C# dilindeki metodlar, bir web sitesinde nerelerde kullanılabilir?

Bu konuyu okuyanlar

samgok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
C# dilindeki metodlar, bir web sitesinde nerelerde kullanılabilir? örnekler verebilirmisiniz?

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Metodlar bir sinifin bel kemigidir. Metodlarin kullanim amaci kod tekrarlarini engellemektir..

Ornek vermek gerekirsem

public void LogYaz(string mesaj, LogTipi logTipi)
{
DBYaz(message, logTipi);
CloudaYaz(mesaj, logTipi, DateTime.Now);
DosyayaYaz(mesah, logTipi, "log.txt");
}

simdi müsterinin her adimini loglamak istiyorum ve bunu da 3 yerde tutmak istiyorum.. Her seferinde DBYaz, CloudaYaz ve DosyayaYaz metodlarinin icerigini yazmak yerine, onlari birer metoda dönüstürdüm ve o metodlari da yine baska bir metod altinda topladim. Böylece LogYaz metodunu cagirdigimda ve gereken parametreleri (mesaj ve log un tipi (hata, bilgi vs) ) . verdigimde 3 yere de logumu yazmis olacak ve ben de kolaylikla loglarimi tek bir satir kod yazarak artik loglayabilecegim.

LogYaz("Bu bir denemedir", LogTipi.Bilgi);

ya da

LogYaz("Kredi karti bilgisi bulunamadi!", LogTipi.Hata);

gördügün gibi tek bir satirla loglarimi 3 yere yazabiliyorum artik ve bunu projenin her yerinde kullanabilirim..

kolay gelsin

samgok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Metodlar bir sinifin bel kemigidir. Metodlarin kullanim amaci kod tekrarlarini engellemektir..

Ornek vermek gerekirsem

public void LogYaz(string mesaj, LogTipi logTipi)
{
DBYaz(message, logTipi);
CloudaYaz(mesaj, logTipi, DateTime.Now);
DosyayaYaz(mesah, logTipi, "log.txt");
}

simdi müsterinin her adimini loglamak istiyorum ve bunu da 3 yerde tutmak istiyorum.. Her seferinde DBYaz, CloudaYaz ve DosyayaYaz metodlarinin icerigini yazmak yerine, onlari birer metoda dönüstürdüm ve o metodlari da yine baska bir metod altinda topladim. Böylece LogYaz metodunu cagirdigimda ve gereken parametreleri (mesaj ve log un tipi (hata, bilgi vs) ) . verdigimde 3 yere de logumu yazmis olacak ve ben de kolaylikla loglarimi tek bir satir kod yazarak artik loglayabilecegim.

LogYaz("Bu bir denemedir", LogTipi.Bilgi);

ya da

LogYaz("Kredi karti bilgisi bulunamadi!", LogTipi.Hata);

gördügün gibi tek bir satirla loglarimi 3 yere yazabiliyorum artik ve bunu projenin her yerinde kullanabilirim..

kolay gelsin
Çok teşekkür ederim ?

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Method ile website arasında bir bağlantı kurmanı tavsiye etmem. Tam tersi şöyle düşünmen lazım, method ve fonksiyonlar normalde aynı işlemleri yapmak için uzun uzun heryerde kod tekrarı yapmaktan ziyade bir kere yaz ve sonrasında cağır kullan için yazılır. Ve Matematikte de kullanıldığını görebilirsin eğer googlede arastırıp incelersen.
Gelelim nerede kullanıldıklarına Methodlar ve Fonksiyonlar backend kısmında yazılıp kullanılır. Buda console app, masaüstü app, web app, mobile app, webapi, website falan hepsinde zaten mevcut yani.
Umarım açıklayıcı olmuştur bu yazım. Daha fazla bilgi için google ve youtube mevralarını tavsiye ederim.