Bitirme Projesi [Su Faturası Otomasyonu]

Cihan Köse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle selamlar.
Mustafa Kemal Üniversitesi İskenderun Meslek Yüksek Okulu 2. Sınıf Bilgisayar Teknolojisi öğrencisiyim.

Okulda C, C#, Html, Php ve Sql Kod Dillerini Gördüm. (Bu dönem Asp gösteriliyor fakat kredim yetmediği için alamıyorum)
Kodlarda çok iyi değilim malum eşit ağırlık çıkışlı bir öğrenci olduğum için. Fakat çalışarak yapılmayacak birşeyinde olmadığının farkındayım.
Bana bitirme projesi olarak Su Faturası Otomasyonu verildi.
Burada sizlerden projeyi yapıp vermenizi istemiyorum. Kesinlikle öyle bi fikir oluşmasın aklınızda.
Benim burada sormak istediğim hangi yolları izlemeliyim hangı kod dilini kullanmalıyım. Nerede neye dikkat etmeliyim?

Görüş, öneri ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
:clover::clover:

Eleskovic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Üstteki arkadaşın da dediği gibi PHP + MySQL kullanman en mantıklısı olacaktır.PHP'nin de yazımı daha kolaydır.Öncelikle bir veritabanı yaratmalısın.Veritabanı yapısını kafana göre yapabilirsin.Örneğin; müşteriler, faturalar vs. gibi tablolar oluşturabilirsin.Sonra PHP ile veritabanındaki bilgileri sorgulayıp sayfaya çekeceksin.Konuyu takip edeceğim.Sen başla, takıldığın yerde tutarız elinden :)

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Ben de su işlerinde çalışıyorum. Hangi kategorilerin olacağını ben söyleyebilirim.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Kendini önce evleri gezen bir sayaç okuma memuru olarak düşün. Bir yere sayaç okumak için gittiğinde sana ne gibi bir doneler lazım. Neyi okuyacaksın neye göre okuyup değeri gireceksin bunları bir yere not al.
Örneğin: sayaç okunurken, abone numarası, sayaç no, adres, okunan değer vs. gibi bilgiler.

Diğer tarafta da, kendini sular idaresinde bir bankoda çalışan memur olarak düşün. birisi ödeme yapmak için geldiğinde ekranında neler olmalı? veriye nasıl ulaşmalı ve ödeme işlemi nasıl gerçekleşmeli ve makbuz işlemleri vs. vs.

Dediğim gibi öncelikle yapılacak işi kafanda canlandırıp, hatta bizzat yaşayıp :) notlar alman gerek şurada şu işlem yapılacak vs. diye.

daha sonra da bu gerekenler üzerinde oturup bir veritabanı oluşturulacak. Öncelikle, abone bilgileri, sayaç okuma bilgileri, tahsilat, kasa vs. gibi işlemler için tablolar açılacak.

Ekranlar konusunda [MENTION=20402]imrancuhadar[/MENTION] arkadaşın sana yardımcı olabileceğini belirtmiş. En doğru bilgiyi O'nun gibi bu işlerin içinde olan birinden öğrenebilirsin.

İki modül var aslında. Biri gezici personel için bir modül, diğeri de; masa başında çalışan için. Tabi raporlamaları da unutmamak lazım.

Şimdiden kolay gelsin.

xlorxlarge

Asistan
Reaksiyon puanı
1
C# sql kullan bence ben c#'tan phpye bi geçiş yaptım c# phpye göre çok kolay hem kaynak çok hem yardım eden çok çıkar

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Ben bir arkadaşa yazdırdım o Visual Studio ( C# mi oluyor . net mi ne ise bilemiyorum artık )
Modül olarak benim siteyip eklettiklerim. Zamanla lazım olabilir diye
1 : ) Depo ve Şebeke bilgileri Modülü
2 : ) Adres modülü ( il ilçe köy mahalle cadde sokak mevki )
3 : ) Sicil Modülü ( Tüm siciller burdan tanımlanacak Bu modül altında bir de sicil muafiyetleri var )
4 : ) Sayaç Modülü ( Bu modül aynı zamanda sicil ile eşleştirilerek abone modülü haline geliyor. Yani sicil ayrı sayaç ayrı. Bir sicilin onlarca sayacı olabilir. Her sayaç ta farklı bir abone manasına gelir. Yine sayaç altında sayaç markaları - Tarifeler - Açık kapalı şeklinde kısım mevcut )
5 : ) Tahakkuk Modülü ( Bu modül el ile veya cihaz ile yazılan endekslerin giriş alanı. Tabi bizim proğram da adres üzerinden, sicil üzerinden sayaç üzerinden, il il, mahalle mahalle, ve birçok şekilde toplu ve tek tek tahakkuk yapılabiliyor.
6 : ) Tahsilat modülü bu modül de zaten tahakkuk edilen tutarların tahsili
7 : ) Diğer bir kaç modül daha var ( ayar - lisans - ( Ben istedim banka kasa modülü ) vs vs )

Cihan Köse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Yorumlarınız için teşekkükler.4 gün önce boğaz enfeksiyonu oldum 1 hafta kadar dinlenmem gerekiyor. Ayağa kalkar kalkmaz önerilerinizi dikkatle okuyacağım.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Öncelikle geçmiş olsun. Proje için [MENTION=194661]eSa[/MENTION] güzel anlatmış, ardından bence projeyi hangi ortamda yapacağına karar vermen gerekiyor. Yani web uygulaması mı olacak yoksa desktop uygulaması mı? Web yapacağım dersen eminim kimse php+mysql ikilisine itiraz etmeyecektir; ancak desktop yapacaksan c# ve sql server tavsiye ederim. Hangisini seçersen seç kaynak bol. Yalnız seçerken neden web veya desktop seçtiğini iyice düşün. Çünkü genelde proje sonunda sunumda falan soruyorlar neden web/desktop diye :)

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Php -mysql proje yapma için Wampserveri kurarsan epey kolaylık sağlar. Php kodları kolayca bilgisayarında deneyip mysql veritabanını kontrol edebilirsin. Üstelik beleş :)

http://www.wampserver.com/en/

Cihan Köse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlginiz için teşekkür ederim. Dil Olarak C# ve Sql de Karar kıldım. Sebebi ise Php biraz daha karışık geliyor :)
Bu Hafta Sonu başlamayı düşünüyorum.

Önce Sql Tabanını mı oluşturayım yoksa Önce C# başlayıp sonra mı veri tabanı kısmını halledeyim.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Tabiki önce db oluşturman lazım. kodlamaya geçince de tavsiyem linq yu araştırıp kullanman, sorguları çocuk oyuncağına dönüştürüyor :D

Cihan Köse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet C# da bazı kod yardımlarına ihtiyacım oldu arkadaşlar.
1. )
Mesela 1. Form da yapılacak olan kayıt bilgilerini 2. form a aktarma da problem yaşıyorum. (Kısacası Yapamıyorum :D )
2. Olarak ise oluşturduğum app Kendi bilgisayarımda problemsiz çalışıyor iken başka bilgisayarda isim uymadığı için ör :
"Masaüstü/cihan . . ." başka bilgisayarda isim cihan olmadığı için kaynak yolunu okuyamıyor. Benim ise bu projeyi hocaya teslim etmem gerekiyor.
3. Olarak ise programdan çıktı almamız gerekiyor fakat yazıcıya gönderme kodlarını bulamadım.

Umarım sorunlarımı anlatabilmişimdir.

Şu an Arkadaşlarda olduğum için program yanımda değil yarın upload ederim.

captainof777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Evet C# da bazı kod yardımlarına ihtiyacım oldu arkadaşlar.
1. )
Mesela 1. Form da yapılacak olan kayıt bilgilerini 2. form a aktarma da problem yaşıyorum. (Kısacası Yapamıyorum :D )
2. Olarak ise oluşturduğum app Kendi bilgisayarımda problemsiz çalışıyor iken başka bilgisayarda isim uymadığı için ör :
"Masaüstü/cihan . . ." başka bilgisayarda isim cihan olmadığı için kaynak yolunu okuyamıyor. Benim ise bu projeyi hocaya teslim etmem gerekiyor.
3. Olarak ise programdan çıktı almamız gerekiyor fakat yazıcıya gönderme kodlarını bulamadım.

Umarım sorunlarımı anlatabilmişimdir.

Şu an Arkadaşlarda olduğum için program yanımda değil yarın upload ederim.

1-Değeri aktarılacak olan kısım örneğin "textBox1" bunun propertie' sini public yaparsanız diğer formdan erişebilirsiniz.

Ya da bilgiler zaten veritabanına kayıt edileceği için 2.formda veritabanından okutma yapılabilir diye düşünüyorum.

2- Path tanımlamasını @"data source= .\veritabanı_adı.sql; olarak tanımlarsanız diğer bilgisayarlarda da görünür

Cihan Köse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sql kısmını vizelerden sonra yapacağım o zaman hallederim :)
İlgin için teşekkürler