Bu sisteme ne kadar psu yeterli?

TommyShelby

Doçent
Reaksiyon puanı
128
g4600 gt 1030 sistemimi değiştirip. rx 570 4 gb ve yazın da 800 900 liralık bir işlemci alacağım. Şu anki powerim 400w (DKPS400S1) fakat 12 volttan 250 watt verebiliyor diye bir şey duydum forumdaki bir kişiden ve araştırıp gerçekten de öyle olduğunu gördüm. sanırım 400+80 veya 500+80 yeterli olur kaliteli bir psu ise eğer. Mümkün olduğunca UYGUN FİYATLI psu tavsiyelerinizi bekliyorum. Sadece ekran kartımı değiştirirsem bile yetersiz kalır mı psu yaza kadar beni idare eder mi ? İşlemci ve psu yu aynı anda yazın alsam mesela ? son olarak
kasam bu, buna çift fanlı bir ekran kartı sığar mı ? Anakartım ise h110m

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
570 e 500w yeterli ekran kartı sığmazsa kesersiniz hdd bloğunu veya daha büyük kasa alın almadıysanız

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bütçen dar ise, al şu poweri geç.Kaliteli ve üzerinde yazan wattı verebilen bi powerdir.

80+ plus olayı son yılların gözdesi. İlerliyen teknolojilerle, powerlerin verimleri artırıldı. Peki, eskiden ,80 plusun olmadığı yıllarda üretilen powerlerin hepsi kalitesizmiydi. Elbette, hayır. Yani kalite olması için illa 80 plus beraber olur, diye bi şey yok.
Bu nedenle, halen bile içindeki bileşenleri kaliteli olup, 80 + sertifikası almamış powerler var. Sayıları iyice azalsa da. Ama, bi süre sonra ,bu powerlerde yavaş yavaş piasadan kalkıp ,80 plus standart hale gelecek.

TommyShelby

Doçent
Reaksiyon puanı
128
kaliteli bir şey mi bu bunu da alıp 1 yıl sonra değiştirmem gerekmez umarım

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bütçen dar ise, al şu poweri geç.Kaliteli ve üzerinde yazan wattı verebilen bi powerdir.

80+ plus olayı son yılların gözdesi. İlerliyen teknolojilerle, powerlerin verimleri artırıldı. Peki, eskiden ,80 plusun olmadığı yıllarda üretilen powerlerin hepsi kalitesizmiydi. Elbette, hayır. Yani kalite olması için illa 80 plus beraber olur, diye bi şey yok.
Bu nedenle, halen bile içindeki bileşenleri kaliteli olup, 80 + sertifikası almamış powerler var. Sayıları iyice azalsa da. Ama, bi süre sonra ,bu powerlerde yavaş yavaş piasadan kalkıp ,80 plus standart hale gelecek.
456 w verebiliyor sanırım öyle mi ? diğer psu ile hemen hemen aynı. neden bu daha 100 tl daha ucuz

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Şimdi olay yukarda yazdığım gibi. 80 plus sertifikasını alan powerlerin fiatları da yükseldi. Aerocoolun bu modeli ,80 plus sertifikasını almamış biraz eski bi model. Ama yukarda anlattığım üzere, bu kalitesiz olduğunu göstermez. 5 -10 sene önce ,hiç bi powerde bu sertifika yoktu.

TommyShelby

Doçent
Reaksiyon puanı
128
Şimdi olay yukarda yazdığım gibi. 80 plus sertifikasını alan powerlerin fiatları da yükseldi. Aerocoolun bu modeli ,80 plus sertifikasını almamış biraz eski bi model. Ama yukarda anlattığım üzere, bu kalitesiz olduğunu göstermez. 5 -10 sene önce ,hiç bi powerde bu sertifika yoktu.
eğer aradaki tek fark 80 plus sertifikası ise ve aerocool 80 plus sertifikası kadar verimliyse 180 tl lik olanı almam daha mantıklı. Teşekkür ederim tavsiyen için.
son olarak dark f40 kasam ve h110mk anakartıma rx 570 sığar mı sence ? umarım burada da bir sorunla karşılaşmam :D

Son düzenleme:

TommyShelby

Doçent
Reaksiyon puanı
128
Kasan ve anakartın ile ilgili sorun yok.31 cm uzunlığuna kadar e.kartları sığıyor.
internete bakınırken dediğin psu da 6+2 pci express oldugunu gördüm rx 570 nitroda 6+2 sapphirede 4+2 oldugunu yazmışlar. nitro versiyonunu mu almak zorundayım

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hangi e.kartları,anlamadım Açık olarak bi yazsana.

TommyShelby

Doçent
Reaksiyon puanı
128
linkini attığın psu 6+2 pci expres kablosuna sahipmiş. rx 570 tek fanlı modelde pcı express x16 , çift fanlı modelde ise sadece PCI-Express 3.0 yazıyor slot tipinde (hepsiburada) . psudaki kablo ile , rx 570 sapphire veya nitro markasındaki ekran kartlarına güç verebilir miyim ? ana kartım ile de uyumlu mu onu merak ettim

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Küçük olan ITX olanı al. ucuz. Kablolamada bi sorun yok.Her iki e.kartıda olur anakartına.nitro modelinde 8+6 pin var. 6 pin boş kalacak. e.kartını overclock yapmak istersen bunu da besliyorsun.

POWERİNDE 6+2=8 pin çıkış var.

Küçük olan e.kartında da, 6+2 pin giriş var sadece.Nitro modelinde yazdığım 8 pin , (6+2 ) şeklinde.

TommyShelby

Doçent
Reaksiyon puanı
128
Küçük olan ITX olanı al. ucuz. Kablolamada bi sorun yok.Her iki e.kartıda olur anakartına.nitro modelinde 8+6 pin var. 6 pin boş kalacak. e.kartını overclock yapmak istersen bunu da besliyorsun.

POWERİNDE 6+2=8 pin çıkış var.

Küçük olan e.kartında da, 6+2 pin giriş var sadece.Nitro modelinde yazdığım 8 pin , (6+2 ) şeklinde.
gerçekten sen olmasan ne yapardım ben :D 100 tl fark ile 2 fanlı modeli almam daha iyi olur mu yoksa çok da fark etmez mi bazıları kart ısınıyor yazmış da. 8+6 pinli olan kartta 6 pin boş olunca ne oluyor anlamadım çalışır mı ki o şekilde

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemcilere overclock yapıldığı gibi e.kartlarına da overclock yapılır. Yani GHZ denilen saat hızları arttırılmaya çalışılır. İşte o zaman, ek elektrik lazım . O ,6 pini onun için koymuşlar.
O bıdık kart ısınmaz. ısınsada,3,5 derece fazla oluversin. Bak adamlar kartın incelemesini yapmışlar. :)
Alıntıdır.
www.kitguru.net.

TommyShelby

Doçent
Reaksiyon puanı
128
İşlemcilere overclock yapıldığı gibi e.kartlarına da overclock yapılır. Yani GHZ denilen saat hızları arttırılmaya çalışılır. İşte o zaman, ek elektrik lazım . O ,6 pini onun için koymuşlar.
O bıdık kart ısınmaz. ısınsada,3,5 derece fazla oluversin. Bak adamlar kartın incelemesini yapmışlar. :)
Alıntıdır.
www.kitguru.net.
anladım yani çift fanlı alırsam overclock yapamam ama zaten ısınmadıgı ıcın almama da gerek yok. tek fanlı alıp keyfime bakacağım. Çok teşekkür ederim ya sen nasıl bir kralsın psu nun da yeteceğinden eminsin dimi :D