Haber Büyük çoğunluk hala Windows 10'da

Yahya Furkan

Profesör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,409
Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 11'i 2021 yılında kullanıma sunmuştu. Birçok yeni özellikle gelen işletim sistemi, son zamanlarda kullanıcı kaybetmeye başladı.

Statcounter'a göre, Nisan 2024'te Windows 11'in pazar payı yüzde 0,97 düşerek yüzde 25,68 oldu.

Kullanıcılar Windows 10 tercih ediyor

Windows 11'den vazgeçen kullanıcıların tercihi ise Windows 10 oldu. Bundan tam 9 sene önce piyasaya sürülen Windows 10, şu anda pazarın yüzde 70'lik bölümünü oluşturuyor.

IMG_0440.png

ensonhaber
Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

vigilantemre

Profesör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
1,844
Şahsen şu anda dualboot şeklinde Linux Mint ve Windows 11 kullanıyorum, ama yeni güncellemeler ile Windows 11'in işletim sistemi seviyesinde reklamlar göstereceği söyleniyor, eğer böyle bir durumla karşılaşırsam sadece Linux ile yoluma devam ederim. Linux tarafında her yazılımın alternatifi var ve hala tam olarak yeterli olmasa bile oyun konusunda büyük başarılar yakaladı, benim için yeterli olacaktır.

lordare

Profesör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,910
İşlemcim desteklememesine rağmen Windows 11 kurdum ve gayet stabil bir şekilde kullanıyorum. Gündemi takip etmek, teknolojiyi yakalamak lazım. Çekinen arkadaşlar çekinmeden kurabilir :)

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,592
Şahsen şu anda dualboot şeklinde Linux Mint ve Windows 11 kullanıyorum, ama yeni güncellemeler ile Windows 11'in işletim sistemi seviyesinde reklamlar göstereceği söyleniyor, eğer böyle bir durumla karşılaşırsam sadece Linux ile yoluma devam ederim. Linux tarafında her yazılımın alternatifi var ve hala tam olarak yeterli olmasa bile oyun konusunda büyük başarılar yakaladı, benim için yeterli olacaktır.
Hocam zamanında harddiskim bozulmuştu, param da yoktu, gittim USB üzerinden çalışan bir linux sürümü kurdurmuştum, ismini şimdi unuttum 6 ay öyle kullandığımı hatırlıyorum 😀

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,728
Risk budur! Windows 11 iso su sızmıştı, sızdığı gün pc me kurdum :D
10 gün kadar günde 1 mavi ekran alarak kullandım.
Resmi şekilde yayınlandıktan beridir çok stabil kullanıyorum.

vigilantemre

Profesör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
1,844
Adobe uygulamaları için hangi alternatifi kullanıyorsunuz?
Grafik tasarımı: GIMP, Inkscape, Krita, Lunacy, Adobe Express (web), Canva (web), Pinta vb.

Video ve ses editleme: Kdenlive, Blender, Shotcut, Openshot, Avidemux, Audacity vb.

GIMP üzerinde Adobe yazılımlarındaki kadar kolayca tıkla kullan özellikler olmasa da çeşitli eklentilerle arkaplanı kaldırma gibi otomatik işlemler yapılabiliyor. Video editleme konusunda da çok başarılı ücretli bir program vardı ama adını unuttum 😆
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam zamanında harddiskim bozulmuştu, param da yoktu, gittim USB üzerinden çalışan bir linux sürümü kurdurmuştum, ismini şimdi unuttum 6 ay öyle kullandığımı hatırlıyorum 😀
Açık kaynak yazılımlar ve Linux dünyası güzel ya, bende yerleri ayrıdır 😊