Bol Köpüklü Kahve

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
uzun14131nz.jpg

Soci

Asistan
Reaksiyon puanı
0
abi resimle hoş olmuş özellikle dolmuşda olan AYInın:D

Bagcivan

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bunu biz evimizde yapa bilirmiyiz bilen varmı :)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Teşekkürler kardeş..:)

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ebru sanatı icra etmiş adam :) Kahve Ebrusu :)

llavinya

Dekan
Reaksiyon puanı
92
çok güzel görünüyor sağolasın :)

az önce içtim kahvemi :) bayılıyorum Türk kahvesine.

meçhul_yolcu

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Yoğun geçen bir günün ardından insan ne ister sizce?bence biraz sessizlik ,rahat bir koltuk ve bol köpüklü bir Türk kahvesi.:)sanatsal çalışma diye fazla oynanmamış olanı makbuldur.:D:D
paylaşım için teşekkürler.

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bir kız bana böyle bir kahve yapsın, direk evlenme teklif ederim valla :D :D

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Son yorumlardan Kahve yalnız içelen bir içecek

Çay sıcak dostluklarla içilen bir içecek diyebilir miyiz?

vapur1su7.jpg

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Olur mu öyle şey. Kahvede çay gibi sıcak dostlukların içeceğidir. Arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle içilen bir fincan kahvenin 40 yıl hatrı vardır denir değil mi. İkisinide birbirinden ayıramayız bence.

mekanikdesign

Asistan
Reaksiyon puanı
2
içilen bir fincan kahvenin 40 yıl hatrı vardır

Bu lafı diyen adamı bi görsem hemen şu soruyu sorucam; Amca, 40 yıl önce içtiğin kahveyi anlatırmısın, neler oldu onu içerken, neler yaşadın, o an ne gibi şeyler oldu ki daha aradan 40 yıl geçmemesine rağmen 40 yıl sonra da hatırının kalacağını söyledin? yada kısa olarak 40 yıl öncesini hatırlıyor musun amca?

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
O sözün içindeki mecazı alacaksın arkadaşım. Kelimenin aslını değil.

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Myefsane'nin dediği gibi yani :happy:

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Öyle olmaz ama. Kelimenin içine mecazi anlam katacaksın ki, sen sözü söyledikten ve oradan ayrıldıktan sonra, karşındakinin jetonu yavaş yavaş düşecek, akabinde düşüncelere garkolacak. Anlatabildim mi :)

mekanikdesign

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sen küçükken böyle değildin, büyüyünce böyle oldun anlıyorum. Diyelim ki aynı yerde çalıştığın birini sevmiyorsun, onu görünce hep mecazi şeyler söylüyorsun; tüh ya bugünde başım ne kadar ağırıyor gidip bi hap alayım, acil çıkmam lazım, otobüste aynı koltuğa oturdunsa; ben ilk durakta ineyim orda işim var falan filan bi sürü saçmalık, karşındakini sevmiyorsan çıkıp karşısına kardeşim ben seni hiç sevmiyorum çünkü sen yalancısın veya senin bakışların çok kötü veya bana geçen gün yalan söyledin veya çok kötü kokuyorsun vs... Böylesi mi daha iyi öbür türlü mü, çık sevmiyorsan sevmediğini söyle sonra da nedenini söyle, o da kendini düzeltiyorsa düzeltsin düzeltemiyorsa bilsin onu sevmediğini ona göre hareket etsin. Doğrusu bu, ama yok sen ille de ben mecazi takılacam abi anlarsa anlasın diyorsan keyfin bilir selametle...

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Mecaz, sözcükleri gerçek anlamları dışında kullanma sanatıdır. Ad değişimi de denir. Avrupa dillerinde metafor olarak geçer. Bu kelime Antik Yunancada taşıma (bir anlamı ötekine gönderme) demektir. Mecaz, Sözcük ve fikir mecazları olmak üzere ikiye ayrılır. Sözcük mecazında bir sözcük gerçek anlamı dışında, fikir mecazında ise herhangi bir fikir kendi anlamının dışında bir amaçla kullanılır.

Kullanımı

Anlatımı daha etkili kılmak ve söze canlılık kazandırmak amacıyla yapılır. Mecaz, söze güzellik, güçlülük, canlılık, zarafet, derinlik ve genişlik vermek için kullanılır.
Örneğin:
Kandilli yüzerken uykularda
Mehtabı sürükledik sularda
Yahya Kemal Beyatlı
Bu dizelerde Kandilli'nin sularda yüzmesi, mehtabın sularda sürüklenilmesi, söz ve sözcüklerin asıl anlamının dışında, güzelleştirme, anlamlandırma, zarifleştirme ve güçlendirme amacıyla kullanılmasına örnektir.

Çeşitli Örnekler:
  • Çağdışı anlayışlar bu ülkede barınamaz.
  • İlk damlalardan sonra yağmur birden çoştu.
  • Bu söze,gençlerden biri ince bir karşılık verdi.
  • Cesaretinin kırılmasına sen neden oldun.
  • Bu boş sözleri dinlemekten bıkmıştı.
  • Bir konuktan beklenmeyecek kadar pişkin davranıyordu.

mekanikdesign

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Açıkladın ya ne kadar mutlu oldum bilemezsin, teşekkür ederim.

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Sen küçükken böyle değildin, büyüyünce böyle oldun anlıyorum. Diyelim ki aynı yerde çalıştığın birini sevmiyorsun, onu görünce hep mecazi şeyler söylüyorsun; tüh ya bugünde başım ne kadar ağırıyor gidip bi hap alayım, acil çıkmam lazım, otobüste aynı koltuğa oturdunsa; ben ilk durakta ineyim orda işim var falan filan bi sürü saçmalık, karşındakini sevmiyorsan çıkıp karşısına kardeşim ben seni hiç sevmiyorum çünkü sen yalancısın veya senin bakışların çok kötü veya bana geçen gün yalan söyledin veya çok kötü kokuyorsun vs... Böylesi mi daha iyi öbür türlü mü, çık sevmiyorsan sevmediğini söyle sonra da nedenini söyle, o da kendini düzeltiyorsa düzeltsin düzeltemiyorsa bilsin onu sevmediğini ona göre hareket etsin. Doğrusu bu, ama yok sen ille de ben mecazi takılacam abi anlarsa anlasın diyorsan keyfin bilir selametle...

Ya sen ne çok şey biliyormuşsun maşallah :mrgreen: Hata bende, kusura bakma. Tereciye tere sattım galiba.