Soru Birden FPS'im düşüyor, nasıl düzeltebilirim?

Fade_rr

Asistan
16 Aralık 2022
218
23
18
Oyun oynarken, FPS'im birden 5'e düşüyor, ekran kartı ise 60 derecede. Neden olabilir, nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleyen moderatör:

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
2,883
4
2,976
358
Dostum sorunu belirleyebilmemiz için çok fazla detay vermemişsin. Söylediklerinden fikir yürütecek olursam ekran kartı 60 derece diyorsun. Bu aslında ekran kartına yeteri kadar yük binmediği anlamına gelebilir. Yani darboğaz sorunu yaşıyor olabilirsin. Kısacası işlemcini frenleyen birşeyler olabilir. Bu sıcaklık sorunu olabilir. İşlemcin çok ısınırsa saat frekansını düşürür böylece darboğaz olur ve anlık 5fps leri görebilirsin.

Daha net yorum yapabilmemiz için detay vermen lazım. Sıcaklıklar, çıktığı frekans değerleri, işlemcin ekran kartın ney? Hatta tüm sistemin nedir.

Fade_rr

Asistan
16 Aralık 2022
218
23
18
Dostum sorunu belirleyebilmemiz için çok fazla detay vermemişsin. Söylediklerinden fikir yürütecek olursam ekran kartı 60 derece diyorsun. Bu aslında ekran kartına yeteri kadar yük binmediği anlamına gelebilir. Yani darboğaz sorunu yaşıyor olabilirsin. Kısacası işlemcini frenleyen birşeyler olabilir. Bu sıcaklık sorunu olabilir. İşlemcin çok ısınırsa saat frekansını düşürür böylece darboğaz olur ve anlık 5fps leri görebilirsin.

Daha net yorum yapabilmemiz için detay vermen lazım. Sıcaklıklar, çıktığı frekans değerleri, işlemcin ekran kartın ney? Hatta tüm sistemin nedir.
MX 550 Intel i5 1235-u var

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
2,883
4
2,976
358
Bakmadım fivem ama her oyunda oluyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bakmadım fivem ama her oyunda oluyor
Şöyle yapabilirsin. Hardware monitor kur (kendi sitesinden, sahteleri var internette dikkat). Hardware monitör'ü aç. Orada sıcaklık değerleri falan olacak. Sonra oyuna gir bir 15-20 dk kadar oyna sonra hardware monitöre dön oradaki değerleri bizimle paylaş. İşlemcinde ısınma olabilir.

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
2,883
4
2,976
358
İşlemci sıcaklığını bilmeden sorunu çözemessin.
Ani fps düşmeleri birçok sebebe bağlı olabilir. Yüksek sıcaklık bunlardan sadece birisi. Listeden bir madde silecek sıcaklık. Başka bir çok sebebi olabilir. Bir uygulama işlemciyi arkada meşkul ediyor olabilir. vs. Liste uzun ama sizin sisteminiz eski olduğu için benim aklıma ilk yüksek sıcaklık sorunu geliyor. Evet sıcaklıklara bakmamız lazım yani. Bu da oldukça kolaydır ve 5dk sürer. Başka türlü yardımcı olamayacağım.