Böyle Deyince Din Düşmanı İlan Eden De Var

MüktesebaT

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Merkezi sistem ezan okunmya başlayınca,bu kararı verene de uygulayana da herkese çok dua etmiştim.Ezanı ses gürültüsü içerisinde kalmadan tek bir ağızdan bütün bölge dinliyordu ne güzel.

Ama buranın müftüsü bu uygulamadan vazgeçmiş...Çünkü bir çok camide hocalar camiye uğramaz olmuş.Ezanı da okuma görevi olmayınca cemaat arkasında saf tutacak hoca bulamamış.

Doğrudur benim de rastladığım oldu böyle durumlara.Ancak bu sebepler üzünden müftünün merkezi ezan sisteminden vazgeçmesi çok üzücü ve yanlış bir karardı.

Denetimini yaparsın görevine gitmeyen hocaya soruşturmayı açarsın.Ancak işler yürümüyor diye ezanı yalın haliyle ve ruhumuzu dinlendirecek şekliyle dinleme hakkımızı elimizden alamazsın.

Arada insanlarla sohbet ediyorum millet memnun merkezi sistemin kalkmasından.Sonra düşünüyorum..Ee herkes hakettiği gibi yönetilirmiş.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Bence de merkezi sistem daha iyi. Her camiden başka ses çıkınca ve de camiler yakın olunca hiç birşey anlamıyorum. Karışıyor hepsi.

Yalnız onun da sevmediğim tek yanı hep aynı kişinin okuması. Bir süre sonra insan aynı sesi duyunca bayıyor. Oysa her 2-3 günde bir, başka camilerden müezzin gelip okusa daah iyi olur kanımca.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Ben her camiden okunmasından yanayım...

Ancak bizim toplumda Yüksek Ses Merağı var...

Ezanı da yüksek ses ile
Evde
Arabada
Eğlenirken
Düğünde
Açılışta

her fırsatı bulduğumuzda MÜZİĞİN SESİNİ SONUNA KADAR açarız...

Camilerimize bir ayar gelmeli...
Ses seviyeleri Caminin içinde bulunduğu mahalle ile sınırlanacak kadar düşürülmeli...

Böylece hem yüksek gürültünün önüne geçilir...
hem de Ezanların bir birine karışması önlenmiş olur...

Bizim burada Komşu bir köy var...
Arada baya da bir mesafe var...

Adamlar her cuma cami hoparlöründen vaaz yayını yapıyorlar...
İnanın ben burada kendi evimin içinde duyuyorum...

Ve o köyde bir yatılı bölge ilköğretim okulu...
Bir de üniversite var...
Bu üniversite ve yatlı Bölge okulunda nasıl dersler işleniyor anlayamıyorum..

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Ezana desibiel ayarı gelince bazı çevrelerin hiç sesi çıkmıyor

ama Gece kulüplerine desibel ayarlaması yapılmak istendiğnde aynı çevreler avaz avaz veryansın ediyor :)

MüktesebaT

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Swater...Burada uygulama varken her gün başka bir caminin hocası okurdu ve merkezi olduğu için daha da özenerek okurlardı..

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Bizim buradada kaldırsalar ne kadar iyi olur.

yer6

Profesör
Reaksiyon puanı
54
Denetimini yaparsın görevine gitmeyen hocaya soruşturmayı açarsın.Ancak işler yürümüyor diye ezanı yalın haliyle ve ruhumuzu dinlendirecek şekliyle dinleme hakkımızı elimizden alamazsın.

şimdi bi karar ver sen merkezi sistemi "ezanı yalın haliyle ve ruhumuzu dinlendirecek şekliyle dinleme hakkımızı elimizden almasınlar" diyemi istiyosun?

eğer öyleyse "camiye gitmeyen imamları" tespit etmek yerine,"sesi güzel olmayan imamların" tespit edilmesini istemek daha doğru değilmidir?

ama maksat eğer bağcıyı dövmekse bişey diyemem.

turkpoet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
normalde ezanı muezzin okur imam namaz kıldırır.kucuk koy camileri haric. onun icin muezzinler ekmeginden olmustur.cemmat saf tutacak imam bulamıyor diye bir bahane soz konusu degildir.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
bizim burada ayrı ayrı okunur ben böyle daha çok seviyorum :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ayrı ayrı okunsun da insan gibi okusunlar. Küçücük çocuklara okutuyorlar burada. Bildiğin tiz bir ses geliyor uzaklardan.

Ama bizim caminin imamı güzel okuyor. 6 yaşındayken dünyadaki tek camiyi bizim cami, ezanı da Allah okuyor zannederdim. :D

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Ezan sesi... Karışıklık oluyor anlayamıyorsunuz . Neyi anlayamıyorsunuz ki ? Mecazi karmaşık şifreli bişey yok; İbadet için camiye buyrun diyorlar. Camiye gidebilmeniz için sesin güzel mi olması lazım ? Birbirine yakın diye ezan sesini bir kaç kez duydunuz diye bu ses kirliliğimi ? Dünyada milyonlarca insan dua ediyor ; kısık,çığıtkan , kalın sesleriyle. Saniyelerde milyonlarca ses. Bu duaları kabul eden seslerden rahatsız olmuyorda yarattığı özgür irade verdiği insanoğlu mu rahatsız oluyor.

Çok yazık , kulaklarınızın , gözlerinizin , nefesinizin bile gerçek sahibi sadece Yaraddan'dır.Siz ise onun size verdikleriyle onun emirlerini duymaktan rahatsız oluyorsunuz.Hiç kimseyi kınamıyorum ve yargılamıyorumda. Sadece bu okuduğum sözlerin güzel olmadığı kanatindeyim.

Not: Güzel okusun diyenler sesiniz kötü olsaydı eğer hiç dua etmeyecek miydiniz ?

MüktesebaT

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Ezan seslerinin birbirine karışmadan, her camiden ezan sesi yükselmesini istemek makul bir istek diye düşünüyorum.İşi başka boyutlara çekmeye gerek yok.

Bİr cami Allahuekber derken aynı anda başka bir camiden la ilahe ve yine aynı anda başka bir camiden eşhedu enna ...seslerinin yükselmesi hoşunuza gidiyor sanırım.Ben ezanı en duru haliyle ses karışıklığı olmadan dinlemek istiyorum bunda bile eleştirecek bi şey buluyorsuunuz.

---------- saat 14:07 eklendi ---------- önceki mesaj saat 14:06 eklenmişti ----------

normalde ezanı muezzin okur imam namaz kıldırır.kucuk koy camileri haric. onun icin muezzinler ekmeginden olmustur.cemmat saf tutacak imam bulamıyor diye bir bahane soz konusu degildir.

ülkeyi sadece yaşadığınız yerden ibaret sanmayın.Burada onlarca köyde onlarca camiide sadece imam görev yapıyor camilerde ayrıca müezzin yok.

m_e_d

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ama buranın müftüsü bu uygulamadan vazgeçmiş.......

NEResi ?

MüktesebaT

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Yer belirtmiyorum özellikle.Özel bir durumdan ötürü..

Sizin yaşadığınız yerlerde durum nasıl merkezi sistem mi?

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
O degilde namaz kildiran robot-imam yapsalar bu gunahmi olur?

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Fiberadam dedi ki:
O degilde namaz kildiran robot-imam yapsalar bu gunahmi olur?

Namaz kıldıran imamın aklı - başı yerinde, bilgili, bulüğ çağına ermiş olması gerekir. Robotlarda da bu özellik olmayacağına göre.

Müktesebat dedi ki:
Swater...Burada uygulama varken her gün başka bir caminin hocası okurdu ve merkezi olduğu için daha da özenerek okurlardı..

Sizin orası iyi o zaman. Bizim burda çarşı camii' nin müezzini okur. Nadiren de imamı okuyor.

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Ezan okuyan robot nasil ? Ezan okuyan alarmlli saat oluyorda ezan okuyan robot- muezzim olmaz mi?

yavuz_4106

Dekan
Reaksiyon puanı
51
Ya siz ezanın merkezi okunmasını tartışıyonuzda ...
Benım oturduğum yerde çok az cami var hiç ezan sesi duyulmuyor . sabah ezanını pencereyi açarak zor duyuyoruz ...neymiş beyefendiler rahatsız oluyormuş...

MüktesebaT

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Ya siz ezanın merkezi okunmasını tartışıyonuzda ...
Benım oturduğum yerde çok az cami var hiç ezan sesi duyulmuyor . sabah ezanını pencereyi açarak zor duyuyoruz ...neymiş beyefendiler rahatsız oluyormuş...

Çok afedersin ama YOBAZ lık böyle bir şey işte..

Tam da senin yaptığın gibi yani..Az sonra Din elden gidiyor yetişin diye de yorum yaparsın..

Genç bir arkadaş olduğunu biliyorum bunu da gençliğine veriyorum.Okuduğunu anla önce..Okuduğunu anla...

Hemen din elden gidiyor naraları atma genç kardeşim.Olayı hemen trajik hale getirme..

Ezanın tek ağızdan sade olaak okunmasını istemek bir camiden okunsun demek değil.Merkezi sistem deyince acaba sadece bir camiden ses çıkacağını mı anlıyorsunuz da böyle talihsiz yorumlar yapıyorsunuz :)

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
C
amilerimize bir ayar gelmeli...
Ses seviyeleri Caminin içinde bulunduğu mahalle ile sınırlanacak kadar düşürülmeli...

Böylece hem yüksek gürültünün önüne geçilir...
hem de Ezanların bir birine karışması önlenmiş olur...
Size çok katılıyorum.Ezan sesi insanın ruhunu dinlendiren bir ses.Onu dinlerken huzur buluyor insan.Ancak merkezi sistem ile bu hazzı hissedemiyorum,ses yüksekliği ile resmen kulaklarım çınlıyor,rahatsız oluyorum.Ben hocanın ezanı okurkenki ruh halinin ses tellerine yansımasını seviyorum.İşte bu haz veriyor bana.
ama özellikle sabah ezanında sesi öyle bir açıyorlar ki yatağımdan fırlıyorum resmen.Bu kadar ses açılması kesinlikle rahatsız edici...
Şimdi iftar saatinde hoca kendi ağzı ile okuyor ezanı bir tek.Ancak merkezi sistemle okunmasından çok daha iyi oluyor.Ben sadece ezanı iftar saatinde hissedebiliyorum.
Dip not:
Ayrıca Ezanın Türkçe okunması da yararlı olur diye düüşünüyorum.Böylece halk ezanda ne dendiğini anlayabilir.