C++ dili bilen???

firat_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba C++ dilini bilenler bir yardımcı olabilirmi nereden daha net ve anlaşılır öğrenebilirim???

firat_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
15 yaşındayım

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
daha önce programlama deneyimin var mı peki :)

UngaBunga

Asistan
Reaksiyon puanı
0
benden büyükmüş la :D fırat sorun şu ki internetten kaynaklarla bir yere kadar varabilirsin ayaklı bilgisayar lazım öğrenmen için ki biraz zor bence derslerine yoğunla üniversitede öğrenirsin

firat_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
malesef :( ama temel bilgiler hakkında az buçuk bi bilgim var

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
C++ kitapları genelde İngilizceden çevrilmiş olduğu için tam olarak verim alınamayabiliniyor.Eğer tam olarak öğreneceğim diyorsanız İngilizce bir kitap almanızı öneririm.Ayrıca İnternet de eğitim videoları da size biraz katkı sağlar, temel şeyleri öğrenmeniz konusunda.

UngaBunga

Asistan
Reaksiyon puanı
0
C++ kitapları genelde İngilizceden çevrilmiş olduğu için tam olarak verim alınamayabiliniyor.Eğer tam olarak öğreneceğim diyorsanız İngilizce bir kitap almanızı öneririm.Ayrıca İnternet de eğitim videoları da size biraz katkı sağlar, temel şeyleri öğrenmeniz konusunda.

çocuk 15 yaşında ne ingilizcesi :p

firat_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyun fl yapmak için istiyorum zaten gml dili de olabilir aslında

--- Mesaj Güncellendi ---

yok ingilizcem yarım yamalak iyidir bilirim ingilizceyi

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
çocuk 15 yaşında ne ingilizcesi :p

Mesajları görmedim hocam.Ben cevap yazarken hiç bir cevap yazılmamıştı, doğal olarak bilmiyordum.

Ve hep üzerine basa basa söylerim, eğer bir programlama dili öğrenmek istiyorsanız bunu ingilizce kaynaklı bir kitap dan öğrenmelisiniz.

firat_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya fazla karışık değil minecraft fl yapabiliyim yeterdir

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
daha önce programalam deneyimin yoksa ve yaşın da 15 ise C++ öğrenmede pek verim alamazsın.
hem genel yapısı itibarıyla zor bir dildir, hem de bütün vaktini ona harcaman gerekir.
üniversitede bilgisayar ile ilgili bir bölüm düşünüyorsan bence şu an üniversite hazırlanmaya odaklanman daha mantıklıca olacaktır.

UngaBunga

Asistan
Reaksiyon puanı
0
daha önce programalam deneyimin yoksa ve yaşın da 15 ise C++ öğrenmede pek verim alamazsın.
hem genel yapısı itibarıyla zor bir dildir, hem de bütün vaktini ona harcaman gerekir.
üniversitede bilgisayar ile ilgili bir bölüm düşünüyorsan bence şu an üniversite hazırlanmaya odaklanman daha mantıklıca olacaktır.

aynen öyle ayrıca assemblyden başlamakta yararına olacaktır neyin ne olduğunu bileceksin ama madem çok isteklisin mb:warband veya mb:wfas için mod yapabilirsin ayrıca assembly,c,cpp,cs öğrenmen baya bir işine yarar ileride lakin internet ve kitaptan ziyade sana neyin ne işe yaradığını gösterecek birileri lazım

firat_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tmm o zaman ben şimdilik hazır sistemler üzerinde gidiyim ( unity3d ,fpsc fl) saolun her şey için

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
aynen öyle ayrıca assemblyden başlamakta yararına olacaktır neyin ne olduğunu bileceksin ama madem çok isteklisin mb:warband veya mb:wfas için mod yapabilirsin ayrıca assembly,c,cpp,cs öğrenmen baya bir işine yarar ileride lakin internet ve kitaptan ziyade sana neyin ne işe yaradığını gösterecek birileri lazım

hocam sizi çok idealist gördüm.
dünyada assembly'i tam olarak bilen parmakla gösterilecek insan vardır, çoğu da en ünlü hackerlardır.
assembly kısa zamanda değil yıllar içerisinde öğrenilir.
benim dediğim ile tam tersi.

ancak illa programlama dilleri hakkında bilgi edinmek ise sana python önerebilirim.
öğrenmesi daha kolaydır, özellikle algoritma kurma yeteneğini çok geliştirir.
nedeni de syntax kuralları ile boğuşmanın en aza düşürülmesidir, hem sanal makineden hem de script yapısından dolayı.
sana kaynak da önereyim.
http://www.istihza.com/

firat_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ilginiz için teşekkür ederim

bana unreal engine 3 full tek link yollaya bilrmisiniz

UngaBunga

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hocam sizi çok idealist gördüm.
dünyada assembly'i tam olarak bilen parmakla gösterilecek insan vardır, çoğu da en ünlü hackerlardır.
assembly kısa zamanda değil yıllar içerisinde öğrenilir.
benim dediğim ile tam tersi.

ancak illa programlama dilleri hakkında bilgi edinmek ise sana python önerebilirim.
öğrenmesi daha kolaydır, özellikle algoritma kurma yeteneğini çok geliştirir.
nedeni de syntax kuralları ile boğuşmanın en aza düşürülmesidir, hem sanal makineden hem de script yapısından dolayı.
sana kaynak da önereyim.
http://www.istihza.com/

evet hocam assemly zor bir dildir sürekli tekrar edilmesi gerekir ve her babayiğidin harcı değildir (mesela şuan benim :p ) ayrıca MIT gibi üniversitelerde falan öğrenirsin onu ancak onu bilen birisinin türkiyede olduğundan emin bile değilim.assembly öğrenmesini istememin sebebi dieğr dilelr çok kolay gelecektir ve sıfırdan bir sistem yazabilir linux veya unix kernel yerine kendi kernelimizi kullanırız zaten sırf linux kernel kullanıyor diye kurmadım bilgisayarıma pardus'u bir şeyi yapıyoruz madem öz olsun

ilginiz için teşekkür ederim

bana unreal engine 3 full tek link yollaya bilrmisiniz

fflood için özür dielrim unreal engine zaten ücretsizdir, ve udk yazarsan google amcaya direk o çıkar

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Benim düşünce yapım arkadaşlardan biraz farklı.
Bence 15 yaş çok güzel bir yaş şimdiden başlaman gerek.
Bende 16-17 yaşında başlamıştım.

Üniversite felan onlar boş iş :) Kafan çalışıyorsa hevesin varsa Üniversiteye bırakmadan hepsini öğrenebilirsin.
Üniversitedeki göreceğin programlama derslerini anlatan çoğu hoca (Hepsi değil çoğu) elindeki dökümanı okuyup geçiyor.
Ve yine iş sana kalıyor sende bişeyler varsa heves varsa oluyor. Mademki iş sana kalıyor en başından sana kalsın ki üniversiteye vardığında derslerle uğraşmak zorunda kalma ki kendini geliştirmek için vaktin olsun.

Hemen atılman gerek hiç durma geçen her saniye senin için büyük kayıp.
Oyun yazmak bu işlere başlayan herkesin hayalidir ama oyun işi sıkıntılı bi iş oyun yazmak her zaman her yerde çok fazla ekmek parası kazandırmayabilir. İş imkanı konusunda her zaman işe yaramayabilir.
O yüzden ya masaüstü programlamaya yönel yada web programlama alanına yönel.

Eğer web düşünürsen başlaman için gerekli dil PHP öğrenmesi en kolay ve hiç bişekilde tip değişken v.s. şeylerle seni zorunlu tutmaz.
Algoritma yapın çok iyi gelişir rahatça mantık kurabilecek hale gelirsin kafandaki projeyi rahatlıkla çıkarabilirsin.
Ondan sonra işi rajonuna göre yapmak için gerekli kuralları şunları bunları öğrenirsin.
Sonrasında OOP ye girersin OOP yi geliştirirsin derken arkası çorap söküğü gibi gelir.
Algoritman iyi olursa bütün dillerde zorluk çekmeden hangi dili öğrenmek istiyorsan sadece syntaxını öğrenirsin işini görürsün.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Benim düşünce yapım arkadaşlardan biraz farklı.
Bence 15 yaş çok güzel bir yaş şimdiden başlaman gerek.
Bende 16-17 yaşında başlamıştım.

Üniversite felan onlar boş iş :) Kafan çalışıyorsa hevesin varsa Üniversiteye bırakmadan hepsini öğrenebilirsin.
Üniversitedeki göreceğin programlama derslerini anlatan çoğu hoca (Hepsi değil çoğu) elindeki dökümanı okuyup geçiyor.
Ve yine iş sana kalıyor sende bişeyler varsa heves varsa oluyor. Mademki iş sana kalıyor en başından sana kalsın ki üniversiteye vardığında derslerle uğraşmak zorunda kalma ki kendini geliştirmek için vaktin olsun.

Hemen atılman gerek hiç durma geçen her saniye senin için büyük kayıp.
Oyun yazmak bu işlere başlayan herkesin hayalidir ama oyun işi sıkıntılı bi iş oyun yazmak her zaman her yerde çok fazla ekmek parası kazandırmayabilir. İş imkanı konusunda her zaman işe yaramayabilir.
O yüzden ya masaüstü programlamaya yönel yada web programlama alanına yönel.

Eğer web düşünürsen başlaman için gerekli dil PHP öğrenmesi en kolay ve hiç bişekilde tip değişken v.s. şeylerle seni zorunlu tutmaz.
Algoritma yapın çok iyi gelişir rahatça mantık kurabilecek hale gelirsin kafandaki projeyi rahatlıkla çıkarabilirsin.
Ondan sonra işi rajonuna göre yapmak için gerekli kuralları şunları bunları öğrenirsin.
Sonrasında OOP ye girersin OOP yi geliştirirsin derken arkası çorap söküğü gibi gelir.
Algoritman iyi olursa bütün dillerde zorluk çekmeden hangi dili öğrenmek istiyorsan sadece syntaxını öğrenirsin işini görürsün.

al işte, üstadım yanlış anlamayın ama sizin için php bu mudur ?

ya ben böyle biri değilim, hataları bulup bunlardan bişeyler devşiricek...

özet geçicem: php bu değildir, echo "$lol php bu mudur ?"; ifadesi işlenirken ekrandaki çıktı kadar arka planda gerçekleştirilen işlemlerde önemlidir, işin background kısmı en az çıktı kadar önemlidir.
çıktıyı niteleyen ve sistematik olarak işleyen ifadeler sonuçta bunlar ve bunların bir araya gelmesiyle oluşucaktır...

php de tip denetimi yok değil;
Php tip denetimi düşük bir script dili.

bir değişkenin tipini içindeki veri belirliyor, sayısal ifade ise integer, float. kayan noktalı sayıysa double, real. boolean ve bunlar gibi diğer skelar tiplerden bahsetmicem.

söz sizde @kizanlik , [MENTION=25201]cgrszone[/MENTION] ve diğer üstadlar... :D

saygılarımla...

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
[MENTION=211307]LeaveNhA[/MENTION] yanlış anladın tabiki php benim için bu değil. Ama arkadaş için ilk etapda bu olması gerekiyorki yavaş yavaş geliştirsin kendini.

Yaklaşık 4 senedir php ile ilgileniyorum. Son 1 yıldır mvc üzerinde çalışıyorum ve Codeigniter frameworkü ile oop tabanlı kullanıyorum phpnin tadına asıl şimdi varıyorum. Önceden derme çatma kodlar ile bişeyler çıkarıyordum ne arkaplana ne önplana ne mvc yapısına hiç bişeyine bakmıyodum ama direk kimse php ye oop olarak başlayamaz veya arkaplanda güçlü yapılar kuramaz. Önce ıvır zıvırını temeline çat pat başlayacakki arkasından hatalarını öğrenip kafasına daha iyi yerleştirecek.

Ha bu arada adam toplamana gerek yok :)
Saygılar.

UngaBunga

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@LeaveNhA yanlış anladın tabiki php benim için bu değil. Ama arkadaş için ilk etapda bu olması gerekiyorki yavaş yavaş geliştirsin kendini.

Yaklaşık 4 senedir php ile ilgileniyorum. Son 1 yıldır mvc üzerinde çalışıyorum ve Codeigniter frameworkü ile oop tabanlı kullanıyorum phpnin tadına asıl şimdi varıyorum. Önceden derme çatma kodlar ile bişeyler çıkarıyordum ne arkaplana ne önplana ne mvc yapısına hiç bişeyine bakmıyodum ama direk kimse php ye oop olarak başlayamaz veya arkaplanda güçlü yapılar kuramaz. Önce ıvır zıvırını temeline çat pat başlayacakki arkasından hatalarını öğrenip kafasına daha iyi yerleştirecek.

Ha bu arada adam toplamana gerek yok :)
Saygılar.

diploman olmadan ha cpp bilmişsin ha bilmemissin ne fark edecek?koç diplomaya mı bakıyor yoksa dili bilip bilmediğine mi?

byyasin

Doçent
Reaksiyon puanı
5
diploman olmadan ha cpp bilmişsin ha bilmemissin ne fark edecek?

Tamam diplomasını alsın buna karşı değilimde. Sıkıntı şurda adam okulu bitirmiş duvara diplomayı asmış ama şurda 2 satır kodu bi araya getir desen 3. satır gelmiyor. Bi insanın hevesi olacak okul felan onlar etiket sadece. İçinde varsa her türlü para kazanır freelance çalışır yine kazanır. Bugün internette frelance iş arayan iş veren binlerce programcı var. Morhipo trendyol gittigidiyor hepsiburada sahibinden gibi büyük internet siteleri dahi deneyimli freelance iş yaptıracak adam arıyor diploma soranlarda çok nadir.

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
ne yapacak o kadar dili.

Şu saatten sonra assembly öğrenmek isteyeni(ünilerdeki öğrenme hariç) parmağımla insan içinde gösterip gülerim.

Ciddiyim hemde. Saçma bir düşünce.

bundan 20 sene önce belki...

c gibi bir dil varken akla mantığa sığar mı bu. Ki programcıların diline göre hazırlanmış tek dil c iken gidipte komut mu öğrenecek.

Yaşla alakası yok. Bizim gençlerimiz kısayoldan yükselmek istiyor.

http://dergiweb.com/microsoft/en-genc-microsoft-muhendisi-3337

Yok ağa interneti eline alan bilgili kesiliyor bizde yeminle bak.

Bugün hala oğlumla geziyoruz. Elektrik - Elektronik mühendisliğini bitirdi egede şimdi aynı okulda master yapıyor. piyasaya çıkınca zengin olacağını sanıyor... Aynı kafa...

UngaBunga

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ne yapacak o kadar dili.

Şu saatten sonra assembly öğrenmek isteyeni(ünilerdeki öğrenme hariç) parmağımla insan içinde gösterip gülerim.

Ciddiyim hemde. Saçma bir düşünce.

bundan 20 sene önce belki...

c gibi bir dil varken akla mantığa sığar mı bu. Ki programcıların diline göre hazırlanmış tek dil c iken gidipte komut mu öğrenecek.

Yaşla alakası yok. Bizim gençlerimiz kısayoldan yükselmek istiyor.

http://dergiweb.com/microsoft/en-genc-microsoft-muhendisi-3337

Yok ağa interneti eline alan bilgili kesiliyor bizde yeminle bak.

Bugün hala oğlumla geziyoruz. Elektrik - Elektronik mühendisliğini bitirdi egede şimdi aynı okulda master yapıyor. piyasaya çıkınca zengin olacağını sanıyor... Aynı kafa...

öncelikle assembly öğrendiği taktirde diğer diller kolay gelecektir.ayrıca assemblyi küçümsüyorsun ama c ile önyükleme yöneticisi yapamazsın en yeni BIOS sistemi olan EFI bile temel olarak assembly ile yazılıp üzerine c ile oturtulmuş

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
proğramlama dilinden ziyade algoritma geliştirme yeteneği olması gerekiyor. üzerine düşersen başarabilirsin. proğramlama dilleri algoritmaların koda dökülmüş hali ki bunu öğrenmen hiç zor olmayacaktır. ben Csharp( işaret klavyede yok:)) C++ la uğraştım biraz amaalgoritma yeteneğim olmadığı için başaramadım. bir kursa git derim.

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Herşey bir dil ile başlamış adı A sonra struct olmuş ardı C++
Bakış açımızı değiştirip nesneleştirmiş