Biri Xerox'u Durdursun

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
2 Haziran 2005
Mesajlar
13,896
Reaksiyon puanı
2,132
Puanları
113
Xerox, dijital resim veya dokümanlar üzerindeki renklerin sesli veya yazılı komutlarla çok kolay bir şekilde değiştirebilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi.

Geliştirilen teknoloji, "Photoshop" gibi teknik bilgi gerektiren yazılımlar kullanmadan, bilgisayara verilecek "çimen yeşili yap, limon sarısına dönüştür, bayrak kırmızısı olsun, koyu mavi yap, uçuk pembe olsun" gibi sesli veya yazılı basit komutlarla görüntülenen renklerin değiştirilmesini sağlıyor.

xerox_yapmis.jpg

Xerox'lu Bilim Adamı Geoffrey Woolfe

Geliştiricisi Ne Dedi?
Çalışmayı ilk kez 2007 ISCC (Inter-Society Color Council) toplantısında duyuran Xerox'lu bilim adamı Geoffrey Woolfe konu ile ilgili değerlendirmesinde; "Bugün özellikle ofis ortamlarında pek çok kişi, dokümanlarındaki renklerin nasıl görünmesi gerektiğini biliyor. Fakat bu insanların, istedikleri rengi nasıl elde edeceklerine dair her hangi bir fikri yok. Bunu teknik olarak yapmak zor. Geliştirilen bu yazılım sayesinde artık insanların, renk tonundaki ayarlamalar için renk uzmanı olmalarına gerek kalmadı" dedi.


Özellikle bu buluşun en yenilikçi kısmının, dille, görüntüyü eşleştirmek olduğunu belirten Geoffrey Woolfe, insani tanımlamaların, matematiksel tanımlamalarla birleştirildiğinde birçok kullanım alanı elde edilebileceğini vurguladı.

Bilgi için: Xerox Türkiye
Yazar: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net
 

Son mesajlar

Üst