Bu ilde artık içki yasak

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Afyonkarahisar Valiliği kararıyla kentte piknik yerleri de dahil olmak üzere içki satışı ve tüketimi yasaklandı

afyonkarahisar.jpg

Afyonkarahisar Valiliği kararıyla kentte piknik yerleri de dahil olmak üzere içki satışı ve tüketimi yasaklandı. Kamu esenliği ve trafik kazalarının önlenmesi gerekçesiyle başlatılan yasağa uymayan 82 TL ödeyecek.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Sigarayla olduğu gibi alkolle de mücadele etmemiz gerekiyor” sözlerinden sonra harekete geçen ilk il Afyonkarahisar oldu.

Vali İrfan Balkanlıoğlu imzasıyla yayınlanan 2012/3 sayılı, “Açıktan alkol alınmanın ve alkol satışının yasaklanması” başlıklı karara göre, “Piknik ve ören yerleri” dahil onlarca mekanda alkol tüketimi ve satışı yasaklandı. Valilik, “Alkol kullanımı ve satışı” ile ilgili kararında, “Alkol kullananlarca şehrin belli yerlerinin mesken tutulması, buralarda taşkınlık yapılması, çevreye rahatsızlık verilmesi, trafik kazalarının önlenmesi” gerekçe olarak yer aldı. Kararda özetle şöyle denildi:

“İl sınırları içerisinde, huzur ve güvenliğin, kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla gerekli önleyici tedbirler alınmaktadır. Bu bağlamda alkol kullananlarca şehrin belirli alanlarının mesken tutulduğu, buralarda taşkınlık yapıldığı, özel araçlarda içki tüketiminin alışkanlık haline getirildiği, çevreye rahatsızlık verildiği ve alkollü araç kullanarak trafik kazalarına neden olunduğu, bu nedenle
il sınırları içerisinde kamu düzeninin bozulması, olabilecek trafik kazalarının önlenmesi amacıyla idari tedbir olarak düzenleme yapıldı.

Kamunun istifadesine açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda ilimiz merkez ilçe sınırları içerisinde veya meskun mahallerde, karayollarında, umuma mahsus yerlerde, umuma mahsus park ve bahçelerde, umumun istifadesine sunulan piknik ve ören yeri gibi alanlarda ve her çeşit taşıma araçlarının içinde açıkta alkol içilmesi veya satışı yasaklandı. Ayrıca gar, otogar, meydan, cadde, sokak, tarihi ve kültürel mekanlar, ibadethane, terk edilen yapılar, inşaatlar, banka ATM’leri, köprü altları, mezarlıklar, gezinti yerleri, içerisinde çeşitli işyerleri olan 24 saat açık iş hanı merdiven boşlukları ve boş alanlarında alkollü içeceklerin içilmesi yasaklanmıştır.”

82 TL ceza var

Yasağa uymayanlar, Kabahatler Kanunu’nun ‘Sarhoş’ ve ‘Gürültü’ kabahatini düzenleyen 35 ve 36’ncı maddelerine göre cezalandırılacak. Maliye Bakanlığı’nın 2012’ye yönelik tebliğine göre yasağı ihlal edenlere 82 TL ceza kesilecek.

Kaynak

TheInvasion

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
afferin onlara. sigara ve ciplak %25 ustu ciplak kari resmi olan seylerin satisi da yasaklansin .

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
''Türkiye'de olsaydı şimdi başlarlardı yine, İran oluyoruuuuz!!!!!!!! Şeriat geliyorrrrrrr!!!! diye'' diyenler geldi aklıma nedense? :)

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Şeriat hep vardı yeni olan Allah tanımazlık ve ona kafa tutuş. gülesim geliyor sadece. İnsanoğlu bu kadar mı kendine yabancılaştırılır. duyan gören zannederki türkler çocuklarını aklı erer ermez meyhaneye götürüp "bak yavrum bu bira, bu rakı, bu votka bunları şu zamanlar tüketeceksin. sakın fazla ya da az tüketme. sarhoş olunca başkasının anasına sövme. babanı dövme" diyor. okullara içki nasıl içilir dersi koyulsa demokratik olacağız sanki. demokrat bir çocuk tarafından huzurevine koyulanlar cemiyeti başkanına soralım bu durumu. :D

byfaruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok iyi olmuş niye bunu Türkiye genelinde uygulamıyorlar içenlere dediğim birşey yok kendi tercihleri ama bana göre çok iyi olmuş sanki çok yararlı birşeymiş gibi içiyorlar kendi görüşüm

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
komple yasaklansın arkadaş.içipte yararını gören varmı acaba?% 80'inden fazlası Müslüman olan bir ülkede bunlar tabi yasaklanmalı.

Brix

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Rakı, şarap içiyorsam sana ne,
Yoksa sana bir zararı içerim
İkimizde gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşkende geçerim.

execute

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Helal olsun canı gönülden tebrik ediyorum. İçki kötülüklerin anasıdır. Evinde yada kapalı mekanlarda kim ne yapıyorsa yapsın. Aşağıdaki yerlerde yasaklanması çok güzel.

Kamunun istifadesine açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda ilimiz merkez ilçe sınırları içerisinde veya meskun mahallerde, karayollarında, umuma mahsus yerlerde, umuma mahsus park ve bahçelerde, umumun istifadesine sunulan piknik ve ören yeri gibi alanlarda ve her çeşit taşıma araçlarının içinde açıkta alkol içilmesi veya satışı yasaklandı.

Reaksiyon puanı
10,325
arkadaşlar, bu tür haberler görünce lütfen "iran, şeriat" gibi klişe jargonlara müracaat etmeyin hemen.
içki içmek yasaklanmıyor, sadece insanların toplu halde bulunabildikleri meskun mahallerde içilmesine kısıtlama getiriliyor.

çünkü buralarda içilmesinin iki büyük zararı olduğu bilinmektedir.

1. sarhoşluk vesilesiyle başkalarını rahatsız etme, dolayısıyla kavgalar, cinayetlere yol açan istenmedik durumlar.
2. psikolojik etki. yani içkinin umuma açık yerlerde içilmesi durumunda o mekanlarda bulunan çocukların bundan olumsuz etkilenmesi durumu, alkolun su gibi, meşrubat gibi içilebilir zararsız bir içecek olarak algılanması durumu...

ssslytherin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar, bu tür haberler görünce lütfen "iran, şeriat" gibi klişe jargonlara müracaat etmeyin hemen.
içki içmek yasaklanmıyor, sadece insanların toplu halde bulunabildikleri meskun mahallerde içilmesine kısıtlama getiriliyor.

çünkü buralarda içilmesinin iki büyük zararı olduğu bilinmektedir.

1. sarhoşluk vesilesiyle başkalarını rahatsız etme, dolayısıyla kavgalar, cinayetlere yol açan istenmedik durumlar.
2. psikolojik etki. yani içkinin umuma açık yerlerde içilmesi durumunda o mekanlarda bulunan çocukların bundan olumsuz etkilenmesi durumu, alkolun su gibi, meşrubat gibi içilebilir zararsız bir içecek olarak algılanması durumu...
çok doğru bence. birilerine laf atmak fırsat gözlememeli kimse. doğru bi karar yurt geneline yaymak gerekli bence.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
İçkinin yasaklanmasına anlam veremedim.Yok anlamı varda burada söylenmez.İki yüzlülüğün tr modeli.Gördüğüm kadarıyla bir grup oh canıma değsin diyor diğer arkadaşlar şeriat geliyo diğe döğünüyo bir kardeşimizde rakının dibine vuruyor.
el cevap
Sen devler olarak içki üret tüket ithal et ihrac et vergilendir özendir sonra vali bir talimatı canlandırmaya kalksın millet ayakta
önce şeriatten bahsedenlere ve iranla şeriatı bir tutanlara lafımız.
İran da islam olmadığı için islam şeriatıda yoktur suudi arabistabda öyledir.şer'i düzende imaline müsade edilmezki içilsin bilmiyorumki içkiyi bu derece tekel yapan hatta yıllarca adına bakanlık açan bir dünya devleti varmıdır.
ha şimdi sevinen kardeşlerime hiç sevinmeyin hatta utanın bir devlet düşünün ki beyt-ül malı haramdan oluşsun sen üret say reklamda yap bütçenide o gelirin üstüne kur
hayır yasaklama bırak içsinler o içenlerin sizin kadar ziyanı yok içenin hesabı rabbiylerir ama sizin durumunuz vahim ki haramı helal yapıyorsunuz o içen şu anda tevbe etse günahsız ya siz beyt-ül maldaki haramı nasıl ayıklayacaksınız

dana

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Ne saçma.Ben evimde sevgilimle rakı sofrası yapamayacak mıyım?

murat_57_

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle o vali bey başta tamamen yasaklamıştı evet evine bile alamayacaktın rakını sonradan gelen tepkilerden bir yerleri korktu ve döndü zaten böyle bir şey yapması suçtur kural koyucu olamaz vali anca koyulanı uygular. Asıl konuya gelirsekte siz içmiyorsunuz diye içmenin yasaklanmasını desteklemek ne saçma bir düşüncedir ya işine gelince demokrasi özgürlük diye can atanlar bu kelimeler her alanda olmalıdır ki gerçekte olsun lafta olmasın nasıl ben içmeyen adama saygı duyuyorsam oda bana saygı duymak zorundadır bunu Afyonda değilde memleketim olan Sinop da yapmayı deneseler ortalık karışır insanlar istedikleri gibi içerler ama kimse kimseye karışmaz şimdi ben biramı alıp iskelem de manzaraya karşı içiyorsam kime ne? Hala nelerle uğraşıyoruz yazık.

SiegFrieD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir çok yerde içki satışı da yasaklandı diyor haberde.Sadece içilmesi değil yani.Dışarıda içmeye ceza ver tamam da satışı yasaklamak ne oluyor?

Benim derdim o da değil.Bence güvenlik önlemleri artmalı.Polislerden yana dertliyim ben.Taksim'de Mini Cooper'la hava atmayı biliyorlar ama o kadar çok olay çıkıyor ki o zaman ortada yoklar.Polisler,güvenlik görevlileri daha eğitimli olmalı.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Insana %100 zararlı olan bir melanet ın neyini savunuyor anlamış değilim hani insana tek faydası olsa yok zehir ışte keşke üretimi satışı reklamı her şeyi yasaklansa .Tabi bir yerden üretip vergi koyacaksın bir yerden de yasaklacaksin bu ne perhiz bu lahana turşusu anlamak mümkün değil.

Reaksiyon puanı
0
Öncelikle o vali bey başta tamamen yasaklamıştı evet evine bile alamayacaktın rakını sonradan gelen tepkilerden bir yerleri korktu ve döndü zaten böyle bir şey yapması suçtur kural koyucu olamaz vali anca koyulanı uygular. Asıl konuya gelirsekte siz içmiyorsunuz diye içmenin yasaklanmasını desteklemek ne saçma bir düşüncedir ya işine gelince demokrasi özgürlük diye can atanlar bu kelimeler her alanda olmalıdır ki gerçekte olsun lafta olmasın nasıl ben içmeyen adama saygı duyuyorsam oda bana saygı duymak zorundadır bunu Afyonda değilde memleketim olan Sinop da yapmayı deneseler ortalık karışır insanlar istedikleri gibi içerler ama kimse kimseye karışmaz şimdi ben biramı alıp iskelem de manzaraya karşı içiyorsam kime ne? Hala nelerle uğraşıyoruz yazık.

Neden olaya bu kadar ideolojik yaklaşıyorsun? Biraz da işin bilimsel kısmıyla ilgilen.Herkez sizin gibi birasını alıp iskelede manzaraya karşı içmiyor malesef... Zaten yazıda da açık ifade etmiş önleyici tedbir amaçlı diye.Sen evinde ne yapıyorsan yap. Ama ben eşimle çocuğumla gezerken veya piknik yaparken serserinin biri gelip dan dun ederse benim açımdan demokrasi nerede kalıyor? Kusuru bakma da senin özgürlüğünün bittiği yerde benim ki başlar...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Aslında her şey eğitimle ilgili...

Herkes olaya kendi penceresinden bakıp karşının penceresinden bakmayı ihmal ettiğinde çatışma doğuyor...
İsteyen içkisini istediği gibi içsin. İstemeyen de içmesin...

Eğitim peki bunun neresinde?

Şöyle ki düşünün ailece piknik yapmak istiyorsunuz. Şehirlerimizde zaten piknik için gidilebilecek yerler sınırlı. İnsanlar neredeyse iç içe piknik yapar olmuş Ailece, ya da eş dostla değil tüm şehirle piknik yapar gibi bir durum var ortada.

Sen orada eşin kızın kız kardeşin varken yan tarafta bir kaç kendini bilmez içki içip seni hal hareketleri ile rahatsız ediyorsa bu ÖZGÜRLÜK değildir!

İçki içen arkadaşların buradaki hassasiyeti görmelerini isterim.

Eğer eğitimli bir toplum olsaydık İÇMEYİ DE BİLİRDİK!
İçen insan ne kadar içmesi gerektiğini, ne kadarının kendisini yoldan çıkaracağının, çevredeki insanlara rahatsızlık vereceğinin farkında olur.
Eğitimli kültürlü insan içip içip yan taraftaki aileyi rahatsız etmez!
Eğer yandaki aileyi rahatsız etmiyorsa yandaki aile de onların İÇKİ İÇMELERİNDEN rahatsız olmaz.

Senin içki içme özgürlüğün, başkalarının ailesiyle haftada bir gün doğada piknik yapma özgürlüklerine ENGEL OLMAMALI...

Ne yazık ki toplumumuz AYIKKEN DAHİ yeterli derecede saygılı davranmayı becerebilen bir toplum değil!
Bir de içince resmen pislikleşen bir toplum yapısına sahibiz!

Bu elbette Ülke Genelinde her yerde böyle değil... Bazı il ve ilçelerimizde gerçekten içen ama o içkiyle neşelenen, çevresine saygısından en ufak bir şey kaybetmeyen, çevresindeki insanları da neşelendiren insanların olduğu bir gerçek.

Ama bazı yerlerde ise içtikçe birer Tecavüzcü Coşkun haline dönen insanların olduğu da bir gerçek...

OLAYI İRTİCA LAİKLİK ÇERÇEVESİNDE ele alırsak bunun içine ideolojiler karıştığı için ortak noktada buluşmamızın imkanı yok!

Herkes dilediğini yapsın ama dilediğini yaparken karşı tarafa rahatsızlık vermesin mesele bu...

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Zinayı serbest bıraktılar, alkolü yasakladılar.

SiegFrieD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında her şey eğitimle ilgili...

Herkes olaya kendi penceresinden bakıp karşının penceresinden bakmayı ihmal ettiğinde çatışma doğuyor...
İsteyen içkisini istediği gibi içsin. İstemeyen de içmesin...

Eğitim peki bunun neresinde?

Şöyle ki düşünün ailece piknik yapmak istiyorsunuz. Şehirlerimizde zaten piknik için gidilebilecek yerler sınırlı. İnsanlar neredeyse iç içe piknik yapar olmuş Ailece, ya da eş dostla değil tüm şehirle piknik yapar gibi bir durum var ortada.

Sen orada eşin kızın kız kardeşin varken yan tarafta bir kaç kendini bilmez içki içip seni hal hareketleri ile rahatsız ediyorsa bu ÖZGÜRLÜK değildir!

İçki içen arkadaşların buradaki hassasiyeti görmelerini isterim.

Eğer eğitimli bir toplum olsaydık İÇMEYİ DE BİLİRDİK!
İçen insan ne kadar içmesi gerektiğini, ne kadarının kendisini yoldan çıkaracağının, çevredeki insanlara rahatsızlık vereceğinin farkında olur.
Eğitimli kültürlü insan içip içip yan taraftaki aileyi rahatsız etmez!
Eğer yandaki aileyi rahatsız etmiyorsa yandaki aile de onların İÇKİ İÇMELERİNDEN rahatsız olmaz.

Senin içki içme özgürlüğün, başkalarının ailesiyle haftada bir gün doğada piknik yapma özgürlüklerine ENGEL OLMAMALI...

Ne yazık ki toplumumuz AYIKKEN DAHİ yeterli derecede saygılı davranmayı becerebilen bir toplum değil!
Bir de içince resmen pislikleşen bir toplum yapısına sahibiz!

Bu elbette Ülke Genelinde her yerde böyle değil... Bazı il ve ilçelerimizde gerçekten içen ama o içkiyle neşelenen, çevresine saygısından en ufak bir şey kaybetmeyen, çevresindeki insanları da neşelendiren insanların olduğu bir gerçek.

Ama bazı yerlerde ise içtikçe birer Tecavüzcü Coşkun haline dönen insanların olduğu da bir gerçek...

OLAYI İRTİCA LAİKLİK ÇERÇEVESİNDE ele alırsak bunun içine ideolojiler karıştığı için ortak noktada buluşmamızın imkanı yok!

Herkes dilediğini yapsın ama dilediğini yaparken karşı tarafa rahatsızlık vermesin mesele bu...

Çok güzel yazmışsınız da işte şu "Eğitim" kavramı o kadar karışık özellikle ülkemizde.Eğitimli dediğimiz adamlar bile neler yapıyor.Alkol konusu da bir bakıma holiganlık gibi.Kimleri görüyoruz taşkınlık yapmış,maç anında kendini kaybetmiş olay çıkarmış.

Ben o bu olayların tamamen kaldırılması için yasaklama taraftarı değilim.Benim tercihim suçluya verilmesi gereken ağır cezalar.Sen içkini sat abicim kimse de sana karışmasın ama o içkiyi alıp etrafa zarar veren olursa ona da öyle bir ceza ver ki bir daha aynı şeyi yapamasın.Bu ağır bir para cezası olur,1-2 gün hapis olu.Olur da olur ama yasaklamak olmasın.Bunu trafikte ne güzel yapıyorlar.Cart cart veriyorlar cezalarıa,alıyorlar ehliyetleri.İçkiye de aynı şeyi yapın kardeşim.Hele de şu anki Türkiye'de içkinin yasaklanması demek anında milletin ağzına sakın gibi yapışmaya neden olur.

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır...

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Türkiye'de zaten farkedemedin galiba ?

Haberin tamamını, anlayarak okudum. Türkiye'de olduğunu biliyorum. :)

Bu yazdığımı farklı anlamda yanlış anlayanlar olabilir. Hak veriyorum.

Ülkemizde bu tip bir haber olduğunda ortalığı ayağa kaldıranlar ile, müslüman olmayan bir ülkede, içki, alkol giyim kuşam ile ilgili bir kısıtlama olduğunda ortalığı ayağa kaldıranlar aynı mantıkla hareket eden kişiler. Onların geneline bir tepkiydi aslında...

Güzel ülkem başkadır. Kimseye benzemez :)

Yasaklama kararını ilk açıklandığında nedenleri belirtilmemişti, tüm il genelinde satışının ve tüketiminin yasaklandığı şeklindeydi. Yani insanlar alkol satışı uygun olan bir yerden dahi Alkol alamayacak, evinde kimseleri rahatsız etmese bile içemeyecekti. Tepkiler gelince geri adım atma ve açıklama yapma gereği duydular demek ki.

Genelde uygulamaları bu şekilde yapıyorlar, önce karar açıklanıyor, gelen tepkileri ölçerek uygulamayı ya aynen yürürlüğe koyuyorlar ya da geniş bir açıklama yaparak aslında öyle değil de şöyleydi diyerek geri adım atıyorlar.

Açıklamada anlatılan şekli ile alkol tüketimi yıllardır yasak zaten. Şöyle ki;

Yasağa uymayanlar, Kabahatler Kanunu’nun ‘Sarhoş’ ve ‘Gürültü’ kabahatini düzenleyen 35 ve 36’ncı maddelerine göre cezalandırılacak. Maliye Bakanlığı’nın 2012’ye yönelik tebliğine göre yasağı ihlal edenlere 82 TL ceza kesilecek.
Vali bey'in, Kabahatler Kanunu maddeleri üzerinde değişiklik yapamayacağını var sayarsak, özetle durum bu...

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Çağdaş ! bir ülkede böyle bir şey nasıl olur ?
Olmaz tabi.Bu çağdaşlık ayık kafayla çekilmez zaten.İçelim güzelleşelim abiler.
Acaba bu çağdaşlık kaç promil ?

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Rakı, şarap içiyorsam sana ne,
Yoksa sana bir zararı içerim
İkimizde gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşkende geçerim.

bu işler öyle sadece dürüstlükle olmuyor işte :)
içen içsin karışılamaz ama tek üzüntüm daha lisedeki ergenlerin kendi aralarında içki içmeyene "adam değilmiş" gibi bakmaları. Sanki birşeyler kanıtlamaya çalışıyorlar gibi. neyse...

ZombiKedi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işin ucu dini ideolojiye uzanıyor, ama dini ideoloji bile kapitalizmin oyuncağı olmaktan öteye gidemiyor. cidden insan sağlığı için yapıldığını bilsem mutlu olacağım ama gel gör ki işin sağlıkla sıhhat ile alakası yok. varsa yoksa insanları kalıplara üniformalara sokup tek tip toplum yaratmaya çalışmak. Bir taraftan göstermelik yasaklar koyarken diğer taraftan çatır çatır vergisini alıyorlar ve bu sebepten ürünün kendisine yasak koymuyorlar. alan alsın da nasıl kullanırsa kullansın hesabı.
Bana kalsa sigaraya satışı da dahil tamamen, Alkole ise özel mekanlar haricinde katı bir yasak getirirdim. içen gitsin barında meyhanesinde ya da evinde içsin ama elinde şişeyle, kutuyla parkta sokakta umuma açık ortak mekanlarda içemesin. olay bu...