Bu nasıl iştir ?

teknomod

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar sizinle bişey paylaşmak istiyorum
ozmnlar 8-10 yaşlarındaydım televizyonda bir kanal diğer evin VCD oynatıcısını gösteriyordu yani diğer evdeki kişi cd yi takıp bişey izlediğinde o kanalda görebiliyordum sesde geliyor tabiki ama görüntü hafif kötü
iki evdede analog anten takılı acaba antenden gelebilirmi sinyal veya elektrik kablosundan daha yeni aklıma geldi unutmuştum , diyorum ya çok küçüktüm zaten şimdi o evden taşındık dediğim yan taraftaki evde oturuyoruz.
Böyle bişey varmı bilen gören duyan deneyen ?:helpsmilie:

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Senin izlediğin normal tv dir :) Yada baban onların vcd'den sizin eve kablo çekmiştir :)

teknomod

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ozmnlar 10 yaşında olmam salak olduğumu göstermez
gittim diğer evden cd yi koydum geldim baktım koyduğum şey görünüyr.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161

Gece gece yarıldım ya bu yoruma. Sen beni güldürdün ya bu saatte allah da seni güldürsün emi :D

Kusura bakma saat olmuş 5 kafa 1 milyon :D

Soruna gelince. Alışveriş merkezlerinde, Vatanbilgisayarda ya da teknosa da gördün mü bilmem bir çok monitör aynı anda bir film gösterir. Çıkış tek nokta olsa da çoklanabilir :)

teknomod

Asistan
Reaksiyon puanı
1
üff tamam tamam ben ne diyorum sen ne monitörle çoklamayla alaka ne evler arası uzaklık 10 m. civarı hangi ileri zekalı ordan diğer eve kablo çekecek neyse salla laf anlatmaya değmez boşversene

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92

Herkes kavga edecek yer arıyor sanırım. Ben size salaksınız mı demeye çalıştım? Demek ki her insana yorum yapmamak gerekiyor.

teknomod

Asistan
Reaksiyon puanı
1
tabikide hayır sadece şu an şaka kaldıracak durumda deilim k.bakmayın...Ben sadece merak ettiğim bişeyi paylaştım ciddiye alınmadığım için öyle oldu tekrar özür dilerim hepinizden....

---------- saat 05:15 eklendi ---------- önceki mesaj saat 05:13 eklenmişti ----------

ben sana çok bildiğimimi söyledim ?

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Estafurullah. Hepimizde olur bazen sonuçta insanız en nihayetinde. Benim açıklamam şaka üstüne idi ama kesinlikle ciddi idi. Çünkü o zamanlar kanal kumanda vs mudahale olmadan değişince şaşar kalırdım. Sorup öğrenmştim.

Neyse hayırlı geceler. Yatma vakti :)

+ yorumu kendime alındım neyse...

teknomod

Asistan
Reaksiyon puanı
1
tekrar özür dilerim bu konuyuda admin silerse iyi olacak sanırım daha çok kişiyle tartışmadan

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Benzeri bir şeyi bende hatırlıyorum. Eski VCDler zamanında. Ortada herhangi bir çoklayıcı yada benzeri bir alet yok. Vcd yi takıp izliyorsunuz üst komşunuz Analog anteninde uygun frekansa denk gelirse izlediğiniz filmi izleyebiliyordu. O zaman için buna bir mantık arama ihtiyacı duymamıştım ben açıkçası ama şu an düşününce bende bir mantık bulamadım. Fakat arkadaşın dediğini bende gördüm. Yani arada hiç bir alet yada bağlantı olmadan VCD deki görüntü alınıyordu. O zaman ki vcdlerde bir tür verici tarzı bir şeyde olmuş olabilir.

Not: Ben o sıralarda 10 yaşında değildim 18-20 li yaşlardaydım :) ve elektrik bölümü mezunuyum. Bende tam anlam veremesem de böyle bir yol mevcut.

_abdulkerim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Evet bizim eski vcd oynatıcıda da oluyodu. av tuşuna basmadığında vcd'deki filmi antenden çekiyo gibi izleyebiliyodun.
Çok bozuk oluyor ama.
Vcd'nin içinde sinyal üreten bişey vardı demekki, tv anteni yakalıyodu : )

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
VCD player'in bünyesinde mevcut bir adet sayısal-analog dönüştürücü (elektronik bir devre katı) vardır. Bu dönüştürücü CD'den okunan sayısal bilginin televizyonun anlayacağı analog bilgiye dönüştürülmesini sağlar. Elbette ki VHF bandından sinyaller üreten bu kat yeterince izole edilmemişse bu sinyaller boşluğa yayılarak yakınlardaki bir başka televizyonun (çatı anteni değil) anten kabloları veya varsa ampli. vb çevre birimlerince yakalanarak görüntüye dönüştürülür.

Hatta deneyebilirsiniz:

Televizyonun analog girişindeki (çatı anteni girişi) kablonun iç iletkenine (ortadaki bakır tel) normal büyüklükte bir radyo anteni bağlayın. Aynı işlemi VCD playerinizin çıkışına da yapın. Böylece aynı oda içinde kablosuz bir bağlantı elde etmiş olursunuz. Şimdi VCD'yi odanın herhangi bir köşesine götürerek televizyondan yayının olduğu kanalı aramaya başlayın. Oldukça net bir görüntu elde etmeniz mümkündür. Aynı anda eğer yakınlardaki yani (VCD'nin sinyal gücüne bağlı olarak) 20-30 metre yarıçapındaki bir alan içinde kalan bir başka televizyon da aynı frekansı yakalayarak bir miktar kalite kaybıyla birlikte sizin yayınlarınızı izleyebilir. Eğer televizyonun arkasındaki kabloyu soyarak içteki bakır kısmı çıplak bırakırsa görüntü daha da net olacaktır.
4_8.gif

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Bilgilendirme için şahsım adına teşekkürler. Benim zamanımda olay kablo hadisesi ile oluyordu. Yanlış bilgilendirme için herpinizden özür dilerim.

teknomod

Asistan
Reaksiyon puanı
1
teşekkür ederim nihayet bana inanan birileri çıktı

WarriorEagle

Profesör
Reaksiyon puanı
22
valla aynısı benim başıma geldi.
bundan 4-5 sene öce vcd den film izlerken yukarıdaki komşu bizim ne izlediğimizi görüyormuş.hatta komşu bize şöyle bir espiri yapmıştı sakın normal film haricinden başka film izlemeyin ailece onu izlemek sorunda kalırız. diye.
o sanırsam apartmandaki antenlerle alakalı.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
valla aynısı benim başıma geldi.
bundan 4-5 sene öce vcd den film izlerken yukarıdaki komşu bizim ne izlediğimizi görüyormuş.hatta komşu bize şöyle bir espiri yapmıştı sakın normal film haricinden başka film izlemeyin ailece onu izlemek sorunda kalırız. diye.
o sanırsam apartmandaki antenlerle alakalı.

:4::dil::mrgreen:

Hehhe :D

as66

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Arkadaşın bahsettiği olay bizim okuldada var bazı vcdlerde oluyor bu olay arada kablo olmasına gerek yok tv nin çekim alanına girdimi görüntü geliyordu 2 tvye aynı anda...

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Benim başımada geldi ama bizde vcd deil. Ozmanlar atari oynardık.. Oynadığımız atari üsst kattaki dayımların tv sınde cıkıyordu.... cok gulmustuk ama bu sey gercektn oluo ...

erdemmin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu dediğin oluyor nedenide de vcd scart görüntüyü tv aktarıyor o esnada antende takılı ise televizyona ve apartmanda merkezi anten sistemini kullanıyorsanız vcd 'den gelen sinyali anten cıkısından kacamaklar oluyor boylece merkezi sistemdeki herkes sizin izlediginizi görebiliyor bazen çok aşırı yogunlukta gelince sinyal izlemekte olduğunuz kanalın görüntüsü üzerine geliyor biraz transparan şekilde

adoen

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Aynı şeyler benimde başıma geldi hem vcd de hem Ataride zaten o zamanlar Scart kablosu ve girişi bu kadar yaygınlaşmamıştı. Hatta komşusu miki izlerken yakalama hikayeleri bile vardı o zaman.

The Dark Knight

Profesör
Reaksiyon puanı
77
Benim başımada geldi ama bizde vcd deil. Ozmanlar atari oynardık.. Oynadığımız atari üsst kattaki dayımların tv sınde cıkıyordu.... cok gulmustuk ama bu sey gercektn oluo ...

Aynısını bende yaşamıştım, elalemin atarisini görebiliyorduk ufak tv de :D