Büyükelçiyi Böyle Ağırladılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
İsrail Dışişleri Bakanlığı'a çağrılan Büyükelçimiz Çelikkol böyle muamele gördü.

oguzcelikkol.jpg

İsrail Yediot Ahranot gazetesinde yer alan bir haber, Türkiye İsrail ilişkilerinde gelinen son durumu ortaya koydu.
Habere göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Kurtlar Vadisi'yle ilgili rahatsızlığını bildirmek üzere çağırdığı Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile görüşmesinde gazetecilerin ısrarına rağmen tokalaşmadı ve ardından İbranice ‘Onun bizden daha aşağıda oturduğunun görülmesini istedik" ifadesini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili Ayalon'un bu tavrının utanç verici olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkileri germekten başka bir işe yaramayacağını belirtti.

'Bilerek yaptı'
İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u, dün makamına davet ederek Kurtlar Vadisi dizisinden dolayı protestolarını ileten İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un, olayın ağırlığını artırmak için Channel 2 ve Channel 10 televizyonlarını da özel olarak davet ettiğini öne sürdü.

Gazete, Bakan Yardımcısı Ayalon’un, Büyükelçi Çelikkol’la yapılan görüşmeyi kaydeden televizyon kameramanlarına bizzat emirler yağdırdığını duyurdu. Haaretz ayrıca, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, Kurtlar Vadisi dizisinden dolayı Ankara’nın sadece uyarılmasını istediğini, ancak Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’la yardımcısı Ayalon’un tepkiyi “daha da ağırlaştırma” kararı aldıklarını yazdı.

Dışişleri Bakanı Lieberman’ın, yabancı medyada çıkan İsrail aleyhtarı haber ve görüşlere karşı “saldırgan tepki verme politikasını bir kez daha gösterdiğini belirten Haaretz gazetesi, Lieberman’ın Kurtlar Vadisi nedeniyle Türkiye’ye verilen tepkiyi kasıtlı olarak artırdığını yazdı.

Başbakan Benjamin Netanyahu’nun Türkiye’yi sadece uyarmakla yetinilmesini istediğini kaydeden gazete, buna karşılık Liberman ve yardımcısı Danny Ayalon’un Türkiye’ye vurulacak “darbeyi” maksimize etme kararı aldığını bildirdi. Haaretz, Danny Ayalon’un bu amaçla, Büyükelçi Çelikkol’la İsrail parlamentosu Knesset’teki makam odasında yaptığı görüşmeye Channel 2 ve 10 kanallarını da çağırdığını belirtti.

Ayalon’un kameramanlara bizzat emirler vererek neleri gösterip neleri göstermeyeceğine dair talimatlar yağdırdığını kaydeden gazete, “Rahatsız olduğu görülen Büyükelçi alçak bir sedire oturtulmuştu. Karşısındaki üç ciddi suratlı İsrailli ise yüksek sandalyelerde oturuyorlardı. İşte Lieberman’ın milli gururu kurtarma talimatları böyle yerine getirildi” diye yazdı.

Lieberman gibi Başbakan Netanyahu’nun da anti-Semitik ve İsrail karşıtı propagandalara sert karşılık verilmesi gerektiğine inandığını ifade eden Haaretz gazetesi, “Ancak Başbakan’ın, Türk büyükelçinin medya önünde böylesine aşağılanmasını beklediği şüpheli” ifadelerine yer verdi.

"AYALON POLİTİKA YAPIYOR. ÖZÜR DİLEMELİ"
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon’un dizinin Mossad ile ilgili bölümünü "kabul edilemez" olduğunu söylediği görüşme sırasında Türk Büyükelçisine yaptığı muamele, İsrail’de tepki yarattı.

Kadima Milletvekili Majalli Whbee, Ayalon’un davranışı kınanacak politika yapmakla suçlarken "Ayalon özür dilemeli" dedi. Yedioth Ahronot’a göre Whbee şöyle konuştu.

"Türkiye ile İsrail arasında ciddi bir anlaşmazlık var ve bu, kamuoyu önünde maksatlı ve gereksiz bir biçimde küçük düşürerek değil, saygı ile ele alınmalı. Diplomat Alyon, siyasetçi Aylon’un yaptıklarını telafi etmeli, Türk Büyükelçisinden özür dilemeli ve gelecekte Dışişleri Bakan yardımcısı görevini, partisinin siyasi gündeminden nasıl ayıracağını bilmelidir."

İSRAİL ORDUSU RADYOSU: "AYALON’UN DAVRANIŞI ZARAR VERİCİ"
Bu arada, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın bir yetkilisi de, Ayalon’u "mahcup edici" davranışı eleştirirken bunun İsrail ile Türkiye arasında gerginlikleri alevlendireceğini de söyledi.

İsrail Ordusu Radyosu da, Kudüs’teki yetkilileri kaynak göstererek Ayalon’un davranışının İsrail ile Ankara arasındaki "stratejik çıkarlara zarar verici" olduğu yorumunu yaptı. Radyo’ya konuşan İsrail’in eski Ankara Büyükelçisi Alon Aliel ise, "yeni bir diplomasi türü"nün icat edildiğini ve Lieberman’ın yeni bir "azarlama yöntemi"ni yarattığını da ifade etti.

AYALON ÖZÜR DİLEMEYİ REDDETTİ
Tepkilerin üzerine Ayalon da, Büyükelçi Çelikkol’dan "özür dileme"yi reddetti. Ancak Jerusalem Post’a göre Ayalon, Çelikkol’u küçük düşürmek istemediğini "sadece bir mesaj iletmek istediği"ni ifade etti.

Çelikkol’a yönelik davranışı "standart diplomatik muamele" olarak nitelendiren Ayalon, "Özür dilemeyeceğim. Aslında Erdoğan’ın söylediklerinden ve tv dizisinden dolayı özür dilemesi gereken Türklerdir" şeklinde konuştu.

"LİEBERMAN, BARAK ZİYARETİNİ ENGELLEMEK İSTİYOR"
Bu arada, İsrail basını, Büyükelçi Çelikkol’a yapılan muamele ile ilgili olarak Lieberman’ın, Türkiye ile ilişkilerin onarılmasından yana olan Savunma Bakanı Ehud Barak’ın, Pazar günü başlayacak olan Türkiye ziyaretini baltalamaya yönelik olduğu yorumlar da yapılıyor.

Haaretz gazetesi, İsrail "Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, iki ülke arasındaki gerginliklerin sürmesini sağlamak amacıyla Savunma Bakanı Ehud Barak’ın gelecek hafta Türkiye’yi ziyaret etmesini engellemek istediğini söylediler" diye yazdı.

Jerusalem Post ise, İsrail’de bazı diplomatların Barak’ın ziyaretinin mevcut koşullarda gerçekleşmesi konusunda kuşkularını dile getirdiklerini belirtirken Lieberman’ın bir sözcüsünün de, Barak’ın ziyaretinin baltalanmak istendiği iddialarını "yalan" diyerek redettiğini yazdı. Sözcüsü, Lieberman’ın, "Erdoğan’ın açıklamalarını veya TV dizisini icat etmediği"ni de söyledi.

KAYNAK

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
9606148.jpg

Yapmak istedikleri, hala tepenizdeyiz, haddinizi bilin demek.Türkiyenin bölgede etkin politika izlemesini engellemek.Şuan dış politikamızı sonuna kadar destekliyorum, ama taşları çok düşünerek oynamak lazım, arap ülkeleri israil ve abd'den ciddi anlamda korkuyorlar, bir anda çırılçıplak oratada kalabiliriz.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
9606148.jpg

Yapmak istedikleri, hala tepenizdeyiz, haddinizi bilin demek.Türkiyenin bölgede etkin politika izlemesini engellemek.Şuan dış politikamızı sonuna kadar destekliyorum, ama taşları çok düşünerek oynamak lazım, arap ülkeleri israil ve abd'den ciddi anlamda korkuyorlar, bir anda çırılçıplak oratada kalabiliriz.
ikinci fotoyu anlamadım clinton'ın yaptığ davranışı saygısızlık olarak mı gördün yoksa boylar eşitlemek için yaptığı bi davranış olarak mı açıklarsan sevinirim (anlam karmaşasından dolayı açıklamanı istiyorum)

Wolker

Profesör
Reaksiyon puanı
2
1 minute iyi koymuş anlaşılan :D ellerinden geleni artlarına koymasınlar ...

since1453

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Demek misafir ağırlamaktanda yoksun bir millet , Nihahaha bak g..tüm senden yüksekte böyle adamların böle mevkilerde olması inanılacak gibi değil.

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
ikinci fotoyu anlamadım clinton'ın yaptığ davranışı saygısızlık olarak mı gördün yoksa boylar eşitlemek için yaptığı bi davranış olarak mı açıklarsan sevinirim (anlam karmaşasından dolayı açıklamanı istiyorum)
şu israile bence hiç yüz verilmezsin, bırakalım kim nederlerse desinler, ne yapmak istiyorlarsa yapsınlar yeterki türkiyeden uzak dursun ve masum çocukları ve sivileri öldürenler hatasını anlayıp filistinlilerden ve türkiyeden özür dilemelidir, artık bu dünyada bizim sözümüz geçiyor, israilede susmak kalıyor.

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
insannar birbirlerine nezaketle davranır hayvannarın davranışları ayrı bir belgesel konusudur

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Sizin hakkınızdan zaten ancak biz Türkler gelir. Kaşınmaya devam edin bakalım. Tayyip öpecek sizi...

Persona Grata

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Gerçekten de çok seviyesizce bir davranış. Bence büyükelçimizin istişare için geri çekilmesi gerekiyor.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
şu israile bence hiç yüz verilmezsin, bırakalım kim nederlerse desinler, ne yapmak istiyorlarsa yapsınlar yeterki türkiyeden uzak dursun ve masum çocukları ve sivileri öldürenler hatasını anlayıp filistinlilerden ve türkiyeden özür dilemelidir, artık bu dünyada bizim sözümüz geçiyor, israilede susmak kalıyor.

ben israili seviyorum ya da yüz verilsin demedim
ben arkadaşın 2 foto arasındaki farkı anlamadım bence clintonın yaptığı davranışta yanlıştır o yüzden merak ettim acaba clintonın oturması saygısızlığından mı yoksa sadece yukardan bakmamak için mi? bunu merak ettim ve sordum

Busss

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Taviz vermeden bürokratik yollarla gereği yapılmalı.Basit oyunlar bunlar.Büyükelçimizin bu usulleri bildiğinden eminim İbranice konuştukları için ne olduğunu anlamayan ama usulden dolayı olayı erken kavraması ve orayı terketmesi gerekirdi.Demek ki karşımızdakileri iyi analiz edip her tavıra hazırlıklı olmak faydalıdır.

NETWORK

Profesör
Reaksiyon puanı
115
Oradakı bakan bence akılsızın tekı oyle bır muamele goruyor ve orayı terk etmıyor..
sonrasında adamlar da kendılerını bırsey sanıyor...yazık...

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Oradakı bakan bence akılsızın tekı oyle bır muamele goruyor ve orayı terk etmıyor..

Bakan deyil büyükelçimiz ordaydı haklısın terketmeliydi

Busss

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Oradaki Bakan değil Büyükelçi de Devlet dairesine özellikle Dışişlerine alınan memurların özellikle iyi eğitimli olmalarına dikkat edilmeli.Örnekle kişileri belirtmeden Mecliste akıcı okuyamayan insanlar taslak metinleri okumaya çalışıyorlar.Bakanlar seçilmiş kişilerdir bürokratlar olmadan o kadar usulden anlayamazlar.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
İlk önce vendetta, senin sorunu cevaplayayım saygısızlık olarak değerlendirmiştim.

Oradaki Türk yetkiliye gelince, makamının ve aldığı eğitimin gereğini yapmıştır, görüntüleri izlediyseniz durumdan pek hoşnut olmadığını, zorlama bir gülümsemeyle etrafa baktığını görürsünüz.O durumda tepkiyi vermek büyükelçinin görevi değil, bakanlığın görevidir.

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
yavuz sultan selim'in padişah olduğu dönemde iran padişahı elçisiyle bir sandık gönderir sandık yavuz sultan selim'in önüne getirilir sandık saçıldığında içinden çok pis koku yayılır. sandığın içinden çıkan elmaslar inciler dağıtıldıktan sonra sandığın altında insan pisliği olduğu anlaşılır. yavuz sultan selim buna kendi zekasıyla bir çözüm bulur ve kendiside iran padişahına bir sandık gönderir. sandık iran padişahının önüne konduğunda içinden çok güzel bir koku yayılır.sandığın içindeki eşyalar dağıtıldıktan sonra içinden istanbulda o sıralarda çok yapılan gül kokulu lokumlar çıkar. ve altındaki notta "herkes kendine hediye olarak kendi yediğinden gönderir." yazıyormuş.

Sadece Bu hikayeyi hatırladım bu mevzuyu duyunca aslında atalarımız büyük dersler veriyor varsın onlar Böyle saygısızlık yapsın Devran elbet Tekrar döner O itilmiş kakılmış Yahudilere Dünyada Sadece biz kucak açtık Ama Nankörmüşlerdir Elbet bu kucağa bir daha oturacaklar!

yaseta

Profesör
Reaksiyon puanı
63
yıne bırı dugmeye bastı anlasılan secımde yaklasıyor ya

ANNE

Profesör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Türk Büyükelçi Oğuz Çelikkol, o anı NTV'de yayınlanan " Canlı Gaste'ye " anlattı. Bir oyun oynandığını söyleyen Çelikkol, "Bilsem salonu terk ederdim" dedi.

Çelikol, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı İbranice konuştu. Ben ibranice bilmediğim için olayı anlamadım. Eğer cesaret gösterip ingilizce konuşsaydı biz cevap verirdik ve salonu terk ederdik, dedi.

Burada şunu vurgulamam gerekir. İsrail özellikle ortadoğu ve dünyada önemli bir yere sahip ülkedir. Bu ülkenin resmi dilini akıcı bir şekilde bilen birilerinin olması lazımdır. Türk büyük elçisinin İbranice bilmemesi nasıl büyük bir tehlikeye karşı savunmasız olduğumuzu gösteriyor. Büyük bir eksikliğimizdir. Umarım devlet idarecilerimiz bundan gerekli dersi alır.

Son olarak; Büyükelçinin konuyla ilgili ifadelerini okumak için tıklayın.

QaFeİN

Profesör
Reaksiyon puanı
19
yavuz sultan selim'in padişah olduğu dönemde iran padişahı elçisiyle bir sandık gönderir sandık yavuz sultan selim'in önüne getirilir sandık saçıldığında içinden çok pis koku yayılır. sandığın içinden çıkan elmaslar inciler dağıtıldıktan sonra sandığın altında insan pisliği olduğu anlaşılır. yavuz sultan selim buna kendi zekasıyla bir çözüm bulur ve kendiside iran padişahına bir sandık gönderir. sandık iran padişahının önüne konduğunda içinden çok güzel bir koku yayılır.sandığın içindeki eşyalar dağıtıldıktan sonra içinden istanbulda o sıralarda çok yapılan gül kokulu lokumlar çıkar. ve altındaki notta "herkes kendine hediye olarak kendi yediğinden gönderir." yazıyormuş.

Sadece Bu hikayeyi hatırladım bu mevzuyu duyunca aslında atalarımız büyük dersler veriyor varsın onlar Böyle saygısızlık yapsın Devran elbet Tekrar döner O itilmiş kakılmış Yahudilere Dünyada Sadece biz kucak açtık Ama Nankörmüşlerdir Elbet bu kucağa bir daha oturacaklar!

Hikayeye Bittim :thumbup1:

quasimodo

Profesör
Reaksiyon puanı
57
yorumlarınızı okuduğumda şaşırdım
kendi peygamberlerini katletmiş gizli talmud yasalarıyla akla hayale gelmemiş iğrençliklere serbesti veren Allah[cc]tarafından la'netlenmiş bir kavimden ne bekliyorsunuz
lafım size değil yahudiden dost edinmek isteyen omuzu kalabalıklara
israil türkiye ilişkileri askeri ilişkilerle beslenir
öncelikle kom.......ların ziyaretlerini kesmesi gerekir

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Haddini bilmez küstah devlet.Türkiye güçlenince Arapları ve ortadoğunun abisi olduğunu gösterdikçe biz daha ölmedik mesajı veriyorlar.Bu küstahlık kabul edilebilir bir durum değil biz muz devleti değiliz.Gereken cevapların verileceğinden eminim.Tek sıkıntımız kısa süre içinde Askeri,Teknolojik ve En önemlisi Ekonomik açıdan israili yakalamalı ve geçmeliyiz.Eğitimin ve ticaretteki engeller kalktıkçada türkler olarak gereken noktaya planlanandan çok daha kısa sürede geleceğimizden eminim.20 yıl sonra israil bir iş yapacağı zaman bizden izin alacak duruma gelecektir.O zmn bu günleri unutmamak lazım.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Bakalım bu sefer ne olacak. Two minutes?

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
ben israili seviyorum ya da yüz verilsin demedim
ben arkadaşın 2 foto arasındaki farkı anlamadım bence clintonın yaptığı davranışta yanlıştır o yüzden merak ettim acaba clintonın oturması saygısızlığından mı yoksa sadece yukardan bakmamak için mi? bunu merak ettim ve sordum
kusura bakma arkadaşım sana yönelik cevap verdim :) kusura bakma benim cevbım israiledir, zaten bunları ukala almamak lazım, bakın türkiyeden özür dilediler, türkiyeden özür dilemekle yetmiyor masumca binlerce çocukları, sivilleri katletti bunlardan da özür dilenmeli ve suçlulara gereken ceza verilmelidir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...