Soru Bulut servisleri ne kadar güvenli?

Bu konuyu okuyanlar

Misstiona

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar. Sevgilime atmak için çektiğim müstehçen videoları telefonumda depolamak istemiyorum malum galeriden birilerine bir şeyler gösterdiğim oluyor. Buluta atmaya karar verdim. Ancak vaktinde bazı ünlülerin özel fotoğraf arşivleri bulutlarından sızdırılmış gibisinden bir haber okudum. Ben ünlü değilim kim benim özel videolarımı ne yapsın diye düşündüm ancak toplu vurgun olur da hepsi bir yerde paylaşılırsa yüzüm apaçık ortada. O ünlülerin fotoğraflarının sızdırılmasından bulut mu sorumlu? Yoksa maillerini kaptırıp ordan bulutlarına giriş mi yaptılar haber hakkında bilgisi olan var mı? Güvenlik bir kenara kafamda direkt bulut hizmeti veren şirketlerden yana şüphe var. Ayrıntısını bilen ve hatta bulut hizmeti önerebilecek var mı?

Google drive kullanacaktım ancak fotoğraflar uygulaması otomatik senkronize oluyor ve otu boku depoluyor. Herkese açık depolama durumu falan da oluyormuş denemedim ancak gözüm korktu ne yalan söyliyim. Hem mailimi birine geçerse drive kabak gibi ortada kalıyor ancak dropbox gibi aplikasyonları tek tek denemesi gerekiyor.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Telefonunu açtığında bulut deposundakiler de görünür / erişilebilir oluyor.
Sevgilinin telefonundan bakabilir miyiz?

Misstiona

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Telefonunu açtığında bulut deposundakiler de görünür / erişilebilir oluyor.
Sevgilinin telefonundan bakabilir miyiz?
Hayır sevgilimin telefonundan bakmayalım. Örnek eskiden dropbox'a atıp galerimden siliyordum. Gerektiğinde seçip indirip atıp siliyordum tekrar galeriden. Diğer aplikasyonların arayüzleri anlaşılmaz geliyor bana public olarak paylaşıp paylaşmadığımı anlamıyorum. Veyahut üniversitede sunum için mailime giriş yaptığımda sunum için patlamaktan korktuğumdan drive hoş gelmedi. Dropbox'a da güvenemediğimden sorma gereği duydum.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Sen palylaşıma açmadığın süre dışarıdan bir tek o sevisin yetkilileri erişebilir. Onlar da zaten ev sahibi (superuser)

Dosya veya klasör üzerine sağ tıklayıp, dışarıdan içeriğe erişime izin verebilir veya izni iptal edebilirsin. Ben MediaFire kullanıyorum ama kendim ile ilgili bir şe yok. Başka cihazlardan da erişmek istediğim dosyaları var sade.

Son mesajlar