Haber Birleşik Krallık Başbakanı Johnson: ''Rusya Ukrayna'yı işgal ederse, birçok Rus annenin evladı eve dönemeyecek."

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
114
Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda, Birleşik Krallık ordusunun yeni NATO asker konuşlandırmalarına 'katkıda bulunmak isteyeceğini' söyledi.

Johnson, Rusya Devlet Başkanı Putin'i Ukrayna'daki direnişin 'acımasız' olacağı ve birçok "Rus annenin oğullarının" eve dönmeyecekleri konusunda uyardı.

Uluslararası toplumun da aynı tepkiyi vereceğini belirten Boris Johnson, aynı 'acı'nın Rus ekonomisinde de hissedileceğini söyleyerek Rusya'ya yönelik olası yaptırımlar konusunda gözdağı verdi.

Sizce Birleşik Krallık eski gücünde mi? Putin bu uyarıyı dikkate alır mı? Yoksa Rusya, Sovyet hayalini yeniden canlandırır mı?

Kaynak:Euronews Türkçe

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
Birleşik Krallık eski gücünde olmadığı gibi Rusya da Sovyetleri canlandıramaz. Açıklama fazla gereksiz olmuş. Laftan laf kokusu gelmiyor. Ruslardan ziyade ittifak daha büyük kayıp verecekmiş gibi duruyor.

Reaksiyon puanı
114
Birleşik Krallık eski gücünde olmadığı gibi Rusya da Sovyetleri canlandıramaz. Açıklama fazla gereksiz olmuş. Laftan laf kokusu gelmiyor. Ruslardan ziyade ittifak daha büyük kayıp verecekmiş gibi duruyor.
Bence halen gücü yerinde olan nadir ülkelerden. Krallığa bağlı 30'a yakın ülke var. Bunların arasında Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi gelişmiş ülkelerde var. Ekonomi olarak kesin ve net Rusya'nın canını yakarlar ama ABD veya gelişmiş üçüncü bir ülke olmadan sahada net bir zafer elde edemeyebilirler ki bu dönemde öyle meydan muharebeleri vs. yaşanmaz.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
Bence halen gücü yerinde olan nadir ülkelerden. Krallığa bağlı 30'a yakın ülke var. Bunların arasında Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi gelişmiş ülkelerde var. Ekonomi olarak kesin ve net Rusya'nın canını yakarlar ama ABD veya gelişmiş üçüncü bir ülke olmadan sahada net bir zafer elde edemeyebilirler ki bu dönemde öyle meydan muharebeleri vs. yaşanmaz.
Şu anda askeri tehditler pek de yok. Sadece önlem. Tehditler / yaptırımlar çoğunlukla ekonomik yönde. Bir taraf ekonomik yaptırımlar üzerine tehdit savuruyor diğer taraf doğalgaz üzerine tehdit savuruyor. AB ve NATO ülkelerinden direkt olarak Ukrayna'yı savunmak gibi bir adım geleceğini sanmıyorum. Açıklamaların çoğunda kendi sınırlarını korumak istedikleri ve bu yönde endişe duydukları açık. Ukrayna gözden çıkarılmış gibi duruyor ki ABD'nin açıklamalarına bakılırsa - bence - Rusya'ya yeşil ışık yakılmış durumda.

Reaksiyon puanı
114
Şu anda askeri tehditler pek de yok. Sadece önlem. Tehditler / yaptırımlar çoğunlukla ekonomik yönde. Bir taraf ekonomik yaptırımlar üzerine tehdit savuruyor diğer taraf doğalgaz üzerine tehdit savuruyor. AB ve NATO ülkelerinden direkt olarak Ukrayna'yı savunmak gibi bir adım geleceğini sanmıyorum. Açıklamaların çoğunda kendi sınırlarını korumak istedikleri ve bu yönde endişe duydukları açık. Ukrayna gözden çıkarılmış gibi duruyor ki ABD'nin açıklamalarına bakılırsa - bence - Rusya'ya yeşil ışık yakılmış durumda.
Doğru. Biden gaf yaptı ve sonra özür diledi. ABD isteseydi Rusya sınıra asker yığamazdı. Burada bizim ılımlı davranmamız lazım eğer Ukrayna sempatizmi yaparsak savaşla birlikte Rusya bize doğalgaz ve ekonomik üzerinden ağır bedeller ödetir. Rusya, zaten 15 dakikada Kiev'e girecek. Adamlar 10 dakikada Kırım'ı aldı.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
Doğru. Biden gaf yaptı ve sonra özür diledi. ABD isteseydi Rusya sınıra asker yığamazdı. Burada bizim ılımlı davranmamız lazım eğer Ukrayna sempatizmi yaparsak savaşla birlikte Rusya bize doğalgaz ve ekonomik üzerinden ağır bedeller ödetir. Rusya, zaten 15 dakikada Kiev'e girecek. Adamlar 10 dakikada Kırım'ı aldı.
Ilımlı davranmaktan ziyade Rus ayısını çıldırtmadan Ukrayna'ya destek çıkmak istiyormuşuz gibi bir durum söz konusu. Ben açıklamadan bunu çıkarıyorum. Rusya'dan direkt olarak bir karşılık geleceğini sanmıyorum ancak Suriye'de 'kimliği belirsiz' bir saldırı olursa şaşırmam.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Adamlar 10 dakikada Kırım'ı aldı.

Çünkü Kırım full Rus yanlısı zaten. Nufus olarakta Rus kökenli insan çoğunlukta. Zaten Ukrayna bile neredeyse Kurşun atmadan verdi Kırımı direk birliklerini askerlerini çekti. Sonra ufak tefek yerel çatışmalar oldu sadece.

Zaten adamlar Kırım Rusya'ya katılsın mı diye Referandum yaptı.

16 Mart 2014 tarihinde referandum yapılmıştır. %83 oranında katılım oranının olduğu referandum sonucunda; Kırım'da %96.77 ı evet dedi !

Zaten Kırım bölgesi Ukrayna'yı istemiyor bile. Bu durum bizim zamanında Hatay'ı Suriye'den geri almamız gibi bir şey aslında. Ama Avrupa ve ABD ortalık kızışsın korku iklimi olsun az daha silah satalım aman Rusya parasını askeri kaynaklara harcasın hep tetikte dursun diye gazlıyor sürekli gibi geliyorlar bu Ukrayna konusunu. Yok AB'ye alırız yok silah verelim yok asker gönderelim diye açıklamalar ile sıcak tutuyorlar süreci.

Not: Ukraynaya Savaş veya komple orayı işgal etme gibi bir şey olmayacağını düşünmüyorum. Ukrayna dediğim 45 milyon nufusu var. Ve Kırım gibi değil Milliyetçi Ukraynalı sayısı nerden baksan 35-40 Milyonun üstüdür o kadar insanı öldürecek halleri yok orayı işgal etmek başına dert olur Rusya'nın. Rusyanın şuan ki taktiği meşhur bir söz varya köpeği öldürme korkut taktiği daha çok. Savaş açarım sana diyerek Kırım'ı geri istemesini engelliyor.

Son düzenleme: