Bir Programda Birden Fazla Dil

Arrites

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Bir programda iki programalama dili kullanımı nasıl oluyor kullanma kısmı tamamda nasıl birleştirilip tek bir yazılım haline geliyor ?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
C ile yazarsın ve derlersin, Batch ile bir başlatıcı eklersin.

hasanmerkit

Asistan
Reaksiyon puanı
513
Bir programda iki programalama dili kullanımı nasıl oluyor kullanma kısmı tamamda nasıl birleştirilip tek bir yazılım haline geliyor ?
Bunun en popüler örneklerinden biri Steam'dır. :)
Steam C++ ile yazılmış uygulamadır ve içerisinde bulunan web tarayıcı bölümlerinde kendi sunucusunda bulunan PHP dosyalarından yardım alır. Ayrıca bir uygulamada koyacağınız bir buton, arka planla farklı bir dilde yazılmış uygulamayı başlatmasını sağlayabilir.

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Atıyorum benim e-ticaret sitem var, mobil yazmam gerekiyor ek olarak.
Web'de PHP kullandım ama mobilde react-native kullanacağım. Peki nasıl web'deki üyelerim mobil'de giriş yapacak? Mobil'e giriş yaparken, MySQL vesaire veritabanı ile nasıl haberleşme sağlayacak?

Devreye JSON giriyor, 2 platformun ya da dilin haberleşmesini rahatlıkla sağlıyor.

En basit örnek;

Web tarafında PHP ile API yazıyorum. Mobil uygulamada da örnek, kullanıcı giriş yaparken girdiği bilgiler web'de yazdığım API'a JSON formatında bir obje olarak gidiyor/istek atıyor. API, bu isteğe karşı cevap veriyor. (Üye bulunamadı, şifre yanlış, hata oluştu vesaire...)
Daha sonra API'dan gelen cevaba göre hareket ediyor uygulama.

Sonuç olarak, bu 2 platformun haberleşmesini sağlayan format, JSON'dur. Ayrıca API bir tek bu örnekten ibaret de değildir.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
.Net icin söyle olabilir

Bir proje c# ile yazilir, bir proje f# ile yazilir, bir proje vb.net ile yazilir, bir proje c++.net ile yazilir ve bu yazilan projeler tek bir solution altinda olur ve ana proje bunlari referans edip projesinde kullanabilir.

Diger bir secenek ise, c++ (native olarak derlenen) dll'i c# ve vb.net projesine interop olarak eklenebilir (eger sistem dosyasiya pinvoke kullanilabilir)

gibi..