Soru Bir Yazılımcı Nelere Ihtiyaç Duyar?

Bu konuyu okuyanlar

Yorgunfedai36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Arkadaşlar selam,

Kardeşim yazılım mühendisliği okumayı hedefliyor ve liseyi de bilişim teknolojileri olarak okudu bitirdi. Şimdi ben internetde gördüğüm kadarıyla duvara 1 monitör sabitleyip ellerine Macbook alıp bir yandan kod yazıp bir yandan büyük ekrandan yaptıkları işlere bakıyorlar sanırım.. Konuya hiç hakim değilim.
Siz değerli bilirler kardeşime hangi laptopu almalıyım? Monitör duvara sabit iyi mi yoksa taşınabilirleri mi var? daha çok evde öğrenecek malum öğrenci dışarıda monitöre ihtiyacı pek olacağını sanmıyorum sade laptop yeter ev içi ekipman olarak soruyorum farz edebilirsiniz. Örneğin benim gördüklerimde Macbook bir laptop magic mouse duvara sabit harici bir monitör şeklinde setup görüyorum arkadaş laptopda kodunu girip büyük ekranda görüntülüyor sanırım. sizden nelere ihtiyaç duyulur ve neler alınmalı önermenizi beklemekteyim. (Laptop, Mouse, Taşınabilir araç gereçler vb. vb.)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dipnot: işin fiyat kısmı karışık yani muhtemelen işin için macbook vs girerse 10 20k küsürlere kadar çıkar diye tahmin ediyorum bir yazılımcı gereçleri sizden ricam maximum 10k 13kları görürse sevinirim :D

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Mezun olana kadar veya part-time çalışabileceği zamanlara gelene kadar çok güçlü bir bilgisayar ve ekstra monitör gibi şeyler fuzuli. Daha sonrasında çalıştığı alana göre belki bir değil üç monitöre bile ihtiyacı olabilecekken belki de sadece laptop ile devam edebilecek. Başlangıçta böyle bir masrafa girmenizi tavsiye etmem.

Yorgunfedai36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Eğer öğrenciyse tek ihtiyaç duyacağı windows yüklü bir bilgisayar.
Hocam yeni yazılacak işte üniversiteye. neden windows? ve hangi pcyi önerirsiniz böyle sarjı uzun giden falan ben hiç bilmiyorum da

Mezun olana kadar veya part-time çalışabileceği zamanlara gelene kadar çok güçlü bir bilgisayar ve ekstra monitör gibi şeyler fuzuli. Daha sonrasında çalıştığı alana göre belki bir değil üç monitöre bile ihtiyacı olabilecekken belki de sadece laptop ile devam edebilecek. Başlangıçta böyle bir masrafa girmenizi tavsiye etmem.
Ben başlangıç için evde çalışsın diye 1 laptop 1 monitör almayı düşünüyorum zaten sadece ama hangi laptopu almalıyım bilmiyorum windows mu mac mi hangi marka neye göre almalıyım vb vb.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Ben başlangıç için evde çalışsın diye 1 laptop 1 monitör almayı düşünüyorum zaten sadece ama hangi laptopu almalıyım bilmiyorum windows mu mac mi hangi marka neye göre almalıyım vb vb.
Öğrencilik hayatı için windows almanızı öneririm. Alacağı dersler için birçok farklı türde program kullanmaya ihtiyacı olacak. Eğitimi esnasında ihtiyacı olacak programlar zaman zaman mac ile uyumlu olmayabilecek. (Aynı zamanda oyun oynamak da isterse mac oyunlar için pek ideal değil.)
Bu alanda çalışanlar neden daha çok Mac kullanıyor sorusuna cevabım ise (ben de gündelik hayatımda mac kullanıyorum) Apple ürünlerinin daha kaliteli, dayanıklı, taşınabilir olması, IOS veya MacOS geliştirme yapmak için MacOS şart olması, uzun pil ömrü, hemen hemen tüm platformlarda geliştirme yapmaya elverişli olması diyebilirim.
İkisi içinde düşüncelerimi söyledim, ama tavsiyem Windows almanız yönünde.
Ek olarak 1 monitör almanız zorunlu değil ama alırsanız çok daha rahat ettirir kardeşinizi.

Yorgunfedai36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Öğrencilik hayatı için windows almanızı öneririm. Alacağı dersler için birçok farklı türde program kullanmaya ihtiyacı olacak. Eğitimi esnasında ihtiyacı olacak programlar zaman zaman mac ile uyumlu olmayabilecek. (Aynı zamanda oyun oynamak da isterse mac oyunlar için pek ideal değil.)
Bu alanda çalışanlar neden daha çok Mac kullanıyor sorusuna cevabım ise (ben de gündelik hayatımda mac kullanıyorum) Apple ürünlerinin daha kaliteli, dayanıklı, taşınabilir olması, IOS veya MacOS geliştirme yapmak için MacOS şart olması, uzun pil ömrü, hemen hemen tüm platformlarda geliştirme yapmaya elverişli olması diyebilirim.
İkisi içinde düşüncelerimi söyledim, ama tavsiyem Windows almanız yönünde.
Ek olarak 1 monitör almanız zorunlu değil ama alırsanız çok daha rahat ettirir kardeşinizi.
Monitörü alacağım pc yi de windows alacağım bir okulunu bitirsin o zaman mac alınır o vakit sonuçta okulda aksatacaksa bırak kalsın ? peki Laptop olarak ne önerirsiniz Hp, Dell, Lenovo marka model çünkü klavyesi el ağrıtmamalı falan diyorlar sürekli kullanıcağından sarjı da iyi gitmeli haliylr güncel k.aliteli birşey lazım tavsiyeleriniz nedir

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Monitörü alacağım pc yi de windows alacağım bir okulunu bitirsin o zaman mac alınır o vakit sonuçta okulda aksatacaksa bırak kalsın ? peki Laptop olarak ne önerirsiniz Hp, Dell, Lenovo marka model çünkü klavyesi el ağrıtmamalı falan diyorlar sürekli kullanıcağından sarjı da iyi gitmeli haliylr güncel k.aliteli birşey lazım tavsiyeleriniz nedir
Ben HP - ASUS kullanıyorum genellikle ve memnunum. Fakat şu marka modeli alın diye bir tavsiye vermek istemiyorum şu sıralar bilgisayar piyasasından baya uzağım.
Sadece diyebileceğim, alacağınız laptop işlemcisi performans serisi ve ram miktarı 12 veya üzeri olursa iyi olur ki hem uzun süre kullanabilsin. Ek olarak mutlaka SSD bulunsun. Bazı programları SSD'ye kurması çok işine yarayacak.
Not: Bütçenize göre biraz daha düşürebilirsiniz sistemleri. 8 GB ram ve U serisi işlemci de şu sıralar benim işimi görüyor. Ağır işlemler yapmadığım zamanlarda.

Yorgunfedai36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Ben HP - ASUS kullanıyorum genellikle ve memnunum. Fakat şu marka modeli alın diye bir tavsiye vermek istemiyorum şu sıralar bilgisayar piyasasından baya uzağım.
Sadece diyebileceğim, alacağınız laptop işlemcisi performans serisi ve ram miktarı 12 veya üzeri olursa iyi olur ki hem uzun süre kullanabilsin. Ek olarak mutlaka SSD bulunsun. Bazı programları SSD'ye kurması çok işine yarayacak.
Not: Bütçenize göre biraz daha düşürebilirsiniz sistemleri. 8 GB ram ve U serisi işlemci de şu sıralar benim işimi görüyor. Ağır işlemler yapmadığım zamanlarda.
Çok teşekkür ederim

Reaksiyon puanı
5,171
Hocam yeni yazılacak işte üniversiteye. neden windows? ve hangi pcyi önerirsiniz böyle sarjı uzun giden falan ben hiç bilmiyorum da

2. Ekran eğer dersler uzaktan olursa birinden ders dinler diğerinden uygular. Zaten mezun olduktan sonra da 2. Ekranı %99 dokümantasyon okumak için kullanacak şunu anlamalısınız ki yazılım yazmak çok maliyetsiz bir şeydir. Bunu siz yada kardeşiniz hangisi gidecekse artık bölüme oda görecektir.

Windows bilgisayar öneriyorum çünkü en basitinden üniversite c den başlarsa yazılıma c nin her işletim sisteminde farklı çalışan derleyicisi ve farklı kütüphaneleri var.

Tüm platform sorunlarını aşsan bile günün sonunda senin mac de yazdığın kodlardan bazıları hocaya gönderdiğinde hoca windows kullandığındam ya orda farklı sonuçlar verecek yada hiç çalışmayacak.

2. Sınıfda muhtemelen windows form çalışmaları yapacaksınız. Bu noktada artık windowsa tamamen muhtaç kalacaksınız.