Birden Fazla Resimden Tek Bir Resim Oluşturma ?

Bu konuyu okuyanlar

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Merhabalar arkadaşlar,
aşağıdaki resim gibi bir çalıştırma oluşturabileceğimiz bir teknik var mıdır ?
örneğin 100 tane kitap resmimiz var ve bundan tek bir resim oluşturacağız ?
kolaj.PNG

chawush28

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Bunun için küçük bir program vardı bir ara kullanmıştım... Dur bi bakim adını hatırlarsam yazarım buraya...

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
autocollage diye bir program olsa gerek

düzenleme: google aramalarında yukardaki görsel ile bu program birlikte kullanılmış. ama programı kurdum ve gördüğüm kadarıyla program sadece resimleri karıştırıp bir şeyler yapmaya çalşıyor. alakası yok yani :)

interpool

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
photoscape de buna benzer bir şey ardı sanki

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Avatarımda bulunan resimi netten bulmuştum :) . Çok güzel yapmışlar gerçekten.. Bir kaç program var bununla ilgili.. Google'dan "mozik resimler oluşturma" diyerek ulaşabilirsin istediğin programa :)

ataturkbycihandikmen.jpg

interpool

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Mozaik özelliği bi çok foto düzeltme programında var zaten.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Sağolun arkadaşlar hepsini denemeye başlıyorum şimdi :D

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Zamanında şöyle bir şey yapmıştım ama nasıl yaptığımı hatırlamıyorum biraz araştırayım bakalım.

---------- Post added at 19:51 ---------- Previous post was at 19:48 ----------

Buldum bir şey umarım işine yarar @Peter : http://www.engadget.com/2004/10/19/how-to-make-your-own-photo-mosaics/

İkisi de çok güzel çalışıyor.denedim :)
sağolun arkadaşlar.

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
aslında mantık olarak şöyle çalışıyor zannımca. eğer el emeği göz nuru bir şeyler yapmak istersek eğer:

önce işlem yapmak istediğimiz resmi photoshop ile açıyoruz. sonra mozaik filtresini uygulayıp resmin kare kare olmasını sağlıyoruz. tabi kareler ne kadar büyük olursa işimiz kolaylaşır ama çalışmanın çözünürlüğü düşer. ne bizi çok yoracak ne de çalışmayı tanınmaz hale getirecek bir değer belirleyip mozaic filtresini uyguluyoruz. ardından hangi kareye hangi küçük resim gelecekse onu bulmaya geliyor sıra. küçük resimlerdeki hakim renklere göre onları çalışmadaki karelere yerleştiriyoruz. böylece tüm kareler bitince çalışma ortaya çıkmış olacaktır. bu iş için yüzlerce fotoğraf indirmek kolay ama bu fotoğraflardaki hakim renkleri belirlemek baya zor olacaktır. eğer resimleri hakim renklerine göre ayıklayan bir program olursa bu işlem çok çok daha kolay olacaktır.

bu yukarda söylediğimi hiç yapmadım ama böyle bir şey yapma ihtiyacı duyarsam ne yapardım sorunu sesli düşündüm :D

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
aslında mantık olarak şöyle çalışıyor zannımca. eğer el emeği göz nuru bir şeyler yapmak istersek eğer:

önce işlem yapmak istediğimiz resmi photoshop ile açıyoruz. sonra mozaik filtresini uygulayıp resmin kare kare olmasını sağlıyoruz. tabi kareler ne kadar büyük olursa işimiz kolaylaşır ama çalışmanın çözünürlüğü düşer. ne bizi çok yoracak ne de çalışmayı tanınmaz hale getirecek bir değer belirleyip mozaic filtresini uyguluyoruz. ardından hangi kareye hangi küçük resim gelecekse onu bulmaya geliyor sıra. küçük resimlerdeki hakim renklere göre onları çalışmadaki karelere yerleştiriyoruz. böylece tüm kareler bitince çalışma ortaya çıkmış olacaktır. bu iş için yüzlerce fotoğraf indirmek kolay ama bu fotoğraflardaki hakim renkleri belirlemek baya zor olacaktır. eğer resimleri hakim renklerine göre ayıklayan bir program olursa bu işlem çok çok daha kolay olacaktır.

bu yukarda söylediğimi hiç yapmadım ama böyle bir şey yapma ihtiyacı duyarsam ne yapardım sorunu sesli düşündüm :D
Yok artık :D
Çok uzun bu yol bence.