Bu borsa olayı nedir?

Bu konuyu okuyanlar

soldier01

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Borsadaki bir şirketin hissesine 10 tl yatırdık diyelim kaç puan sonra 2 ye katlanıyor nasıl oluyor borsada işler gazetede görüyom borsa haberlerini nasıl işliyor merak ettim?

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
şöyle düşün bir bakkalın %0.00000001 ine ortak oluyorsun
bakkal kar ederse sende kazanıyorsun yıllık olarak dağıtılıyor sanırsam
bakkal işleri büyütürse hissen artıyor %0.00000002 oluyor

bakkalın değeri 10.000 tl olsun %0.00000001 ini aldın 10 tl ye
bakkalın değeri 15.000 tl oldu senin %0.00000001 payının değeri de artıyor 15 tl oluyor bunu da yükselince hisseni satıyorsun para kazanmış oluyorsun

KenseiTakezo

Profesör
Reaksiyon puanı
4
çok kapsamlı birşey aslında. doğru biliyorsam bir hissenin belirli fiyatı var şirketin değerine göre veya o zamanki atılımlarına göre. atıyorum 10 tllik değeri olsun bir hissenin. çok kapsamlı dedimya, şirketin ilerde yapacağı atılımlara göre değerinin artıp artmayacağını tahmin ediyorsun. diyorsunki bu şirket bu atılımla ön plana çıkar değeri artar gibi. 10 tl den istediğin kadar hisse alıyorsun. mesela 10 tl den 10 tane aldın 100l koydun ortaya. hisseler şirketin atılımından sonra hisselerin biri 15 tlye çıkıyor. hesaplayalım hemen 15x10=150 sen 100 yatırmıştın. eğer hisselerini bu durumda satarsan 50 tl kârdasın.
Doğru biliyorsam böyle olması gerekiyor. bazı şeyler yanlış olabilir ama ana fikir bunun üstüne yani.

tanselya

Asistan
Reaksiyon puanı
27
Bende borsadan hiçbir şey anlamayan birisiydim. Dediğim tek şey ney ya bu borsa? Hakkında biraz araştırma yaptım, şöyle bir yazı buldum. Neymiş efendim bu borsa dedikleri şey? Diyenlere kanıt niteliğinde maddelerle açıklamışlar.

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Borsaya verdiğin parayı yok sayacaksın. Sağlam tecrüben yoksa kaybedersin. Ben de bilmiyorum nasıl işlediğini. Bilen de çok iyi kazanıyor sanırım. Yalnız borsa haram mı tam bilmiyorum. Sonuçta dinen yasak olan (içki, kumar, kadın, uyuşturucu vs.) gibi yerlere yatırım yapmadıktan sonra, haram olacağını sanmıyorum.

Mutlu Yazıcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Borsa sürekli takip etmen gereken, hissesine göre her türlü olaydan etkilenebilen(pozitif yada negatif ) her gün 2 seans halinde ülkemizde hafta içi 5 gün işlem yapan seans bazında max ve min hareketleri sınırlı olan saniyeler içinde birikimini eritebileceğin yada katlayabileceğin işlemlerinin gerçekleştiği bir yatırım türü. Bankalardan yatırım hesabı açarak dahil olabiliyorsun, 1 adet hisse senedinin değerini ödeyerek o hisse senedine sahip olursunuz ve o şirketin piyasadaki hareketine bağlı olarak bu hissenin değeri değişir. Bilgisiz olarak girmek çok yanlış olur, borsa yarışmaları yapan siteler mevcut buralarda birebir borsayı deneyebilirsiniz.

Deniz Yaren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Borsa sürekli takip etmen gereken, hissesine göre her türlü olaydan etkilenebilen(pozitif yada negatif ) her gün 2 seans halinde ülkemizde hafta içi 5 gün işlem yapan seans bazında max ve min hareketleri sınırlı olan saniyeler içinde birikimini eritebileceğin yada katlayabileceğin işlemlerinin gerçekleştiği bir yatırım türü. Bankalardan yatırım hesabı açarak dahil olabiliyorsun, 1 adet hisse senedinin değerini ödeyerek o hisse senedine sahip olursunuz ve o şirketin piyasadaki hareketine bağlı olarak bu hissenin değeri değişir. Bilgisiz olarak girmek çok yanlış olur, borsa yarışmaları yapan siteler mevcut buralarda birebir borsayı deneyebilirsiniz.
Yani sonuçta tam bilmek ve ona göre yatıırm yapmak gerekiyor.

Mutlu Yazıcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yani sonuçta tam bilmek ve ona göre yatıırm yapmak gerekiyor.

Kesinlikle öyle, ayrıca takip etmekte çok önemli dakikalar bile önem taşıyor. Eğer bir yatırım düşünüyorsan yatırım yapacağın şirketin piyasasını bir süre takip etmelisin, o şirketin hangi faktörlerden etkilendiğini bilmelisin, şirketin rakiplerini bilmelisin.... Bir sürü nokta var hepsini yazmam mümkün değil, ayrıntılı bir iş. Borsada kaybedenlerin büyük kısmı bu esas noktaları atlayan insanlardır ve denemek için girmişlerdir.

ozkanvurgun43

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Borsada hisse senetleri alınıp satılıyor.Bunlar gerçek hisseler.Ama gerçek hisse fiyatı yerine almak isteyenlerin satmak isteyenlere oranına göre belirlenen bir sistem var.Bazı şirketler temettü(kar payı)veriyor bazıları vermiyor.Bence tüm şirketler vermeli çünkü sonuçta bunlar gerçek hisse yani ortaklık belgesi.Neyse Bazen spekülasyonlar olabiliyor.Özellikle az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde.Spekülasyonlar yüzünden bazıları haram diyor.Bazıları şirkete bağlı olarak helal diyor.Katılım endeksi diye bir şey var.O endekste hisselerin helal olduğu söyleniyor.Albaraka hariç ben oradan seçiyorum çünkü katılım bankaları tam olarak helal çalışmıyor.Bir katılım bankası ile alım satım yaparsanız katılım endeksi dışında işleme izin vermez.Borsaya başlamadan önce Google playdeki ücretsiz oyunlardan deneyim kazanabilirsiniz.Girmeyecekseniz bile oyunlar eğlenceli ve risksiz.

Son mesajlar