C# Uygulamalarım (Başlangıç)

Bu konuyu okuyanlar

emretanriverdi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sözü uzatmaya gerek yok. Lise 2 öğrencisiyim. Programlama dersinde gördüklerimizden program yazıyorum. Giriş seviyesindeyim ve programlamaya çok merakım var. Yaptığım uygulamaları size sunmak istedim yorumlarınızı bekliyorum...

2512tt.png

(tc kimliğinizin 9 hanesini girince son 2 haneyi buluyo)
5233tece.png

Link=http://www.mediafire.com/?wl26gebufz2h0je

Bide arkadaşlar sorum olacak. Ben butona bir resim koydum mesela . Bu butona tıkladığımda resmin değişmesini istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Yorumları Bekliyorum ....

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Projene Imagelist ekleyerek istediğin kadar resim koyabilirsin. Bütün resimleri imageliste ekle sonra 0'dan başlayarak istediğini istediğin zaman çağır.

button1.Image = ImageList1.Images[0];

emretanriverdi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kardeş bu resimleri koyarken resmin yolunu nasıl belirtcem örnek vererek anlatırmısın? mesela masaüstünden bi resim nasıl koyabilirim?

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Imagelist'i forma ekledikten sonra seçip Properties'ten Images (Collection) [...] kısmına tıklayıp açılan diyalogdan Add komutu ile istediğin dosyayı secip listeye ekleyebilirsin. Yalnız resim eklendikten sonra kodun içine gömülür. Yani kodun boyutu artar.

Dinamik olarak yüklemek için

public void addImage() {
// Be sure that you use an appropriate escape sequence (such as the
// @) when specifying the location of the file.
System.Drawing.Image myImage = Image.FromFile (System.Environment.GetFolderPath (System.Environment.SpecialFolder.Personal) + @"\Image.gif");

imageList1.Images.Add(myImage);
}

Silmek için ise

// İlk resmi silmek için
imageList1.Images.Remove(myImage);
// Tüm resimleri silmek için

imageList1.Images.Clear();

Kodlar http://msdn.microsoft.com/en-us/library/fat9bdzd.aspx
microsoft msdn'den alındı.

emretanriverdi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sağol kardeş sen söledikten sonra araştırıp bulmuştum ama eline sağlık.
Bir sorum daha olucak, şimdi yukarıdaki resimde internet tarayıcısı var ya onda mesela geri butonuna bastığımda gri okun rengi değişçek bıraktğımızda yeniden gri olacak. (oku resim olarak koydum) yeni kısacası tıkladığımda renk değişçek .

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Button
MouseDown olayında ilk resmi yükle (Fare tuşuna basıldı)
MouseUp olayında ise ikinci resmi yükle (Fare tuşu bırakıldı)

Kod kullanmadan da yapılırda. Şu an yazamıyorum araştırmam lazım :)

emretanriverdi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Allah razı olsun kardeş . Çok yardımın dokundu :)

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Button seçili iken Properties'de yıldırım simgesine tıkladığında button ile ilgili olaylar gelir. Bu olaylara o olay olduğunda çalışacak kodlar yazılır. Örneğin MouseDown olayı herhangi bir fare tuşuna basıldığında, Mouseup ise basılı tuş bırakıldığında olur. Aynı anda birden fazla olay olabilir. Örneğin Fareye tıklandığında hem MouseClick hem MouseDown ve MouseDown olayları beraber olur.

Properties'de MouseDown kısmına çift tıklandığında aşağıdaki kod ortaya çıkar. Araya yazılacak kod butona fare ile basıldığında çalışacaktır.

private void button1_MouseDown(object sender, MouseEventArgs e)
{

}

Properties'de MouseUp kısmına çift tıklandığında aşağıdaki kod ortaya çıkar. Araya yazılacak kod butonda basılı fare bırakıldığında çalışacaktır.

private void button1_MouseUp(object sender, MouseEventArgs e)
{

}

Bu aralara resim değiştirme ile ilgili yukarıdaki kodlara benzer kodlar yazarsan işini görür.

emretanriverdi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Button seçili iken Properties'de yıldırım simgesine tıkladığında button ile ilgili olaylar gelir. Bu olaylara o olay olduğunda çalışacak kodlar yazılır. Örneğin MouseDown olayı herhangi bir fare tuşuna basıldığında, Mouseup ise basılı tuş bırakıldığında olur. Aynı anda birden fazla olay olabilir. Örneğin Fareye tıklandığında hem MouseClick hem MouseDown ve MouseDown olayları beraber olur.

Properties'de MouseDown kısmına çift tıklandığında aşağıdaki kod ortaya çıkar. Araya yazılacak kod butona fare ile basıldığında çalışacaktır.

private void button1_MouseDown(object sender, MouseEventArgs e)
{

}

Properties'de MouseUp kısmına çift tıklandığında aşağıdaki kod ortaya çıkar. Araya yazılacak kod butonda basılı fare bırakıldığında çalışacaktır.

private void button1_MouseUp(object sender, MouseEventArgs e)
{

}

Bu aralara resim değiştirme ile ilgili yukarıdaki kodlara benzer kodlar yazarsan işini görür.
Halletim kardeş eline sağlık :)

seoloji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güzel olmuş başlangıç için gayet başarılı.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Programlama bilgim yok, ama bayağı şey yapabilirsin gibi görünüyor. :)

Son mesajlar