Bütçem 10.000 ile 12.000 TL Donanım Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

Neuss86

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkese merhaba arkadaşlar. Eski bilgisayarım artık çok çok eskidiği için sıfırdan yeni bir bilgisayar toplamak istiyorum. Öncelikle şunu belirteyim OYUN için değil tamamen program yüklenecek Render Vs yapmak için adobe programları Video editleme falan. Güçlü bir bilgisayar toplamak istiyorum ki beni uzun yıllar götürsün devamlı parça değiştirmeyeyim amacım bu. Oyun oynamayacağım için ekran kartına para vermek istemiyorum bu yüzden eski bilgisayarımda bulunan yaklaşık 10 yıllık bir ekran kartı olan Amd Ati Radeon Toxic 1 Gb DDDR5 256 Bit'i yeni toplayacağım bilgisayarıma koyacağım. İşlemci güçlü, ekran kartı eski olursa bi sıkıntı olur mu? Ayrıca Yine eski kasamın içinde olan 2 adet hard disk ve 600 watt 80 plus PSU'yu da yeni toplayacağım kasama ilave edeceğim. Bütçem 10.000 ile 12.000 TL arası olacak. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Almayı düşündüğüm parçalar şu şekilde ;

*INTEL Core i9 10900K Soket 1200 10. Nesil 3.70 GHz 20MB Önbellek 14nm İşlemci yada
INTEL Core i7 10700K Soket 1200 10. Nesil 3.80 GHz 16MB Önbellek 14nm İşlemci

*MSI MPG Z490M GAMING EDGE WIFI Intel Z490 Soket 1200 DDR4 4800(OC) M.2

* CORSAIR 32GB (2x16GB) Vengeance Siyah DDR4 3200MHz CL16 RGB Pro Led Dual Kit

* Samsung 1TB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD

* COOLER MASTER HYPER 212 SPECTRUM 1x120MM Rainbow Led Fanlı İşlemci soğutucusu

Son düzenleyen moderatör:

RyteX

Asistan
Reaksiyon puanı
232
sadece program içinse ve render olcaksa amd öneririm bunun gibi ekran kartı olarak 2080s öneririm bütçe düşükse gtx 1660ti bile olabilir (oyun oynanmıyacak sayıyorum) anakart ise bunu öneririm (b550 önermememin sebebi arkadaş program render vs. yapıcakmış o yüxden fazla usb port u önemli) ramler iyi kasa sana kalmış birşey soğutma bütçe azsa ok bütçe varsa kullanıyorum memnunum bu olabilir
Mesaj otomatik birleştirildi:

@mychar276 yardım edebilir

Neuss86

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
sadece program içinse ve render olcaksa amd öneririm bunun gibi ekran kartı olarak 2080s öneririm bütçe düşükse gtx 1660ti bile olabilir (oyun oynanmıyacak sayıyorum) anakart ise bunu öneririm (b550 önermememin sebebi arkadaş program render vs. yapıcakmış o yüxden fazla usb port u önemli) ramler iyi kasa sana kalmış birşey soğutma bütçe azsa ok bütçe varsa kullanıyorum memnunum bu olabilir

Amd düşünmüyorum. almayı düşündüğüm parçalar bu şekilde. Sizce nasıl iyi midir? Bi de eski ekran kartımı takarsam sıkıntı olur mu?

RyteX

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Amd düşünmüyorum. almayı düşündüğüm parçalar bu şekilde. Sizce nasıl iyi midir? Bi de eski ekran kartımı takarsam sıkıntı olur mu?
render vs için intel olmaz intel oyun içindir amd olmalıdır ekran kartı ne

Amd Ati Radeon Toxic 1 Gb DDDR5 256 bu ise olmaz

Neuss86

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
render vs için intel olmaz intel oyun içindir amd olmalıdır ekran kartı ne

Amd Ati Radeon Toxic 1 Gb DDDR5 256 bu ise olmaz
Ne gibi bir sıkıntı olur acaba? Oyun oynamayacağım için ekran kartına hiç para vermek istemiyorum çünkü

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Eğer yapacağınız renderlar işlemci ağırlıklı ise ekran kartı çok problem değil. Ancak adobe ile uğraşacağınız için ekran kartının da bu kadar kötü olması sizin açınızdan iyi olmaz. Uygun fiyata indirim ile GTX 1650 falan düşürebilirseniz daha iyi olur. Monitör desteği tarafında da sorun yaşamazsınız en azından. Böyle bir sistem önerebilirim. Render performansında AMD çok çok önde. Ryzen serisi işlemcileri eski AMD'ler ile kıyaslamayın. Şu an masaüstü işlemci pazarının lideri AMD'dir. O eski AMD yok yani. Zaten 5900X'in çoklu çekirdek performansını tartışmak işlemciye ayıp olur.

Neuss86

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Eğer yapacağınız renderlar işlemci ağırlıklı ise ekran kartı çok problem değil. Ancak adobe ile uğraşacağınız için ekran kartının da bu kadar kötü olması sizin açınızdan iyi olmaz. Uygun fiyata indirim ile GTX 1650 falan düşürebilirseniz daha iyi olur. Monitör desteği tarafında da sorun yaşamazsınız en azından. Böyle bir sistem önerebilirim. Render performansında AMD çok çok önde. Ryzen serisi işlemcileri eski AMD'ler ile kıyaslamayın. Şu an masaüstü işlemci pazarının lideri AMD'dir. O eski AMD yok yani. Zaten 5900X'in çoklu çekirdek performansını tartışmak işlemciye ayıp olur.
Çok teşekkür ediyorum ilginiz için. O zaman AMD toplamak daha mantıklı oyun oynamayacağım için. Sadece program yüklenecek çünkü. AMD 5000 serisi ısınıyormuş sanırım sıkıntı olur mu?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Çok teşekkür ediyorum ilginiz için. O zaman AMD toplamak daha mantıklı oyun oynamayacağım için. Sadece program yüklenecek çünkü. AMD 5000 serisi ısınıyormuş sanırım sıkıntı olur mu?
Aşırı ısınma gibi bir durumu yok. Önerdiğim sıvı soğutucu ile yüzde 100 yükte dahi sıkıntı olmaz merak etmeyin. Ondan sıvı soğutucu önerdim zaten. 12 çekirdek ile istediğiniz renderi alabilirsiniz.

Neuss86

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Aşırı ısınma gibi bir durumu yok. Önerdiğim sıvı soğutucu ile yüzde 100 yükte dahi sıkıntı olmaz merak etmeyin. Ondan sıvı soğutucu önerdim zaten. 12 çekirdek ile istediğiniz renderi alabilirsiniz.
teşekkür ederim :)