Bir Telefonu Satın Alırken Ödediğimiz Vergiler

BHA

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
ABD’deki beklenen satış fiyatları üzerinden, Türkiye’deki mevcut vergi politikalarına göre hesaplanan bir iPhone 12 Pro Max'in ülkemizde maruz kaldığı vergilerin detayı..

Ülkemizde %1 Kültür Bakanlığı ve %10 TRT paylarına ek olarak 1500 TL ve üzeri telefonlardan %50 ÖTV ile %18 KDV alınıyor.

Oldu mu sana iPhone 12 Pro Max: ABD Fiyatı: ~1099$, Kur karşılığı ~7.544TL, Vergiler dahil ~14.835 TL

Ne olacak sonumuz arkadaşlar?

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Üreteceksin, yerli üretime destek vereceksin. ABD'de ki fiyat ile TR'deki fiyatları karşılaştırmak aşırı saçma çünkü o telefondan vergi alınmasa bile direkt üretim fiyatıyla geleceğini zannedenler var, arkadaşlar o telefonlar kapınızın önünde üretilmiyor bilginiz olsun. Fiyatların çok düşük olduğunu söylemiyorum ama gerçekten o telefonun vergi alınmasa bile tam kendi fiyatıyla Türkiye'ye kadar geleceğini söylüyorsanız şaka yapıyor olmalısınız. Yerli üretim telefonlar hoşunuza gitmiyorsa yapacak bir şey yok, Türkiye'de ilk defa yerli telefonda devrim yapan Turkcell, Vestel gibi firmalar kullanıcıdan geri dönüş almadığı ve gelir elde etmediği sürece bir adım ileriye gidemez.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,925
Bu telefon almanyada da üretilmiyor arkadaşlar finlandiyada yada irlanda da. Üretim önemli ama yatırımcıda önemli. Senin ülkende dolar 7 lira. 7 7 7. Adama sorarlar tek sıkıntımız yerli üretime destek vermemek mi?

Reaksiyon puanı
10,560
"Devletin parası diye bir şey yoktur, olamazda zaten. Devletin halkından topladığı vergiler vardır. Devlet o vergiler kadar halkına borçlanır ve karşılığını hizmet olarak vermek zorundadır."
***Köprü dizisi 15. Bölüm [39:23 - 39:37]

Ne güzel söz..
----------------------
Vergi sistemine öyle bir alışmışız ki yerli bile olsa vergiler alınır. İnanıyor musunuz gerçekten yerli malın vergilerinin büyük ölçüde azalacağına veya vergi alınmayacağına ?
Yerli olsa ne olur olmasa ne olur.

Son düzenleme:

BHA

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Üreteceksin, yerli üretime destek vereceksin. ABD'de ki fiyat ile TR'deki fiyatları karşılaştırmak aşırı saçma çünkü o telefondan vergi alınmasa bile direkt üretim fiyatıyla geleceğini zannedenler var, arkadaşlar o telefonlar kapınızın önünde üretilmiyor bilginiz olsun. Fiyatların çok düşük olduğunu söylemiyorum ama gerçekten o telefonun vergi alınmasa bile tam kendi fiyatıyla Türkiye'ye kadar geleceğini söylüyorsanız şaka yapıyor olmalısınız. Yerli üretim telefonlar hoşunuza gitmiyorsa yapacak bir şey yok, Türkiye'de ilk defa yerli telefonda devrim yapan Turkcell, Vestel gibi firmalar kullanıcıdan geri dönüş almadığı ve gelir elde etmediği sürece bir adım ileriye gidemez.

Aynı gelmeyeceğine hem fikiriz sonuçta bir ulaşım ağı ve bu ürünlerin sergilendiği dükkanların kazançları var ama emin ol ki izlemediğin TRT’ye ve 3310 bile alsan ödediğin o ÖTV insana çok koyuyor. Hatta hepsinden sonra ödediğin o kdv ufff acıttı. Telefon nasıl özel ve lüks bir ihtiyaç olur anlamıyorum?

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Apple ABD de üretiliyor tabi ucuz olcak burada pahalı olacak diyenler var ,şöyle Alman apple sitesini atayım fiyatlara bakın:)

Örneğin Almanyada iseniz iPhone SE 466 birime peşin alabilir yada aylık 13 birim taksitle alabilirsiniz :) Bizim ülkemizde ise 4-5 adet devlete alıp 1 adet kendinize alabilirsiniz

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Aynı gelmeyeceğine hem fikiriz sonuçta bir ulaşım ağı ve bu ürünlerin sergilendiği dükkanların kazançları var ama emin ol ki izlemediğin TRT’ye ve 3310 bile alsan ödediğin o ÖTV insana çok koyuyor. Hatta hepsinden sonra ödediğin o kdv ufff acıttı. Telefon nasıl özel ve lüks bir ihtiyaç olur anlamıyorum?
Türkiye uzun yıllardır halk üzerinden geçinen bir devlettir. Üretim diğer ülkelere göre daha düşük olduğu için mutlaka dışa bağımlılık oluyor, bu yeni olan bir şey değil tarihe bakarsanız Osmanlı Devleti'nin çöküşe geçtiği dönemlerden bu yana bu şekilde olduğunu görebilirsiniz. Petrolü bile dışarıdan alıyorsun daha ne olsun ki? Bak ABD'ye adamlar dibine kadar sömürüyor hatta yeri geliyor sömüremediği yerlere örgüt gönderip onları besliyor, zamanında ışid ve pyd terör örgütlerine kargo uçaklarından atılan malzemeleri mutlaka görmüşsünüzdür. Demek istediğim şey üretim veya hammadde yoksa ya başka bir ülkeyi sömürürsün ya da halk seni taşır gider başka yerlerden alırsın, bu yüzyıllardır böyle. Ancak son zamanlarda askeri açıdan üretim tavan yapmış durumda ve tıp sektörüne de el atıldı, telefon dediğin şey askeri malzeme veya tıbbi bir cihaz değil bunun bir kitlesi olmalı geri dönüşü olmalı. Dibine kadar vergi alınmayan şey varsa o da bu ülke içerisinde üretilen bir malzemedir, olay telefon veya araba değil olay devletin geçim kaynağı. Şunun farkında olmayan insanların sayısı o kadar fazla ki artık devletlerin geçim kaynağının hangi durumlarda hangi şekilde giderildiğinin okullarda eğitim olarak verilmesi gerektiği tarafındayım.

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Devlet, vergilerle hizmet sağlar vatandaşına.
Devlet, ekonomisini güçlendirmekle birlikte korumayı da ihmâl etmez.
Özellikle cep telefonu konusunda halkımız, tüketim çılgınlığı girdabına kapılmış durumdaydı. Ek vergiler olmasaydı zannımca, örn. 3 yılda bir telefon değiştiren halkımızın ortalaması, 3 yılda 2-2,5 ortalamasını bulurduk. Ülke, telefon çöplüğü olurdu. İthalatı zıplatırdık iyice.
Sanayinin çarklarına zarar vermeden en kolay vergi toplama kalemlerinden biri, telefon. Kabul ediyorum.
Yerli! cep telefonu konusunda yeterince doğru adımlar atılmadı sektördekiler tarafından(örn. Laptop'taki monster gibi olamadılar).Ama maalesef bu adımlara yeterince destek olmaya da pek istekli olmadık halk olarak.
Bunları söylerken yakınlarıma, 2200 civarı Vestel Z40, daha düşüğüne GM 9 pro veya 9 plus öneriyorum. Oyun diyenlere yerli! öneremiyorum. Kendim 4 yıldır J7 kullanıyorum. Değiştirdiğimde bunlardan birini alıcam.
Düşüncelerim.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Devlet, vergilerle hizmet sağlar vatandaşına.
Devlet, ekonomisini güçlendirmekle birlikte korumayı da ihmâl etmez.
Özellikle cep telefonu konusunda halkımız, tüketim çılgınlığı girdabına kapılmış durumdaydı. Ek vergiler olmasaydı zannımca, örn. 3 yılda bir telefon değiştiren halkımızın ortalaması, 3 yılda 2-2,5 ortalamasını bulurduk. Ülke, telefon çöplüğü olurdu. İthalatı zıplatırdık iyice.
Sanayinin çarklarına zarar vermeden en kolay vergi toplama kalemlerinden biri, telefon. Kabul ediyorum.
Yerli! cep telefonu konusunda yeterince doğru adımlar atılmadı sektördekiler tarafından(örn. Laptop'taki monster gibi olamadılar).Ama maalesef bu adımlara yeterince destek olmaya da pek istekli olmadık halk olarak.
Bunları söylerken yakınlarıma, 2200 civarı Vestel Z40, daha düşüğüne GM 9 pro veya 9 plus öneriyorum. Oyun diyenlere yerli! öneremiyorum. Kendim 4 yıldır J7 kullanıyorum. Değiştirdiğimde bunlardan birini alıcam.
Düşüncelerim.
Ne yazık ki insanların %90'ı bunları bilmiyor... Her bir ağızdan "Telefon kaç paaraa olmuuuuş. Arabanın fiyatına bak değerinin 50 katııııı." gibi cümleler çıkıyor. Bunların ardına birde "Dolaaar kaç paraa olmuuuuuş" demeleri işi iyice ironik hale sokuyor. Abi dolar uçtuysa devlet bir yerlerden el atıp senin dışarıdan ürün almanda yani türk lirasını dolara çevirmende ortaya çıkan zararı en aza indirmeli. Dolar uçmuş mu o zaman ötvler vergiler sıfırlansın da görelim "uçmuş" kelimesi yeterli kalacak mı :D Olaylara çok düz bakıyorsunuz çoooooooook... Hiç kimse "Bu neden böyle" diyerek araştırmıyor "Bu şu yüzden böyle" diyerek kafasından bir şeyler uydurup konuşuyor....

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Yerliler de ucuz değil ki onlar da kazığı dibine kadar geçiriyor.Yakın zamanda kardeşime idarelik telefon baktıydım.Vestelin fiyatlarda gereksiz uçmuş.Hadi yabancıyı anladık yerli ne alaka zaten ürünleri fp değil bir de elin çinlisi ile aynı fiyatlar hayırdır ya nedir bu halkı kazıklama merakı.Benim marka takıntım yoktu bi appledan nefret ederdim şimdi bir de yerliler eklendi.Bu ülkeden bi halt olmaz arkadaş herkes fırsatçılık peşinde.Şöyle xioami gibi fp ürünler yapsa yerliler çok daha makul fiyatlara sunsalar insanlar alacak birçok insan bu kadar zamdan sonra ihtiyacı karşılasın yeter diyor ama bakıyorsun yok.Hem yerlisin hem ürünlerin fp değil hem garanti vs kısmı muamma hem de pahalı sen hayırdır ya demezler mi adama ?

Reaksiyon puanı
10,560
Allah için telefondan aldığı vergiyle ne hizmet verecek ?
Heryerde yüksek oranda vergi var. Vergi mantıklı bir şey ama oranı hiç mantıklı değil. Alım gücü düşürerek mi ekonomiyi ayakta tutacaklar. İnsanlar alım konusunda bilinçsiz ve bilgisizse bu kimin suçu ?
Belli orana kadar kişisel suçtur fazla ise orda yöneticilerin eksiği vardır.

Hizmet dediğiniz sadece halkın refahı için olur. Belli bir zümre veya ideoloji için olmaz.

şerifIssı!

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Yerli üretim ile alakası falan yok bence Yerli üretsen ne olacak her şeyi yerli üretemeyiz. Cari açıkları kapatmak için vergi üstüne vergi koyuluyor zaten ÖTV Hiç anlamış değilim Lüks tüketim vergisi bu Saça sapan her yerimiz vergi oldu.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Görüyorum ki hâlâ demek istediğimi hatta apaçık yazdığım şeyi anlayan birileri çıkmadı...

Andromedavor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,339
Vergi vermek istemeyenler yerli alsın. Devlet diyor ki madem fakirsiniz milyonlarca telefonu nasıl alıyorsunuz. Bu kadar vergiye rağmen devletin bundan bir kazancı olmaz sen anca burada üretileni alınca bir kazanç sağlarsın. Taşıma su ile değirmen dönmez. Vergi kazanç sağlamak için yapılıyor olsada bunun yerli üretimi teşvik ve gereksiz alımlara karşı önlem amaçıyla yapılma yönüde var. ( Note: Samsung Note 10 plus kullanıyorum. Devletime bir katkım olmuşsa ne mutlu bana :) ?? )

Reaksiyon puanı
6,381
Türkiye'de ilk defa yerli telefonda devrim yapan Turkcell, Vestel gibi firmalar kullanıcıdan geri dönüş almadığı ve gelir elde etmediği sürece bir adım ileriye gidemez.
O telefonlar rezalet telefonlar. Vestel venus gibi girişimler hiç başarılı değildi. O telefonlar alanlar sadece "Ben vestel'den başkasına para vermem" diyen veya gerçekten isteğiyle alan ve neden öyle yaptığı bilinmeyen kişiler. Note serisi gibi bir yerli telefon çıksın herkes alır, ıphone kalitesinde bir yerli telefon çıksın herkes alır, her segmente ve bütçeye göre yerli telefon çıksın herkes alır.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
O telefonlar rezalet telefonlar. Vestel venus gibi girişimler hiç başarılı değildi. O telefonlar alanlar sadece "Ben vestel'den başkasına para vermem" diyen veya gerçekten isteğiyle alan ve neden öyle yaptığı bilinmeyen kişiler. Note serisi gibi bir yerli telefon çıksın herkes alır, ıphone kalitesinde bir yerli telefon çıksın herkes alır, her segmente ve bütçeye göre yerli telefon çıksın herkes alır.
Benim asıl değindiğim konu zaten belli bunun dışında yerli telefonların gelişimi için kullanıcı görüşünün ve müşteri talebinin olması gerekiyor, firmalar müşteri kitlesine göre hareket ederler yani hiç bir firma durduk yere bir şeyleri değiştirme girişiminde bulunmaz, müşteri ne derse onu yapar ki hem kazansın hem müşteriyi elde tutsun.

Andromedavor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,339
Dediğin doğru telefonlar yeterli düzeyde değil. ama onlarda fiyat performans diye diye ordan kırp burdan kırp yapıyorlar. özellikle vestel müşteri geri dönüşlerini iyi okusaydı şuanda çok daha iyi bir yerde olurdu. ama geç sayılmaz daha.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Dediğin doğru telefonlar yeterli düzeyde değil. ama onlarda fiyat performans diye diye ordan kırp burdan kırp yapıyorlar. özellikle vestel müşteri geri dönüşlerini iyi okusaydı şuanda çok daha iyi bir yerde olurdu. ama geç sayılmaz daha.
Eminim son çıkacak telefonda bir çok değişiklik göreceğiz, Vestel bu işin peşini bırakmazsa çok şey başarır.

Reaksiyon puanı
6,381
Eminim son çıkacak telefonda bir çok değişiklik göreceğiz, Vestel bu işin peşini bırakmazsa çok şey başarır.
Bende öyle düşünüyorum. Ama bırakacağına eminim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Vestel gerçekten bırakmazsa sonunda güzel bir ey çıkar kesinlikle ama bırakacağına eminim.

Andromedavor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,339
Bende öyle düşünüyorum. Ama bırakacağına eminim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Vestel gerçekten bırakmazsa sonunda güzel bir ey çıkar kesinlikle ama bırakacağına eminim.
vestel bırakaçak gibi durmuyor ama bu kar zarar işine dönerse batarlar. Bizimkiler şu üretiliyor dedinmi. yok bilmem şu parçası nerden o parçası nerden diye ağlamaya başlıyorlar. Apple bile yazılımından başka bir numarası yok. Şuan vestel gibi tasarlıyor sadece. Iphonenin pataryasını samsung üretiyor. Kamerası Qualcomm ve Sony tarafından üretiliyor. Depolama birimini Toshiba ve Samsung tarafından üretiyor. LCD ekranları genellikle LG üretirdi İphone x gibi cihazlarda samsung üretti. Touch id TSMC ile iş birliği sayesinde üretiliyor. Yani anlayacağın ağzı olan konuşuyor ??

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978
Apple ABD de üretiliyor tabi ucuz olcak burada pahalı olacak diyenler var ,şöyle Alman apple sitesini atayım fiyatlara bakın:)

Örneğin Almanyada iseniz iPhone SE 466 birime peşin alabilir yada aylık 13 birim taksitle alabilirsiniz :) Bizim ülkemizde ise 4-5 adet devlete alıp 1 adet kendinize alabilirsiniz

Avrupa için üretilen Mac Pro, Çin'de üretiliyor (Bizde Avrupa ülkesi olduğumuzdan bizim içinde geçerli). :)

Reaksiyon puanı
6,381
vestel bırakaçak gibi durmuyor ama bu kar zarar işine dönerse batarlar. Bizimkiler şu üretiliyor dedinmi. yok bilmem şu parçası nerden o parçası nerden diye ağlamaya başlıyorlar. Apple bile yazılımından başka bir numarası yok. Şuan vestel gibi tasarlıyor sadece. Iphonenin pataryasını samsung üretiyor. Kamerası Qualcomm ve Sony tarafından üretiliyor. Depolama birimini Toshiba ve Samsung tarafından üretiyor. LCD ekranları genellikle LG üretirdi İphone x gibi cihazlarda samsung üretti. Touch id TSMC ile iş birliği sayesinde üretiliyor. Yani anlayacağın ağzı olan konuşuyor ??
Bende diyorum ki yazılım gerek yazılım. En son çıkan z40 arayüzde gezerken takılıyordu.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Beyler bayanlar merdivenden kayanlar aynaya bakıp içinde kaybolanlar size şunu söyleyeyim bir ülkede üretim artmalı demeyeceğim katma değerli mal üretim eğitim,sağlık,gıda,teknoloji vs gibi sektörlerde artar ve ülkenin bu katma değerli ürünlerini,hizmetlerini alacak potansiyel ve mevcut müşteri oranı artırılırsa işte o zaman devletin vatandaştan aldığı vergi oranı da azalır vatandaşa bindirdiği yükte azalır. ABDye ABye rest çekmek kolay ama karşılıklı yapılan ithalat oranlarına bakmak gerekir. Biz ABye ürettiğimizin %40ını ihraç ediyoruz. ABden ise %38 civarı ithalat yapıyoruz. AByi tek bir blok olarak düşünürsek onlar bize değil biz onlara muhtacız izlenimi çıkıyor. Bu yüzden Özgür Demirtaşında dediği gibi restleşmek ülkeye zarar verdiği için potansiyel müşteriler arayıp bu oranı başka müşterilerle kompanse etmek gerekir. İşte o zaman istediğini söyler istediğini yaparsın dış mihraklar hiçbir şey yapamaz diyor.

Bu şekilde devam ettikçe aynı şeyleri tartıştıkça statükocu olmaya devam ettikçe bir telefon alırken bir tane devlete, bir araba alırken bir tane devlete bir de bankaya almaya devam ederiz.

Kararsız23

Profesör
Reaksiyon puanı
2,124
ABD'de satılan fiyat üzerinden zaten oldukça büyük bir kar payı alıyor Apple. Hadi bir de bunu ulaşımı, satışı, pazarlanması desek yine de sonuç inanılmaz pahalı. İki katına satılmayı hak edecek hiçbir şey yapılmıyor Türkiye'ye getirilip satılacağı süreç boyunca. Vergiler insan üstü seviyede. En son Osmanlı'nın son dönemlerinde bu tür vergiler alınıyordu. Osmanlı ekonomisi batmış durumdaydı o zaman. Sonrasında Osmanlı'ya ne olduğunu hepimizi çok iyi biliyoruz ve göz göre göre aynı yönde ilerlemeyi sürdüyoruz.

Üstelik bazı kesimler bundan gayet memnun ve bu insan üstü vergileri gayet olağan karşılıyor. (@CapScroLL kişisel olarak söylemiyorum son yazdıklarımı)

ChaosBoost

Profesör
Reaksiyon puanı
696
"Devletin parası diye bir şey yoktur, olamazda zaten. Devletin halkından topladığı vergiler vardır. Devlet o vergiler kadar halkına borçlanır ve karşılığını hizmet olarak vermek zorundadır."
***Köprü dizisi 15. Bölüm [39:23 - 39:37]

Ne güzel söz..
----------------------
Vergi sistemine öyle bir alışmışız ki yerli bile olsa vergiler alınır. İnanıyor musunuz gerçekten yerli malın vergilerinin büyük ölçüde azalacağına veya vergi alınmayacağına ?
Yerli olsa ne olur olmasa ne olur.
Yerli olursa kaldırılırsiniz Vestel falan garanti iğrenç zaten kullanıcı hatası deyip 600 700 TL istiyorlar zaten telefon 900 TL.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
ABD'de satılan fiyat üzerinden zaten oldukça büyük bir kar payı alıyor Apple. Hadi bir de bunu ulaşımı, satışı, pazarlanması desek yine de sonuç inanılmaz pahalı. İki katına satılmayı hak edecek hiçbir şey yapılmıyor Türkiye'ye getirilip satılacağı süreç boyunca. Vergiler insan üstü seviyede. En son Osmanlı'nın son dönemlerinde bu tür vergiler alınıyordu. Osmanlı ekonomisi batmış durumdaydı o zaman. Sonrasında Osmanlı'ya ne olduğunu hepimizi çok iyi biliyoruz ve göz göre göre aynı yönde ilerlemeyi sürdüyoruz.

Üstelik bazı kesimler bundan gayet memnun ve bu insan üstü vergileri gayet olağan karşılıyor. (@CapScroLL kişisel olarak söylemiyorum son yazdıklarımı)
Pahalı olduğu doğru bu inkar edilemez bir gerçek ancak bunun altında daha farklı sebeplerin yattığını düşünüyorum, üstteki mesajlarım da açıklamıştım. Ayrıca estağfurullah herkes görüşünü özgür biçimde açıklayabilir, doğruya doğru yanlışa yanlış demek haktır :)

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Ya bu vergileri biliyoruz zaten neden sürekli bunu hatırlatıp canımızı sıkıyorsunuz ki ?

Erenist2020

Dekan
Reaksiyon puanı
7,299
ABD’deki beklenen satış fiyatları üzerinden, Türkiye’deki mevcut vergi politikalarına göre hesaplanan bir iPhone 12 Pro Max'in ülkemizde maruz kaldığı vergilerin detayı..

Ülkemizde %1 Kültür Bakanlığı ve %10 TRT paylarına ek olarak 1500 TL ve üzeri telefonlardan %50 ÖTV ile %18 KDV alınıyor.

Oldu mu sana iPhone 12 Pro Max: ABD Fiyatı: ~1099$, Kur karşılığı ~7.544TL, Vergiler dahil ~14.835 TL

Ne olacak sonumuz arkadaşlar?
Aaaa öyle deme sakın.Amerika bizi kıskaniyi.??????

• Beğen
Reactions: BHA