Bir Sözlük Projesi

Serkannd

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Merhaba arkadaşlar. ben sdn'nin eski üyelerindenim. beni sdn müdavimleri zaten bilir. 1 yıl önce kısa bir süreliğine moderatörlükte yapmıştım.. neyse fazla uzatmayayım.

ne zamandır. sdn dışında internette kendime meşgale arıyordum. bir sözlük kodlayayım dedim. başlarda çok basit düşünüyordum. yani öyle 3 - 5 arkadaş yazar/çizer eğleniriz diye.

sonra ben bu işe zaman ayırdıkça fikir gelişti. sözlükten de çıkıştı daha özgün bir hale döndü. yeni projeler düşünmeye başladık. şimdi benim ve 2 - 3 arkadaşın kendi çapımızda bir projesi var.

proje şu; bahsettiğim mevcut sözlük üzerine yeni özellikler ekleyip, tasarım, domain, host, işlerini halledeceğiz. bunlar beni ve 2-3 arkadaşın ilgileneceği konular. bu işlem yaklaşık 1 hafta sürecek.

bu aşamadan sonra, yani siteyi yayına soktuktan sonra düşüncemiz şu; yaklaşık 15 - 20 tane kurucu üye bulacağız bu kurucu üyelere sitede özel yetkiler vereceğiz. ve bu üyelere her türlü şeyi danışacağız. yani sitenin isminden, herhangi bir butonun rengine kadar. her şeyde söz hakları olacak.

bu yüzden kurucu üyelerin en azından bu işlerden az-çok anlayan fikir sahibi olabilecek kişiler olması gerekir. 2. aşamada format belirleyeceğiz. yani sitede yazarların nasıl başlık açabileceği, ne tür konuların açılabileceği vs.. bu tür soruları kendi içimizde tartışıp. genel kurallar çıkaracağız. tabii duruma göre site formatı ekşi sözlük tarzında da olabilir inci sözlük tarzında da, kendi tarzımızı da oluşturabiliriz.

uzun lafın kısası internetle haşır neşir olan, sözlüklerden az çok anlayan, yazı yazmayı seven, bizlere yardımcı olacak kurucu üyeler ve arkadaşlar arıyoruz. :)

ilgilenenler özelden mesaj atarsa sevinirim. :)

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Diyecektim memlekette ne kadar çok sözlük var özgün bir şeyler bulun . Keşke kodlama bilseydim de bir yararım dokunsaydı ama ne yazıkki . Size başarılar dilerim siteyi kurduktan sonra bana da mail atın ilk üyelerinizden olma şerefine nail olayım.

rtgrlndr

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ne kadar farklı yaparsanız yapın inci veya ekşi'nin bir kopyası olarak görülürsünüz, bencede özgün birşeyler yaparsanız daha güzel olur.

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Benim tavsiyelerim . İnci veya ekşi gibi sitelerde olduğu gibi çok lakayıt bir düzen olmasın. dine siyasi kuruluşlara laf atan kişileri anında banlamanız . Sizde rahat etmiş olursunuz . Çoğu kişi ekşi de bulamadığını sizin sitenizde bulacaktır . Birde sözlüklerde bir konuyu okumak bazen çok büyük bir sorun . Bir yerde espiri oluyor ama siz hangisini okuyacağınızı bilmiyorsunuz yani demek istediğim komik bir şey ise rap eğitici bir şeyse eğitici güzel yazı rapi olsa bence şahane olur . Birde küçükten başlayıp yavaştan yavaştan gitmek en mantıklısı kanımca . Bir aralar yerli facebook diye haberler çıktı bizim millet gire gire siteyi felç etti . Onun için temel şeyleri önce yerleştirin para felan geldikten sonra devamını getirirsiniz . Tabi siz daha iyi bilirsiniz bunlar sadece benim nacizane görüşlerim .

aruchan.blog

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Bu işlerden anlamadığım için benim de bir yardımım dokunamayacak sanırım...ama kaliteli bir site yaparsanız üye olup elimden geleni yapmak isterim:)
Allah yardımcınız olsun:)

Witcher

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Hayırlı olsun şimdiden :)
Umarım ilk üyelerden olabilirim bilgilendirilirsem sevinirim :)

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Sözlüklerden anlarım. Hatta bir tanesinde yazarım da pek yazdığım yok. Yeni açılacak olması ilgimi çekti :)

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
Dikkat edin ha Erol Köse kapattırmasın sözlüğünüzü :D

Serkannd

Profesör
Reaksiyon puanı
10
sdn kullanıcılarının fikri bizim için çok önemli, sizce format nasıl olsun.

örneğin
+ ekşi tarzında bilgi vermeye yönelik
+ inci tarzında rahat ( küfür serbest )
+ uludağ tarzında ortaya karışık :)

bazı arkadaşlar soru - cevap tarzında olmasını istiyorlar örneğin başlıkta soru sorulacak entryler cevap niteliğinde olacak. bu da bir fikir.

fikriniz, öneriniz vs. varsa arkadaşlar benle iletişin. :) msn'de, face'de filan görüşelim. bize yardım etmek isteyen arkadaşlara teşekkür ediyorum. kendilerine msn adresimi verdim. ekleyin ordan görüşelim. :)

not: arkadaşlar bize katılmak için programlama bilmenize gerek yok. yazı yazmayı seviyorsanız. ve internette bolca vakit geçiriyorsanız bu kadarı yeterli. zaten geri kalan her şeyi biz hallediyoruz. yani buradaki amaç ilk başta bir sözlük için ihtiyaç duyulan iskeleti oluşturmak. bunu da iş bilen, yazı yazmayı seven arkadaşlarla yapmak istiyoruz.

_HaMza_

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ekşi tarzında daha hoş olur kanımca ama kendi tarzınızıda çıkarabilirsiniz, böyle bi özentilik oluyor gibi ekşi tarzında derken yani insanların sizin sitenize gelmesi için bir farklılık olması şart :)

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Benim tavsiyelerim . İnci veya ekşi gibi sitelerde olduğu gibi çok lakayıt bir düzen olmasın. dine siyasi kuruluşlara laf atan kişileri anında banlamanız . Sizde rahat etmiş olursunuz . Çoğu kişi ekşi de bulamadığını sizin sitenizde bulacaktır . Birde sözlüklerde bir konuyu okumak bazen çok büyük bir sorun . Bir yerde espiri oluyor ama siz hangisini okuyacağınızı bilmiyorsunuz yani demek istediğim komik bir şey ise rap eğitici bir şeyse eğitici güzel yazı rapi olsa bence şahane olur . Birde küçükten başlayıp yavaştan yavaştan gitmek en mantıklısı kanımca . Bir aralar yerli facebook diye haberler çıktı bizim millet gire gire siteyi felç etti . Onun için temel şeyleri önce yerleştirin para felan geldikten sonra devamını getirirsiniz . Tabi siz daha iyi bilirsiniz bunlar sadece benim nacizane görüşlerim .

:yes:

Ama bu düzen özgürce tanımlama yapabilmeyi kısıtlamamalı tabi

Serkannd

Profesör
Reaksiyon puanı
10
sizce görsel tasarım ne kadar önemli..

yani sitenin en üstünde banner resmi hariç hiç bir yerinde resim yok. bunun dışında görsel tasarıma pek önem vermedim. frontpege'de tabloları kullandım. ama yinede görünüm fena sayılmaz. tabii bu zamanla düzeltilecek. sizce amacı içeriği sunmak olan bir sitede ( ki sözlüklerin amacı içeriği sunmaktır ) görsellik çok önemli midir :)

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Sitenin nasıl bir site olduğunu yansıtabilmesi yeterlidir :)

rtgrlndr

Profesör
Reaksiyon puanı
4
sizce görsel tasarım ne kadar önemli..

yani sitenin en üstünde banner resmi hariç hiç bir yerinde resim yok. bunun dışında görsel tasarıma pek önem vermedim. frontpege'de tabloları kullandım. ama yinede görünüm fena sayılmaz. tabii bu zamanla düzeltilecek. sizce amacı içeriği sunmak olan bir sitede ( ki sözlüklerin amacı içeriği sunmaktır ) görsellik çok önemli midir :)

çok önemli, klasik cümle görünüşle karşılama fikirlerle uğurlama.. sade ve kullanışlı bir arayüz çok iyi olur

acuster

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Programlamayı hangi dilde yapacaksın daha yeterli değilim ama code plex gibi bir sitede gpl veya gnu lisansıyla açık kaynak oluşturararak gelişrtirirseniz sizin içinde iyi olur.

aruchan.blog

Profesör
Reaksiyon puanı
56
-Bence tamamen orijinal bir tarzınız olmalı ve bu hiç bozulmamalı.
-Küfür, hakaret, kavga, din ve siyaset konularında tartışmalar olmamalı. İlla ki olacaksa serbest kürsü isminde bir yer olur oraya giren herkes istediğini söyler:)
-Toplumun her kesiminden insanlar olsun aranızda.
-Yazarlar için belli standartlarınız olsun...torpille yazar almayın...bu aralar sözlük yazarlığı da itibarlı olmaya başladı:D

tipitip

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben ekşide de uludağda da yazarım. (incide de yazardım ama şeyi çıkınca bıraktım) yazmayı severim, gerçi uzun zamandır sözlüklerde yazmıyorum ama desteklerim güzel farklı bi formatta olursa müdavimi olabilirim ;)

benden gelicek yardım sadece yazmak olur yani..

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Pek sözlük takip etmem ama gördüğüm kadarıyla söyleyeyim mümkünse arkaplana yazıları okumayı işkenceye çeviren resimler koymayın :)

macit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
projenizde yer alabilirim asp.net html css js jquery gibi dillere hakimim ayrıca sözlük konusunda fikir verebilirim özel mesaj ile bağlantıya geçebilirsiniz.

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
:yes:

Ama bu düzen özgürce tanımlama yapabilmeyi kısıtlamamalı tabi

Aynen özgürlüğü kısıtlamamalı ama çok ağır hakaretler olmamalı . Ekşi den bir farkı olmayacaksa ben sizi niye tercih edeyim ki ??

Görünüşe gelince tabi ki önemli fakat güzel bir şeyler yapacaz diye karman çorman kullanışsız bir site olunca sinir oluyor insan . Yani sade kullanışlı hoş bir şey güzel olur . Peki ama biz sizin sözlüğünüzü niye tercih edelim yani ne özelliği olacak diğerleriyle karşılaştırdığımızda ?? Yoksa memleketde sözlükden geçilmiyor .

kuntakinte

Profesör
Reaksiyon puanı
8
bende üye olmak isterim , burdan duyurursunuz sanırım siteyi dimi

HakanArt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sözlüğün özgün ve küfürsüz olması herşeyin önüne geçer, bunlar dikkat etmelisin.