arasına giren bir katmandır. C++ ile işletim sistemi arasında katman bulunmaz. Bu nedenle de C++ uygulamaları çoook hızlı çalışır.

Veri işleme arayüzüne sahip uygulama geliştirmek isterseniz, C++'a göre inanılmaz bir hızla geliştirirsiniz. Donanımı düşünmek zorunda kalmazsınız. "Ekrana buton koy!" dersiniz, butonu koyar. "Butonu klikle!" dersiniz, klikler. "Veritabanıyla haberleş!" dersiniz, haberleşir. Nasıl yaptığıyla da çok fazla ilgilenmeniz gerekmez.

Fakaaattt...

Ya veri bir CNC tezgahından gelecekse?
Ya da alarm sisteminden?
Ya da ısı sensöründen?
Daha da fenası, sizin tasarladığınız bir devreden gelecekse?

O zaman ne olacak?

Framework bu iletişime imkan veriyorsa kurtardınız demektir.
Vermiyorsa. Yandınız. Bittiniz. Kül oldunuz demektir.

----

Evet. .NET Framework Windows'a sıkıştı kaldı. Linux'un doğası gereği aktarılamıyor. Bağımsız projelerle aktarılmaya çalışılsa da, o kadar çok çeşitli Linux sürümü var ki... her biri için ayrı ayrı üretilmesi gerektiğinden çok başarılı olamadı, bilindik sürümlerde gayet başarılı ama istenen sonuç değil.

----

Genelde, piyasada kimse C++ mı C# mı VB.NET mi kullandığınıza bakmaz. C++'ta yazılmış veri giriş uygulaması için de madalya takmaz. Uygulamanın ihtiyacı karşılayıp karşılamadığına bakar.

Seçim yapmadan önce, donanımla işiniz olacak mı olmayacak mı sorusunun yanıtını bulmak zorundasınız.

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
@SerdarGokcen hocam siz bu işi çözmüşsünüz :)
aslında bütün iddialarınız için uzun bir cevap yazacaktım da şu cümleden sonra vazgeçtim.

Microsoft şirketi yaptığı reklam ve tanıtımlarda hem C#'ın kendi yaptıkları en güçlü dil olduğunu söyler hem de C++'a göre programlamayı çok daha kolaylaştırdığını iddia eder.
O zaman Microsoft yanlış biliyor.
Sanırım siz Microsoft'un dilini, ondan daha iyi biliyorsunuz.
Tabuları yıkalım ne dersiniz. :yes:

Ben MS FANIYIM!

Visual Studio üzerine hiç bir zaman ide tanımam. Bunu binlerce kez söylerim ve hala da söylerim.

VB 6.0 ile başladım programlamaya, VB.NET ile devam ettim. Sonra lise bitti c# la tanıştım. Sonrası c#.

VB , VB.NET, C# ta uzmanım.

MS diyor ya platform bağımsız uygulamalar geliştirin diye. Yok öyle birşey. Oradaki platform şu: .NET çalışan her windows ta programınız çalışır. Buda sallamasyon biraz.

.NET 4.0 ı ele alalım. XP sp3 istiyor kurulum için. Hani platform bağımsızdı. Geç o işi.

Ben linuxu kullanmasaydım elimi bile sürmezdim c ve c++ a. Bu iki dili bilen her türlü donanım üzerinde donanım izin verdiğince at koşturabilir. c# ta bunu yapamazsın. C# .NET Frameworkün resmi dilidir. MSIL desteği veren bütün diller .NET i kullanır.

Al bakalım:

C#
VB.NET
C++.NET
IronPython
Delphi.NET
F#
J#(2005ten sonra destek kesildi!)

En popülerlerini yazdım.

Emin ol MS visual studio ve msdn e destek vermese sadece .net i ortaya çıkarsa kimse yönelmezdi...

İşin şurasından bakalım: .NET le yazılan kodlar assembly haline çevrilir(bytecode - java dan çöküntü. Şuan android sayesinde javaya aşırı ilgi duyduğum için arada ki çalınan özelliklerin haddi hesabı yok)

Managed Code(yönetilebilir kod) olduğundan ram ve optimizasyona fazla kasmassın(ama bunu kafasına takmayıp program yazanları bir kaşık suda boğasım geliyor)

.NET destekli dille yazmış olman pek fark etmiyor kökü buraya bağlı: (Uzun anlatmak istemiyorum şu yazımı oku): http://www.csharpnedir.com/forum2/forum_posts.asp?TID=29958

VS olmasa sürükle bırakçılardan çok rahat kurtulurduk ama iş süresi uzardı ama akıllıca tasarım ve algoritma kurmazlarsa sürükle bırak tam bir işkence olur.

Şimdi Native gelelim:

Binary formatına çevrilir ve kodları cross platformlarda özel derleyiciler ile çok az bir değişiklikle derleyip çalışabilir hale getirebilirsin. Qt ve c++ ı ö yüzden öğreniyorum ve ilgi duyuyorum.

Sanal makinaya ihtiyaç duymazlar direkt OS ile işlemci ve donanıma erişebilirler. Buda performansı maksimum düzeye eriştirir. Oyunlar bu yüzden c++ la kodlanır.

unmanaged code (yönetilmeyen kod) oldukları için performans, bellek yönetimi vs sana kalmıştır ki c++ ve c öğrenenler bundan korkarlar ilk başta ki korkmak doğaldır(ben korktum açıkçası. GarbageCollector kısaca GC kendi başına yönetiyor projelerimi) C# tan c++ a geçerseniz kodlarınızı tamamen siz elden geçirip siz optimize edeceksiniz!

En önemlisi ÖZGÜRSÜN KARDEŞİM mantığı yada you are free.

Şimdiki aklım olsaydı C++ kasardım 5 sene boyunca...

2005 te mandrake faciamdan dolayı hep windowsta kaldım ve akıllandım artık!

Hadi şimdi buna bir şey bul bakalım.

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
@SerdarGokcen
haklı olduğunuz noktalar var.
ama kaçırdığınız noktalar da var.
o kadar hırsla yazmışsınız ki bazı konularda ne demek istediğiniz veya neyi savunduğunuz tam anlaşılmıyor :)

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Sorsam. #include <stdio.h> nedir? diye.
Google'a bakmadan kaç kişi cevap verebilir?
("C++ programlarında yazılması gereken satırdır" diyen olursa, bıraksın bu işi).
----

STANDART INPUT OUTPUT Header kısaltmaları çözmek zorundalar mecburen.

Genelde, piyasada kimse C++ mı C# mı VB.NET mi kullandığınıza bakmaz. C++'ta yazılmış veri giriş uygulaması için de madalya takmaz. Uygulamanın ihtiyacı karşılayıp karşılamadığına bakar.

İstanbulda bakıyorlar ne yazıkki 3 şirkete gittim 3ü de bakıyor. Bakıyorlar nedeni: bunu kullanan programcı sayısı çok. Sadece işini görmek değil bu iş. Afedersin şu lanet Delphi yi kullanan şirket sayısı neredeyse .net üzerinde geliştiren şirketlerle eşit düzeyde yarı yarıya...

Dedim ya aklım olsaydı şimdiki, c# la başlamazdım.

Ha şuan VS 11 i bekliyor muyum. Hemde sabırsızlıkla. Özellikle ASP.NET kısmında ki değişiklikler ve eklentilere can kurban...

--- Mesaj Güncellendi ---

Senin ne demek istediğin anlaşılmıyor. Microsoft iyi dediyse bir dil iyi mi oluyor? Windows dışına çıkmamış bir platform artık gözümde çok iyi değil. Dediğim gibi freebsd ve opensuse yada kubuntuda(yada hangi dağıtım işine geliyorsa) şöyle bir 3 ay kesintisiz kullan ve tekrar gel konuşalım. Başka diyecek bir şeyim kalmadı. Sebebi basit: Sıkıldım artık herkes tutturmuş o iyi bu iyi. gerçek dünya projelerinde c# ve vs de sürükle bırak proje geliştirip sun bakalım piyasaya.

Yavaş, sorunlu, optimizasyon yok vs vs vs. Özellikle sunucu tarafında yap bunu bak sonra başın nasıl ağrıyor.

Yok ki şöyle adam akıllı iş deneyimi olan. bir [MENTION=257183]kizanlik[/MENTION] gözüme iş deneyim tecrübeli göründü dünden beri.

Csharpnedir de moderatörken öyle çok saçmalıklar gördüm ki moderatörlüğü bıraktım.

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
C# daha kolay değildir. C++ daha kolaydır. Sebebi eski teknoloji olmasıdır!
Hocam bunu msdn forumlarına yazarsan trollük yapıyor derler. :)

c# ı kolaylaştıran 2 şey:
1. msdn deki kaynaklar,
2. visual studio.
msdn diğer programlama dillerine destek vermiyor mu?
visual studio diğer programlama dillerine destek vermiyor mu?
elbette verdikleri destek yüzde yüz aynı olmasa da ve görsel programlama da ekle-bırak mantığı güzel olsa da asıl olay bu değil.

C# ile windows üzerinde c++ ın yapabildiği hatta daha fazlasını yaparsın! Yok öyle bir şey. Oyun programlama, web, windows forms, services, mobile application.
C# ile hiçbir yerde hiçbir zaman C++'dan daha fazlasını yapamazsın.
Oyun programlama olarak Unreal Engine'deki maplar hariç C#'ın kullanılan yer hatırlamıyorum.
Microsoft'un en başarılı oyunlarından Age Of Empires serisi hangi oyun motoruyla yazıldı, hangi diller kullanıldı bir bakmanı tavsiye ederim.

Bana mono falan demesin sivri akıllının biri.
Mono sonuçta bir adım, iyi ya da kötü işe yaradığı noktalar var, Linux tayfasının mono'ya kızmasının nedeni felsefik.

Adam iki program yazıyor ve bunu c# yaptı sanıyor.
??!!

Visual studio şart değildir. .NET framework ü kurduğunda sürüme göre derleyici vardır: csc.exe(CSharpCompiler)
CSharpCompiler zaten Microsoft'a ait. Şu sayfaya bir bak istersen hocam
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_compilers#C.23_compilers

Not defteriyle kod yazıp hem c++ hem c# ı karşılaştırırsak c++ daha basit gelir!
Onun nedeni C#'ın kasıntı syntax yapısından kaynaklı biraz.
C# algoritmanın satır sayısını %30 oranında azaltır. Ben değil Microsoft söylüyor.

Her türlü ise Visual c++ ın eline c# su dökemez onu bir geçin.
Burada neden C++'a visual kelimesini de eklediniz merak ediyorum, acaba tek derleyici bu mu, veya en güzel derleyici Visual C++'mı ?
Visual C++ standartların ne kadarına uyuyor ?
Benim şahsi favorim Intel'in derleyicisidir.

Peki ne kadar objektif yorum yapabilisiniz ?

VB , VB.NET, C# ta uzmanım.
Neden kendinizi bu kadar övme ihtiyacı hissediyorsunuz ?

MS diyor ya platform bağımsız uygulamalar geliştirin diye. Yok öyle birşey. Oradaki platform şu: .NET çalışan her windows ta programınız çalışır. Buda sallamasyon biraz.
Görünen o ki Microsoft'u Microsoft'tan iyi biliyorsunuz.

kizanlik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=261014]SerdarGokcen[/MENTION]

İstanbulda bakıyorlar ne yazıkki 3 şirkete gittim 3ü de bakıyor. Bakıyorlar nedeni: bunu kullanan programcı sayısı çok. Sadece işini görmek değil bu iş. Afedersin şu lanet Delphi yi kullanan şirket sayısı neredeyse .net üzerinde geliştiren şirketlerle eşit düzeyde yarı yarıya...

Delphi ile de geliştirdiğim birkaç uygulama oldu.
Endüstriyel uygulamalar.
Sebebi de, o dönemin en kullanışlı IDE'si Delphi idi (kabaca, bugünün VS + C#'ı).
Object yapısı vardı (Pascal tabanlı).
Ayrıca, harici cihazlarla çok kolay haberleşiliyordu.
Fabrikalarda hala Delphi ile yazılmış uygulamaların kontrol ettiği makineler var.
Ticari uygulamalar da var.

Ne yazık ki mecburlar.

Delphi'den C++'a veya C#'a geçiş yapmak büyük maliyet o şirketler için. Uzun süre direnebileceklerini zannetmiyorum. Microsoft'a sempatik bakanlar Microsoft ürünlerinden birine, duymayanlar ise bir başka şirketin ürününe geçiş yapmak zorunda kalacaklardır.

derken, Şirketlere özel uygulama geliştiren Freelance çalışanları kastettim. Kadrolu çalışacak adaylarda, dediğin gibi, böyle özellikler aranıyor (öyle ya. alınan eleman C# biliyor diye, ön muhasebe yazılımı sil baştan mı yazılacak?).

----

İşin şurasından bakalım: .NET le yazılan kodlar assembly haline çevrilir(bytecode - java dan çöküntü. Şuan android sayesinde javaya aşırı ilgi duyduğum için arada ki çalınan özelliklerin haddi hesabı yok)

Şehir efsanesi mi gerçek hikaye mi bilemiyorum ama bunun bir hikayesi var:

Bilir misiniz bilmem. Windows '98 ile Windows XP arasına sıkışan Windows ME vardı.
O zamanlar Java'nın "sahibi" olan Sun Microsystems vardı (bugün Oracle bünyesinde). Microsoft da Sun Java VM dağıtırdı.

Ya Windows ME'nin son dönemiydi ya da Windows XP'nin ilk, Microsoft ile Sun fena halde birbirine girmiş. Sun, Microsoft'un Java VM dağıtmasını yasaklamış.

Bunun üzerine Microsoft da demiş ki "öyle bir sistem geliştireceğim ki, senin Java'ndan, hem geliştirme olarak hem de performans olarak 100 kat hızlı çalışacak!".

Hikaye şöyle devam eder:

Suncılar, Microsoftçular sürekli atışır.

- Sende bu kadar bug var!
- Asıl sen kendi sistemine bak! Kağnı kadar yavaş!

v.s.

Bu sataşmalar yüzünden Microsoft; Java'nın yanlış tasarlandığını, aynı mantıkla ama doğru tasarımla yüksek performansın elde edilebileceğini ispatlamak için Java'ya çok yakın bir yapı ortaya çıkarmış ("minareye kılıf" diyenler de olmuştu). Bilemiyorum, çok da üzerinde düşünmüyorum.
C#'ın (aslında .NET'in doğuş hikayesi) buna dayanırmış.

----

İkiniz de doğru şeyler söylüyorsunuz. Kavga etmeyin. :)

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
@Ben Kenobi, okuma sorunun mu var? Konuyu sonuna kadar oku.

Java platform bağımsızlıkta kabul edelim tek programlama dili(endüstriyel standartlarda!)

swing yada awt ile geliştirdiğin arayüzü bütün pc ve sunucu platformlarında çalıştır. Javayı ben örnek olarak gösterdim.

Windows ME yi hiç bulaştırmayın 98 in süslenmiş hali.

Ben kavga etmiyorum. Visual c++ adı üzerinde microsoftun visual studio ailesini oluşturan bir görsel ve nesnesel programlama dili. MS 2002 yılına kadar standartlara önem verdi mi ki ? Vermedi.
@Ben Kenobi sen c++ programlamayı biliyor musun hakkaten? Yoksa bana okudukların ile mi geliyorsun. Programlama dünyasında okumak ile deneyim arasında kat kat fark vardır...

Okumuşsan bil ki birisi kendine göre iyisini sunmuştur ve onu öne çıkartmıştır. Deneyim ise bu okuduğunun ne kadar doğru olduğunu kanıtlayan durumdur.

"Hocam bunu msdn forumlarına yazarsan trollük yapıyor derler."

Konuyu tekrar oku,

Hala şunu anlamıyorsunuz yada ben anlatamıyorum...

.NET Framework bir çatıdır ve c# bu çatı üzerinde program yazmanızı olanak sağlar.

.NET Framework içindeki veritabanı işleme, web, windows forms, services vs c# ın ürünü değildir...

Şu resme dikkatli bak. Ben sana Windows Formsun ve diğer işlemlerin yapıldığı assembly kodlarını göstereyim:

MSCORLIB.DLL(Bütün .net projelerinde bu assembly varsayılan gelir)
1qr6ae.png

Microsoft.Win32 namespace i altında bulunan Win32Native sınıfı windowsun apilerine erişim yapıyor ve bu sınıf internal access modifiers ı ile işaretlenmiş. Siz dışarıdan erişemezsiniz.

Mesela sağdaki CopyFile methodu windows apisi ile çağrılıyor. Bunu kim kullanıyor. En basiti:
System.IO.File.Copy methodu... Bu File static sınıfı dışarı açık(public)

Millet bunu c# sanıyor! Allah bilir aramızda bu forumda da vardır bunlardan...

C# nedir? Dildir.

Siz sanıyor musunuz ki yönetilebilir kodu c# sağlıyor size. Bellekten gereksiz çöpleri c# temizletiyor. Yok öyle bir şey yok. Bunu .NET Framework teki CLR yapısı yapıyor. Keza java da da aynısı geçerli.

Hala anlamadıysanız ben anlatacak değilim. İleri seviye c# kitaplarından çok detaylı anlatıyor...

c# ı böyle öğretenler kim:

Kitap yazarları,
Eğitim birimleri,
ve sivri zekalı programcılar.

Ben kodlarımı c# ile yazıyorum demem çoğunlukla. Ne kullanıyorsun dediklerinde .Net çatısını kullanıyorum derim. Hangi dil dediklerinde C# ı öne sürerim.

Anlatabildim mi?

Kolaylığa gelince. Yukarıdaki resimde 4 binin üzerinde sınıf var hazır yazılmış...

C# kolay değil burada, .NET Framework ve Visual Studio işi kolaylaştırıyor.

En basitinden c# ta pointer a gerek duymuyorsun ama performanstan ödün veriyorsun. pointer ı zaten kendisi yapıyor. Bunu millet sanıyor ki haa basit c#. delegeleri ve olayları çözebilen çok fazla programcı yoktur c# ta.

Ama c++ öğrenirken pointerları mecburen öğrenmek zorundasın.

Son olarak ikisinin keywordlerini vereyim de:

http://en.cppreference.com/w/cpp/keyword c++ keywords,

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/x53a06bb(v=vs.100).aspx c# 4.0 keywords.

Hangisi daha teferruatlı bakın bakalım.

C# ın kökü c++, c++ ın kökü c dir. her üst seviye dil kendini bir altındaki dile borçludur.

Kısaca C# öğrenip sonra c++ öğrendiğinizde burnunuz çok kötü sürter çünkü c# vs ve .net framework sayesinde hem kolay hem hızlı para kazandırır...

MS Fanı olunca yorumlarım gerçekçi olmuyor mu. Saçma. Benden daha fazla fanlar var. Herşeyi Microsoft üretmiş ve tek programlama dilini onlar piyasaya sürmüş gibi konuşan çok insan var. Neyse anlatabilmişimdir umarım.

Hala diretiyorsan şu söze pay biçeceğim.

Söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil. Kendiniz çözün. Bunları forumdan değil yüz yüze görüşsek o zaman anlarsınız. Ki çoğu programcı arkadaşımla yüz yüze konuştum ve gerçekten anladılar.

Not:
C# a çamur atma diyenler çıkmasın diye belirteyim. Şuana kadar bir çok projede görev aldım bunun yanında ek iş yaptım ve bunlarda hep .net framework kullandım c# ile. C# ı seviyorum ama tutupta c# kötü demiyorum.

@SerdarGokcen

Şehir efsanesi mi gerçek hikaye mi bilemiyorum ama bunun bir hikayesi var:

Bilir misiniz bilmem. Windows '98 ile Windows XP arasına sıkışan Windows ME vardı.
O zamanlar Java'nın "sahibi" olan Sun Microsystems vardı (bugün Oracle bünyesinde). Microsoft da Sun Java VM dağıtırdı.

Ya Windows ME'nin son dönemiydi ya da Windows XP'nin ilk, Microsoft ile Sun fena halde birbirine girmiş. Sun, Microsoft'un Java VM dağıtmasını yasaklamış.

Bunun üzerine Microsoft da demiş ki "öyle bir sistem geliştireceğim ki, senin Java'ndan, hem geliştirme olarak hem de performans olarak 100 kat hızlı çalışacak!".

Hikaye şöyle devam eder:

Suncılar, Microsoftçular sürekli atışır.

- Sende bu kadar bug var!
- Asıl sen kendi sistemine bak! Kağnı kadar yavaş!

v.s.

Bu sataşmalar yüzünden Microsoft; Java'nın yanlış tasarlandığını, aynı mantıkla ama doğru tasarımla yüksek performansın elde edilebileceğini ispatlamak için Java'ya çok yakın bir yapı ortaya çıkarmış ("minareye kılıf" diyenler de olmuştu). Bilemiyorum, çok da üzerinde düşünmüyorum.
C#'ın (aslında .NET'in doğuş hikayesi) buna dayanırmış.

----

İkiniz de doğru şeyler söylüyorsunuz. Kavga etmeyin. :)

Windows 98 ile xp nin çekirdekleri bir değil. NT tabanlı mimaridir XP

Microsoft JVM den bahsettin sanırım. Java hala ayrı kurulurdu. Microsoft 2005 te java ile tamamen bağını kopardı.

herkes birbirine çamur atıyor. Sanki biz atmıyoruz. Özellikle web programlamada php ye aklıma gelen her türlü çamuru atıyorum. kodlamasını biliyorum ama asp.net in eline su dökemez mesela nesnesellikte.

Bak çamur işte.

javanın derleyicisi ve virtual machine'ni hala c++ la kodlanıyor. Nasıl mı? JDK yı indirin. Java source unu çıkartın java.exe ve javaw.exe c++ ile kodlanmış... ama dilin adını java :D

Edit: Kıl oldum bu vbulletinin hızlı cevaplama ve alıntısına. mesajları çift çift gösteriyor tek bir yanıtta...

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
@Ben Kenobi, okuma sorunun mu var? Konuyu sonuna kadar oku.

Java platform bağımsızlıkta kabul edelim tek programlama dili(endüstriyel standartlarda!)

swing yada awt ile geliştirdiğin arayüzü bütün pc ve sunucu platformlarında çalıştır. Javayı ben örnek olarak gösterdim.

Windows ME yi hiç bulaştırmayın 98 in süslenmiş hali.

Ben kavga etmiyorum. Visual c++ adı üzerinde microsoftun visual studio ailesini oluşturan bir görsel ve nesnesel programlama dili. MS 2002 yılına kadar standartlara önem verdi mi ki ? Vermedi.
@Ben Kenobi sen c++ programlamayı biliyor musun hakkaten? Yoksa bana okudukların ile mi geliyorsun. Programlama dünyasında okumak ile deneyim arasında kat kat fark vardır...

Okumuşsan bil ki birisi kendine göre iyisini sunmuştur ve onu öne çıkartmıştır. Deneyim ise bu okuduğunun ne kadar doğru olduğunu kanıtlayan durumdur.

"Hocam bunu msdn forumlarına yazarsan trollük yapıyor derler."

Konuyu tekrar oku,

Hala şunu anlamıyorsunuz yada ben anlatamıyorum...

.NET Framework bir çatıdır ve c# bu çatı üzerinde program yazmanızı olanak sağlar.

.NET Framework içindeki veritabanı işleme, web, windows forms, services vs c# ın ürünü değildir...

Şu resme dikkatli bak. Ben sana Windows Formsun ve diğer işlemlerin yapıldığı assembly kodlarını göstereyim:

MSCORLIB.DLL(Bütün .net projelerinde bu assembly varsayılan gelir)
1qr6ae.png

Microsoft.Win32 namespace i altında bulunan Win32Native sınıfı windowsun apilerine erişim yapıyor ve bu sınıf internal access modifiers ı ile işaretlenmiş. Siz dışarıdan erişemezsiniz.

Mesela sağdaki CopyFile methodu windows apisi ile çağrılıyor. Bunu kim kullanıyor. En basiti:
System.IO.File.Copy methodu... Bu File static sınıfı dışarı açık(public)

Millet bunu c# sanıyor! Allah bilir aramızda bu forumda da vardır bunlardan...

C# nedir? Dildir.

Siz sanıyor musunuz ki yönetilebilir kodu c# sağlıyor size. Bellekten gereksiz çöpleri c# temizletiyor. Yok öyle bir şey yok. Bunu .NET Framework teki CLR yapısı yapıyor. Keza java da da aynısı geçerli.

Hala anlamadıysanız ben anlatacak değilim. İleri seviye c# kitaplarından çok detaylı anlatıyor...

c# ı böyle öğretenler kim:

Kitap yazarları,
Eğitim birimleri,
ve sivri zekalı programcılar.

Ben kodlarımı c# ile yazıyorum demem çoğunlukla. Ne kullanıyorsun dediklerinde .Net çatısını kullanıyorum derim. Hangi dil dediklerinde C# ı öne sürerim.

Anlatabildim mi?

Kolaylığa gelince. Yukarıdaki resimde 4 binin üzerinde sınıf var hazır yazılmış...

C# kolay değil burada, .NET Framework ve Visual Studio işi kolaylaştırıyor.

En basitinden c# ta pointer a gerek duymuyorsun ama performanstan ödün veriyorsun. pointer ı zaten kendisi yapıyor. Bunu millet sanıyor ki haa basit c#. delegeleri ve olayları çözebilen çok fazla programcı yoktur c# ta.

Ama c++ öğrenirken pointerları mecburen öğrenmek zorundasın.

Son olarak ikisinin keywordlerini vereyim de:

http://en.cppreference.com/w/cpp/keyword c++ keywords,

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/x53a06bb(v=vs.100).aspx c# 4.0 keywords.

Hangisi daha teferruatlı bakın bakalım.

C# ın kökü c++, c++ ın kökü c dir. her üst seviye dil kendini bir altındaki dile borçludur.

Kısaca C# öğrenip sonra c++ öğrendiğinizde burnunuz çok kötü sürter çünkü c# vs ve .net framework sayesinde hem kolay hem hızlı para kazandırır...

MS Fanı olunca yorumlarım gerçekçi olmuyor mu. Saçma. Benden daha fazla fanlar var. Herşeyi Microsoft üretmiş ve tek programlama dilini onlar piyasaya sürmüş gibi konuşan çok insan var. Neyse anlatabilmişimdir umarım.

Hala diretiyorsan şu söze pay biçeceğim.

Söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil. Kendiniz çözün. Bunları forumdan değil yüz yüze görüşsek o zaman anlarsınız. Ki çoğu programcı arkadaşımla yüz yüze konuştum ve gerçekten anladılar.

Not:
C# a çamur atma diyenler çıkmasın diye belirteyim. Şuana kadar bir çok projede görev aldım bunun yanında ek iş yaptım ve bunlarda hep .net framework kullandım c# ile. C# ı seviyorum ama tutupta c# kötü demiyorum.

Windows 98 ile xp nin çekirdekleri bir değil. NT tabanlı mimaridir XP

Microsoft JVM den bahsettin sanırım. Java hala ayrı kurulurdu. Microsoft 2005 te java ile tamamen bağını kopardı.

herkes birbirine çamur atıyor. Sanki biz atmıyoruz. Özellikle web programlamada php ye aklıma gelen her türlü çamuru atıyorum. kodlamasını biliyorum ama asp.net in eline su dökemez mesela nesnesellikte.

Bak çamur işte.

javanın derleyicisi ve virtual machine'ni hala c++ la kodlanıyor. Nasıl mı? JDK yı indirin. Java source unu çıkartın java.exe ve javaw.exe c++ ile kodlanmış... ama dilin adını java :D

Edit: Kıl oldum bu vbulletinin hızlı cevaplama ve alıntısına. mesajları çift çift gösteriyor tek bir yanıtta...

hocam resmen ağzınızdan köpükler fışkırarak nefretle yazmışsınız.
ben bu yazıda iyi niyet görmüyorum
yardım amacı taşımayan kendini ispat amacı taşıyan basit düz mantık bir yazı
işin garip tarafı ben de söylediklerinizin çoğuna katılıyorum ama yazılanı okumuyorsunuz bile
eleştirilmeye tahammülünüz yok ve takım tutar gibi kahve ağzıyla konuşuyorsunuz
siz bence birkaç gün sonra sakin kafayla tekrar okuyun yazdıklarınızı
sizi hayal dünyanızla baş başa bırakıyorum.

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
:D :D :D

Komik adamsın cidden. İnsanlar işine geldiği gibi okurlar.

4 yılda toplamda 6 büyük projede görev aldım c# ta ve hala c# kodluyorum. Yüzbinlerce satır kod, yıllarca aktif iş deneyimi.

Orda burda şu şöyle demiş bu böyle yapmışı hiçbir zaman sevmedim. Yapanı da sevmem. Bana çıkıp sen ms den iyi biliyorsun gibi bir laf etmek saçmalık açıkçası. msdn forumları ayrı msdn library ayrı... forumlarda yazılanlarla gelmek ise daha bir ayrı.
Ben dilleri kıyaslıyorum sen çıkıp şu şöyle bu böyle dedi diyorsun. Başkalarının izinden - lafından (seç birini işte) gidersen kendi dediğinin bir anlamı kalmaz.
Ve biliyor musun. Senin kafadan bir çok insan var ve bıktım bu tür insanlardan. Bizim ülkede eline pc ve o pc ye internet bağlatan ya webtasarımcı oluyor ya programcı.

https://www.google.com.tr/#hl=tr&output=search&sclient=psy-ab&q=site%3ACsharpnedir.com+programc%C4%B1+olmak&oq=site:Csharpnedir.com+programc%C4%B1+olmak&aq=f&aqi=&aql=&gs_l=hp.3...434l5980l0l6219l36l35l0l1l1l1l393l3897l19j15j0j1l36l0.llsin.&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.,cf.osb&fp=ca4925b9ca99613b&biw=1858&bih=995

Alın örnek.

Şu düşünceyi çok seviyorum: Biliyorsan öğret, bilmiyorsan öğren. Gerçekler acıdır obi wan kenobi.

Bana en azından şu şöyle demiş diye gelmezsin umarım bir daha. Ya da başkalarına...

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
canım arkadaşım.
Bill Gates bu foruma gelse senin kadar kendini övmez :)
Bu ne ego patlamasıdır ?
sen bu forumda yenisin burayı başkalarıyla karıştırdın.

benim bu konuya girme amacım sadece ve sadece arkadaşa yardım etmekti.
ancak sen geldiğinden beri sadece kendini ispat etmeye çalışıyorsun.
şu yazdığın mesajlar ne kadar komik seviyede.
efendim neymiş de garbage collector özelliği .net'in özelliğiymiş c#'ın değil.
e tabiki öyle, c# ile 1 ay geçirmiş adam bunu bilir.
sen insanları sanırım gerizekalı zannediyorsun.
kendin egon içinde kaybolmuş gitmişsin.
kibir insanı mahveder benden söylemesi :)