Bugünün Oyununa Yıllar Sonra Güler miyiz?

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
5-6 yıl geriye gidip o zaman oynadığımız oyunlar ve aldığımız tadı düşünün, sonra bugün o oyunları hatırlayınca: '' vay bee ne kadar basitmiş bu oyun nasıl da hevesle oynardık'' gibi cümleleri hepimiz kurmuşuzdur..

ancak bence oyun dünyasındaki ilerleme çok hızlı bir yol aldı ve artık o kadar hızlı şekilde ilerleyecek imkanı yok.İlerler ancak bugün oynadığımız bir oyuna 5 yıl sonra, 5 yıl önce oynadığımız bir oyuna güldüğümüz kadar gülemeyiz.(of ne dedim ben yah)

diye düşünüyorum ben..

bu konuyu açma sebebim oynayıp bitirdiğim ve çok beğendiğim oyunları saklıyorum belki yıllar sonra tekrar oynarım diye.:))

Sizler ne düşünüyorsunuz? bugün black ops oynayan biri 5 yıl sonra çok mu komik bulur bu oyunu?

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Oynadığım hiç bir oyuna gülmedim. Tuhaf ama.

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
NFS Most Wanted hala arada kurar oynarım ve basit gelmedi, dediğinin doğruluk payından olsa gerek.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
NFS Most Wanted hala arada kurar oynarım ve basit gelmedi, dediğinin doğruluk payından olsa gerek.

Evet most wanted çıkalı 5 yıl oldu nerdeyse. Ama hala bence 10 numara oyun. Şuan oynadığım zaman aynı zevki veriyor.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Most wanted o sakladığım oyunların içerisinde tesadüfe bak:)

ama 5 yıl önce çıakrdığı oyundan sonra devrim niteliğinde gelişme kaydetmiş çok oyun var arkadaşlar....

sanırım futbol oyunları güncel kadroyu koruyamadıkları için yıllar geçmeden bir sezon sonra rafa kaldırılıyor. Bu futbol yunlarının kaderi sanırım:)

---------- Post added at 15:11 ---------- Previous post was at 15:09 ----------

Bir de winning eleven oynadığımız günler geliyor aklıma ps1 de oynuyorduk yanılmıyorsam.. İşte gel de gülme:) Hele bugün ki futbol oyunlarını gördükten sonra.. arada ki fark dağlar kadar

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
2005'ten beri Battlefield 2 oynuyorum, hala da oynarım. Oyun dünyası 2 boyuttan 3 boyuta geçince büyük bir değişime uğradı. Donanımların gelişmesiyle gerçekçiliği arttı. Bir dahaki devrimi kinect gibi cihazlar getirecektir.

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
En eskisinden Counter Strike (1999) var yıllar geçse bile hala oynanıyor :)

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
Eski oyunlara bayılırım.
Hala battlefield 1942 oynarım mesela.
Hatta arada Volfied bile oynuyorum :D

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Sizin eski oyunlara olan ilgiinizi ve sadakatinizi gördüm başlığı imkanım olsa ''gülermiyiz'' yerine ''tebessüm eder miyiz'' diye değiştirirdim.:))

Gülmek biraz abes kaçtı yorumlarınızdan sonra:)

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24

Kesinlikle benim için ölmeyecek oyunardan biri NFS Most Wanted :)
Ama COD Black Ops oyununu şimdi oynarken bile gülüyorum. Yapay zekası inanılmaz kötü (bence). Sadece oynamış olmak için devam ediyorum bitince hemen silecem :D

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Bunlar birer klasik niteliğinde. :) Warcraft 3'te bunların arasında sayılabilir. :)

Bizim arkadaşlar Warcraft 3 ü Online oynuyorlar hala. Benide bazen dahil ediyorlar :)
Aslında warCraft gibi online oynana bilen oyunlar zaman geçtikçe "fun game" oyunlara dönüşüyo. O oyunlara sadece eskiyi anımsamak ya da biraz eğlenceli zaman geçirmek içi giriyorlar :) Haklılar da.

brainiac

Doçent
Reaksiyon puanı
2
turkler ne zaman oyun yapar anca o zaman gulerım hazıra konmayla ve beğenmeme tavırlarıyla bu işler yurumuyor

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Ben gülmüyorum hatta zaman zaman çok eski oyunları arayıp bulup oynuyorum :D Elimde 1999 çıkışlı oyunlar vardı ama kaybettim. Keşke kaybetmeseydim heveslendim oynardım :)

Paramore

Dekan
Reaksiyon puanı
27
Hiç bir oyuna eski diye asla gülmem. Bizim türkler daha ps1 kalitesinde oyun yapıyorlarlarken hele. Oynadığım her oyunun ayrı bir yeri vardır bende.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
şöyle gülerim ozamnki teknolojı ve tasarımların cok ilerliyecegnı dusunursek grafıksel olarak cok buyuk ılerleme olucagndan gulebıılırım :D

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Bana göre eski oyunlar yeni oyunların çoğundan daha kaliteli. Hatta bir oyun firmasına rise of nations gold edition ve rise and fall oyunlarını getirtiyorum. Bu gün ellerine ulaşmış. Yarın kargoya verilecek. Rise of nations ve rise and fall gerçekten yılların eskitemediği çok kaliteli yapımlar. Ayrıca oynanabilirlikleri yüksek ve az yer kaplıyorlar.

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
:) arkadaşın dediği esasında böyle günlük oynanacak konusuz oyunlardan bağımsız bence.

yani bi fifa 96 asd ile oynanıyordu şimdi de oyun mantığı aynı.

ama stratejilere bakalım, ya da adventure oyunlar ve hatta first person shooterlar. bunlar oynanışta müthiş değişimler yakalandı, grafikler hakeza.

hatırlatırım ki efsane Doomda zıplama yoktu !! şimdi her türlü atraksiyonu yapabliyoruz first person shooterlarda.

Bahsi geçen değişim bu olsa gerek, eski oyunlar gülünç oluyor. Eski silah oyunlarında yerden silah toplardın böyle yerde dönerdi, yada can alırdın böyle bir kutu ne olduğu belli değil ama şimdi öyle mi ? Konu, bakış açısı değişti! Bir çok oyunda zırh vardır ve canımızdan ayrı zırhın gücü vardır. Eskiden bunu mantıklı bir yere oturtan oyun yok gibiydi. ÖrneğinValve Half Life buna noktayı koydu. Eskiden bölümlrdeki kapıları açmanın tek yolu anahtar bulmaktı, şimdi binlerce ayrı bulmaca karşımıza çıkıyor.

Knights and Merchants, cücemsi grafiklerine bir bakın örneğin. Ya da zaman döngüsü olmayan oyunlar. Hey gidi - gece olmaz - gündüz olmaz - mevsim olmaz.

İşte bunları görünce vay beaa diyorum :)

bu arada eski oyun diyince aklıma 2000 in oyunları gelmiyo, onlar yeni sayılır :D

The Dark Knight

Profesör
Reaksiyon puanı
77
99 ve 2000'li yılların başındaki sıradan oyunlar günümüzde çok komik. Zira tam gelişmeyen 3D teknolojisiyle bazı oyunlardaki karakterlerin, kollar üçgen tipler bir garip. Ufak çocuk çizmiş gibi duruyor. Atmosfer ve senaryo başarılıysa hiç bir oyuna gülmem.

Mesela Dune'un oyununu keşfetmiştim iki sene önce. En süper grafikli strateji oyunlarını oynuyorduk o yıl içerisinde. CC& 4, Empire: Total War gibi. 90'ların başında yapılmış bu oyunda günümüzde bile bulunmayan gerçekçi bir atmosfer vardı. Dos oyunu olmasına rağmen ne yapıp, ettim ve onu çalıştırdım.

Oyunda gerçekten bir karakter kontrol ediyoruz mekanlarda dolaşıyoruz. İnsanlarla konuşuyoruz, gemimize binip gezegen üzerinde yeni kabilerlre konuşuyor ve onları müttefik yapmak için uğraşıyoruz.

Ordu toplayıp savaşıyoruz. Eğer başımıza bir iş gelirse bundan sonraki tipimiz hep öyle kalıyor. Misal çölde çok yürüyünce sussuzluktan yüzü çöküyor karakterin ve bundan sonra hep böyle kalıyor tipi.

Mesih olduğumuz için zamanla güçlerimiz gelişiyor ve geleceği görüyoruz stratejiyi buna göre yönetiyoruz.

Reaksiyon puanı
2,146
Oyunlar film gerçekçiliğinde olduğunda sonraki teknoloji ne olacak acaba.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
bill gates gibi büyük konuşmamak lazım :D
bence gülünmeyecek crysis nasıl bir devri başlattı ise hala öyle hatırlanacak :)

xyunusx

Doçent
Reaksiyon puanı
40
aradan kaç yıl geçsede dönüp bakınca gülemeyeceğim bi oyun varsa oda sniper elite dir oyunlardan uzak kalalı baya oldu fakat ben daha bu güne kadar yapay zekanın bu kadar üst düzeyde olduğu bi oyun görmedim 6 cdlik bi oyundu o zaman hatta bi sahnesini anlatayım düşünün kafesli bi uçak savarla insanları tarıyp mahveden bi asker var ve her yeri zırh dikkatlice bakınca askerin ayağını görüyosunuz ve ayağına sıkınca can havliyle tepinmeye başlıyo ve o esnadan kafası kafesin üstünden görünür görünmez bvurup indiriyosunuz ordan iki düşman askeri sinsice gelip biri vurulan askerin durumana bakıp silahınırken diğeride hemen uçak savara geçip vurmaya devam ediyo hala diyorumki öyle bi yapay zeka görmedim

birde bu aralar oynadığım rival school2 varki muhteşem bi dövüş oyunu üçüncüsünü çıkarsalar mütiş bi başarı yakalara bence

oxytacin

Asistan
Reaksiyon puanı
6
yıl 2020 = hatırlıyomusun call of duty 6 yı yolun ortasındaki tenekeye ateş ediyodum da kımıldamıyodu bile üzerine c4 yerleştiriyorum banamısın demiyo

hatırlıyomusun gta 4 ü tırla ağaca çarpıyodukta küçücük fidan sabit benim tır çin malı ya kullanılmaz halde

hatırlıyomusun pes 2011 i taraftarların hepsi aynı

hatırlıyomusun god of war ı animasyonlar felan

muhabbet aynen böyle olur gelecek geçmişten daha hızlı davranır emin olun karakutu oynadığım zamanları bilirim
sonra 8 bit atari kasetleri sonra 16 bit sega
ps 1 e el sürdürmezlerdi

5 yıl öncesine sözüm yok ama 15 yıl öncesine gülerim anca.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
aslında 2020 için dile getirdiğin eleştiriler mantıklı he:)

GTA 4 fidan ve tır:) acep çevreyi koruma mesajı vermek için mi ağaçlar yıkılmıyor.. ama çevreyi koruyan bu zihniyet İnsanı neden korumuyor:)

yorumun çok güzeldi geleceği gören arkadaş.. tebessüm ettirdi okurken..:))

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Öyle bir geçer zaman ki oyunlara gülmeyi bırak gördüğü posta kutularına bakıp, "ilkel insanlar bunlarla haberleşiyormuş" diyerek bile gülebilirler :D

Atilim Altun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Büyük ihtimalle 10 yılı geçmiştir ama NFS Porsche Unleashed vazgeçemediğim oyunlardandır. arada bir kurar oynarım. benim için en güzel oyunlardandır... bir Empire Earth vardır. o da vazgeçilmezlerimdendir... asla gülmedim gülmem de... çünkü hala zevk alarak oyunyorum bu oyunları

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
dos oyunlarından başlıyarak kademe kademe buraya kadar geldi bundan sonraki oyunlarda aynı motoru kullanarak devam edecektir takiyenı bir teknoloji cıkana kadar 5 yıl oncesi ve 5 yıl sonrasıda aynı motor yada biraz daha geliştirilmiş olarak karsımıza cıkacak şuan üstünde durulan ise 3d oyunlar yavaş yavaş ona geçilecek ama cokda tutulmayacak belki ilerki zamanlarda olabilir ama onumuzde ilk 10 yıl bu sektor fazla değişikligi uğramadan devam edecek gibi gorunuyor.

aruchan.blog

Profesör
Reaksiyon puanı
56
bence güleriz...oyunlar giderek daha gerçekçi bir görünüm alıyor...yapay zeka işin içine daha çok giriyor...yakında kendi resmimizi yükleyip bize benzeyen bir karakterle tamamen gerçek dünya gibi görünen oyunlar çıkar...ve o zaman geldiğinde biz arkasına geldiğimiz halde hala duvara ateş eden düşmanlar bulunan oyunlara güleriz:)