Bozuk hdd Yardım...

burakdutar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
500 gb toshiba 7200 rpm taşınabilir hdd herangi bir sebebten dolayı çalışmıyor nedenini anlamadım.. Kabından çıkartıp kendi laptobuma taktığımda bios ta görünmekte ama format atmaya çalıştığımda önyükleme gerçekleşiyor ama format işlemene başlamıyor artık içindekileride önemsemiyorum hdd kurtulsun yeter :)

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Killdisk ile kurtaranlar var arat kolay bulursun zaten anlatımlarıda var HDD yi fabrika ayarlarına dönderiyo... saygılar..

burakdutar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki detaylı olarak anatırmısın bir tane program var geçen sene kulanmıştım hdd serialini yazıyorduk programa ve 1 2 gün civarı sürüyorduda birde beni hdd badsector cok oluşmuş galiba ya düştü yada üstüne birşey konulup arasındaki boşluk kapatılır gibi odu galiba

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
peki detaylı olarak anatırmısın bir tane program var geçen sene kulanmıştım hdd serialini yazıyorduk programa ve 1 2 gün civarı sürüyorduda birde beni hdd badsector cok oluşmuş galiba ya düştü yada üstüne birşey konulup arasındaki boşluk kapatılır gibi odu galiba

Bu sana bahsettiğim program bad sector leri işaretliyo onların üzerine bidaha veri yazdırmıyo yani sağlam sectorerli kullandığı

için sorun olmuyo ben denemedim ama programın öyle bi iddası var google de aratırsan çok anlatım var site adresi veremiyorum

burdan normal olarak..

http://www.youtube.com/watch?v=VxQnNCnuAHI

Bakinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle 2 şeyi kontrol edermisin.

1. Computer management ( bilgisayırm üzerinde sağ tık " Yönet " ) gir.
2. Disk yöneticisinde ( disk Management ) tıkla ve usb den taktığın disk i orda görüyomusun bir bak.
3. diski görüyorsan o disk e bir harf ata. veya değiştir. ( drive letter ) sebebi ise daha önce o disk'e başka bilgisayarda bir harf atanmıştır ve bu senin laptop'ında aynı harf dolu olduğu için görmemezlik edebilir.
4. Garantisi varsa geri verin yenisini alın.
5. Garantisi yoksa içini açıp disk i çıkartıp kendi makinana SATA kablolarıyla takmayı bir dene.
6. Diski bağladıktan sonra kulağını disk e daya ve gelen sesleri kontrol et. senkronize şekilde sabit olarak trık tık, trık tık, trık tık sesleri geliyosa geçmiş olsun. veya zıııııtttt tık, zııııııttt tık, gibi gene böyle bir ses geliyosa onda da geçmiş olsun.
7. disk i taktın, ancak hiç dönmediğini fark ettin... Youtube üzerinde HDD spin jammed crash viedolarına bir bak. Bir aparat yaparak sıkışan sıkışan disk i açmak mümkün ama ehil biri gerekiyor.
8. Easy on track data recovery yazılımı ( gayet başarılı ) elinden geleni yapan bir yazılımdır onu kullanabilirsin.
9. Her hangi bir autorun malware i disk i görmeni engelliyo olabilir. Başka bir bilgisayarda da tekrar kontrol edebilirsin. Bu malware veya virusler diski boşmuş gibi veya yokmuş gibi gizleyebiliyor.

burakdutar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
garantisi yok 2 sene odu yada geçti hatırlamıyorum bilgisayarımın yöneticisinden baktım oraya girdiğimde takılıyor. Kulağıma dayamaya gerek yok normalde de geliyor o ses yani gelirkende çalışıyordu :)

Bakinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
O zaman "Easy data recovery" yazılımını kursan iyi edersin ve içindekilieri kopyalayacak bi alan bulsan fena olmaz. ve biraz uğraştırır. ( zaman olarak ) Dersenki içindekileri toparlarım... O zaman mutfağa git çöp bidonunu aç ve at.....maaaa.... teknolojik atıklar çöpe atılmaz... :) sen genede yazılımı bir dene derim. bir diskte kafa vurması veya sıkışması varsa çok birşey umma. ama bunlar dışındabir bişey varsa başka arkadaşlarda yazmış active kill disk kullanıp, herşeye baştan başlayabilirsin...

burakdutar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bakalım öneriler için sağolda daha öncede aynısını yaptı nasıl düzeldiğini hatırlamıyorum yine böyle bir programla yapmıştım inşallah düzelir ümidiyle :):)

Bakinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Diskler bunu yaptığında bil ki ilk balayını yaşıyo demektir. o şekilde kullanmaya devam edersen, son balayına kalırsın ve boşanmak kaçınılmaz olur :)

burakdutar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
walla bimiyorum artık ilk mi son mu yoksa ortamı bilmiyorum şimdi yeni oyuncak bulmaya gitmeyelim tabi ;) hdd ler altından pahalı :)

Bakinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Transcend tavsiye edrim, hiç başım ağrımadı. Ödüllü bir ürün aynı zamanda.

burakdutar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi yapıyprum kılldıskle tarama ii gidiyor gibi ama uzun sürecek baya...