Bu köyde damat olmak yürek ister/Biraz gülelim:)

Edirneli

Profesör
Reaksiyon puanı
15
bu_koyde_damat_olmak_yurek_ister13799274870_h1077363.jpg

Ezine ilçesine bağlı Kumburun köyündeki düğün geleneğinde, damada kadın elbiseleri giydiriliyor, davul ve klarnet eşliğinde oynatılıyor, gelinin önünde çamaşır yıkatılıyor.

Köyde yaklaşık 500 yıldır süren gelenekte, dünya evine girecek damadın başına gelenler komedi filmlerini aratmıyor. Düğünü izleyenler, damadın yaptıkları karşısında gülümsüyor. Gelenek son olarak Dinar Şahin ile Mesut Gürel'in düğününde yeniden yaşatıldı.

DAMADA, GELİNİN ÖNÜNDE LEĞENDE ÇAMAŞIR YIKATILIYOR

Evinin bahçesinde damat tıraşı olmadan önce dudaklarına ruj sürülen ve kadın elbiseleri giydirilen damat, davul ve klarnet eşliğinde oynatılıyor. Damada bu sırada arkadaşları da eşlik ediyor. Gelinin önünde leğende çamaşır yıkatılan damat, tıraşının tamamlanmasıyla düğün kıyafetlerini giyiyor.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Köy sakinlerinden Nazmi Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu geleneğin kendilerine has olduğunu belirterek, "Gelenek uzun yıllardır sürüyor. Yaşadığımız sürece de sürdüreceğiz" dedi.

BUNLARI YERİNE GETİRMEYEN DAMAT OLAMAZ

Damat Mesut Gürel ise arkadaşlarının kendisine yaptıklarının gelenek olduğunu ifade ederek, "Köyümüzün geleneği bu. Bizler büyüklerimizden böyle gördük ve sürdürüyoruz. Bunları yerine getirmeyen damat olamaz" ifadesini kullandı.

Gelin Dinar Şahin de böyle bir düğün geleneği görmediğini söyleyerek, "Bu mutlu günümde gördüklerim benim için anı oldu. Bunları ömür boyu unutmayacağım" diye konuştu.

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Harbi yürek ister. Damada yaptırmadıkları şey yok. :D

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Galeriye baktım, rezil site 3 resim koymuş, baksanız 15 resim var sanırsınız.

vimjunon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Herşeyi anladım da kadın kıyafeti giydirmek nedir arkadaş? :)

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Ben olsam yapmazdım... İşinize gelirse derdim :p