Bu PC'ye Depolama yeterli mi?

Depolama yeter mi?

• 240GB SSD yeter

Kullanılan: 0 0.0%
  • 240GB SSD + 1TB HDD

Kullanılan: 11 91.7%
  • Direkt 1TB HDD al yeterlidir.

• Başka birşey...

Kullanılan: 1 8.3%
  • ne bileyim ab

• Kullanılan toplam oy
    12

Bu konuyu okuyanlar

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
366
Tek başına yetmez. Depolama için 1tb hdd daha kullanabilirsin.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
PC Linkinde özelleştir kısmı var oradan depolama ve depolama 2 var oradan hangilerini seçeyim?
istediğinizi seçebilirsiniz. isterseniz 240gb ssd + 1tb hdd gibi bir kombinasyon yapabilirsiniz veya isterseniz tek başına 1tb ssd alabilirsiniz bütçenize ve ihtiyacınıza göre değişir. depolama 1 ve 2 demesi sitenin size 2 tane disk seçeneği sunmasını gösterir. Yani aynı bilgisayara en fazla 2 tane disk alabilirsiniz demek.

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
istediğinizi seçebilirsiniz. isterseniz 240gb ssd + 1tb hdd gibi bir kombinasyon yapabilirsiniz veya isterseniz tek başına 1tb ssd alabilirsiniz bütçenize ve ihtiyacınıza göre değişir. depolama 1 ve 2 demesi sitenin size 2 tane disk seçeneği sunmasını gösterir. Yani aynı bilgisayara en fazla 2 tane disk alabilirsiniz demek.
Tek başına yetmez. Depolama için 1tb hdd daha kullanabilirsin.
Çıkmaz çıkmasına da neden 500 GB SSD tercih etmediniz?
Steam
Discord
CS:GO
Mount & Blade: Warband
Minecraft
Valorant (büyük ihtimal)
PUBG Mobile Gameloop Emulator (İndirsem mi bilemedim sizce kasar mı ve sıkıntı çıkartır mı?)
Antivirüs
Google Chrome

Genel olarak çoğunlukla bu uygulamaları ve oyunları kullanacağım. Tabii bazı küçük şeyleri de indireceğim ama genel olarak çoğunlukla bunları kullanacağım.

Bu uygulamaları da göz önünde bulundurarak ne kadar Depolama'ya ihtiyacım var?

ThorJ

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,949

Bu PC'ye 240 GB SSD yeterli mi?
Size bağlı ama bana yetmez açıkçası. 1 TB kapasite benim için idealdir. Ancak bütçe kısıtlı ise alabilirsiniz, sonradan HDD eklersiniz.

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
366
Steam
Discord
Minecraft
Valorant (büyük ihtimal)
PUBG Mobile Gameloop Emulator (İndirsem mi bilemedim sizce kasar mı ve sıkıntı çıkartır mı?)
Antivirüs
Google Chrome

Genel olarak çoğunlukla bu uygulamaları ve oyunları kullanacağım. Tabii bazı küçük şeyleri de indireceğim ama genel olarak çoğunlukla bunları kullanacağım.

240GB Tek başına yetmeyecektir. Ek 1TB HDD almanızı öneririm.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,979
Steam
Discord
Minecraft
Valorant (büyük ihtimal)
Antivirüs
Google Chrome

Sadece bu oyunları ve programları kullanacaksanız fazlasıyla yeter.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,979
Emin misiniz? Neredeyse bir çok kişi 240GB SSD + 1TB HDD al diyor. yani yetmez diyorlar.
Ben sakınca göremiyorum, bu oyunlar ve programlar aşırı yer kaplamıyor. 240 GB yetecektir, bütçeniz kısıtlıysa almayın, eğer bütçeniz varsa yanına 500 GB veya üstü HDD de alabilirsiniz ama 240 GB SSD de gayet yeterli olacaktır. Yazdığınız oyunlar taş çatlasın 50 GB falan tutuyor, ben fazla fazla yazıyorum, Windows da 20 GB olsa toplam 70 ediyor. Geriye kalan alan komple sizin. Karar da sizin...

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Ben sakınca göremiyorum, bu oyunlar ve programlar aşırı yer kaplamıyor. 240 GB yetecektir, bütçeniz kısıtlıysa almayın, eğer bütçeniz varsa yanına 500 GB veya üstü HDD de alabilirsiniz ama 240 GB SSD de gayet yeterli olacaktır. Yazdığınız oyunlar taş çatlasın 50 GB falan tutuyor, ben fazla fazla yazıyorum, Windows da 20 GB olsa toplam 70 ediyor. Geriye kalan alan komple sizin. Karar da sizin...
Windows 10 Pro 64 Bit kaç GB yer kaplar?
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Rizelimapper53
Arkadaşın dediği şey doğru mu? Ne bileyim herkes çok fazla depolama kaplar diyorken bu arkadaş yer kaplamaz demesi bi garip geldi.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,979
Windows 10 Pro 64 Bit kaç GB yer kaplar?
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Rizelimapper53
Arkadaşın dediği şey doğru mu? Ne bileyim herkes çok fazla depolama kaplar diyorken bu arkadaş yer kaplamaz demesi bi garip geldi.
"Windows 10 Pro 20H2" tahminimce 20 GB falan tutuyor.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Steam
Discord
Minecraft
Valorant (büyük ihtimal)
Antivirüs
Google Chrome

Ben size rahat edebilmeniz için minimum 1TB öneririm ne olursa olsun. Çünkü özellikle windowsun yüklü olduğu disk dolarsa bilgisayarınız yavaşlar ve az kullandıklarınızı sürekli silmekle falan uğraşırsınız. 1TB hddler artık çok pahalı değiller 240gb ssd+1tb hdd kombinasyonu yapabilirsiniz mesela. Windows ssdye yüklenir zaten muhtemelen. siz de hızlı çalışmasını istediğiniz küçük boyutlu uygulamaları ssdye yükler kalanlarını da hddye yüklersiniz rahat edersiniz uzun süre. benim fikrim bu yönde.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Steam
Discord
Minecraft
Valorant (büyük ihtimal)
Antivirüs
Google Chrome

Dediklerin içinse 120 bile yeter. Ama en azından 500 GB SSD al.

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Ben size rahat edebilmeniz için minimum 1TB öneririm ne olursa olsun. Çünkü özellikle windowsun yüklü olduğu disk dolarsa bilgisayarınız yavaşlar ve az kullandıklarınızı sürekli silmekle falan uğraşırsınız. 1TB hddler artık çok pahalı değiller 240gb ssd+1tb hdd kombinasyonu yapabilirsiniz mesela. Windows ssdye yüklenir zaten muhtemelen. siz de hızlı çalışmasını istediğiniz küçük boyutlu uygulamaları ssdye yükler kalanlarını da hddye yüklersiniz rahat edersiniz uzun süre. benim fikrim bu yönde.
Oyunlarımı genel olarak nereye kurayım? HDD'ye mi?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Şahsen kendi bilgisayarımdaki c diskindeki sadece windows dosyalarını seçtiğimde (program files vs. seçmedim) yaklaşık 40gb yer kapladığını gördüm. e zaten sizin alacağınız 240gb ssdnin 240ı da kullanılabilir olmayacak muhtemelen bi 20gb da oradan kesilecek ve sizin kullanımınıza aşağı yukarı 170 180gb falan kalacak. bu da sizi birkaç ay sonra sıkıntıya uğratacaktır benden söylemesi. eğer bütçeniz el veriyorsa şimdiden 300tl gibi bir fiyata 1TB hdd ekleyin bilgisayara, ya da birkaç ay sonra kendiniz takabilecekseniz o zaman alırsınız.

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Dediklerin içinse 120 bile yeter. Ama en azından 500 GB SSD al.
480 olur mu? yani bilmiyorum. emin değilim

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Oyunlarımı genel olarak nereye kurayım? HDD'ye mi?
Ben şahsen bütün oyunlarımı hddye kurdum. ha belki 1 2 tane boyutu büyük olmayan oyunlarınızı ssdye kurabilirsiniz. bu sayede yükleme ekranları falan daha kısa sürer. farkı bu.

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Ben şahsen bütün oyunlarımı hddye kurdum. ha belki 1 2 tane boyutu büyük olmayan oyunlarınızı ssdye kurabilirsiniz. bu sayede yükleme ekranları falan daha kısa sürer. farkı bu.
Dostum bana göre bu oyunlar ve programlar için 120 GB bile yeter ama ileriye yatırım olsun, 500 GB SSD al, yoluna bak. :D
480 GB SSD yeterli mi?

Steam
Discord
Minecraft
Valorant (büyük ihtimal)
Antivirüs
Google Chrome

Bu uygulamalara göre ???

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
240 GB SSD ile 1 TB HDD çok güzel bir ikilidir.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,979
480 GB SSD yeterli mi?

Steam
Discord
Minecraft
Valorant (büyük ihtimal)
Antivirüs
Google Chrome

Bu uygulamalara göre ???
Bu programlar zaten dediğim gibi çok düşük bi' alanı kapsıyor, size 500 GB SSD fazlasıyla yetecektir.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
480 GB SSD yeterli mi?

Steam
Discord
Minecraft
Valorant (büyük ihtimal)
Antivirüs
Google Chrome

Bu uygulamalara göre ???
Bu uygulamaların bir kısmı bende yüklüydü ve bendeki kapladıkları alanlara baktım az önce. Aşağı yukarı 50-60gb civarı tutuyor bunlar. e bi 30gb kadar da windows demiştik. düz hesap yapıyorum sen daha bilgisayarı açar açmaz 100gb kullandın. 240gb diskin zaten en fazla 220gb falan kullanılabiliyordur muhtemelen. yani senin eline en fazla 100 120gb boş alan kalacak. e zamanla gelecek dosyalar, uygulamalar, fotoğraflar vs derken o da dolacak. doldukça bilgisayar yavaşlayacak. eğer birkaç yüz tllik bütçen var ise hiç düşünme bu 240gb ssdnin yanına 1tb hdd al kafan rahat kullan.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
1611777371337.png

Kazanan belli bence :D 3000tllik bilgisayar alıyorsun 300tllik diski de al geç bence ama tabi karar senin. şimdiden hayırlı olsun :)