Bu devredeki elemanlar nelerdir ?

hakan_uu

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Devre ortamdaki sıcaklığı ölçüp seri porttan bilgisayara gönderiyor.Devrede pic ve max232 dışındaki elemanların neler oldugunu bilmiyorum.Bana kısaca acıklayan biri olursa sevinirim.Birde yine kısa bir şekilde bu devrenin çalışma mantıgını anlatırsanız süper olur.Çünkü hocaya göstericem ve 10 dk falan bi sunum yapmamızı istiyor.

24052011.jpg
24052011003.jpg

Resime göre :
1-) Bu pile benzeyen şeyler ne oluyor :)
2-) Bu ufak yuvarlak sarı şeyde ne ?
3-) Anahtara benziyo ama ne oldugunu çözemedim
4-) Beyaz demir bişey var resimde belli olmuyo ama üzerinde 20.000 yazıyo

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
mercimek diyot, led, kondansatör, direnç felan var ama resim çok kalitesiz. transistör felanda var.

ozkan370

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
1-Kondansatör(Akım ve Gerilim Dengelemede Kullanılır kutupludur)
2-Mercimek Kondasatör(Akım ve Gerilim Dengelemede kutupsuzdur)
3-Transistör(Anahtarlamada kullanılır npn pnp türleri vardır)
4-Kristal(sabit bir frekansda sürekli sinyal üretmeye yarar)

cetinbattal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
3 numara 7805 olabilir bu eleman 12V beslemeyi 5V düşürmeye yarar.Eğer 12v bir adaptörle besliyorsa devreyi bunu kullanması şart.Çünkü enteglere için 5v lazım.

hakan_uu

Asistan
Reaksiyon puanı
1
peki arkadaşlar bu parçaların neden kullanıldıgınıda yazarmısınız acaba?Yani bu devreyi yapan şahıs neden Transistör kullanmış gibi

cetinbattal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
o transistör değil ortam sıcaklığı ölçmekte kullanılan lm35 adlı eleman yüksek ihtimalle.(google görsellerde lm35 diye aratırsan göreceksin) pic bu sensörden gelen analog bilgiyi dijital bilgiye çevirerek max232 entegresi yardımıyla pc ye aktarıyor

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
3 numara triyakta olabilir, bölümünüz ne ki daha hiç bir elemanı bilmiyorsunuz?

mühendis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
neye ait bi devre o onu söylersen daha kesın bı cevap yazabilirim.
1)elektrolitik kondansator--- artı ve eksi uçları oldugu kadar olmayanıda vardır.
artı ve eksi ucu olmayan kondansator alternetıg akımdada kullanılabılır.fakat kondansatore uygulanacak gerılım.kondansator uzerınde volt cinsinden degerin 1.41 katı olmalıdır.yanı kondansator 100 volt uygulanır siyorsa alternetıf akımda 100/1.41 kadar gerılım uygulanır.kapasitif elemandır.uzerınde kapasite degeri vardır.

2.mercimek kondansator.genellikle nanofarat cinsinden olurlar.düşük gerilimli devrelerde radyo v.s kullanılırlar.
3)buradan anlayamayız.tiriyak olabilir,tristör olabilir.eger bu bi güç devresiyse güç regülatör entegresi olabilir.lm324 v.s gibi.

tristör:anahtarlama elemanıdır.dogru akımda çalısır.geyt ucuna verılen akımla a k arası akım geçisi saglar.
triyak:ters baglanmıs 2 adet tristörden olusur.alternatıf akımda nahtarlama elemanıdır.
güç regulatoru:çıkısta sabıt bır voltage elde etmek için veya voltage ayarlamak için kullanılırlar.lmxxxo5 buradakı 5 çıkısta 5 volt alınacagını gosterırbıze.

4)resmi bulanık çıkmış ,bu halde gördugum kadarıyla küçük transformatör veya endüktif yük yani bobin grubu olabilir.

dedıgım gıbı bu ne cihazı,onu yazman ve resmi daha net çekmelisin.ayrıca 3. elemanın ön yüzünden fotografını çekebilirsen kesin olarak söyleyebilirim.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Resimler çok kötü.
3 numaranın oradaki mavi kondansatörün yanındaki üç bacaklı eleman DS1820'ye benziyor. DS18B20 sıcaklık ölçümü için kullanılır.
Parçaların üzerlerinde yazanları buraya yazarsan ne olduklarını söyleriz. O pile benzettiğin kondansatör ve üzerinde şerit şeklinde sarı, mavi, siyah gibi 4-5 renk bulunan dirençleri yazmana gerek yok.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
forumda futboldan, kızdan başka konularda gördüm ya ölsemde gam yemem.

hakan_uu

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar sağolun cevaplar için.Buranında yardımı ile ve başka biyerden aldıgım yardımla herşeyi öğrendim :)
Merak edilen 3 numara Voltaj regulatörüymüş.4 ise numara kristalmiş.

---------- Post added at 00:47 ---------- Previous post was at 00:45 ----------

bu arada bölümüm bilgisayar programcılığı ben ne anlarım devreden elektronikten ama işte hocaya artistlik yapılmıyo.