Bu Bilgisayar alınır mı?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,019
Reaksiyon puanı
342
benim için ssd felan önemli değil , sistem alınır mı onu öğrenecektim..

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,019

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Bence SSD almanın tek avantajı laptopda. Masaüstü aldığınız zaman HDD almak daha mantıklı.
Laptop ve Masaüstünün farkı ne ? İkiside bilgisayar. Laptop küçültülmüş, sıkıştırılmış çipler ve taşınabilirlik özellikleri ile karşımıza çıkarken, masaüstü , yükseltilebilir ve ağır işler, güzel soğutması ile karşımıza çıkıyor.

SSD ve HDD ikiside gerekiyor. SSD windows için gerekirken, oyunlar için 1tb 7200Rpm HDD işini görecektir.

Bilmeyen yorum yapmak için izin alsın ya olmaz böyle.

Reaksiyon puanı
342
Laptop ve Masaüstünün farkı ne ? İkiside bilgisayar. Laptop küçültülmüş, sıkıştırılmış çipler ve taşınabilirlik özellikleri ile karşımıza çıkarken, masaüstü , yükseltilebilir ve ağır işler, güzel soğutması ile karşımıza çıkıyor.

SSD ve HDD ikiside gerekiyor. SSD windows için gerekirken, oyunlar için 1tb 7200Rpm HDD işini görecektir.

Bilmeyen yorum yapmak için izin alsın ya olmaz böyle.
aga bütçe aşar ssd eklersem, hdd işimi görür , zaten sonra kaç ay sonra ssd alırım

Reaksiyon puanı
10,563
Ssd bilgisayar başlatmadan tutun sistemsel işlerde, dosya/program/oyun açılışlarında/değişikliklerinde, oyun harita yüklemelerine kadar hız katan bir donanımdır.
Bir çok oyun yükleyeceğim 500gb 1tb ssd alamam diyorsanız en çok kullanılan oyunları SSD ye kalanları HDDye kurabilirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fazla bir fark yok varsın oyun yavaş açılsın. Laptop da daha hızlı açılıyor masaüstünde bildiğim kadarıyla normal fark etmiyor.
Laptopta masaüstündede kullanılan SSD ler aynı. İkisindede işlevler katkılar aynı.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Fazla bir fark yok varsın oyun yavaş açılsın. Laptop da daha hızlı açılıyor masaüstünde bildiğim kadarıyla normal fark etmiyor.
SSD nin olayı yalnızca açılma değil ki. Her türlü program ve video vs türevlerinin daha düzgün çlaışması güncellemeler esnasında pc yi yavaşlatmaması en önemli etken.
Windows 10 un stabil çalışması için bunun olması artık zorunlu. Aksi takdirde en ufak bir işlemde HDD %100 lere çıkıp cidd kasmalar oluyor. Zaten işletim sistemlerinin genel amacı da yeni teknolojiyi zorla bize aldırtmak bundan kaçarımız yok yani.

Küçük bir anektod: PubG oynadığım zamanlarda SSD'm yoktu. oyun esnasında çok basit bir loot yaparken bile neden yavaş işlem gördüğünü anlamıyordum. 1 gün sonra SSDm geldi ve sistem kurup oynadım ve olayın sadece açılıp kapanma olmadığını anladım. Herşey o kadar değişti ki tarif edemem....
Şimdiki ilk işim de m2 ye geçip SSD mi yedek olarak kullanmak.

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Ssd bilgisayar başlatmadan tutun sistemsel işlerde, dosya/program/oyun açılışlarında/değişikliklerinde, oyun harita yüklemelerine kadar hız katan bir donanımdır.
Bir çok oyun yükleyeceğim 500gb 1tb ssd alamam diyorsanız en çok kullanılan oyunları SSD ye kalanları HDDye kurabilirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Laptopta masaüstündede kullanılan SSD ler aynı. İkisindede işlevler katkılar aynı.
2 tane hdd yi şuan RAID olarak tek biçimde kullanıyodum. Okuma hızları tanesinin 250mb iken RAID'ten sonra 512mb okuma hızı olmuştu diskin. Oyunlar için gayet yeterli. Tabii yazma hızı hala düşük fakat okuma hızı 500 ün üstünde boşuna oyun için ssd alacağına 2 tane harddisk al RAID yap, kullan.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
10,563
2 tane hdd yi şuan RAID olarak tek biçimde kullanıyorum. Okuma hızları tanesinin 250mb iken şuan 512mb okuma hızı var diskin. Oyunlar için gayet yeterli. Tabii yazma hızı hala düşük fakat okuma hızı 500 ün üstünde boşuna oyun için ssd alacağına 2 tane harddisk al RAID yap, kullan.
Olabilir tercih meselesi ancak sistem için 1 tane 120gb ssd 2 tane hdd alınsa, bu kadar bağlantıda veriyollarını kullanmakta performansı etkileyecektir. Üstüne birde mekanik bileşenler yıprama daha erken olacak bir süre sonra sesi dahi çekilmez olabiliyor. Okumada yazmada önemli. Bütçe olduğu sürece ssd nin yeri tartışılamaz.

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Olabilir tercih meselesi ancak sistem için 1 tane 120gb ssd 2 tane hdd alınsa, bu kadar bağlantıda veriyollarını kullanmakta performansı etkileyecektir. Üstüne birde mekanik bileşenler yıprama daha erken olacak bir süre sonra sesi dahi çekilmez olabiliyor. Okumada yazmada önemli. Bütçe olduğu sürece ssd nin yeri tartışılamaz.
Bütçe olur ise HDD sadece izler zaten...

Mesele düşük bütçeye nasıl en verimli performansı bulabiliriz.

Reaksiyon puanı
342
Arkadaşlar, Alıcam o zaman o sistemi . Anneme de söyledim önceden o da tamam dedi gidip alıcaz bir kaç gün sonra mağazadan. windows 10 da anahtarsız var bende usbde sıkıntı varmı

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
SSD sistemli bir pc ye depolama amaçlı HDD takılınca arada saçma droplar yaşanıyor sanıyorum. Çünkü arada pc o HDD'Yİ de çalıştırma ihtiyacı hissediyor, hem de hiç o diskle işlem yapmasan bile. 7200 RPM dahi olsa o hafif dönme sesi ve çalıştığı için gelen ince çıtırtı seslerini duyuyordum kasadan. Bu bekleme ve ani donmaların yaşanmaması için de bir süre sonra hdd nin fişini söktüm.

Reaksiyon puanı
342
Arkadaşlar, Alıcam o zaman o sistemi . Anneme de söyledim önceden o da tamam dedi gidip alıcaz bir kaç gün sonra mağazadan. windows 10 da anahtarsız var bende usbde sıkıntı varmı
Arkadaşlar, sohbetinizi bozuyorum ama bu konunun ismi ''Bu bilgisayar alınır mı?'' ''SSD Alınır mı?'' değil.

Reaksiyon puanı
10,563
SSD sistemli bir pc ye depolama amaçlı HDD takılınca arada saçma droplar yaşanıyor sanıyorum. Çünkü arada pc o HDD'Yİ de çalıştırma ihtiyacı hissediyor, hem de hiç o diskle işlem yapmasan bile. 7200 RPM dahi olsa o hafif dönme sesi ve çalıştığı için gelen ince çıtırtı seslerini duyuyordum kasadan. Bu bekleme ve ani donmaların yaşanmaması için de bir süre sonra hdd nin fişini söktüm.
Geçen bir konu açmıştım. Eski kasalarım çalışmıyor diye. İde bağlantılı olan boşta ancak sata Hdd yi yeni kasama bağladım. Evet sadece Ssd kullanırken sessizliğe aşırı alışmışım. Hdd sesi rahatsız edebiliyor. Hele mesh kasanın ön yüzeyinde olduğunda ayrı bir tilt ediyor. Takılma daha hiç yaşamadım 10 yıllık hdd. Şuan içerisinde solidworks ve fotoğraflar var programda yavaşlık ve takılma olabiliyor oda hddnin halt yemesi ?
Ancak bütçe yetmediğinde ssd + hdd yapmak çok daha cazip sadece hdd olmasındansa.

tamam da sistemde SSD yok. SSD+HDD mi kullanılmalı üzerinde konuşuyoruz. Konu sapmadı ki aynı mesele üzerindeyiz
İntel+Nvidia ikilisi için sistem güzel hocam. Tek eksik en başta belirttiğim gibi ssd olduğunu düşünüyorum.
Amd/amd veya amd/nvidia sistemler bulunabiliyor bu fiyat aralığında ancak bileşen markaları powerful, geil vs olabiliyor. Bu markalarıda öncesinde kullanmadığımdan öneremiyorum.

Reaksiyon puanı
16,118
bu arada ssd takıldığı cihazı seçmez öyle sadece uyumlu arabirimi olmalı desktop,notebook,laptop,ultrabook fark etmez...