Bu soruyu bilene 3 bin lira!

Bu konuyu okuyanlar

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Bir internet sitesinden 'şaka gibi' uygulama...

754552_detay.jpg

İngiltere’deki Kraliyet Kimya Birliği, ‘Mpemba Etkisi’ adı verilen şu soruya ikna edici cevap verebilen kişiye, 1000 sterlin (yaklaşık 2 bin 800 TL) ödemeyi vaat etti:

“Neden sıcak su, soğuk sudan hızlı donar?”

Bugüne kadar, buharlaşma, ısı yayılımı, aşırı soğutma gibi teoriler öne sürülse de bu konuyla ilgili ikna edici bir kanıt bulunamadı. Kraliyet Kimya Birliği, yaratıcı ve göz alıcı cevapları 30 Temmuz’a kadar "hermes2012.org/ice” web sitesine beklediklerini açıkladı.

Aristoteles ve Descartes bile cevaplayamadı

Aristoteles ve Descartes gibi ünlü filozofların bile cevabını bulamadığı problem, 1968 yılında Tanzanyalı üniversite öğrencisi Erato Mpemba’nın, hocası Dennis Osborne’a bu soruyu sormasıyla ünlendi.

‘Mpemba Etkisi’

Osborne, soruya cevap veremedi ve bununla ilgili daha sonra çok ünlü olacak bir makale yayınladı. Bu soru, o zamandan beri ‘Mpemba Etkisi’ olarak adlandırılıyor.

Kaynak

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Sıcak sudaki moleküller birbirine ısınmış zaten aralarında öyle güzel bir bağ oluşmuştur ki soğuğu hissettiklerinde moleküller birbirini korumak için sarılırlar birbirine ve 2 molekül 1 molekül halini alır böylece normalden daha hızlı donarlar bu kadar basit.

Aristoyu da burdan kınıyorum ayrıca!

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Sıcak sudaki moleküller birbirine ısınmış zaten aralarında öyle güzel bir bağ oluşmuştur ki soğuğu hissettiklerinde moleküller birbirini korumak için sarılırlar birbirine ve 2 molekül 1 molekül halini alır böylece normalden daha hızlı donarlar bu kadar basit.

Aristoyu da burdan kınıyorum ayrıca!

1000 sterlin var işin ucunda yolla ikna olurlar belki,şahsen ben ikna oldum bişey anlamasamda:D

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sıcak cisimlerde, soğuma soğuklardan daha fazla olur. Bu kadar basit. Isı kaybeden, her zaman sıcak cisimdir.

İlla beni konuşturacaklar yani. :D:D

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6
İlle bana söylettiriceksiniz deme ;
Sıcak su, soğuk sudan daha önce donar. Bu kadar Allah Allah.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
44 yıllık soruya 3 bin lira mı olur.Onlar cevaplasın mahallede para toplayıp ben 4 bin lira gönderecem.:)

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
bu soruyu fizikokimya dersinde hocamız entropiyle açıklamıştı ama bizi yemiş demek:)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Ben daha önce denemiştim.
Soğuk su daha önce donuyor.
Yalan bunlar :)

andromedya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
soğuk su molekülleri soğuk havaya verdiği tepki yavaşlıyor kolay donmuyor sıcak suya ise ani çarpma etkisi oluyor

böle bişey yazmayı düşünüyom ama yazmicam büssürü bilgi istiyor adres falan ne yapçanız adresi mail ve ıban yetmiyomu :)

ahmeta

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Ona kalırsa soğuk su da sıcak sudan daha çabuk kaynar,
Siz önce bunu açıklayın bende sizin sorunun cevabını açıklarım bi ara :p

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
“Neden sıcak su, soğuk sudan hızlı donar?”

Ona kalırsa soğuk su da sıcak sudan daha çabuk kaynar,
Siz önce bunu açıklayın bende sizin sorunun cevabını açıklarım bi ara :p

Sıvılarda ısı transferi çevrim yolu ile olur. Sıcak suyun molekülleri daha hareketlidir. Sıcak suyun öz kütlesi soğuk sudan azdır. İki farklı kaptaki ve farklı derecedeki suyu soğutmaya çalıştığınızda soğuyan su dibe doğru inecektir. Hangi kaptaki su daha sıcaksa soğuma esnasında bu yer değiştirme o kadar hızlanacaktır ve bu çevrim hızlanarak devam edecektir. Aralarındaki sıcaklık farkı ve zamana bağlı olarak başlangıçta sıcak olan su hareketlilik neticesinde ısının daha çabuk taşınmasından dolayı soğuk suya yetişebilir hatta geçebilir.