Bursa'nın şampiyonluğu Geçersiz Mi?

0ReiS0

Dekan
Reaksiyon puanı
91
1275642193-1.jpg

Genel kurulun iptal kararı, Bursaspor yönetimi geçersiz anlamına geliyor. Kararı yargıtay da onaylarsa, futbol kamuoyu şu soruyu soracak:

"Eğer Bursa yönetimi geçersizse, yapılan sözleşmeler, alınan lisanslar da

geçersiz. Bu durumda şampiyonluk da geçersiz olur mu?"
Bursaspor dün bir mahkeme kararıyla sarsıldı. Yeşil beyazlı kulübün 9 Haziran 2009 tarihinde yaptığı olağanüstü genel kurul, aidatlarını ödemedikleri için üyelikleri silinenlerin açtığı dava sonucu iptal edildi. Kararın Yargıtay tarafından onanması halinde yönetimin geçersiz sayılacağı ve tekrar olağünüstü genel kurula gidilmesi gerekeceği bildirildi. Mahkemenin dün sabah yapılan son oturumunda hakim, Dernekler Kanunu’na göre aidatlarını ödemeyen üyelerin kayıtlarının silinemeyeceğini, dolayısıyla bu kişilerin oylarını kullanmaları gerektiği gerekçesiyle genel kurulun iptalini kararlaştırdı. Bu karar Yargıtay tarafından onanırsa 9 Haziran tarihinde göreve seçilen Bursaspor Yönetimi geçersiz sayılacak. Bu durumda gündeme yeni bir soru oturucak:

· Eğer Bursaspor Yönetimi geçersiz sayılırsa, o yönetim kurulunun aldığı tüm kararlar, yaptığı sözleşmeler, federasyondan aldığı lisanslar, dolayısıyla tüm icraatları da yok sayılır mı?

· Eğer bu sorunun yanıtı “evet” ise, hukuken Bursaspor’un şampiyonluğunu da yok saymamız gerekecek mi?

Ve hukukçular merak edilen soruyu yanıtladı...

Dr. Levent Bıçakçı: Kararlar geçerlidir
Mahkemenin kararını okumadım. Ancak iptal kararı gerçekleşene kadar Bursaspor Yönetim Kurulu’nun aldığı kararlar ve yaptığı işlemler geçerlidir. Mahkemenin bu kararı ile Bursaspor’un şampiyonluğunun iptaline kadar gidemezsiniz.

Prof. Dr. Haluk Burcuoğlu: Karar futbol üzerinden tartışılmaz
Kararı görmeden bir şey söylemek mümkün değil. Ancak, Bursaspor Yönetimi mahkeme kararıyla her ne kadar geçersiz olsa da, lisans almak gibi bir takım kararların bu geçersizlik kapsamında olacağı kanaatinde değilim. Çünkü lisansı kim olsa zaten alacak. En azından bu karardan böyle bir sonuç çıkarmak doğru değil. Kararın sonuçlarını hukuk üzerinden tartışabilirsiniz ama en azından futbol üzerinden tartışamazsınız. Bunu bir F.Bahçeli olarak söylüyorum.

Avukat Eren Turgut Yücel: Şampiyonluk yok sayılmaz
Mahkeme geleceğe yönelik bir mahsur tespit etseydi yürütmeyi durdurma gibi bir kararı da çok önceden alabilirdi. Tedbiren durdurma kararı vermemişse, şampiyonluğun yok sayılmasına gidecek bir mahsur görmemiş demektir.

kaynak

jungeman

Profesör
Reaksiyon puanı
67
Sanmıyorum. Bursa haketti şampiyonluğu

yaseta

Profesör
Reaksiyon puanı
63
tamda sonmustu ursa alevı yenıden mı hakettı mı haketmedı mı tartısması cıkacak

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Şampiyon oldular işte daha ne diye uzuyor ki bu konular. Hiç gereksiz haberler yani.

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Bileğinin hakkıyla aldılar kupayı bence, her sene çıkan haberler bunlar.

Burakbrs16

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Eğer Bu Haberi Yapanların Çenesi Kapanıcaksa Verelim Kupayı Parayı Onların Olsun ..

Şampiyonluk - Kupa için Takım Tutsaydık Bursasporlu Olmazdık .. Çok Sıkıldık Bu Haberlerden .. Hak Ettiler Hak Etmediler Tartışmasından..

Şampiyonluk Kupasını Alın Arşivinizde Saklayın Çeneniz Kapanıcaksa..

fizikci

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Eğer Bu Haberi Yapanların Çenesi Kapanıcaksa Verelim Kupayı Parayı Onların Olsun ..

Şampiyonluk - Kupa için Takım Tutsaydık Bursasporlu Olmazdık .. Çok Sıkıldık Bu Haberlerden .. Hak Ettiler Hak Etmediler Tartışmasından..

Şampiyonluk Kupasını Alın Arşivinizde Saklayın Çeneniz Kapanıcaksa..

bir fenerbahceli olarak tebrik ettim:thumbup1:

yildiz61

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bursa haketti kardesim sampiyonlugu adamlar calisti kazandi
Her sene birileri birseyler cikariyor futbol uzerine biktik yani varsada
Onceden bulun sonuclandirin sonra millete soyleyin derim ben

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bir fenerbahçeli olarak bursasporun şampiyonluğunun iptaline kesinlikle KARŞIYIM. Çünkü Bursaspor yönetiminin yaptığı veya yapmadığı bir yanlıştan dolayı mahkeme bir karar almış olabilir. Ama spor ayrıdır yönetim ayrıdır.

Ayrıca Bursasporlular böyle bir durumda kendi yönetimlerinde kusur bulmayacak fenerbahçeliler yaptı diyeceklerdir. Gereksiz yere düşmanlık ortaya çıkacaktır

UndyingDarkness

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Bir Fenerli olarak bir kusur varsa bile şampiyonluklarının iptaline ve dolayısyla bize verilmesine karşıyım.

O kadar yıkım olmuş hayal kırıklığı olmuş.

Kupa Bursaya gitmiş, resmi kurumlarca onaylanmış. ŞL hazırlıkları başlamış.

TV, İnternet vs heryerde şampiyonun Bursa olduğu kayıtlara geçmiş.

Bi şekilde bize verseler kupayı sonra nasıl şampiyon olduğunuzu da biliyoruz derler rakipler.

Juventusunki gibi çok büyük bi skandal yoksa sorun yok.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Durun şimdi bunlar yine sahaya atlar sonra 18 kez şampiyon olup 20 kere sevinen takım diye rekoru yenilerler :D

WarriorEagle

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Arkadaş Anlamıyorum TAKIM Şampiyon Olmuş.Üstünden Kaç Günler Geçmiş.Halen Tartışma Yapıyorsunuz.Yok Hakketti Hakketmedi.
Herkes Gider MERSİNE Siz Gidersiniz TERSİNE