Bunun ne oldugunu bilen varmı bakalım?...

ayışığı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çocuklara iş-eğitimi derslerinde yaptırdığımız,çivi iplik dokuma işi,hertürlü kullanıma uygun.İster abajur üstüne,isterseniz duvar süsü.güzel bir çalışma.10 üzerinden 9 verdim. 8)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
ayışığı dedi ki:
Çocuklara iş-eğitimi derslerinde yaptırdığımız,çivi iplik dokuma işi,hertürlü kullanıma uygun.İster abajur üstüne,isterseniz duvar süsü.güzel bir çalışma.10 üzerinden 9 verdim. 8)

Günlerdir tartıştığımız şey bu mu şimdi?

snra

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Açıklanma vakti gelmiş bunun..

Reaksiyon puanı
0
:D
Çocukluğumda hep oynadığım bir oyuncağın resimlerinden bu.
Aslında bir oyuncak değildi, hatta sanat derler bunun için.
Şimdilerde Ankara Ulus'ta sokakta satan amcalar var. Ne satıyorlar onu tarif etmeye çalışayım.

Değişik boyutlarda yuvarlaklar düşünün ve bu yuvarlakların farklı yerlerinde (içinde) delikler olduğunu düşünün. Öyle delikler ki sadece bir kalemin ucu girebilecek boyutta.
Bir de büyük içi boş yuvarlak düşünün. Bu büyük yuvarlağın iç kısmı tırtırlı, ve diğer küçük (değişik boyutlarda olan içi dolu delikli) yuvarlakların da dış kısmı tırtırlı.
Bu tırtırlar birbirine tam oturacak şekilde dizayn edilmiş ki büyük yuvarlağın içine küçüklerden konulduğu zaman bir çark oluşturabilsin.

Bu resimden yapmak içi yapmanız gereken şu:

Tarif ettiğim büyük yuvarlağı bir A4 kağıdın üzerine yerleştirin. Daha sonra farklı boyutlardaki yuvarlaklardan büyük yuvarlağın içine yereştirin ve çarka oturtun. Daha sonra seçtiğiniz bir renkli tükenmez kalemi içe yerleştirdiğiniz yuvarlağın dilediğiniz bir deliğine sokun ve çarkı hareket ettirin (yani küçük çarkı büyük çarkın içinde döndürün).
Aynı işlemi farklı boyutlardaki iç çarklarla farklı deliklerde ve farklı renkte kalemlerle uyguladığınız zaman aynı böyle bir resim çıkar ortaya.

Bu tarayıcıdan bilgisayara aktarılmış birşeye benzemediğinden, anlattığım işlemleri yapan bir bilgisayar programı olduğunu tahmin ediyorum. Ama sonuç olarak görüntüde sorulan şeyin ne olduğunu bildim. Şüphem de yok... :)

Ödülümü nasıl alıyorum? :D

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Anlattığını biliyorum ama sanki değil. ;) tugbagaleri açıklar mısın artık şunu hadi. :) ::)

teknojen

Doçent
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar anadolu parsı diyo ya bilim teknik dergisinin nisan sayısında vardı bu sayıda pardusun felis chaus sürümünü vermişlerdi ;)
yanlıs hatırlamıyosam 284. boyut gibi bişeydi adı :-\

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Nano İle alakalı Araştırma yaparken Forumun Dibine Düşmüş Ancak hala Gizemini Koruyan bir Konu Gördüm. tugbagaleri Bu Nedir? 9 ay Geçmiş halen Cevap yok ? :)

Buraktuna

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Halı galiba! :)
Size samimiyetimle söylüyorum bunu dokuyon adam kör oldu. Onun ameliyat masrafları dahil kilimimiz 5.000$

tertunc

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
21
Doğru.Sattığı kişi karşıladı masrafları

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Autocad veya benzeri programla çizilmiş 3D (3 boyutlu) çelik konstriksiyon, yapı şeması. 30 luk çokgen, belirli açıyla çizilmiş ve her açının kesişim noktasından tekrar birleştirilerek dairesel görünüm oluşturulmuş. Mimari açıdan dairesel kubbe görüntüsü.

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Evet arkadaşlar artık cevaplama vakti geldi bir sorunun cevabını bulamadınız size yıllarca süre verdim eyvah eyvah.... cevap:"57 BOYUTLU BİR NESNENİN (E8) KÖKÜ OLARAK DURAN SEKİZ BOYUTLU NESNENİN 2 BOYUTLU ÇİZİMİ VE BUNUN 248 BOYUTLU SİMETRİLERİ" olacaktı Kaynak:Bilim ve Teknik Nisan 2007 sayfa:9 :4:
http://issuu.com/symbiosis06/docs/bilim_ve_teknik_-_nisan_2007

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Fotoğraf kaybolmuş, o yüzden yıllarca fotoğrafı aradık bulamadık. Onun sonucunda yanıtı da bulunamadı :)

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Yuh neden o kadar bekledin artı neden fotoğraf mobilen görünmüyor

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Tekrar fotoğrafı yükle

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
K4kgGL.png

olay buymuş.
prnt screen+paint sağolsun

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
bende bir resim koyacam bu ne dicem düşünün durun yılarca:D

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
[MENTION=6382]tugbagaleri[/MENTION] konuya olan sadakatinizi nasıl yorumlasam bilemedim. Takdir edilesi :D

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
habze kuralları çerçevesinde :thumbup1:

@tugbagaleri konuya olan sadakatinizi nasıl yorumlasam bilemedim. Takdir edilesi
laughing.gif

habze kuralları çerçevesinde
:thumbup1:

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Takdir ettim Doğrusu dört yıl boyunca bir konuya cevap vermeyi beklemek ben sabah ne yedigimi hatırlamıyorum

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
habze kuralları çerçevesinde :thumbup1:

@tugbagaleri konuya olan sadakatinizi nasıl yorumlasam bilemedim. Takdir edilesi
laughing.gif

habze kuralları çerçevesinde
:thumbup1:

o_O madem bu kadar Çerkes var, niye kimsenin sesi çıkmaz yav. Memnun oldum. Özelden devam edelim o zaman

Reaksiyon puanı
5,171
Evet arkadaşlar artık cevaplama vakti geldi bir sorunun cevabını bulamadınız size yıllarca süre verdim eyvah eyvah.... cevap:"57 BOYUTLU BİR NESNENİN (E8) KÖKÜ OLARAK DURAN SEKİZ BOYUTLU NESNENİN 2 BOYUTLU ÇİZİMİ VE BUNUN 248 BOYUTLU SİMETRİLERİ" olacaktı Kaynak:Bilim ve Teknik Nisan 2007 sayfa:9 :4:
http://issuu.com/symbiosis06/docs/bilim_ve_teknik_-_nisan_2007
Link 404 veriyor merak edenler için resim üşenmedim buldum:/

Arşivlerde harcadığım yarım saate değdi mi değdi:)

Screenshot_20200604-201358~2.png