C# SQL kolonuna birden fazla veri eklemek

Bu konuyu okuyanlar

UgurOnline

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar sql'in 'ilaclar' kolonuna kayıt yapıcağımızı düşünün. kayıt esnasında bize 15-20 adet ilaç ismi (combobox, checkbox vs ne şekilde olursa) sunulacak. biz burada birden fazla ilaç ismi seçebiliriz. ben burada takıldım. örneğin A ilacını seçtikten sonra B ilacınıda seçebilelim ve ikisi birden veritabanına kaydedilsin ama tek bir sütuna (ilaclar sütunu) kaydedilsin. okurkende aynı şekilde aralarında virgülle falan split edip okutabiliriz sanıyorum. bu konuda çok sıkıştım fikirlerinizi bekliyorum

teşekkürler

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
SQL'de tablolar arası foreign key mantığı bu tip işler için var zaten...

UgurOnline

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yani ilaclar olarak yeni bir tablo oluşturup onun üzerinemi kayıt yapmalıyım? bundan bahsetmiyorsanız foreign key hakkında hemen araştırmaya koyulucam

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
ilaçları farklı bir tabloya kaydedip bir foreign key ile ilaçları kayda bağlamanız yeterlidir :) verileri okurken de iki tabloyu birbirine join yaparak okursanız tüm verileri elde edebilirsiniz...

UgurOnline

Asistan
Reaksiyon puanı
1
foreign key'in istediğimle ilgili olduğundan eminmisiniz ben o şekilde örneklere rastlayamadım çünkü.

mesela ekleme yaparken bir başka tabloda kaç veri varsa onları checkbox'lara atıcak ve kaç tane seçersem onları ekleme yaptığım kayıtla birleştiricek. yani hastayı kaydederken ona yazılan ilaçları listelemek ve seçmek gibi. birden fazla ilacı ilaclar tablosundan çekebilirim ama kayıt esnasında birden fazla nasıl kayıt olucak onu çözemedim

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Hasta ID'si hastanın ilaçları tablosunda da olacak. İlaçlar hastaların ID'si ile eşleşip kaydedilecek. Verileri çekerken de join metodu ile çekip tüm bilgiler alınabilecek...

erdcan

Doçent
Reaksiyon puanı
14

burada yapman gereken basit yöntem kayıtları eklerken "hastailac" tablosuna istediğin "hastaid" si ile "ilacid" sini eklemen böylece tek tabloada verilerini kolaylıkla yönetebilirsin