Bu tren uçuyor

Bu konuyu okuyanlar

Guest Part

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Bir buçuk milyara yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, bir rekora daha imza attı

556364_detay.jpg

'CRH 380' model yeni nesil yüksek hızlı tren, Şanghay-Hangzhou arasındaki 202 kilometrelik mesafeyi 40 dakikada tamamladı. Zaman'ın haberine göre, bin 200 kişi taşıma kapasitesi olan trende sürüşe katılan gazeteciler, "Karadayken sanki uçuyormuşuz gibi bir duyguya kapıldık. Okun yaydan fırlatılması gibi bir yolculuk yaptık." diye konuştu.
Demiryolları yetkililerine göre Çin, tamamlanan 7 bin 55 kilometrelik trenyolu yatırımı ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Kırılan yeni hız rekoru da ülkelerinin demiryollarında dünyada en önde olduğunu bir kez daha kanıtladı. Yeni nesil yüksek hızlı tren sayesinde Çin, dünyanın en eksiksiz raylı sistem teknolojisine sahip oldu.
Çin, 24 Haziran 2008 tarihinde CRH 3 model 'Uyum' treni ile Pekin-Tianjin hattında saatte 394,3 kilometre hıza ulaşarak dünya rekorunu kırmıştı. Dünyanın en hızlı treninin biletleri birinci sınıf 172 TL (780 Yuan), ikinci sınıf ise yaklaşık 108 TL'den (490 Yuan) satılmıştı. 'En hızlı tren' unvanı daha önce 277 km ile Fransa'ya aitti. Japon trenleri ise 243 km hız yapıyor. Çin, 2012'ye kadar 200 milyar dolar yatırımla 42 hızlı tren hattı daha yapacak.

kaynak

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Halkını köle gibi kullanıyor... karın tokluğuna çalıştırıyor... ve bu şekilde büyüyor Çin...

Karışık bir durum...

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Türkiye ye hızlı tren geldiği haberini bir haber sitesinde okurken altta aynen şöyle bir okuyucu yorumu yazıyordu; "Ben Japonya ya gittim, oradaki trenler 780 km hız yapıyor(nasıl ölçtüyse), bunlar gitmiş elalemin çöplerini toplamışlar.

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
zuhahaha 780km hiz mi patladim burda

KoNFiCuS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu ölçümler nasıl yapıldı bende onu merak ettim.

Kendi elimle çektiğim fotoğraflar.

1. Fotoğraf / Avrupa

Ekli dosyayı görüntüle 5765

2. Fotoğraf / Güney Kore

Ekli dosyayı görüntüle 5766

Japonya'da normal trene bindim. Hızını ölçemedim ama kesinlikle yukarıdaki ikitaneden daha hızlıydı. Birde diğer ( çok yüksekti ücreti ) tren kim bilir nasıldır.

Ama ne kadarda olsa zaten uçaklar bile 780-800 km arası yapıyorlar. Trenler biraz zor ulaşır o hıza.

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Dünyanın en hızlı treninin biletleri birinci sınıf 172 TL (780 Yuan), ikinci sınıf ise yaklaşık 108 TL'den (490 Yuan) satılmıştı.

40dk'lık yol için niye fazladan para vereyim ki ayakta bile gidilir. İStanbulda herkes 1 saatten fazla ayakta yolculuk yapıyor. 108 TL veriyorsun bir tabure olsun verirler zaten :)

Son mesajlar