Bu konuyu okuyanlar

berhemzede

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle herkese merhaba,

Bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Ödevim üzerinde 1 aydan fazla çalışmam var ne yaptıysam başarılı bir sonuca ulaşamadım. Biliyorum buraya yazıp, hazır cevabı alırsam kendimi geliştirmez. Gelişimine katkıda pek bulunmaz ama dersten kalırsam dönem kaybı olma ihtimalim yüksek.

Attığım fotoğraftaki sistemin kodlarını benimle paylaşabilecek olursa ona müteşekkir olurum.

Ekli dosyalar

• IMG-20181108-WA0007.jpg
    IMG-20181108-WA0007.jpg
    76 KB · Görüntüleme: 459

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
ödevin cok zor degil.. En kolay yol her zaman parcalara ayirmaktir. O yüzden parcalara ayirarak gidelim..

Gerekli olan seyler neler?
Inputlar
1- Kullanicidan iki sayi iste
2- Islem Tipini sor

Kullanicidan veri alma ve ekrana yazdirma ile ilgili örnek Kod: The Basics of C Programming
Islem tipine göre ayirma (if-else lazim olacak ve tabi üstte kullanicdan aldigin degeri kullanacaksin) The Basics of C Programming
Yani: Lütfen Islem tipini seciniz
1- Toplama
2-Cikarma
3- Carpma
Kullanici 3 yazarsa o zaman cikan sonucu if ile kontrol ettirip metodunu cagiracagiz. Yani

C:
int islemTipi;
printf("Lütfen islem tipini seciniz");
//toplama print
//cikarma print
//carpma print

scanf("%d", &islemTipi);
if (islemTipi ==1)
  Topla(sayi1, sayi2);
else if(islemTipi ==2)
  Cikar(sayi1, sayi2);
else if(islemTipi==3)
  Carp(sayi1, sayi2);
else
  printf("Yanlis secim yaptiniz");

koddaki sayi1 ve sayi2 yi kullanicdan almis olman lazim..

3- Metodlar The Basics of C Programming

Metodlarin icerigini yazarken de aldigin sayilari dizilere cevirip islem yaptiracaksin.

The Basics of C Programming

bu kadar :)

Ilk olarak verdigim linktekileri iyice anlamaya ve örnekleri calistirmayi dene. Basardiktan sonra benim anlattigim adimlari yap. Ama sira sira.. Once birisini yap, mesela ekrana yazdir ve kullanicidan veri al, sonra islem tipini sectir ve metodlari cagir, daha sonra da dizi ile ilgili islemleri yap.

kolay gelsin