BTK Gezinti.com Şikayetime gelen cevap

senbilme

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
[h=4]49400 - Gezinti.com kişisel veri hırsızlığı... (18/04/2013 12:10:01)[/h]

110.jpg

gezinti.com sitesi yeniden faaliyette..ve daha önce internet hattımın bu sitede kapalı konumda olmasına rağmen site faaliyete geçtikten sonra internet hattımın otomatikman açık olduğunu gördüm.diğer tanıdığım kişilere kendi internet hatlarının bu siteye açık olup olmadığını kontrol ettirdiğimde aynı manzaraya rastladık..Bizim bilgimiz talebimiz olmadığı halde kişisel verilerimize dayanarak reklam içeriği gösterilmesinin dayatılması hangi madde ve kanuna uygundur.BTK bu konuda uyarı yapmak dışında bu kurumlara ne zaman yaptırım uygulayacaktır.Mevzuya bakın ki sisteme dahil edilen phorm uygulaması ttnetle 7-8 yıl önce imzaladığımız abonelik sözleşmenin hiçbir yerinde yazmıyor..buna rağmen kişisel verilerimize dayanarak reklam tabelası olarak kullanılıyoruz.öncelikle bu konuda dava açmak la kimi muhatap alacağız BTK 'yımı buna göz yummasından dolayı, yoksa TTnetimi kullanıcılarının bilgisi olmadığı halde sisteme entegre ettiği bu dayatmasından dolayı..Kullanıcıların böyle birşeye rızası olmaksızın hattının bu phorm denilen illete açık olması bi yana yine rızamız dışında olduğu halde kapatmak için bir takım işlemleri yapmakta bize bırakılıyor..gezinti.com sitesinden hattımı bu uygulamaya kapatmak zorundayım..ama firma istediği gibi kapattığımızı açabiliyor..bizde bu şekilde aç kapa aç kapa sabrımız sınanarak oyalanıyoruz..Bimer'e de aynı şikayetimi ileteceğim..fakat konunun sosyal paylaşım ağlarında gündeme gelmesi içinde bu konuda faaliyette olacağım.gerekirse de dava açacağım..

İlgili Abone, Hizmet veya Telefon Numarası :
1854047288
[TABLE="class: table table-bordered table-striped, width: 100%"]
[TR]
[TH]Gönderen[/TH]
[TH]Cevap[/TH]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #F9F9F9, align: center"]
110.jpg

[/TD]
[TD="bgcolor: #F9F9F9"]Sayın XXXXX XXXX,

Şirketimiz Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği ve 14.12.2012 tarih ve 2012/DK-14/623 sayılı Kurul Kararı doğrultusunda, hiçbir abonesini bilgisi ve onayı olmadan gezinti servisine dahil etmemektedir. Gezinti servisi kişisel veri gizliliğinin en üst düzeyde tutulduğu bir servistir. Bilgi ve onayınız olmadan hizmete asla dahil edilmezsiniz. Kaldı ki, onayınızla servise dahil olmanız durumunda bile kişisel bilgileriniz hiç bir şekilde bilinmemekte dolayısıyla hiçbir surette 3. kişiler ile paylaşılmamaktadır.

Gezinti servisine ilişkin ayrıntılı bilgiler, gezinti servisi ile ilgili size gönderilen davet ve www.gezinti.com sayfasında, yine onaylamış olduğunuz son kullanıcı sözleşmesinde bulunmaktadır.

Buna göre; gezinti servisi, yalnızca genel olarak internet sitelerinde gezindiğiniz içeriklere göre kategorilendirme yapar ve içerikleri saklamaz. E-posta (SMTP), sohbet veya dosya paylaşımı gibi diğer internet trafiği türlerini hiçbir şekilde işleme almaz. Şifreli internet sitelerini (https) işleme almaz. İsimler, e-posta adresleri, doldurulan form veya anket verileri veya şifre, telefon numarası gibi üç haneden uzun herhangi bir numarayı dikkate almaz.

Gezinti servisi ziyaret ettiğiniz internet sitelerini kaydetmez veya internet sitesinin fiili içeriğini saklamaz, yalnızca önceden tanımlanmış ilgi alanı kategorilerinden eşleşen kategorilerin isimlerini saklar. Sayfa geçici özeti dahil olmak üzere diğer tüm veriler derhal silinir ve asla saklanmaz.

Yapılan incelemede gezinti servisinin 185XXXXXXX TTNET ADSL aboneliğinizde “KAPALI” olduğu, www.gezinti.com/hesabim sayfasından kapatmış olduğunuz anlaşılmıştır.

Bilgilerinize arz ederiz.
Saygılarımızla.
24/04/2013 14:34:21[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
ttnet Abonelik sözleşmesindeki o sayfalarca sözleşmede gezinti.com ibaresi yada veri gizliliğinin reklam da dahil hiç bir yerinde geçmiyor bu gezinti benzeri kişisel veri maddeleri..fakat aşağıdaki onaylamış olduğumu söyledikleri ise internet hattımı gezinti.com hesabından kapattığımda çıkan sözleşme metni..hattımı açmadığım gezinti com için hattımı kapatırken sözleşmeye onay verdiliriyor..Mantığa bakın..
kaldıki benim hattımı gezinti.com a açanda kendileri..kapatırken sözleşme onayına tabi tutuyor bizi..gelen cevaplar kesinlikle alakasız standart cevaplar...Ne yazmışım ne cevap vermişler..Kendim araştırmasam phorm hizmetine dahil olduğumu bilmeyecektim..
[TABLE="class: table table-bordered table-striped, width: 684"]
[TR]
[TD="bgcolor: #F9F9F9"]www.gezinti.com sayfasında, yine onaylamış olduğunuz son kullanıcı sözleşmesinde bulunmaktadır.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
tepki gösterilmediği taktirde böyle gelişi güzel alakasız cevaplarla istediklerini yapmaya yazma devam edecekler minareyi çalanlar kılıfı hesabı..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bugün BTK'NIN sitesine şikayette bulundum bakalım ne olacak

muhsin42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İnternet Seçenekleri/Güvenlik/Yasak Sitelere ekledim.Kafam Rahat

S

SDN Okuru

SDN Okuru
[MENTION=27698]muhsin42[/MENTION]
Ben de hosts dosyasından engelledim ama öyle değil işte. Siteler düzgün çalışmıyor. Sayfa içerisindeki kaynakları da (görsel,video vs.) gelişigüzel gezinti com üzerinden yönlendirmeye çalışıyor. gezinti com'u engelleyince de bu kaynaklar yüklenmiyor ve sayfaları düzgün görüntüleyemiyorsunuz. Böyle bir rezalet olamaz.

senbilme

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İğrenç ttnet gezinti.com hizmetini tekrar aktif etmiş üstelik kapatılmıyor....Tarayıcınız desteklemiyor şeklinde uyarı veriyor bizde safız...ya...
Hatlarınızı tekrardan bi kontrol edin derim....Aynı uyarıyı veriyormu sizdede tarayıcı desteklemiyor yalanını..
En son harbiden gidip Tüketici mahkemesine başvurucam...

BTK'ya Tekrar şikayet ettim..

BTK Şikayet içeriği ;

Gezinti.com'la ilgili ttneti BTK'ya şikayet ettiğim halde aradan geçen 2 aydan sonra lanet gezinti hizmetini tekrar hattımda aktif etmişler.kapatmak istediğimde ise "Şu anda kullanmakta olduğunuz tarayıcı Gezinti Servisi tarafından desteklenmediğinden Gezinti Servisinden faydalanamazsınız." şeklinde uyarı veriyor..Ama ne ilginçtir ki bütün tarayıcılarda aynı uyarıyı veriyor..kapatmak mümkün değil..ki zaten daha evvel kapattığım şey hangi mantığa has tekrar hattımda aktif ...Tüketici mahkemesine bu konuda daha önce Btk ya' şikayet etmiş olmama rağmen bu gezinti.com denilen hizmetin sürekli bir şekilde hattımda aktif olduğunu belirterek TTneti bu konuda dava edeceğim..pes artık istemediğim hizmeti sürekli aktif ediliyor birde kapatmaya izin vermiyorlar...Aynı şekilde bu şikayetlerimide tüketici mahkemesinde dilekçemde arz edeceğim.gerçekten sıkıldım artık...herhangi bir siteye bağlanırken önce gezinti.com çıkıyor bir son verilsin bu saçmalığa...derhalde kaldırılsın hattımdan bu hizmet..dünyanın neresinde var kapattığınız istemediğiniz hizmet tekrar tekrar hiç bir uyarı gelmeksizin aktif ediliyor..BTK artık ne yapacaksa yapsın hiç bir yaptırım göremedik aynı şekilde yüzsüzlüğe devam ediliyor..ne işe yarıyor BTK O zaman...

senbilme

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar BTK 'ya şikayetimden sonra alttaki resimdeki gibi "TTNET ABONESİ OLMADIĞINIZ İÇİN BU HİZMETTEN FAYDALANAMAZSINIZ" Yazıyor..Gezinti.com hizmetini Hattımdan kaldırın diye yazmıştım kızgınlıkla dava edeceğim bu ikinci şikayetim dedimdi...sanırım bayağı etkili oldu..

hem mail hemde sms le cevap yazmışlar...sorunun halledildiğiyle ilgili...

28wJA.jpg