Bisikletlerdeki Fren Türleri!

Bu konuyu okuyanlar

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
fren-turleri11-bisiklopedi.jpg

Günümüzde bisikletlerde yaygın olarak kullanılan fren sistemleri v-fren, hidrolik fren, hidrolik v fren, disk fren, mekanik disk fren. kumpas fren, cantilever frendir.

1.) V-Fren

V-fren, en hafif, en ucuz, en az bakım gerektiren frendir. Bu nedenle en yaygın kullanılan sistemdir. Eksik yönü kötü hava koşullarından, özellikle arazi sürüşlerinden olumsuz etkilenir. Aşağıdaki fotograf soğuk ve yağışlı hava koşullarının bisikletin fren ayaklarını nasıl dondurduğunu gösteriyor. Başka bir eksiği de —özellikle hidrolik frenlere göre— daha sık ayar gerektirir.

fren-turleri-donmus-vfren-bisiklopedi.jpg

2.) Hidrolik V-Fren

Hidrolik v frenler elcikteki gücü metal teller yerine hidrolik sıvısı ile aktarır. Klasik v-frene göre daha güçlüdür. Ayarlaması, bakımı zordur, uzmanlık ister ancak bir kez ayarlanırsa yıllarca ayar ve bakım gerektirmez.

Özellikle tur bisikletlerinde tercih edilir. Ağır bagajlar taşınan tur bisikletleri ile uzun inişlerde V-frene göre hem daha güvenlidir hem de kullanımı daha kolaydır, yormaz.

images.jpeg

3.) Hidrolik Disk Fren

Disk fren, ayarlaması ve bakımı uzmanlık gerektirir. En etkili fren sistemidir. Bu yüzden dağ bisikletlerinde rakipsizdir. Rotor (disk) tekerlek göbeğinde olduğundan v fren gibi çamurdan etkilenmez. Uzun süren inişlerde sürücüyü yormaz.

Tur bisikletlerinin ağır bagajları ve 28 inch geniş jantları disk fren kullanımında jant tellerinin kopması gibi sorunlara neden olabilir.

rotor-bisiklopedi.png

4.) Mekanik Disk Fren

Mekanik disk frenler görünüm olarak hidrolik disk frenin aynısıdır. Bununla birlikte hidrolik frenin hiçbir üstünlüğünü taşımaz. Hidrolik disk fren kadar etkili ve konforlu değildir.

images (1).jpeg

5.) Kumpas Fren

Kumpas fren, yol yarış bisikletlerinin fren sistemidir.

fren-turleri-cantileverfren-bisiklopedi.jpg

6.) Cantilever Fren

Cantilever fren, en eski fren sistemidir. Dağ bisikletleri ilk üretildiklerinde yaygın olarak kullanılmıştır. Cantilever frenler güçlü sistemler değildirler, etkili durmaya hizmet etmezler. Fotografta görüldüğü gibi basit yapısı ile kötü hava koşullarından etkilenmez, çamur vb koşullarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu özelliği cyclocross bisikletlerde özellikle tercih nedenidir.

images (2).jpeg

Kaynak:
https://bisiklopedi.com/madde/fren-turleri

Alperen SERBEST

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ben hidrolik disk fren kullanmaktayım.Mekanik disk fren ile hidrolik disk fren arasındaki fark nedir? Hangisini önerirsiniz?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Bu yakın zamanlarda Disk frenin bir kötü yönünü gördüm.

Fren tutumu gayet iyi sözüm yok ama Ön tekerlekte Frene abanınca Ön süspansiyon sistemi baya hızlı bozuluyor.
Sonralarda Süspansiyonda Oynamalar boşluklar oluşuyor.
Ben gördüğum süspansiyonlar mı Dandik yoksa?

Ajan0707

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Gelelim Disk fren ve V fren farkına.
1) V fren daha ucuzdur.
2) V fren jantın tam dış çerçevesine baskı uygulayarak bisikleti yavaşlatır. Bu yüzden lastik suya çamura girdiğinde jant ıslanacağı için durma mesafeniz uzar ve fren performansı azalır.
3) Uzun turlarda sürekli yokuş indiğinizde sürekli ısınan papuçlar fren perfonmansını etkiler
4) Fren yaparken fren kolları serttir

Peki Ya Disk fren?
1) Disk fren pahalıdır
2) Bisiklete Ekstra ağırlık verir
3) Disk fren tekerin göbeğinde bulunur (Bu sayede sulu, çamurlu yüzeylerden geçtiğinizde fren performansına etki etmez)
4) Alanya- Anamur yokuşları gibi yokuşlar iniyorsanız bu fren delikleri sayesinde kendini soğutur ve fren performansını korur.
5) Fren kolları yumuşaktır.
6) Disk ayarı yapmanız gerekir yoksa bisiklet diski balatalara sürter ve sizi yavaşlatır. Bu işlem ise çok kolay olmasına rağmen 0 sürtme isteyenler için tam bir çiledir.

Son düzenleme:

Ajan0707

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu yakın zamanlarda Disk frenin bir kötü yönünü gördüm.

Fren tutumu gayet iyi sözüm yok ama Ön tekerlekte Frene abanınca Ön süspansiyon sistemi baya hızlı bozuluyor.
Sonralarda Süspansiyonda Oynamalar boşluklar oluşuyor.
Ben gördüğum süspansiyonlar mı Dandik yoksa?

Daha önce kullandığım şehir bisikleti Carraro Sportive 225 te bu sorunu hiç yaşamadım. Aksine süspansiyon sayesinde daha az fren mesafesiyle duruyordum.

Reaksiyon puanı
3,027
Kumpas (U) fren kullanıyorum, bunun gibi pabuç frenler durmuyor gibi duyumlar alıyordum ama yol bisikletimi aldığımda gayet de iyi frenlediğini gördüm.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Konu çok güzel hazırlanmış, emeğin için ellerine sağlık. :)

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Kumpas (U) fren kullanıyorum, bunun gibi pabuç frenler durmuyor gibi duyumlar alıyordum ama yol bisikletimi aldığımda gayet de iyi frenlediğini gördüm.
Ağırlık ile alakalı sanırım. Bisiklete ben bindiğim zaman papuç veya disk durdurmuyor yavaşlatıyor.