C için hangi IDE'yi kullanmalıyım ?

Hangi IDE sizce ? - C dili için.

• Code::blocks

• Visual Studio

• CodeLite

• CLion

• Anjuta

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Arkadaşlar ben uzun süre düşünüp evde kalırken oyun oynamak yerine hem ders ve programlama öğrenmem gerektiğini düşündüm.
Bunun sonucunda Elimde hazırda bulunan C programlama eğitimini kullanacağım.
Kurs'ta ki adam Code::Blocks IDE kullanıyor. Ben şahsen fazla sevmiş değilim Code::Blocks'u Visual Studio kullanayım dedim indirdim kurulum ekranı geldi ne yapacağımı anlamadım. Bu işten anlayan kişiler önerirse sevinirim.

SayınBezmenler

Doçent
Reaksiyon puanı
478
Hocam internetten Visual Studio Kurulum diye aratırsanız bulabilirsiniz. Visual Studio Namustur.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Hocam internetten Visual Studio Kurulum diye aratırsanız bulabilirsiniz. Visual Studio Namustur.
Dostum çok karışık geldi. Öyle aratıp bulamam.
Visual Studio 2019 hiç kullanmadınız galiba.
İndirdikten sonra açtığınızda eklenti ve hangi dilleri kullanacağını soruyo ben 4-5 tane yere tıkladım 29 GB indirme yapacağı yazıyordu. Code::Blocks bile herşey dağil 10 GB yer kaplıyordu.

SayınBezmenler

Doçent
Reaksiyon puanı
478
Dostum çok karışık geldi. Öyle aratıp bulamam.
Visual Studio 2019 hiç kullanmadınız galiba.
İndirdikten sonra açtığınızda eklenti ve hangi dilleri kullanacağını soruyo ben 4-5 tane yere tıkladım 29 GB indirme yapacağı yazıyordu. Code::Blocks bile herşey dağil 10 GB yer kaplıyordu.
4-5 tane yere tıklamanıza gerek yok.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Visual Studio yerine direkt VS Code kullanabilirsin. Bunun için:

İlk önce bu videodan Mingw aracını indirip kurman lazım. Onun kurulumu için:
Daha sonra bu videodan VS Code için yapılanları yaparsan, daha rahat bir şekilde kod yazabilirsin.

VS Code indirmek için: Download Visual Studio Code - Mac, Linux, Windows

Mingw indirmek için: Download File List - MinGW - Minimalist GNU for Windows - OSDN

Son düzenleme:

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Visual Studio yerine direkt VS Code kullanabilirsin. Bunun için:

İlk önce bu videodan Mingw aracını indirip kurman lazım. Onun kurulumu için:
Daha sonra bu videodan VS Code için yapılanları yaparsan, daha rahat bir şekilde kod yazabilirsin.

VS Code indirmek için: Download Visual Studio Code - Mac, Linux, Windows

Mingw indirmek için: Download File List - MinGW - Minimalist GNU for Windows - OSDN
Ben tek tek birşey indirmekle uğraşmak istemiyorum aslına bakarsanız.
Şuanda Code::Blocks var. direk kurup yazmaya başlayacağım.
Peki Code::Blocks'a kıyasla + - yönleri nedir ?

Son düzenleme:

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
DEVC++'da olabilir. Mingw aracı gömülü geliyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ben tek tek birşey indirmekle uğraşmak istemiyorum aslına bakarsanız.
Şuanda Code::Blocks var. direk kurup yazmaya başladım
Peki Code::Blocks'a kıyasla + - yönleri nedir ?
Bunları indirip kurman 5 dakikanı almaz. Sana tavsiyem, kod dünyasında tonla şey indirip uğraşıyorsun. Bu şekilde yaklaşırsan çabuk sıkılırsın. Bir şey indireyim her şeyi takır takır yazayım gibi bir durum olmuyor maalesef. Bilgisayar başında saatlerce oturup hiçbir şey elde edemediğin zamanlar da olacak. Neyse konumuza dönersek VS Code ve VS gibi compilerların avantajları birçok farklı eklentiyi ve dili aynı anda destekleyebiliyor olması. Sen şimdi atıyorum C ile basit bir oyun yazacaksın. Bunun için hemen VS eklentilerine girip eklenti indirebiliyorsun. Bu eklentiler, C ve C++ gibi görece eski dillerin eksiklerini kapatıyorlar. Tabi birde VS Code gibi compilerların arayüzleri çok da modern ve birçok şekilde özelleştirebiliyorsun. Eski bir arayüzde kod yazmak beni bir tık sıkıyor. Yiğit'in yazdığı DEVC++'da bir alternatif ama C'de bazı kodları VS'ye göre farklı yazmak gerekebiliyor.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Bunları indirip kurman 5 dakikanı almaz. Sana tavsiyem, kod dünyasında tonla şey indirip uğraşıyorsun. Bu şekilde yaklaşırsan çabuk sıkılırsın. Bir şey indireyim her şeyi takır takır yazayım gibi bir durum olmuyor maalesef. Bilgisayar başında saatlerce oturup hiçbir şey elde edemediğin zamanlar da olacak. Neyse konumuza dönersek VS Code ve VS gibi compilerların avantajları birçok farklı eklentiyi ve dili aynı anda destekleyebiliyor olması. Sen şimdi atıyorum C ile basit bir oyun yazacaksın. Bunun için hemen VS eklentilerine girip eklenti indirebiliyorsun. Bu eklentiler, C ve C++ gibi görece eski dillerin eksiklerini kapatıyorlar. Tabi birde VS Code gibi compilerların arayüzleri çok da modern ve birçok şekilde özelleştirebiliyorsun. Eski bir arayüzde kod yazmak beni bir tık sıkıyor. Yiğit'in yazdığı DEVC++'da bir alternatif ama C'de bazı kodları VS'ye göre farklı yazmak gerekebiliyor.
Aynen hocam Code::blocks insanın içini yakıyor. Desteği biten exproler'lara benziyor.
1606633311558.png

Ben Vusial Studio Code kurayım bakalım.
Dedem gildeyim interneti dayımlar bitirmiş 5 upload yapacağına saniyede 0.4 indiriyor.
hergün 2 sezon dizi bitirdiler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam Her 2 programın kurulumunu yaptım.
mingw falan herşeyi kurdum ama videodaki adam işlemleri C++ için yapıyor bence.

1606635563955.png

Bunu kurmam gerek galiba birde.

@Görkem Say

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Aynen hocam Code::blocks insanın içini yakıyor. Desteği biten exproler'lara benziyor.
Ekli dosyayı görüntüle 126298
Ben Vusial Studio Code kurayım bakalım.
Dedem gildeyim interneti dayımlar bitirmiş 5 upload yapacağına saniyede 0.4 indiriyor.
hergün 2 sezon dizi bitirdiler.

Hocam Her 2 programın kurulumunu yaptım.
mingw falan herşeyi kurdum ama videodaki adam işlemleri C++ için yapıyor bence.

Ekli dosyayı görüntüle 126299
Bunu kurmam gerek galiba birde.

@Görkem Say
C ve C++ için aynı compiler'ı kullanıyorsun zaten fark etmiyor. Direkt VS kursan da sadece C için compiler kuramıyorsun. Evet bu eklentiyi kurman gerek. Zaten videolarda her şeyi anlatıyor detaylı bir şekilde.MinGW'yi kurduktan sonra yapılan işlemleri es geçersen çalışmaz oraya dikkat et.

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Arkadaşlar ben uzun süre düşünüp evde kalırken oyun oynamak yerine hem ders ve programlama öğrenmem gerektiğini düşündüm.
Bunun sonucunda Elimde hazırda bulunan C programlama eğitimini kullanacağım.
Kurs'ta ki adam Code::Blocks IDE kullanıyor. Ben şahsen fazla sevmiş değilim Code::Blocks'u Visual Studio kullanayım dedim indirdim kurulum ekranı geldi ne yapacağımı anlamadım. Bu işten anlayan kişiler önerirse sevinirim.
Aşırı büyütülmüş konu, sırf C'de program yazılacak diye tonla şeyin kurulmasına gerek yok. C programlarken görselliğe takılmanıza gerek bile yok. C'de zaten görsel aramak hata olur. Dev C++ programı ile dilediğiniz gibi kodlayın. C için en uygun ve basit IDE.