Bu da Japonların çılgın projesi!

amidi

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Kulağa bilimkurgu filmlerini andıran bir senaryo gibi gelse de Japonlar gerçekten 'çılgın' bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Shimizu adlı şirket Ay yüzeyini güneş panelleriyle kaplayarak dünyadaki tüm enerji ihtiyacını bu şekilde karşılamayı öneriyor.
Daily Mail'in haberine göre, yerleştirilen güneş panellerinin bakımının robotlar tarafından yapılması düşünülen projede enerjiyi lazer veya mikrodalga yoluyla Dünya'daki istasyonlara taşıyarak 13 bin teravatlık sürekli bir kaynak yaratılması hedefleniyor.
Şu ana kadar kurulması planlanan en büyük altyapı sisteminde Ay'ın aydınlık yüzünde 11 bin kilometre uzunluğunda ve 400 kilometre genişliğinde bir bant yer alacak. Yüzeyde de 20 kilometre genişliğinde antenler olacak.
Japonya, Mart ayında yaşanan deprem ve ardından yaşanan nükleer felaketlerin ardından alternatif enerji arayışına girmişti. Şimdilik projeye ne zaman başlanacağına ve ne kadar sürede bitirileceğine dair bir takvim açıklanmadı.

Kaynak:Haber7

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Bu nedir böyle ya.. harbi çılgın bir projeymiş...

Action3

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Buna benzer baska bir dokumentation filmi görmüstüm, uzaya yerlestirilen aynalar ile günes isiginin dünyaya geceleride yansitilmasi, bu amerkan projesiydi sanirim. Ayrica ozontababakasinin gördügü zararlardan dolayi, delik olusumu, günese belirli uzakta yerlestirilen günesisinlarinin kuvvetini azaltacak bir gergi.
Bir konu daha aklima geldi, uzay asansörüydü, seneler önce bir haberde duymustum ama gerceklestirilimedi sanirim. Denizin ortasinda bulunan ve asansörün alti bir gemiden ve yeni gelistirilmis cok saglam ama hafif olan halatlar ile uzayda üstbölüme baglantili. Asansör bir kac tonluk yükü roketsiz cikarabilecekti, 8 sene önce bir haberde okumustum.

Japonlarin projeside ilginc ayda enerjiyi üretebilirler tek lazer veya mikrodalga ile enerjiyi dünyaya iletmek icin imkanlari gelismismi?
Istenmiyen istikamete bu enerji yönlendirilirse bir zarar olusturmazmi?
Yada 400 000 km uzakliktan gelen enerji ozon tabakasindan yansimazmi?
Diye birsürü fikirler geliyor insanin aklina.

vladislav

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Adamlar akıllı abi, bunada el atmışlar sonunda :)

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Yapılmaz diye birşey diyemeyiz. Yapılabilir ama arkadaşında dediği gibi sonuçları düşünmüşler mi ?

musti_x

Asistan
Reaksiyon puanı
1
doğal denge bozulsun sonuçlarına katlanalımm dim i:hammer:

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
İlk önce küçük bir platform üzerinden dünyaya göndererek denerler. Bir sorun çıkmazsa diğerlerini de dizmeye başlarlar.
1 günde yapılacak iş değil bunlar sonuçda. Yani bir sorun olacağını sanmıyorum ben. Güzel proje.

Ayın da içine sı*ın.

Ay varsa herkes için var - diyip uyduyu süs yerine koymamalıyız bence.

Aya çarpan küçük meteorlardan nasıl koruyacaklar onu düşünüyorum ben..

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
oğlum mis gibi adanız var onu ortadan yarmak varken niye böyle abidik kubidik işlerle uğraşıyorsunuz :D

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
doğal dengeye ve aya zarar vermeyecekse bence sorun değil :D:D:D

muzaffer7

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benimde aklıma takılan şey o büyüklükte bir güneş enerjisi çiftliği ayın ne kadarlık kısmını kaplar acaba? Sonuçta geceleri ay ışığının bize yansımasıda doğal bir dengenin bir parçasıdır..

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Çılgın proje buna denir bizde denilenler fıs :)

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Detaylarını öğrenmeden peşin hükümlü olmamak lazım. Japonlardan çıkınca da insan ister istemez acaba diyor. Bu kadar büyük maliyetli bi projede eminim ki bizim düşündüklerimizi düşünüyordur onlar da :)

tahaburak

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bence yapamazlar yapmasınlarda zaten bi ay kalmıştı doğasını bozmadığımız....:(

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
çok iyi düşünülmüş. sonuçta ayın atmosfer katmanları dünya kadar yoğun değil. dolayısıyla güneş ışığından bolca faydalanıyor. ancak toplanan enerji dünyaya nasıl taşınacak orasını çok merak ediyorum.

lazer yada mikrodalganın iletim sırasında çok fazla kayba yol açabileceğini düşünüyorum. ayrıca düşünsenize enerji lazer ile aktarılırken bir konum hatası yapıp herhangi bir yere düşere ne boyutta bir zarar verir. veya lazerin geçtiği noktadan aynı anda bir uçak geçerse uçağın hali nice olur.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Gerçekten bu proje kimin acaba.

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQcpGtI_2SDEZ_f2VmFral2r5M9BxqnKNvMnWeRS8Ly2IrK89DbsA
Japonların uzay asansörü projesini duymuşsunuzdur. Ahanda aşağıda resmi olan Serkan adlı kişi bu projenin sahibi imiş. Sahte diplomalarla sözde bir çok okulu bitirdiğini söyleyerek Japonları bile kandırmış. Şimdi kim kandırıyor acaba. :D

Şahsın İncileri
Serkan+An%C4%B1l%C4%B1r.Jpeg

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Benimde çılgın projem var :D 100. yıla 100 milyon nüfusla girmek :D

Action3

Asistan
Reaksiyon puanı
2
5 sene öncede dünyanin cilgin projeleri diye bir dokumentar filmine bakmistim burada Japonyanin akla almaz projesinden bahsediyordu.
Adamlar toprak sIkIntisi cektikleri icin adanin kenarinda bir yeri doldurup cilgin projeye basliyacaklardi.
Bu cilgin proje ücgen seklinde bir gök delen degilde onun iki mislisi.
Bir ücgeni düsünün ve dis cevresi büyük borular ile birbirine bagli, icinde tranvaylar calisacak. Binanin ic kisminda dükkanlar, topsahalari ve insansayisini tam hatirlimiyorum ama koskaca bir sehiri icini alabilecek bir kapasitedeydi.
En büyük sorun, o binayi tasiyan maddeler bu yükü kaldirabilecekmi veya denizden gelen bir Tsunamiye veya bir depreme karsi ne kadar dayanikli olabilecek.

Iyiki adamlar bunu gerceklestirmeye calismamislar.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
dunyanin sonunu getirebilir. dusunun bi hata oldu hedef kilitleme sisteminde ? ;p
o 13teravatlik lazer mirkrodalga hatali kilitlendigi alani havaya ucurabilir :D
boylece tum dunya hem karanliga gomulur hem de lazer saat yonunde sirayla heryeri havaya ucurup aydinlatir :p
hatta bi hacker sisteme girip de de yapabilir bunu :p hata olmasa bile acik olsa gene riskli.
gerci 13tetravat ? laserin nekadar bi yakici gucu var hesaplamadim ama tum dunyanin ihtiyacini karsilayacak gucteyse bayagi bi gucclu demektir :D